Как се справяте с разходите по време на втора година майчинство?

  • 14 504
  • 393
# 75
Само за справедливост към сметките трябва да се добави и внесеното от бащата, пак на идеална база, че не е боледувал никога и т.н. Все пак детето има двама родители, въпреки че традиционно тежестта пада на майката, и тя ползва обезщетение за гледане на дете.

Детето има двама биологични родители. Оттам нататък само може да се предполага колко е внесъл бащата в социално-солидарната ни система и колко е ползвал. Но дори и при калкулация от двама никога неболедували родители, внесеното е по-малко, отколкото се ползва за едно майчинство.
Виж целия пост
# 76
Това, което пропускате е, че всяка получава повече пари от майчинство, отколкото е внесла. Колкото и да получаваш, вноските не са повече от съответния процент от максималния осигурителен доход, а все още не раждаме на по 60. Фондът е за общо заболяване и майчинство и много хора си го ползват за общо заболяване и без майчинство. Системата е социална. Сметнете си колко време сте внасяли във ОЗМ и в какъв размер, и ще установите, че никак няма да сте доволни, ако по време на майчинство се наложи да ползвате само това, което сте внесли, дори и хич да не сте се разболявали и ползвали преди това. Дори и със 780 лева майчинство втората година. Дори и само за едно дете. И естествено, че се очаква, след като си ползвате майчинството, да продължите да работите и да внасяте в този фонд, най-малкото, за да възвърнете това, което ви е дадено предварително.
Това не променя факта, че системата толерира едните си граждани. И не променя факта, че държавата ме принуждава да внасям пари, които я ползвам, я не ползвам. Искам да имам възможност да спра да ги внасям, ако реша. И после да се оправям сама, ако се стигне до там. Иначе идеята за солидарна система звучи супер, докато човек не осъзнае, че за него е по-малко солидарна отколкото за други.
Виж целия пост
# 77
Аз съм родила дете на мен и на мъжа си, защото сме го искали. Не съм родила дете на държавата с цел увеличаване на прираста.

В последния няколко години условията за майчинство и програмите за гледане на дете след 1 година са в пъти по-добри от тези преди 18 години.
Виж целия пост
# 78
Детето има двама биологични родители. Оттам нататък само може да се предполага колко е внесъл бащата в социално-солидарната ни система и колко е ползвал. Но дори и при калкулация от двама никога неболедували родители, внесеното е по-малко, отколкото се ползва за едно майчинство.
Tова е така, тези сметки са известни, но затова и съществува социалната система, с крайна цел да растат нови граждани, които да пълнят пенсионния фонд, защото с нарастващо застаряващо население пари за пенсии няма и все повече няма да има.
Затова и съм привърженик, че трябва по възможност да се спестява и да се планира едно бебе, за да може да не се разчита само на социалната система. Която в момента е неизмеримо по-добра от например 2003-та, когато раждах първото дете и парите за майчинство бяха супер смешни и по-висока сума беше само първите 3 месеца, определено не можеше да се разчита на тях за отглеждане на дете.
Виж целия пост
# 79
Ще започна стова, че аз също не съм съгласен сумата за майчинство през втората година да бъде толкова ниска.

В същото време нека припомним следното:
- сумата, която се отделя за фонд ОЗМ /общо заболяване и майчинство/ е 1.4% за сметка на служителя и 2.10% за сметка на работодателя. При осигуряване на максималния осигурителен доход /3750.00 лв. от 01.01.2024г./, това прави 52.50 лв. удръжки на месец за сметка на служителя и 78.50 лв. за сметка на работодателя.

От тук нататък, според мен всеки може да си направи сметка, колко е ощетен през втората година на майчинството.
Виж целия пост
# 80
Ще се повторя, но не става въпрос за ощетяване. Става въпрос за това, че участниците в солидарната система не са равнопоставени като принос и на изхода от системата тези с по-малък принос се оказват по-облагодетелствани. Аз разбирам защо е така и въпреки това не смятам, че е редно. Децата първо и преди всичко са грижа на родителите си и е редно системата или да ги остави да са изцяло така, или да започне да ги третира еднакво.
Виж целия пост
# 81
Понеже се твърдеше, във връзка с вече родилите (поне) едно дете, че " в същото време системата не им предоставя опция да спрат да внасят пари, от които няма да се възползват, за да финансират тези разходи."

Ами, възползвали сме се доста добре всички, които сме родили.
Виж целия пост
# 82
Именно. Някои се възползват повече от други. Трети изобщо не се възползват.
Виж целия пост
# 83
Родителите (повечето, де) работят и преди, и след децата, та вноските не са 1-2 години. Родителите харчат почти всекидневно, от което държавата също получава отчисления, макар и не пряко от родителитр. Също така, системата е солидарна, а не благотворителна. Държавата размахва морковче с обезщетения и гражданинът внася. Ако системата е благотворителна, няма морковче, гражданинът ще разчита на себе си, ще знае, че разчита на себе си, и няма да го избива на излишен алтруизъм към хора, които много искат,  ама нямат желание да работят. Бенефициентите на предполагаемата благотворителна система пък няма да са толкова много, знаейки, че няма достатъчно балъци да внасят пари за точене.
Виж целия пост
# 84
Това, което пропускате е, че всяка получава повече пари от майчинство, отколкото е внесла. Колкото и да получаваш, вноските не са повече от съответния процент от максималния осигурителен доход, а все още не раждаме на по 60. Фондът е за общо заболяване и майчинство и много хора си го ползват за общо заболяване и без майчинство. Системата е социална. Сметнете си колко време сте внасяли във ОЗМ и в какъв размер, и ще установите, че никак няма да сте доволни, ако по време на майчинство се наложи да ползвате само това, което сте внесли, дори и хич да не сте се разболявали и ползвали преди това. Дори и със 780 лева майчинство втората година. Дори и само за едно дете. И естествено, че се очаква, след като си ползвате майчинството, да продължите да работите и да внасяте в този фонд, най-малкото, за да възвърнете това, което ви е дадено предварително.
Напротив, получавам по-малко, отколкото съм внесла. Плюс това, детето ми има и баща, който също внася. Така че - освен че не ни третират наравно с граждани, които не внасят нищо или в сравнение с нашето семейство внасят много малко, то и сме ощетени, защото получавам по-малко обезщетение, отколкото двамата с бащата сме внесли през годините трудов стаж, които имаме.
Плюс това, споменах, че внасяме и ДДФЛ, което още повече хрантути държавата и хора, които не внасят, за сметка на нас и граждани, като нас
Виж целия пост
# 85
Напротив, получавам по-малко, отколкото съм внесла. Плюс това, детето ми има и баща, който също внася. Така че - освен че не ни третират наравно с граждани, които не внасят нищо или в сравнение с нашето семейство внасят много малко, то и сме ощетени, защото получавам по-малко обезщетение, отколкото двамата с бащата сме внесли през годините трудов стаж, които имаме.
Плюс това, споменах, че внасяме и ДДФЛ, което още повече хрантути държавата и хора, които не внасят, за сметка на нас и граждани, като нас
Във фонд "Общо заболяване и майчинство" ежемесечно отиват 1.4% от брутния доход. При осигуровки на 3750 това са 52.50+78.50лв съответно от служителя и от работодателя.
За една година внасяте 630 лева, а работодателя - 942 лева. Общо вноски за година при максимални осигуровки -  1572лв.
Да кажем, че работите 10 години на този доход, преди да родите. За 10 години сте внесли лично вие 6300 лева, а шефа ви - 9420 лева.
Общо във вашия фонд "майчинство" има 15 720 лева. Ако трябва да ви плащат майчинство само от внесеното от вас, за една година това са 1310 лева месечно, а знаем, че максималното майчинство за първата година е далеч над тази сума. Втората година дори не я включвам. И това са внесени суми при максимални осигуровки на 3750. Ако удвоим сумата и предположим че и бащата е внасял 10 години на база 3750, това е по 2600лв за първата година, което отново е по-малко от максималното майчинство. Освен това, максималната сума за последните 10 години е много по-малка с всяка година назад. И да не забравяме, че много хора се осигуряват на реална сума, която обаче не е максимума, примерно 2000, 3000 и т.н.
Ако утроим общото внесено 15720х3=47160лв за целия ви трудов стаж 30 години да кажем, тази сума, с приспаднати 12х780 за втора година, разделена на първите 12 месеца прави около 3000, което вече се доближава до реалното максимално майчинство. Това при условие, че цял живот не ползвате никакви други болнични, и че имате само едно дете, защото при две и при три съвсем се изопачават сумите.
Обяснете, моля, при тези факти, как получавате по-малко, отколкото сте внесли във фонда?
Виж целия пост
# 86
Не съм чела напред дискусията, но и аз почнах да се замислям. Сега сме с приличен доход, Дани да ни вдигнат през идната година и заплатите. За втората година приходите са степенувани на неговата заплата > майчинството > ваучерите за двамата.
Ако ситуацията ни се запази същата нямам притеснения
Виж целия пост
# 87
Ние имахме фонд Бебе и дърпах от него втората година. Майчинството беше 240 лв. 2011 година. В началото беше равно на МРЗ, после я вдигнаха, но обезщетението не. Иначе и нашите разходи с бебе не бяха много големи. Намалихме (не заради пари, а заради липса на време) излизанията, пътуванията, покупките на нови дрехи. Обаче пък други разходи се увеличиха - сметките за ток и вода скочиха близо двойно, едно е да пуснеш вечер за няколко часа един конвектор при двама работещи, които не прекарват много време в къщи, друго е да поддържаш постоянна температура за бебе. Количка, креватче, дрешки, играчки почти не съм купувала, най-вече харчех за шишета и козметика. АМ беше сериозно перо, нямах достатъчно кърма. Пюрета правех аз, дъщеря ми не харесваше купешките. Памперси ползвахме само на пуфис, от другите се обриваше. Роди се недоносена и боледуваше често, плащала съм и за частни прегледи, абсолютно ми е било неприемливо да пестя от здравето на детето ми. Лошото е, че първоначално като се върнах на работа още повече не ни стигаха парите в началото, не ми актуализираха заплатата, а за две години инфлацията доста се беше вдигнала. Почти година и половина вземах по-малко от майчинството първата година, а пък ни спряха и детските заради по-висок доход с няколко лева, но мина и това оцеляхме.
Виж целия пост
# 88
През първата година от майчинството аз спестих, защото ми отпаднаха разходите, които съпътстват ходенето на работа - за транспорт, за обяд и кафе навън , за дрехи и обувки. И втората година си помагах с тези спестени пари.
Виж целия пост
# 89
Напротив, получавам по-малко, отколкото съм внесла. Плюс това, детето ми има и баща, който също внася. Така че - освен че не ни третират наравно с граждани, които не внасят нищо или в сравнение с нашето семейство внасят много малко, то и сме ощетени, защото получавам по-малко обезщетение, отколкото двамата с бащата сме внесли през годините трудов стаж, които имаме.
Плюс това, споменах, че внасяме и ДДФЛ, което още повече хрантути държавата и хора, които не внасят, за сметка на нас и граждани, като нас
Във фонд "Общо заболяване и майчинство" ежемесечно отиват 1.4% от брутния доход. При осигуровки на 3750 това са 52.50+78.50лв съответно от служителя и от работодателя.
За една година внасяте 630 лева, а работодателя - 942 лева. Общо вноски за година при максимални осигуровки -  1572лв.
Да кажем, че работите 10 години на този доход, преди да родите. За 10 години сте внесли лично вие 6300 лева, а шефа ви - 9420 лева.
Общо във вашия фонд "майчинство" има 15 720 лева. Ако трябва да ви плащат майчинство само от внесеното от вас, за една година това са 1310 лева месечно, а знаем, че максималното майчинство за първата година е далеч над тази сума. Втората година дори не я включвам. И това са внесени суми при максимални осигуровки на 3750. Ако удвоим сумата и предположим че и бащата е внасял 10 години на база 3750, това е по 2600лв за първата година, което отново е по-малко от максималното майчинство. Освен това, максималната сума за последните 10 години е много по-малка с всяка година назад. И да не забравяме, че много хора се осигуряват на реална сума, която обаче не е максимума, примерно 2000, 3000 и т.н.
Ако утроим общото внесено 15720х3=47160лв за целия ви трудов стаж 30 години да кажем, тази сума, с приспаднати 12х780 за втора година, разделена на първите 12 месеца прави около 3000, което вече се доближава до реалното максимално майчинство. Това при условие, че цял живот не ползвате никакви други болнични, и че имате само едно дете, защото при две и при три съвсем се изопачават сумите.
Обяснете, моля, при тези факти, как получавате по-малко, отколкото сте внесли във фонда?
Максималното майчинство е далеч от 3000 лв. Максималният осигурителен праг е 3750 лв от началото на 2024 г. В момента взимам 2600 лв майчинство. Болничният ми беше 2300 лв. Имам 14 години трудов стаж, мъжът ми 20, така че сме внесли доста повече от сумата, която сте сметнала.
Във внесените суми аз включвам и това, което другият родител е внасял през годините, плюс данъците, които плащаме на държавата всеки от нас за частната ни дейност. Както казах - даваме по едни 10% от печалбата си, не се знае за какво. Просто ей така, да спонсорираме и хрантутим. В замяна не получаваме възможност дори и за еврофинансиране.
Да, знам, че ДДФЛ е съвсем различно нещо от социалната система, но аз гледам глобално на нещата, т.е. какво общо аз давам на държавата и какво тя ми дава в замяна.
Да не споменавам, че в момента заплатата ни пада с около 150 лв, заради вдигането на максималния осигурителен праг. Работодателите вече не индексират. Вдигането на ДДС в някои основни сектори и съответно драстичното повишаване на цените за храна също го броя. В крайна сметка, финалният резултат е един - нашето семейство само дава и внася и в замяна получава присмех в лицето. Същото е положението и с останалите семейства, които са в нашата група. Наистина повече не ми се коментира този въпрос, нито ще ми промени някой мнението. Както казах - живи и здрави да сме със съпруга ми, да можем да работим, че държава няма Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия