Майчинството счетоводно - 3

  • 151 548
  • 2 946
# 630
Аз имам тел. 926 1990, 926 19 86, 926 19 61
но незнам дали ще ти отговорят
Виж целия пост
# 631
По-добре им пиши на мейла. Така по-сигурно ще ти отговорят. Sunglasses
Странно, дългите болнични ги превеждат първи, би трябва вече да си получила парите за първия.
Виж целия пост
# 632
По-добре им пиши на мейла. Така по-сигурно ще ти отговорят. Sunglasses
Странно, дългите болнични ги превеждат първи, би трябва вече да си получила парите за първия.

И аз знам, че е така но май не го правят.
За м. февруари аз имам болнични от две фирми лично за мен, които съм подала на една и съща дата лично аз. Получих обезщетението само за едната фирма, а за другата още чакам.
Виж целия пост
# 633
Някои РУСО са по-гъвкави от други.   chef
Виж целия пост
# 634
Можете ли да ми кажете коя е максималната заплата, на която има смисъл да се осигурява човек за 6 месеца, за да получи след това максимално обезщетение от НОИ?
Виж целия пост
# 635
Максималният осигурителен доход за месец е 1400 лв.
Виж целия пост
# 636
Максималният осигурителен доход за месец е 1400 лв.

Да, ако брутната заплата е 1400лв. от тях се махнат личните осигуровки и ДОД и се получава към 990лв. нето. От нетото НОИ би трябвало да превеждат 80% или 90% (в случай, че нямаш разни болнични през 6-те месеца). Грубо мисля, че така трябва да се сметне. Интересно ми е обаче как стои въпроса, ако бруто заплатата ти е да речем 1900лв. за всеки от 6-те месеца. Тогава нетото се получава към 1400лв. В такъв случай превеждат ли ти 80 или 90% от 1400лв.? Въобще въпросът ми е дали тези 1400лв. са тавана, който НОИ може да преведе като обезщетение за 1 месец или са само максималния осигурителен доход за месец, или пък са и 2-те?
Виж целия пост
# 637
Здравейте,мили мами.Благодаря ви,че ви има.Искам да ви питам нещо.Мога ли да си прекъсна майчинството,да си взема платен годишен отпуск и после да си продължа майчинството,докато детето навърши 2 год?и другото:колко дни имам право на платен отпуск примерно до месец юни  2007?Аз за 2006 не съм ползвала,тогава са 20 дни,нали?
Виж целия пост
# 638
Максималният осигурителен доход за месец е 1400 лв.

Да, ако брутната заплата е 1400лв. От тях се махнат личните осигуровки и ДОД и се получава към 990лв. нето. От нетото НОИ би трябвало да превеждат 80% или 90% (в случай, че нямаш разни болнични през 6-те месеца). Грубо мисля, че така трябва да се сметне. Интересно ми е обаче как стои въпроса, ако бруто заплатата ти е да речем 1900лв. за всеки от 6-те месеца. Тогава нетото се получава към 1400лв. В такъв случай превеждат ли ти 80 или 90% от 1400лв.? Въобще въпросът ми е дали тези 1400лв. са тавана, който НОИ може да преведе като обезщетение за 1 месец или са само максималния осигурителен доход за месец, или пък са и 2-те?

Написаното по-горе не е много точно.
Осигурителния доход може да е максимум 1400 лева, т.е. върху тази сума се внасят осигурителни вноски най-много. От нея се изчисляват 90 % или80 % в зависимост от вида на болничния. Заплатата може да ти е +безкрайност и съответно нетното възнаграждение да надвишава многократно 1400 лева, но като обезщетение ще получиш най-много 90 % или 80 % от тази сума. Сравнението се прави с нетното възнаграждение и дневното обезщетение не може да надвишава ср. дневното нетно възнаграждение на лицето.
Виж целия пост
# 639
Здравейте,мили мами.Благодаря ви,че ви има.Искам да ви питам нещо.Мога ли да си прекъсна майчинството,да си взема платен годишен отпуск и после да си продължа майчинството,докато детето навърши 2 год?и другото:колко дни имам право на платен отпуск примерно до месец юни  2007?Аз за 2006 не съм ползвала,тогава са 20 дни,нали?

Можеш, но ще загубиш тези два месеца отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст. Ще получаваш през този период възнаграждение за платен отпуск и 50 % от майчинството - 90 лева. За 2006 г. са 20 раб. дни / най-малко / , а за 2007 г. до 06 месец включително - 10 дни - пропорционално на времето, но ако работодателят ти разреши можеш да ползваш и целия отпуск за 2007 г. наведнъж.
Виж целия пост
# 640
Максималният осигурителен доход за месец е 1400 лв.

Да, ако брутната заплата е 1400лв. от тях се махнат личните осигуровки и ДОД и се получава към 990лв. нето. От нетото НОИ би трябвало да превеждат 80% или 90% (в случай, че нямаш разни болнични през 6-те месеца). Грубо мисля, че така трябва да се сметне. Интересно ми е обаче как стои въпроса, ако бруто заплатата ти е да речем 1900лв. за всеки от 6-те месеца. Тогава нетото се получава към 1400лв. В такъв случай превеждат ли ти 80 или 90% от 1400лв.? Въобще въпросът ми е дали тези 1400лв. са тавана, който НОИ може да преведе като обезщетение за 1 месец или са само максималния осигурителен доход за месец, или пък са и 2-те?

 Naughty Не се превежда 80% или 90% от нетното! Превежда се или 80 % ( 90% ) от осигурителния доход или 100% от нетното възнаграждение!

По принцип зависи какви са ви въможностите. Защото ако заплатата ви по договор е 1400 лева, обезщетението ви ще е около 980-990 лева на месец. Ако обаче заплатата ви е 1800 лева, тогава отново ще се осигурявате на 1400 лева, но обезщетението ви ще е 1260 лева. При втория вариант обаче, ще имате по-големи разходи за ДОД през 6-те месеца преди болничния.
Виж целия пост
# 641
И аз да задам въпрос.Намам време да изчета всичко,зз а което се извинявам.
Счетоводителката ми каза че  ако последния 6 мсец ме осигури на 1380лв,а другите 5 са ми на 180лв.Ще взимама 380лв майчинство.Права ли е или ? newsm78
Виж целия пост
# 642
И аз да задам въпрос.Намам време да изчета всичко,зз а което се извинявам.
Счетоводителката ми каза че  ако последния 6 мсец ме осигури на 1380лв,а другите 5 са ми на 180лв.Ще взимама 380лв майчинство.Права ли е или ? newsm78

Горе-долу толкова излиза  Peace
Виж целия пост
# 643
И аз да задам въпрос.Намам време да изчета всичко,зз а което се извинявам.
Счетоводителката ми каза че  ако последния 6 мсец ме осигури на 1380лв,а другите 5 са ми на 180лв.Ще взимама 380лв майчинство.Права ли е или ? newsm78

Не. Около 310 лева ще е обезщетението.
Виж целия пост
# 644
И аз да задам въпрос.Намам време да изчета всичко,зз а което се извинявам.
Счетоводителката ми каза че  ако последния 6 мсец ме осигури на 1380лв,а другите 5 са ми на 180лв.Ще взимама 380лв майчинство.Права ли е или ? newsm78

Горе-долу толкова излиза  Peace

Да се самокоригирам -  Blush - като сметнах нетното възнаграждение наистина се получава обезщетение около 300 - 315 лева.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия