Поскъпване на стоки- фрапиращи цени

  • 193 435
  • 4 962
# 2 355
Тиквичките винаги са били част от менюто ни през цялата година, НИКОГА не са били толкова скъпи. За справка, понеже имам ел. бележки, миналата година по това време са били 6 лв./кг., сега - 10, все турски. Не съм купувала от няколко месеца. Краставиците също нямам наблюдения да са били 8-9 лв./кг. извън сезон, както са в момента масово, най-много да са били около 6.
Виж целия пост
# 2 356
Тиквичките винаги са били част от менюто ни през цялата година, НИКОГА не са били толкова скъпи. За справка, понеже имам ел. бележки, миналата година по това време са били 6 лв./кг., сега - 10, все турски. Не съм купувала от няколко месеца. Краставиците също нямам наблюдения да са били 8-9 лв./кг. извън сезон, както са в момента масово, най-много да са били около 6.
Ми младичка си, затова винаги са ти били в менюто през зимата.
Аз съм израснала по времето на соца. През зимата майка ми редуваше манджи с ориз, картофи, моркэви и праз.. Имахме и буркани с печен пипер. Туй беше.От плодовете съм яла само ябълки , мушмули и компоти през зимата.
Ми жива и здрава съм, не съм умряла от това, че не съм яла пълнени чушки и тиквички през зимата.
Виж целия пост
# 2 357
Скрит текст:
Тиквичките винаги са били част от менюто ни през цялата година, НИКОГА не са били толкова скъпи. За справка, понеже имам ел. бележки, миналата година по това време са били 6 лв./кг., сега - 10, все турски. Не съм купувала от няколко месеца. Краставиците също нямам наблюдения да са били 8-9 лв./кг. извън сезон, както са в момента масово, най-много да са били около 6.
Ми младичка си, затова винаги са ти били в менюто през зимата.
Аз съм израснала по времето на соца. През зимата майка ми редуваше манджи с ориз, картофи, моркэви и праз.. Имахме и буркани с печен пипер. Туй беше.От плодовете съм яла само ябълки , мушмули и компоти през зимата.
Ми жива и здрава съм, не съм умряла от това, че не съм яла пълнени чушки и тиквички през зимата.
Забрави бидона със зеле. И домати от буркан.

По темата. В цял свят цените на хранителните стоки се повишиха. В България в момента е заради спекулата. Уж щяха да проверяват и санкционират. Дръжки. Ама и протести не виждам за това. Хората мрънкат, мрънкат и си купуват тиквички и краставици прескъпо. За полемика само сагата Петрохан, а реалните проблеми на дневен ред не се коментират.
Виж целия пост
# 2 358
Не е до младост. Аз не съм млада, а тиквички зимата съм купувала, и чушки съм пълнила. Говорим за преди 4-5 год.назад..не да връщаме до края на света и да коментираме прабаба ми какво е яла Wink..тва със соца е тотален спам, неразбиране на темата или правене че не се разбира за какво иде реч.
Виж целия пост
# 2 359
Ами не купувайте. 1000 пъти обясняваха, че като няма купувачи на тиквички на 10 лв. ще се променят нещата.
Като има хора, които не могат, защото Февруари е подходящ да се рупат краставици и тикви ще има такива цени.
Колко човека ще купят реално тиквички сега - малко.
Виж целия пост
# 2 360
Ами винаги сме Рупали зимата, но такива цени не сме виждали. Това казваме. Просто е..не го схващате обаче.

И престанете да изкарвате виновни хората! Друг е акцента. И това е просто, пак не го схващат някои.
Виж целия пост
# 2 361
Според мен цените на зеленчука ще си останат високи и в сезон. Цените на семената са ударили нов връх. Торове и препарати също, а и ако годината се окаже калпава, да няма реколта, лятото зеленчука ще е на цената на зимния.
Виж целия пост
# 2 362
Цените са функция на търсене и предлагане.
Дали ще са тикви или апартаменти. Всяка икономическа теория с това почва.
Къде е печалбата на някой да докара 100 кила тикви на 10 лв. и никой да не ги купи, защото имаха е висока цената. Колко време може да позволи да хвърля 100 кила тикви?

Това се опитвам да кажа. Няма толкова луд да продава непродаваеми продукти, които се развалят за 2 дена за да поддържат високи цени нарочно.
Виж целия пост
# 2 363
Факт е, че цените са ненормално високи дори за зимен сезон.
И има хора, които обичат да ядат такава храна и през зимата, а не чипсове.
И това с некупуването не работи, вече се даде пример за черешите от миналата година.
Търговците са станали такива бесни спекуланти, че по-скоро ще изхвърлят
продукцията, но няма да я намалят.
Едно време майка ми и баба ми какво били правили не ме интересува, аз живея тук и сега
и коментираме необосновано високите цени февруари 2026-та.
Виж целия пост
# 2 364
По принцип антиподът на тиквичките не са чипсовете. Зимата предлага чудесни сезонни зеленчуци, които, види се, народът се поразглези и взе да смята за демоде.
Аз съм на 30-и-нещо и никога през зимата не сме яли тиквички, домати и краставици. Всякакъв опит в последните седмици да ям домати завършва в кофата, изключение правят само черитата.
А защо са безпрецедентно скъпи? Защото цените на електроенергията и водата катерят нагоре не само в България. От миналото лято насам токът в Турция е скочил с 38%. В Гърция скочи с 60%. А оранжериите "лапат" ток като лами.
Между другото, според мен това е само началото. Да се храним несезонно ще излиза все по-скъпо и неизгодно и смятам, че ще има голямо завръщане към цикличното хранене, съобразено с природата.
Виж целия пост
# 2 365
И това с некупуването не работи, вече се даде пример за черешите от миналата година. Хората трябва да се адаптират, а не "ще ям, независимо от цената".
Търговците са станали такива бесни спекуланти, че по-скоро ще изхвърлят
продукцията, но няма да я намалят.
При 100% загуба беше нормално да е висока цената на черешите.
Цената на тиквичките е висока и в Европа. Отопляват се. За да растат се поддържа поне 25 градуса. Важи и за краставиците. В отопление се влагат най-много пари. Може тази зима да е по-студена в Турция от предишните години.
Все повече производители не се занимават с отопляемо оранжерийно производство. И повече ще стават. Не е изгодно. От там ниското предлагане води и до по-високи цени. Трябва да се свиква.
Виж целия пост
# 2 366
Докато се търсят от десет кладенеца вода да се оправдаят високите цени ще има и спекуланти, които да ги предлагат. Такова бясно и сектантско защитаване на чиста спекула само тук може да се прочете.
Виж целия пост
# 2 367
Докато се търсят от десет кладенеца вода да се оправдаят високите цени ще има и спекуланти, които да ги предлагат. Такова бясно и сектантско защитаване на чиста спекула само тук може да се прочете.

Мдам.
Удобно се правят че не схващат какво им се казва...а то е че преди 4-5г сме яли и тиквички, и патладжани, и чушки, през зимата.
Пък може и реално да не схващат, знам ли..уж просто нещо, ама явно не на всеки схващането се отдава.
Виж целия пост
# 2 368
Скрит текст:
Докато се търсят от десет кладенеца вода да се оправдаят високите цени ще има и спекуланти, които да ги предлагат. Такова бясно и сектантско защитаване на чиста спекула само тук може да се прочете.

Мдам.
Удобно се правят че не схващат какво им се казва...а то е че преди 4-5г сме яли и тиквички, и патладжани, и чушки, през зимата.
Пък може и реално да не схващат, знам ли..уж просто нещо, ама явно не на всеки схващането се отдава.

Оттогава насам токът и водата са поскъпнали десетократно и повече. Затова преди несезонните продукти бяха по-достъпни и някои хора явно са ги възприели за природно явление.
При 60% скок на тока, както е в Гърция, няма как цената да остане непроменена. Или с 35%, както е в Турция. Това не са оправдания, а цифри и факти, които не се влияят от чувства и индивидуално себеусещане.
Оранжериите всъщност са скъпо начинание, което харчи ужасно много ток - отопление, подгрев, UV лампи, дори напояването се захранва от... електричество. Когато електричеството скача, скача и цената на крайния продукт.
Ето така тиквички, които преди са били Х лева, сега са Х по няколко. Математика, какво да я правиш.
Виж целия пост
# 2 369
Тиквичките са лесни, защото могат да се съхраняват, не са като краставиците. Ние домашни тиквички през лятото замразяваме във фризера пържени в кутии. След това само размразявам и добавям кисело мляко и пр. Също и сурови на кубчета лесно се съхраняват замразени и вкусът си е идентичен после на не замразените. Та ясно, че от 10 лева килото няма да купя, но пак може да ям тиквички през зимата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия