ТЕЛК и НЕЛК - въпроси и отговори ТЕМА 2

  • 37 851
  • 940
# 345
Аз не съм чакала писмо, за да подам произв.х-ка. Подадох я барабар с всички документи. Първо освидетелстване ми беше. А няма нужда да чакаш писмо, за да си я поискаш от работодателя.
Виж целия пост
# 346
Производствената характеристика е със срок 6 месеца, моята дата беше доста след това. А ако документи подава човек не можещ да борави с интернет няма как да знае какво се изисква. Осен това на мен с писмо ми изискаха консулт с кардиолог и екг, диагнозата ми е лимфом. Просто писмата трябва да се пращат по-рано.
Виж целия пост
# 347
Здравейте, пред дилема съм подходящо ли е сега да подам документи за Телк... Октомври 2024 бях диагностицирана с Рак на ш. на матката минах лъче и химио терапия  ,след което на Ямр показа добри резултати не съм правила операция . Може ли на този етап да подам документи за Телк ?На 31г съм и имам над 5 години трудов стаж .
Виж целия пост
# 348
Здравейте, пред дилема съм подходящо ли е сега да подам документи за Телк... Октомври 2024 бях диагностицирана с Рак на ш. на матката минах лъче и химио терапия  ,след което на Ямр показа добри резултати не съм правила операция . Може ли на този етап да подам документи за Телк ?На 31г съм и имам над 5 години трудов стаж .

 Може, ако към момента на подаване не си в болнични.
   В първи пост на темата има  инфо какво и как се прави и какви права имаш.

2. (изм. - ДВ, бр. 10 от 2023 г., в сила от 31.01.2023 г.) Малигнен тумор на матката или маточната шийка:
2.1. при отстраняване в начални стадии, Т1-3 Н0-1 М0:
2.1.1. първите две години - 91 %;
2.1.2. за третата година след операцията - 75 %;
2.1.3. за четвъртата година след операцията - 60 %;
2.1.4. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2021 г., в сила от 16.07.2021 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2023 г., в сила от 31.01.2023 г.) за и след петата година след операцията - 50 %, с пожизнен срок;
2.2. (изм. - ДВ, бр. 10 от 2023 г., в сила от 31.01.2023 г.) иноперабилни или с далечни метастази:
2.2.1. за първите две години след хистологичната верификация - 100 %;
2.2.2. за третата година след хистологичната верификация - 91 %;
2.2.3. за четвъртата година след хистологичната верификация - 80 %;
2.2.4. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2021 г., в сила от 16.07.2021 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2023 г., в сила от 31.01.2023 г.) за и след петата година след хистологичната верификация - 75 %, с пожизнен срок.

От тук :https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2137150573
Виж целия пост
# 349
Здравейте! Имам следният казус:
Грижа се за баща си който е с ампутиран крак и диабет тип 2. Първият му ТЕЛК изтече 01.11.2024г. като Август месец му бях пуснала документите за преосвидетелстване. Комисията към която бе прехвърлен (Плевен) се разбра чак Декември месец, че е разпусната. Цялата документация изпратена към тях бе изчезнала, и баща ми остана без пенсия, без интеграция, без асистент.

На 23.12.2024г. входирах наново документи, и трябваше решение да получим Януари. Получихме писмо с искане са още изследвания и прегледи - няма проблем, направихме ги, пуснахме ги. След тях ми изпратиха мейл да очаквам решението Февруари. Е да ама, пресрочиха го за Март понеже единственият човек в тази комисия (Дулово) който можел да го входира, била болна. Добре, търпеливо изчакахме, и днес най-сетне го получихме. Срок 3г., както и чужда помощ.

Въпроса ми е следният: тъй като документа няма подпис и печат и доколкото прочетох е копие на решението, какво се изисква от мен сега. Да ида до картотеката за оригинала и после да го занеса в НОИ, и социални? Или то се случва автоматично, тъй като не е първи ТЕЛК.
Да чакам 14-дневният срок за обжалване от страна на НОИ?
Абсолютно изгубена съм какво да правя, нямам и към кого да се обърна…
Виж целия пост
# 350
Вече няма подпис и печат. Дано поне да пише,че е по вина на ТЕЛК Подаване и не чакай.
Виж целия пост
# 351
Вече няма подпис и печат. Дано поне да пише,че е по вина на ТЕЛК Подаване и не чакай.

Тоест трябва да взема оригинала и отново да го нося в НОИ?
Виж целия пост
# 352
Вече няма подпис и печат. Дано поне да пише,че е по вина на ТЕЛК Подаване и не чакай.

Тоест трябва да взема оригинала и отново да го нося в НОИ?

 Това,което са ти пратили е оригинал. Отстрани на листа, с малки букви пише имената на лекарите. Вече всичко е по ел. път и не слагат подписи и печат.
 НОИ трябва да са го получили по служебен път, но при вас, ако са минали повече от 4 месеца без плащане на пенсия, трябва да подадете заявлиние за възстановяване на плащането.
   В АСП - нова оценка ....така по всички места,където  сте подавали до сега.

 Провери дали пише,че  забавянето е по вина   на ТЕЛК, за да му  изплатят пенсията със задна дата.
 

 
Прочети първи пост на темата. Има много полезна информация.
Виж целия пост
# 353
Вече няма подпис и печат. Дано поне да пише,че е по вина на ТЕЛК Подаване и не чакай.

Тоест трябва да взема оригинала и отново да го нося в НОИ?

 Това,което са ти пратили е оригинал. Отстрани на листа, с малки букви пише имената на лекарите. Вече всичко е по ел. път и не слагат подписи и печат.
 НОИ трябва да са го получили по служебен път, но при вас, ако са минали повече от 4 месеца без плащане на пенсия, трябва да подадете заявлиние за възстановяване на плащането.
   В АСП - нова оценка ....така по всички места,където  сте подавали до сега.

 Провери дали пише,че  забавянето е по вина   на ТЕЛК, за да му  изплатят пенсията със задна дата.
 

 
Прочети първи пост на темата. Има много полезна информация.

За съжаление документа не е пред мен, но сега се чух с баща ми, и каза че пише имената на лекарската комисия, и че решението е съгласно чл.40(1) на ПУОРОНЕРКМЕ от дата 21.06.2024г. като лицето няма вина за забавянето. Единственото което е странно е, че е с доста по-задна дата от самото изтичане на първият ТЕЛК, но предполагам е добре от гледна точка да му изплатят всичко.

Понеже първият му ТЕЛК майка ми лека й пръст се занимаваше с него, аз никъде не съм ходила освен до РКМЕ и НОИ, затова задавам толкова въпроси.

Сега предвид тази новина, трябва ли отново да се иде само до АСП с решението? Без НОИ
Виж целия пост
# 354
Вече няма подпис и печат. Дано поне да пише,че е по вина на ТЕЛК Подаване и не чакай.

Тоест трябва да взема оригинала и отново да го нося в НОИ?

 Това,което са ти пратили е оригинал. Отстрани на листа, с малки букви пише имената на лекарите. Вече всичко е по ел. път и не слагат подписи и печат.
 НОИ трябва да са го получили по служебен път, но при вас, ако са минали повече от 4 месеца без плащане на пенсия, трябва да подадете заявлиние за възстановяване на плащането.
   В АСП - нова оценка ....така по всички места,където  сте подавали до сега.

 Провери дали пише,че  забавянето е по вина   на ТЕЛК, за да му  изплатят пенсията със задна дата.
  

 
Прочети първи пост на темата. Има много полезна информация.

За съжаление документа не е пред мен, но сега се чух с баща ми, и каза че пише имената на лекарската комисия, и че решението е съгласно чл.40(1) на ПУОРОНЕРКМЕ от дата 21.06.2024г. като лицето няма вина за забавянето. Единственото което е странно е, че е с доста по-задна дата от самото изтичане на първият ТЕЛК, но предполагам е добре от гледна точка да му изплатят всичко.

Понеже първият му ТЕЛК майка ми лека й пръст се занимаваше с него, аз никъде не съм ходила освен до РКМЕ и НОИ, затова задавам толкова въпроси.

Сега предвид тази новина, трябва ли отново да се иде само до АСП с решението? Без НОИ

  Не се шашкай толкова и чети какво ти се пише Simple Smile

 Щом сега започваш да се занимаваш - Прочети първия пост на темата !!!Ще ти бъде от полза!

https://www.bg-mamma.com/?topic=1730769

 Ще  се наложи да се ходи до НОИ, АСП, данъчно, за талон за паркиране ...където и до сега сте подавали.
Виж целия пост
# 355
10 минути, има готов формуляр в интернет.
И трябва да се нанесат всички данни от  трудовите книжки и УП-та, да се сметне стажа /също има калкулатор в интернет/ и да се попълнят спецификите на извършваната дейност, съобразно длъжностната характеристика на лицето. Да се извадят болничните листи - работодателят има копиа. Затова написах 30 минути.
Виж целия пост
# 356
Цитат на: Перах link=topic=1730769.msg49533395#msg495333
[/quote

  Не се шашкай толкова и чети какво ти се пише Simple Smile

 Щом сега започваш да се занимаваш - Прочети първия пост на темата !!!Ще ти бъде от полза!

https://www.bg-mamma.com/?topic=1730769

 Ще  се наложи да се ходи до НОИ, АСП, данъчно, за талон за паркиране ...където и до сега сте подавали.

От това което прочетох на първият пост по темата видях само за първи ТЕЛК, не и за преосвидетелстване процесът, който се предполага да се различава с нещо.
Както вече споменах, никъде не съм лично аз подавала документи свързани с неговото състояние, че да знам досега къде са отивали.
Въпросът ми, изцяло подкрепен с информация за ситуацията, беше къде и в какъв срок трябва да се занесе това решение.
Виж целия пост
# 357
Скрит текст:
Цитат на: Перах link=topic=1730769.msg49533395#msg495333
[/quote

  Не се шашкай толкова и чети какво ти се пише Simple Smile

 Щом сега започваш да се занимаваш - Прочети първия пост на темата !!!Ще ти бъде от полза!

https://www.bg-mamma.com/?topic=1730769

 Ще  се наложи да се ходи до НОИ, АСП, данъчно, за талон за паркиране ...където и до сега сте подавали.

От това което прочетох на първият пост по темата видях само за първи ТЕЛК, не и за преосвидетелстване процесът, който се предполага да се различава с нещо.
Както вече споменах, никъде не съм лично аз подавала документи свързани с неговото състояние, че да знам досега къде са отивали.
Въпросът ми, изцяло подкрепен с информация за ситуацията, беше къде и в какъв срок трябва да се занесе това решение.

Просто пропускате първата стъпка, тя е за първо явяване. За следващите ЕР на ТЕЛК  документите се препращат служебно в НОИ. Другите стъпки 2-4 остават.

Виж целия пост
# 358
Здравейте имам въпрос ,ако някой може да ми отговори .. До 31 декември бях на лъчетерапия съответно до края на януари бях в болничен после от работата ми изплащаха отпуската и сега казуса ми е ,че трябва да се върна на работа ,а знам ,че ми се полагат болнични за онкологична диагноза .Как да постъпя от Лкк ли трябва да взема и колко мога да взимам ?
Виж целия пост
# 359
ЛКК издава продължение на болничен, което във Вашия случай няма как да стане, защото сте били в отпуск.

Попитахте някой от лекуващите Ви лекари, предполагам онколог,  дали би ви издал нов болничен. Старият няма как да бъде продължен след прекъсването.

Без прекъсване болничният от ЛКК е максимум 180 дни. Когато се налага удължаване се ходи в ТЕЛК.

За последните три години се полагат общо максимум 360 дни болничен.

Когато решите да подавате документи за ТЕЛК ( не за удължаване на болничния, а за % неработоспособност) трябва да не сте в болничен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия