Нашите орхидеи – тема 46

  • 24 810
  • 763
# 300
Много благодаря Рая! Relaxed Ще й предам Simple Smile
Под полива какво точно да се разбира. Аз обикновено пръскам растението и обилно корите отгоре.

Щитовидни въшки има. Може механично да ги премахва със спирт, но освен това трябва да третира и със системен инсектицид от агроаптеката. Два различни препарата и да ги редува - полива с единия, следващият път полива с другия. Упорити са. Освен това да види, дали няма и по другите растения. Обичат дървовидни и много добре се сливат с кората на клонките. Иначе нападат всичко, до което  се доберат. А бих третирала всички саксии.
Виж целия пост
# 301
Системните препарати се усвояват от растението не само през листната пластина, а и през корените. При поливане с разтвора, корените бързо усвояват инсектицида, който чрез соковете се разпространява навсякъде и това прави цялото растение отровно за сокосмучещите и гризящите вредители.
Полива се чрез накисване на саксията в разтвора за 15-20 минути при сиви корени, точно както се прави обичайно. Просто заменете в 4 поредни поливания чистата вода, на такава с препарат.
Спазвайте пропорциите указани от производителя. Ако дозировката е дадена на декар, то се приема че за третиране на 1 декар са необходими 100 литра вода. от там може да си изчислите за 1 литър колко препарат ви трябва. Моспилан например се разрежда 1,5-2 гр. на 10 литра вода. Най-малката разфасовка е пликче от 1,5 гр. и е предназначена за една гръбна пръскачка от 10 литра. В домашни условия малко хора ползват 10 литра разтвор, затова обикновено прахът се изсипва на лист хартия и се дели на обем.
Със системен препарт може и да се пръска, но сезонът вече не е най-подходящия. Освен това има вероятност да се вдишат пръските, особено ако пръскалката е хубава и прави мъгла. Избягвам да пръскам вътре - трябва да намеря място, което мога после да измия и да проветря добре.
Виж целия пост
# 302
Пак благодаря за изчепателното обяснение Simple Smile Всичко предадох Simple Smile

Системните препарати се усвояват от растението не само през листната пластина, а и през корените. При поливане с разтвора, корените бързо усвояват инсектицида, който чрез соковете се разпространява навсякъде и това прави цялото растение отровно за сокосмучещите и гризящите вредители.
Полива се чрез накисване на саксията в разтвора за 15-20 минути при сиви корени, точно както се прави обичайно. Просто заменете в 4 поредни поливания чистата вода, на такава с препарат.
Спазвайте пропорциите указани от производителя. Ако дозировката е дадена на декар, то се приема че за третиране на 1 декар са необходими 100 литра вода. от там може да си изчислите за 1 литър колко препарат ви трябва. Моспилан например се разрежда 1,5-2 гр. на 10 литра вода. Най-малката разфасовка е пликче от 1,5 гр. и е предназначена за една гръбна пръскачка от 10 литра. В домашни условия малко хора ползват 10 литра разтвор, затова обикновено прахът се изсипва на лист хартия и се дели на обем.
Със системен препарт може и да се пръска, но сезонът вече не е най-подходящия. Освен това има вероятност да се вдишат пръските, особено ако пръскалката е хубава и прави мъгла. Избягвам да пръскам вътре - трябва да намеря място, което мога после да измия и да проветря добре.
Виж целия пост
# 303
Здравейте, момичета! Идвам пак за помощ при вас. Hug
Преди 20-тина дни докато поливах орхидеите забелязах тези миниатюрни гадинки в някои от саксиите.

Съжалвам, не успях да ги фокусирам повече. Големи са около 1мм и са доста пъргави. Излизат от средата на растението, както се вижда от снимката.

На две от орхидеите най-вътрешните, т.е най-младите листа изглеждаха така:

Това го дръпнах и излезе много лесно, все едно беше изгнило в основата.


А това по краищата е болно, отдолу изглежда по същия начин и има лепкава течност по него.

Тъй като ги видях в момент, в който щях да пътувам и нямах време да реагирам адекватно, изтичах до кварталната аптека, обясних проблема... не знам колко и дали ме разбра жената, но ми каза да напръскам с моспилан. Напръсках ги. Като се върнах тези дребните черни гадинки ги нямаше, но забелязах тази лепкава течност по някои от листата.
Какво е това според вас и какво мога още да направя за цветята? Гледам, че изглеждат добре засега, няма нови поражения по листата, корените са добре, живи. Само това лепкавото ме притеснява и как да реагирам, ако пак се появят тези миниатюрните?
Виж целия пост
# 304
Вероятно са трипси. Упорити са, трябва да третираш няколко пъти всички растения, не само тези по които си ги видяла. За препарати не мога да дам съвет.
Виж целия пост
# 305
Zygopetalum Louisendorf 'Rhein Moonlight с втори цъфтеж тази година Simple Smile

Виж целия пост
# 306
След един фалстарт (счупих първия цветонос с оформени вече пъпки), сезонът при мен е открит:

Виж целия пост
# 307
Дами, моля за помощ. По орхидеите ми се появиха лепкави капки и след това им изникнаха много странни листа. Прилагам снимка. Какво трябва да направя? Благодаря предварително. 💐
Виж целия пост
# 308
Имате трипси. Трябва да третирате всички растения в стаята, а ако местите растенията - в дома.
Виж целия пост
# 309
Благодаря, сега ще прочета как се третира това чудо Sad
Виж целия пост
# 310
Kатлеята днес:
Виж целия пост
# 311
Красота Heart Eyes
Виж целия пост
# 312
Много е красива!
При мен разцъфна един дендробиум фаленопсис


и онцидиум


Едно винено фалче, което ми подариха
Виж целия пост
# 313
Моля Ви помагайте, орхидейте ми стремглаво заминават една по една, пожълтяват листата и падат. Не знам какво им се случва смених саксийте както и субстрата обаче не се оправярят, ще кача снимки да може да се ориентирате по-лесно.
Виж целия пост
# 314
Първата е за боклука, вече е неспасяема. Втората и третата ги третирай за трипси и акари. Изядени са доста, но евентуално могат да се съвземат. Или си купи нови след като обезпаразитиш мястото където са били. За препарати да кажат другите момичета, че не съм в България.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия