Инсулинова резистентност - тема 3

  • 23 360
  • 761
# 240
Т.е. караш по препоръки от предишния лекар, при които дози от 32 е слязъл на 17 този витамин и ти се вижда нормално това? Нещо съвсем се обърках какво чета, явно аз не мога да го разбера.
Хора престанете да ме нападате , тия резултати от изследванията не са видяни от ендокринолога ми . Вит. Д не съм изследвала от повече от година от къде да знам аз ,че е спаднало толкова . И не, не ми се вижда нормално това .
Виж целия пост
# 241
моят Д е 70 при референтни граници 50-120
през декември го бях позарязала, но по принцип ежедневно пия 4 000 и вит. К
преди 2 години и моят беше много поднормен и ендокриноложката каза, че на нашите ширини трябва да се пие ежедневно и целогодишно
Виж целия пост
# 242
Дарина, без да те нападам Simple Smile С Хашимото, Ир и др. ендокринни заболявания съм, които ми вдигат кг. При Хаши винаги вит.Д е нисък. И на мен ми казаха първоначално тази доза, но тя е може би за здрав човек, който се излага на слънце. По последни проучвания масово хората са с нисък вит.д, заради липса на слънце. Ако имаш възможност напичай си гърба, ръце, крака и увеличи дозата. Ако ти понася вит.к2 ги вземай вит.д и вит.к2 заедно. Трябват ти целогодишно по-високи дози. Стартово вит.д 5000 или 3000 ед.на ден. Виж, какво ще ти предпише ендокриноложката. Но, може да се наложи да търсиш сама варианти. Вигантол аз лично не усвоявам. По-добре се усвоява на спрей или  капки с някаква мазнина или ги приемаш, когато ядеш по-мазна храна.
Б12 е добре да ти е по-висок над 400 поне. Ако, ти предпишат метформин той намалява усвояването на б12.
Хашимото често върви и с други дефицити на минерали и витамини за съжаление. Напр. желязо /нисък феритин - запас на желязо/, фолиева киселина, б12, цинк, вит.А, Е, магнезий и др. Може би ще ти трябва проследяване и попълване на желязото. Това ще го разбереш с времето.
Фт4 ти е ниско, въпреки че е в норма. Когато попълниш дефицитите и се храниш по-здравословно ще се покачи вероятно. При някои запълването на дефицитите вдига малко щитовидните хормони.
Тат и мат понякога се повлияват в посока надолу от безглутенов режим. На други им помага да махнат и млечните. Трябва да се заздрави лигавицата на червата, за да се усвояват по-добре хранителните вещества. Някой хора правят елиминационна диета, аип или се хранят нв-вм. За заздравяване на червата се препоръчва л-глутамин, костен бульон, колаген и др.
Ако приемаш в някой момент вит Б12 имай предвид, че дърпа желязото надолу. Добре е първо да оправиш желязото или да ги приемаш заедно. Най-бързо при доста хора б12 се вдига с подезичните на нейчъръл факторс 1000 или 5000 ед. всеки ден за месец напр. и после поддържащо по 1 на седмица, после по 1 на 2 седм. или  месец за няколко месеца.
Всички б витамини участват заедно с желязото, за да имаш повече енергия и т.н. Може периодично да си вземаш по една опаковка хубав б комплекс.
На някои хора с Хашимото им помагат храносмилателни ензими, за да разграждат по-добре храната и да извличат максималното от нея.
Всеки има различни симптоми и трябва да чете, да се наблюдава и да види кои витамини, минерали, хормони са му трайно ниски или високи и трябва да работи да ги оправи, ако може.
Сладкото, бързите въглехидрати, сушени плодове, глутен, бял ориз, банани, картофи и др. не се ядат въобще. За други си преценяш според организма.
При мен когато падне желязото и вит.д дебелея повече и щитовидните ми хормони рият дъното.
За съжаление този букет от болести изисква много внимание и грижа.
В другата тема за ИР с кето диета или нв-вм хранене в първия пост има полезни съвети, книги, статии, ако имаш време да обогатиш знанията си.
Успех ти пожелавам!
Виж целия пост
# 243
Аз можех да заспя права преди! 😂 Даже, отивам на море, обядвам с някаква абсолютна глупости и гадост и към 12 заспивам, събуждат ме да тръгваме в 17ч. 😂 В къщи, както стоя и рязко, направо мозъкът ми спираше все едно. 😂 Не можех сутрин очите да си отворя. Много неприятно. “От стреса е, на нервна почва е.” Да, любимото ми е това. 😃

Дари, не те напада никой, просто провокация да си обърнеш още повече внимание. Аз като “дойдох” из темите за ИР бях толкова наплашена. Момичетата много ми помогнаха, а и до днес ми помагат. Ще получиш много опит и неща, които наистина действат, не само за ИР, но и за ЩЖ. Аз там само съм прочитала по няколко страници от темите, но отново страхотни - с опит, знания. Цялото това състояние просто налага да четеш много, за да си наясно със себе си. Лекарите често просто не им се занимава, ако вече не е много голям проблема. Моят не беше (за лекарите), но за мен беше много голям и като гламава по нощите четях, четях, в един тефтер имам преписвани неща от книги или от тук. 😀 Всичко ще е наред, пожелавам ти да си открила читав ендокринолог (аз не съм все още). Simple Smile
Виж целия пост
# 244
Дарина, без да те нападам Simple Smile С Хашимото, Ир и др. ендокринни заболявания съм, които ми вдигат кг. При Хаши винаги вит.Д е нисък. И на мен ми казаха първоначално тази доза, но тя е може би за здрав човек, който се излага на слънце. По нови проучвания масово хората са с нисък вит д, заради липса на слънце. Ако имаш възможност напипай си гърба, ръце, крака и увеличи дозата. Ако ти понася вит.к2 ги вземай д и к2 заедно. Трябват ти целогодишно по-високи дози. Стартово вит.д 5000 или 3000 ед.на ден. Виж, какво ще ти предпише ендокриноложката. Но, може да се наложи да търсиш сама варианти. По-добре се усвоява на спрей или  капки с някаква мазнина или ги приемаш, когато ядеш по-мазна храна.
Б12 е добре да ти е по-висок. Ако, ти предпишат метформин той намаля усвояването на б12.
Хашимото често върви и с други дефицити на минерали и витамини за съжаление. Напр. желязо, фолиева киселина, б12, феритин, цинк, вит.А, Е и др. Може би ще ти трябва проследяване и попълване на желязото. Това ще го разбереш с времето.
Фт4 ти е ниско, въпреки че е в норма. Когато попълниш дефицитите и се храниш по-добре малко ще се покачи вероятно.
Тат и мат понякога се повлияват в посока надолу от безглутенови режим. На други им помага да махнат и млечните. Трябва да се заздрави лигавицата на червата, за да се усвояват по-добре хранителните вещества. Някой хора правят елиминационна диета, аип илисе хранят нв-вм. За заздравяване на червата се препоръчва л-глутамин, костен бульон, колаген и др.
Ако приемаш в някой момент. Б12 имай предвид, че дърпа желязото надолу. Добре е първо да оправиш желязото или да ги приемаш заедно. Най-бързо при доста хора б12 се вдига с подезичните на нейчъръл факторс 1000 или 5000 Ед. всеки ден за месец напр. и после поддържащо по 1 на седмица, после по 1 на 2 седм. или месец.
Всички б витамини участват с желязото да имаш повече енергия и т.н. Може периодично да си вземаш по една опаковка хубав б комплекс.
На някои хора с Хашимото им помагат храносмилателни ензими, за да разграждат по-добре храната.
Всеки има различни симптоми и трябва да чете, наблюдава и да види кои неща са му трайно ниски или високи и трябва да работи с тях.
Сладкото, бързите въглехидрати, сушени плодове, глутен, бял ориз банани, картофи и др. не се ядат въобще. За други си преценят според организма.
При мен когато падне желязото, вит.д дебелея повече и щитовидните ми хормони рият дъното.
За съжаление този букет от болести изисква много внимание и грижа.
В другата тема за ИР с което диета или нв-вм хранене в първия пост има полезни съвети, книги, статии, ако имаш време да обогатиш знанията си.
Успех ти пожелавам!
Много Ви благодаря за информацията . Започнах да търся лекарска помощ защото нямам желание за нищо всичко правя на сила, постоянно съм с някаква жестока умора , сънливост, със супер ниско кръвно (90/60). С дете на почти година и половина е , а аз съм вечно изтощена, изчезна ми апетита ям колкото дъщеря ми , а всъщото време качвам килограми . И реших че нещо не е наред и потърсих възможно най-добрия ендокринолог във Варна . Споделих си оплакванията ,прегледами ЩЗ на УЗ и ми назначи тези изследвания . Каза ми че не вижда за сега проблеми с ЩЗ ,но задължително иска консулт след излизане на резултатите от изследванията които ми назначи. На 7.02 ми е следващия час , тогава ще видим какво ще ми каже . Притеснена съм като цяло като видях тези стойности .Започнах да чета вечер (книги като заспи детето)за Хашимотото .
Виж целия пост
# 245
Ако мога и аз да дам един съвет. На първо време не приемайте никакви имуностимуланти, защото щом имате Хашимото имунитетът ви нещо не реагира правилно и със стимулирането му ще стане по зле.
Относно витамините. Плоблема е, че на пазара вече има всякакви и някои от тях ги правят от вещества, които не се усвояват изцяло. Както магнезия има няколко форми. Чевек пие витамини, а накрая нищо. Ако някой има проблем с червата витамините също не се усвояват добре. Моя приятелка имаше недостиг на В12 и й биеха инжекции, защото през устата не ги усвояваше.
Успех. Щом веднъж сте тръгнали да разплитате нещата, малко по малко ще се получат.
Виж целия пост
# 246
Б12 особено хората на метформин трябва да вземат само такъв който не се гълта и да минава през стомах и черва - подезични таблетки, капки, спрейове и де да знам още какви опции имаше. Освен евентуално недобро усвояване и поначало, метформинът пречи също на усвояването му и там дефицитът не е много под въпрос. Освен и че обикновените хапчета много често не са в метилираните форми, а пък другите не всеки може да ги оползотвори.
Това е добавката която ако ми се наложи да вземам, за нея бих игнорирала факта че ги подслаждат понеже се задържат в устата да се усвоят там. За друго не се сещам където да смятам че нямам други опции и избягвам подсладени, независимо с какво.

Но този нисък витамин Д е проблемен много, там работата изобщо не е за няколко хиляди единици на седмица, а на ден, всеки ден. И то не 1-2 хиляди. Придружен съответно от К2 като се вдигне дозата на Д и от доволно магнезий, който и без това си е задължителен за нас. И пак отнема много време... защото и там не знаеш от това което глътнеш, в червата колко ще усвоиш и колко няма.
Но дори само тези двата витамина като се вдигнат доволно, човек би живнал осезаемо. Не че трябва само това, разбира се, но това е най-простата стъпка и най-малко усилие иска. Пък и в такова състояние дори мъничко да се почувства по-добре човек - кой ти го дава това? Повечето дето пишем тук знаем какво е да нямаш енергия да ти се живее и да се влачиш насам-натам насила. Малко сила да ти дойде, в сравнение с това направо хвръкваш. И съответно ти идва и малко мотивация за още нещо. После още нещо. Че идеалната ситуация е да хване човек и да коригира всичко от раз, но реално много малко хора могат наистина да го направят.
И друго което също можем повечето да го потвърдим - най-трудната част е да се захванеш да правиш нещо за себе си, първите стъпки. Когато още не си и вярваш че ще можеш и когато ти изглежда много по-трудно отколкото се оказва после. Нататък вече става по-лесно.
Виж целия пост
# 247
Б12 особено хората на метформин трябва да вземат само такъв който не се гълта и да минава през стомах и черва - подезични таблетки, капки, спрейове и де да знам още какви опции имаше. Освен евентуално недобро усвояване и поначало, метформинът пречи също на усвояването му и там дефицитът не е много под въпрос. Освен и че обикновените хапчета много често не са в метилираните форми, а пък другите не всеки може да ги оползотвори.
Това е добавката която ако ми се наложи да вземам, за нея бих игнорирала факта че ги подслаждат понеже се задържат в устата да се усвоят там. За друго не се сещам където да смятам че нямам други опции и избягвам подсладени, независимо с какво.

Но този нисък витамин Д е проблемен много, там работата изобщо не е за няколко хиляди единици на седмица, а на ден, всеки ден. И то не 1-2 хиляди. Придружен съответно от К2 като се вдигне дозата на Д и от доволно магнезий, който и без това си е задължителен за нас. И пак отнема много време... защото и там не знаеш от това което глътнеш, в червата колко ще усвоиш и колко няма.
Но дори само тези двата витамина като се вдигнат доволно, човек би живнал осезаемо. Не че трябва само това, разбира се, но това е най-простата стъпка и най-малко усилие иска. Пък и в такова състояние дори мъничко да се почувства по-добре човек - кой ти го дава това? Повечето дето пишем тук знаем какво е да нямаш енергия да ти се живее и да се влачиш насам-натам насила. Малко сила да ти дойде, в сравнение с това направо хвръкваш. И съответно ти идва и малко мотивация за още нещо. После още нещо. Че идеалната ситуация е да хване човек и да коригира всичко от раз, но реално много малко хора могат наистина да го направят.
И друго което също можем повечето да го потвърдим - най-трудната част е да се захванеш да правиш нещо за себе си, първите стъпки. Когато още не си и вярваш че ще можеш и когато ти изглежда много по-трудно отколкото се оказва после. Нататък вече става по-лесно.
Благодаря за информацията . Аз съм страшно упорит и инат човек и знам че ще успея с всичко това . Чакам сега да дойде датата за прегледа да имам и насоки от доктора 😊
Виж целия пост
# 248
Даре, никой не те напада. Просто тук ще научиш неща, които момичетата от опит споделят и са различни от нещата, които повечето лекари ще ти кажат. Минали сме по този път, изпатили сме си от некомпетентно лечение и насоки, затова ти опонираме за това, което ти мислиш, че е правилно. Ще се справиш, не става за ден, нито за месец. Воля и последователност се иска от теб.
Виж целия пост
# 249
Даре, никой не те напада. Просто тук ще научиш неща, които момичетата от опит споделят и са различни от нещата, които повечето лекари ще ти кажат. Минали сме по този път, изпатили сме си от некомпетентно лечение и насоки, затова ти опонираме за това, което ти мислиш, че е правилно. Ще се справиш, не става за ден, нито за месец. Воля и последователност се иска от теб.
Благодаря ти , просто се почувствах нападната . Един вид ,че не предприемам нищо за себе си , а не е така .... Току що ми излезе и резултата на кортизола който е 5.6 ug/dl струва ми се нисък .
Виж целия пост
# 250
Най-важното е, че сте направили първата стъпка. Аз навремето като родих много дълго време бях като парцал. Гледам ги другите майки припкат напред назад по паркове, аз нямам сили да изляза от вкъщи. Всеки опит да говоря с някакъв лекар за това ми се обясняваше, че е нормално да съм уморена, нали бебе имам. Никой не ти пуска изследвания. А тогава в интернет нямаше толкова информация като сега, та да търся на своя глава. Да, ама то бебето тръгна на градита, че и на училище, а аз още като парцал. Добре, че в нашата страна човек може да си пусне на своя глава изследвания каквито иска, защото в някои уж по-развити държави не може.
Виж целия пост
# 251
В такъв писмен вид понякога и комуникацията не е съвем ясна...
Поне на мен ми прозвуча сякаш ти казват че трябва да започнеш непременно да запълваш витамин Д, а твоят отговор сигурно не само аз го прочетох като - "Ами аз вземам де, назначен ми е от предната лекарка." А то какво вземаш, очевидно е че не стига, ако изобщо това си имала предвид.
Има го и моментът че тези дето сме по-отдавна из тази и особено другата тема за ИР... да кажем че доста сме свикнали на почти всеки съвет отначало да има съпротива при някои. Хем питат, хем им се отговаря, хем не ги кефи и застават на контра как ама не било то така... или откровено се сърдят че така са посъветвани Grinning Вече след това кой си вдигне чукалата от темата и не се знае какво се случва нататък, кой попрочете и дойде на нашия акъл - има и от двете и не по малко. За съжаление ИР никак не е рядкост.
В другата тема по-често се случва това де, че тя е насочена към точно определен вид хранене и се случва да дойде някой, да получи насоки, обаче хич да не му прозвучат добре. Апетитът и мераците при ИР обикновено са точно към храните дето не са добри за нас, а при новополучена диагноза си има и момент с гняв, отрицание, някои се и тръшкат напук каквото и да им кажеш...
Съжалявам ако звучи грозно това, но са факти.
Виж целия пост
# 252
В такъв писмен вид понякога и комуникацията не е съвем ясна...
Поне на мен ми прозвуча сякаш ти казват че трябва да започнеш непременно да запълваш витамин Д, а твоят отговор сигурно не само аз го прочетох като - "Ами аз вземам де, назначен ми е от предната лекарка." А то какво вземаш, очевидно е че не стига, ако изобщо това си имала предвид.
Има го и моментът че тези дето сме по-отдавна из тази и особено другата тема за ИР... да кажем че доста сме свикнали на почти всеки съвет отначало да има съпротива при някои. Хем питат, хем им се отговаря, хем не ги кефи и застават на контра как ама не било то така... или откровено се сърдят че така са посъветвани Grinning Вече след това кой си вдигне чукалата от темата и не се знае какво се случва нататък, кой попрочете и дойде на нашия акъл - има и от двете и не по малко. За съжаление ИР никак не е рядкост.
В другата тема по-често се случва това де, че тя е насочена към точно определен вид хранене и се случва да дойде някой, да получи насоки, обаче хич да не му прозвучат добре. Апетитът и мераците при ИР обикновено са точно към храните дето не са добри за нас, а при новополучена диагноза си има и момент с гняв, отрицание, някои се и тръшкат напук каквото и да им кажеш...
Съжалявам ако звучи грозно това, но са факти.
Така е . Аз съм ставала свидетелка на разговор (то направо си беше скандал ама хайде )между ендокринолог и пациент как доктора обяснява ,че трябва да спре със захарта ,газираното, хляба , мазното и още какво ли не и пациента като почна да вика той какво щял да яде . Х
Гладен ли трянвал да стои , а аз тогава бях 2 ра година вече се хранех по режима НВ  и се чудех как може да има такива мислещи хора като въпросния пациент . Не всичко е захар и брашно , газирано и мазно . Да и на мен ми харесва да ям сладко ,тестяно и да пия газирано нищо че безалкохолни газирани напитки не съм пила сиг. от 10години , но не ги консумиран тези храни защото знам че ми вредят .
Най-важното е, че сте направили първата стъпка. Аз навремето като родих много дълго време бях като парцал. Гледам ги другите майки припкат напред назад по паркове, аз нямам сили да изляза от вкъщи. Всеки опит да говоря с някакъв лекар за това ми се обясняваше, че е нормално да съм уморена, нали бебе имам. Никой не ти пуска изследвания. А тогава в интернет нямаше толкова информация като сега, та да търся на своя глава. Да, ама то бебето тръгна на градита, че и на училище, а аз още като парцал. Добре, че в нашата страна човек може да си пусне на своя глава изследвания каквито иска, защото в някои уж по-развити държави не може.
Да и аз се чувствам така , но с това дете палавото няма как да стоя постоянно в леглото . И на мен ми казваха то от това че сама я гледаш нормално е да си уморена постоянно . Ами за мен лично това не е нормално . Не е нормално да се събудя в 7ч за да мога да направя закуска на детето и да изпия едно кафе на спокойствие  докато още спи  и след  час, два аз да не мога да отлепя . Спи ми се като на идиот ,права заспивам при положение че съм спала цяла вечер  7 ч непробудно . Тя си иска разходките в парка и другите задължения, а и никой не ми помага освен мъжа ми . Всичко правя на сила , но вече усещам че изобщо не съм добре . Костите , мускулите всичко взе да ме боли .
Виж целия пост
# 253
Така е. Като кажеш на някого, че трябва за забрави за любимите си храни, моментално те възприема като враг и те намразва. Blush
Виж целия пост
# 254
Да не ми пипате баклавата, ей.Simple Smile

За вит.Д. Майка ми беше с недостиг, при 30 мин.граница беше с 15. Купих й спрей 3000 единици. Всеки ден пръска 2 пъти, т.е. 6000 единици на ден. За 2 месеца е вдигнала от 15 на 20. Дозата не е голяма, че да е токсична. Въобще, старите препоръки 10 капки вигантол на седмица може би важат за някой, на когото леко са спаднали нивата, да го взема профилактично. Но не и за човек с дефицит. Аз съм малко над минимума и вземам всеки ден по 5000 единици. Намерих такъв витамин - перличка като рибеното масло.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия