Майчинството счетоводно - 3

  • 151 554
  • 2 946
# 570
Леле Леле знаех си аз, разправях му на мъжа ми ама той не се притесниаваи,
а може ли да попитам само със тези осигуровки на какво майчинство ще имам право.
Благодаря ви за бързите отговори newsm03

Социални помощи по Закона за семейни помощи за деца - за бременност еднократно, еднократна помощ за раждане и месечна помощ за отглеждане на дете до 1 година - 100 лева/ месец.
Виж целия пост
# 571
Здравейте!
Много се радвам че има такъв хубав и полезен форум и такива добри хора ,които да оговарят безрезервно на хилядите въпроси.Много ще се радвам ,ако ми помогнете с вашето компетентно мнение.Така,бременна съм, терминът ми е за 19.09.От 8 месеца работя в агенция за недвижими имоти, първоначално  бях на минимална заплата, а от февруари месец съм на 520 лв.От началото на март отворих собствена агенция и ЕООД респективно.Посъветваха ме да се осигурявам на заплата от 800 лева,като от друга страна се водя на работа в другата агенция до края на април.А от май месец,официално напускам старата работа и ще се осигурявам  на 1300 в моята фирма лева.Трябва да изляза в болничен началото на август.Получава се следната схема
Януари      180 лева
Февруари  520 лева
Март          800 + 520= 1320 лева
Април         800+ 520 = 1320 лева
Май            1300 лева
Юни            1300 лева
Юли            1300 лева
Озадачена съм ,защото всеки ми дава различни мнения по въпроса.Искам да ви попитам, Удачен вариант ли е да се осигурявам на такъв максимум.Ако използвам тази схема,колко пари ще ми изплатят за  болничен и майчинство след това и дали въобще ще ми платят тези 90% в продължение на 10 месеца.Дали си струва риска да плащам такива високи осигуровки.И тъй като това е агенция  за недвижими имоти, ако нямам приходи до август месец ,дали ще искат да ми платят такива високи болнични.После като изляза в болничен и майчинство трябва да назнача прокурист, на каква заплата трябва да бъде той ,може ли да е на някакъв минимум?
Моля дайте ми компетентен съвет.Благодаря ви предварително!  bouquet
Виж целия пост
# 572
моля ви спешно да ми отговорите.
току що разбрах,че работодателя ми не ми е внасял осигуровките.поради това той каза,че той ще ми изплаща майчинството,а не нои.трябва ли да се съглася.а какво става,ако фирмата фалира в такъв случай?
Виж целия пост
# 573
моля ви спешно да ми отговорите.
току що разбрах,че работодателя ми не ми е внасял осигуровките.поради това той каза,че той ще ми изплаща майчинството,а не нои.трябва ли да се съглася.а какво става,ако фирмата фалира в такъв случай?

Няма такова нещо като избор кой да изплаща болничния - случаи възникнали след 01.01.2007 година се изплащат от НОИ, след подаден болничен от работодателя.
Виж целия пост
# 574
Здравейте!
Много се радвам че има такъв хубав и полезен форум и такива добри хора ,които да оговарят безрезервно на хилядите въпроси.Много ще се радвам ,ако ми помогнете с вашето компетентно мнение.Така,бременна съм, терминът ми е за 19.09.От 8 месеца работя в агенция за недвижими имоти, първоначално  бях на минимална заплата, а от февруари месец съм на 520 лв.От началото на март отворих собствена агенция и ЕООД респективно.Посъветваха ме да се осигурявам на заплата от 800 лева,като от друга страна се водя на работа в другата агенция до края на април.А от май месец,официално напускам старата работа и ще се осигурявам  на 1300 в моята фирма лева.Трябва да изляза в болничен началото на август.Получава се следната схема
Януари      180 лева
Февруари  520 лева
Март          800 + 520= 1320 лева
Април         800+ 520 = 1320 лева
Май            1300 лева
Юни            1300 лева
Юли            1300 лева
Озадачена съм ,защото всеки ми дава различни мнения по въпроса.Искам да ви попитам, Удачен вариант ли е да се осигурявам на такъв максимум.Ако използвам тази схема,колко пари ще ми изплатят за  болничен и майчинство след това и дали въобще ще ми платят тези 90% в продължение на 10 месеца.Дали си струва риска да плащам такива високи осигуровки.И тъй като това е агенция  за недвижими имоти, ако нямам приходи до август месец ,дали ще искат да ми платят такива високи болнични.После като изляза в болничен и майчинство трябва да назнача прокурист, на каква заплата трябва да бъде той ,може ли да е на някакъв минимум?
Моля дайте ми компетентен съвет.Благодаря ви предварително!  bouquet

А нямаш ли счетоводител  Thinking Той/тя би трябвало да ти дадат съвет по въпроса.
Иначе, ако си внесеш надлежно осигуровките и подадеш данни за това в НОИ няма кой да ти откаже ползване на отпуск по болест и превод на обезщетение. Тук няма понятие "риск", ако се спазят законовите изисквания.
За прокуриста - има НКПД-2005 и минимални осигурителни прагове, които трябва да се спазват.
Виж целия пост
# 575
Извинявам се, че не съм писала на кирилица, лош навик от чата.
Това са брутните ми възнаграждения за 6-те месеца:
09.06- 653 лв
10.06- 527 лв
11.06- 688 лв
12.06- 616 лв
01.07- 625 лв
02.07- 640 лв
А нетните са следните
09.06- 487 лв
10.06- 443 лв
11.06- 531 лв
12.06- 467 лв
01.07- 472 лв
02.07- 482 лв
Надявам се да ми помогнете и обясните как се изчислява болничния преди и след задължителните 45 дни.
Виж целия пост
# 576
Извинявам се, че не съм писала на кирилица, лош навик от чата.
Това са брутните ми възнаграждения за 6-те месеца:
09.06- 653 лв
10.06- 527 лв
11.06- 688 лв
12.06- 616 лв
01.07- 625 лв
02.07- 640 лв
А нетните са следните
09.06- 487 лв
10.06- 443 лв
11.06- 531 лв
12.06- 467 лв
01.07- 472 лв
02.07- 482 лв
Надявам се да ми помогнете и обясните как се изчислява болничния преди и след задължителните 45 дни.

Бях го сметнала още сутринта, обаче ми се скапа модема. Приблизително 23 лева на работен ден ще получавате и докато сте в болничен за общо заболяване и после, докато сте в болничен за бременност и раждане.
Виж целия пост
# 577
Извинявам се, че не съм писала на кирилица, лош навик от чата.
Това са брутните ми възнаграждения за 6-те месеца:
09.06- 653 лв
10.06- 527 лв
11.06- 688 лв
12.06- 616 лв
01.07- 625 лв
02.07- 640 лв
А нетните са следните
09.06- 487 лв
10.06- 443 лв
11.06- 531 лв
12.06- 467 лв
01.07- 472 лв
02.07- 482 лв
Надявам се да ми помогнете и обясните как се изчислява болничния преди и след задължителните 45 дни.

Изчисленията следните:
За болничен през бременността - води се за "общо заболяване" - 80 % от средно дневното брутно трудово възнаграждение - 3749 лева / 123 раб. дни = 30.48 лева * 80 % = 24.38 лева, но не повече от средно дневно нетно възнаграждение - 2882 лева / 123 = 23.43. За база се взема втората сума - на нетното дневно възнаграждение и се умножава по броя на работните дни в болничен за м.03.2007 г. Ако е целия месец - 22*23.43 = 515.46 лева.
За болничния за бременност и раждане / 45 дни преди термин и общо 315 дни / изчисленията са идентични, като базата се запазва, ако нямаш прекъсване между двата вида болнични. Ако имаш и един ден - се преизчислява и за периода в болничен за общо заболяване се взема доходът, от който е било изчислено обезщетението.
Виж целия пост
# 578
Здравейте,

имам и аз въпрос - даже 2.

1. Доколкото прочетох до момента от постингите за база за изчисляване на майчинството се смятат последните 6 пълни работни месеца, т.е. ако изляза в отпуск за бременност и раждане в края на юни 2007 за база ще служат месеците от декември 2006 до май 2007 включително. Така ли е?
2. Единият месец от тези 6, които служат за база, декември, съм взела доста по-висока заплата заради годишни бонуси. Въпросът ми е на базата на цялата брутна заплата (+ бонусите) ли се изчислява майчинството или на базата на осигурителния праг, който е 1400 лв. И всъщност самото майчинство 90% от нетната заплата ли е?.

Надявам се, че си зададох въпросите правилно. Simple Smile Благодаря на всички предварително за отговорите.
Виж целия пост
# 579
Incandescent , много съм ти благодарна за разяснението и помоща. Сега само остава да чакаме Нои да ни ги преведе - незнайно кога.
Виж целия пост
# 580
Incandescent  и ZinaSt, много съм ти благодарна за разяснението и помоща. Сега само остава да чакаме Нои да ни ги преведе - незнайно кога.
Виж целия пост
# 581
Искам и аз да попитам нещо. Родих на 04.08. 06 г. Болничният ми от 135 дни изтече през ноември. От 1.01 07 г. продължиха да ми изплащат 90% от заплатата, само че парите които получавам сега са по-малко. Обясниха ми че вземат ставка от предходните 6 месеца в които се включват и тези месец и половина в които съм вземала минимална основна заплата. Правилно ли е това?
Виж целия пост
# 582
.. тц .. да си прочетат Наредбата и ПЗР на КСО колегите ..
Виж целия пост
# 583
Искам и аз да попитам нещо. Родих на 04.08. 06 г. Болничният ми от 135 дни изтече през ноември. От 1.01 07 г. продължиха да ми изплащат 90% от заплатата, само че парите които получавам сега са по-малко. Обясниха ми че вземат ставка от предходните 6 месеца в които се включват и тези месец и половина в които съм вземала минимална основна заплата. Правилно ли е това?

Взима се базата ползвана за изчисляване на обезщетението през 2006 г. Разликата през тази година е, че обезщетението не може да бъде по малко от МРЗ за 2007 г. или 180 лв.
Виж целия пост
# 584
Момичета, здравейте отново!  bouquet
Щом отново се допитвам до вас ,явно ви имам доверие  и имам нужда от помоща ви. Flutter
Трудовият ми договор изтича през септември 2007 г. Аз излизам в болнични/45 дни преди раждане/ на 14 август 2007г.Законосъобразно ли е шефката да поднови догвора ми  на 14.09.2007г. при положение ,че аз ще  съм в болнични? 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия