Университети в Германия и други немскоговорящи държави (вкл. специалности на английски) : Тема 24

  • 45 072
  • 736
# 225
Ох, че интересна дискусия се е заформила...
Аз отношение не мога да взема,  защото макар и трети курс да в щерката, все още в немско кракът ми не е стъпвал.
След миналата седмица, като не успя да стигне на време за полета, тръгвайки почти 7 часа по-рано, минусите, особено за транспорта, са ми много.
Но както и Галимар спомена, важно е всеки да се чувства на мястото си. Не се знае кое как ще се завърти и къде ще замръкнем на пенсия:)
Виж целия пост
# 226
Ина, да не е било по време на стачката.. Ако не е тайна - откъде е трябвало да лети, че да тръгне 7 часа чак по-рано?  И Колн да е, и Дортмунд, и Дюселдорф, и Айндховен, и Шарлероа - пак би трябвало за 7 часа да стигне. Освен ако не е  кръстосваща като едната ми девойка някога. Докато нямаше още кола при себе си  и в зависимост от това дали преди това ще се разпише при някоя от сестрите си, откъде ли не летеше -  Франкфурт, Франкфурт Хан, Баден-Баден- Карлсруе,  Меминген, Мюнхен, Нюрнберг,  Кьолн, Айндховен и т.н..
Мен не ме свърта тук да си седя - ти за 3 години казваш, че ни веднъж не си се разписла, аз всяка се разписвам по минимум три пъти...Всеки луд с номера си,  някои (като мен) - с цяла програма.
Виж целия пост
# 227
Русалче, ако не е проблем, ще може ли снимка на сладките? Заинтригува ме. Аз рисувам по коледните, но чак такива майсторски висоти с човечета, мозъци и т.н. не бих могла да сътворя. Твоите дечурлига много разнопосочно талантливи и организирани са. Явно на майка си са се метнали.
Виж целия пост
# 228
Може на лични да ти пусна, че ми е дала позволение  за фейса само, да не я дразня излишно...   Ей сега Simple Smile А на майка си  по сръчност и креативност определено НЕ са се метнали, аз съм с две вързани ръце за нещо творческо, елементарни неща не мога да рисувам... Докато   девойката с медицината конкретно при свободно време се занимава с огромен  кеф с всякакви  варианти на рисуване и приложно изкуство. По Коледа  ни подари ключодържатели (тях съм ги качвала тук в  друга тема, тази за плъстене с вълна, та мога спокойно  да ги споделя)  на всички с правени от вълна животинки, след това ходи  някъде в Кьолн да пече керамична  чаша и после да рисува върху нея,  сега се беше забавлявала с бисквитите, на приятели беше подарила  преди време шарж, а още в училище правеше  шишета с декупаж,  нарисувани с бг шевици керемиди...  Тоест като харесва някого и иска да го зарадва, си дава немалко зор да е креативна. Точно затова и казах нагоре, че  въпросните немци от терциала явно са всичко друго, но не и толкова гадни, щом след  7-8 часа в клиниката се хващаш да  правиш тесто, да режеш фигурки,  да печеш, да рисуваш и да пакетираш във вид на подарък....  
Скрит текст:
Познай, между другото, с какво е рязала тестото  в общата кухня на  WG-то поради разбираемата липса на  формички за сърце, човешка фигура, неврон и сие (със скалпел - нов, разбира се) Добре е, че около нея са предимно студенти-медици, та и да видят, няма да се стреснат.

Ето ги иначе част от ключодържателите:
Виж целия пост
# 229
Напоследък съм много затрупана с работа и имам чувството, че изпускаме кандидатстването много сериозно.
Звънна ми позната да обсъдим разни въпроси около кандатстването, а аз не съм много наясно. Те ползват фирма и някои неща май не са така, както им е казал консултантът. Например при дипломата четох, че  дзи и дипломата влизат с 50 на 50 тежест, а са им казали друго. Поправете ме, ако греша.

Другият въпрос е за класирането. Редят се унита в уни асист и класирането във всяко излиза по разлинчно време. Ако унито, сложено на трето, обяви резултати най-бързо и детето е прието там, има вероятност да не дочака класирането от унито, сложено на първо желание? Демек системата не е като нашето седмокласно класиране да не губиш мястото до второ класиране, така го разбирам?
Ако детето избере подготвителна година, има ли смисъл да се явява на специализираните изпити, например тмс?
Цялото кандидатстване се измества с една година напред нали така? Иначе има опасност да се оплескат изпитите на първа дата и после да е минало твърде много време, за да има право детето да се яви на втора дата?
Виж целия пост
# 230
Здравейте, споменавате ТМС, което ме кара да мисля, че ще кандидатствате медицина. Детето с което сте говорили също ли ще кандидатства медицина- защото при различните специалности е различно. Българите кандидатстват медицина по две квоти. Първата квота е по диплома- бала се образува 50% диплома+ 25% едната матура+ 25% втората матура. Втората квота е диплома + ТМС и се взимат в различен процент он различните унита. На изпит ТМС имате право на 2 явявания, като ползвате по- високия резултат. За медицина, дентална медицина  и фармация- класирането наподобява нашето за 7ми клас т.е. вие редите от най- желаното уни към най- не желаното. И получавате оферта, която може само да се подобри т.е. може само по- горно желание да получите като оферта. Няма нужда от фирма- ще се справите сами и с помощта на майките от групата.
Виж целия пост
# 231
Русалче, и аз съм любопитна за снимките, моля за ЛС.
Страхотни са животинките.
Моята девойка също твори нещо постоянно. Наскоро откри и вълната, нищо, че я имаше един комплект от няколко години. Задължително ще и ги покажа животинките.
Нашият младеж (кандидат медик) също рисува страхотно, но там вече е само като задължение преди в училище (преди години като му видях тетрадката заподозрях, че рисува вместо да слуша в час по Биология, а се оказа, че е част нещата), сега в университета.
Виж целия пост
# 232
Десем, след малко ще  ти пусна.

Корнелия, няма  как и двете деца да са  за медицина, щом Дъждец за едното споменава униасист.  За медицина нищо не минава оттам, поне не и за българчетата като граждани на ЕС, понеже  в хохшулщарт  сами и безплатно  си обръщат дипломите им.  А униасист, де факто, точно това прави (платено, обаче) за специалности в някои унита, но медицината не е сред тях. Иначе в поста на Дъждец става дума  точно  за предположеното от теб - сравняване на несравними неща. Освен ако някой (понеже и такива има) не кандидатства крайно различни неща, примерно медицина, информатика и нещо икономическо, тогава наистина може  да минава и през хохшулщарт, и през униасист, и през  отделни портали на унита, които не работят с никой от предните два........

Дъждец,  за медицината идват поетапно оферти и  можеш да чакаш спокойно такава за по-желано уни. Как се смятат дипломите е описано на  първа страница -  от това какво включва крайната оценка до това как се трансформира тя в немска такава. Корнелия е обяснила за двата опита за ТМS.  Трябва само да се допълни нещо. Явяваш се примерно на едната сесия, не си доволен от резултата и  подаваш заявление за участие на следващата. Приоритет за участие там имат тези, за които това е първи опит. Поне на теория (не знам дали става на практика някога) може да се случи да не стигнат до теб  като явяващ се повторно и тогава като неявил се имаш пък приоритет на следващата редом с тези, за които е първи опит.
Виж целия пост
# 233
Ина, да не е било по време на стачката.. Ако не е тайна - откъде е трябвало да лети, че да тръгне 7 часа чак по-рано?  И Колн да е, и Дортмунд, и Дюселдорф, и Айндховен, и Шарлероа - пак би трябвало за 7 часа да стигне.
Русалче, от Дортмунд трябваше да лети на 26.2. Сега на 13.3. си идва и ще разправя подробно, защото тогава й беше много терсене, а и на нас също.
В общи линии един влак трябвало да дойде, а не дошъл, пренасочили ги към друг заобиколен, който спрял над час в някакво поле насред нищото, после имало някакъв експресен, който не успяла да хване, но така или иначе по разписание пристигал 25 мин преди излитане. Абе и др път е имала драма, но този път беше топ. Пак има къде да се прибере, а представи си хора връщайки се от екскурзия, ако бяха и с деца...
Виж целия пост
# 234
И синът ми точно на 26.02 летя от Дортмунд и също имаше премеждия с влак, който спрял, после чакали друг, но в крайна сметка си дойде. Било доста напрегнато пътуване от Аахен до Дортмунд, но ми е спестил притесненията като сподели чак след пристигане. Сега си е тук, сесията приключи, ще тръгва чаак началото на април.
Виж целия пост
# 235
Честит празник, момичета!
Обичайте се и се ценете всеки ден!

AIK., много се радвам, че е успял.
Случват се такива неща, но тя беше с нагласата, че си идва, в къщи всички я чакахме, особено малката й сестра и ни попари всички направо...
Виж целия пост
# 236
Честит 8 март и от мен Simple Smile.
А ви черпя виртуално, понеже имам и имен ден.
Виж целия пост
# 237
И аз ви честитя празника мили дами. Мен щерката ме изненада много специално. Изпрати ми уникални и много вкусни бонбони от Варна.
Виж целия пост
# 238
Честит празник и честит имен ден!
Бъдете здрави и благословени!
Виж целия пост
# 239
Като гледам темата леко се е кротнала. Аз да споделя, че след дългата ваканция днес си тръгна моето момче. И така, между другото, си поговорихме днес за неговият немски. Втора година не успява да се запише на немски. Съвпадат му лекции и му казват- друг път. Той  е учил малко в гимназията. Имам две електронни книги и му дадох старата. Аз си мислих, че кинделът ми има вградени пет оксфордски речника, но май нещо съм се объркала. Та питането ми е намират ли ви се такива речници за електронни книги. Може и немско-английски, немско-немски. Аз лесно ще си го конвертирам. Попадат ми само платени в Амазон.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия