Августовски бебета 2024г - Тема 6

  • 22 299
  • 759
# 180
На инстант пот кукърите не са тефлон, а са от неръждаема стомана, за това и са по-скъпи. Има си клапа отгоре на капака, където изпуска парата накрая.
Червена леща баткото не яде, иначе аз много обичам с много моркови, домати и къри на крем супа.
Маги, майка ми рядко ми помага, но в случая беше сварила и обелила кестените, иначе едва ли да сме яли, но е наистина много вкусна.
Ползвам силиконови формички за мъфин от лидл, всичко друго ми лепи.
Виж целия пост
# 181
От два дни се опитвам да се включа по не знам колко пъти на ден и все не успявам. Макси най-накрая оздравя, днес бяха на градина.

Кукличка, честито! Лека бременност и раждане като му дойде времето.

Аз също имам мултикукър, моят е на Нинджа, единствено съжалявам, че не си взех отделно мултикукър и еърфрайер, ами ги взех в едно. Можеше да готвя в двата уреда едновременно  сега няма как. Този също не е с тефлон, има керамично незалепващо покритие. Иначе и аз много си го обичам, откакто го имам по-често ми се случва да готвя супи и манджички, иначе беше много зор да се хвана. Моят е с един капак за всичко, имаше модели с отделни капаци, не съм сигурна кое е по-добре, аз си избрах да е комбиниран, защото и без това нямам място в кухнята. С две ръце съм за такъв уред вкъщи, при възможност, място и нужда, препоръчвам отделни два уреда.

У нас май ви бях казвала (или само съм се опитвала да се включа), че актуално най-вървежни са супа топчета, пилешка супа и мусака, отделно печени или пържени картофи. Но при нас основно се съобразявам с Макси, Лео рядко проявява претенции за момента. Опитвам се да правя и други неща, но там е един път може, друг път - не. А за закуска в момента вървежен ми е чия пудинг с кисело мляко и плод. Чията си я накисвам малко в прясно мляко и после обърквам с другите неща и оставям през нощта в хладилник.

За яйца/омлети във формата за мъфини не съм слагала хартийки никакви, вадя ги без проблем. За нормални мъфини ми зависи от рецептата и от хартиените кошнички. Аз пък имам проблем със силиконовите форми - затова вече не притежавам такива.

У нас вършенето на домакинска работа е с различен успех според настроението на децата. Затова пък доста неща си планирам директно за когато са на градина или са легнали (въпреки че вечер това ми е половин час до първото събуждане на Лео и после оставам направо там). Ако не са на кеф нищо не мога да свърша, иначе според кефа им мога да свърша работата сама или те да "ми помагат". Е, дори и да не е перфектна чистота и подреденост, поне минимума е покрит и те са доволни, че се включват или че са се наиграли на воля. Но си признавам, имам си и "трикчета". Имам по един робот прахосмукачка на двата етажа и те си чистят ежедневно сутрин по график, не е като аз да изчистя, ама си е нещо.

Коментирахте кой какви работи е научил, Лео яде сам с лъжица и вилица, не е като да го храня, но смятам, че се справя доста добре. Снощи му дадох супа да яде сам, вярно че я разбих с пасатора, но си беше рядка. Е, омаза се, ама и добре си беше хапнал. Иначе се е научил да ми дава купичка или чиния като стане време за вечеря, да му сипя. Знае по команда да си вземе якето от закачалката и да ми го донесе за обличане преди да излезем. Прибира играчки, купички, прибори също по команда. Замислям се, че не съм му давала да си отсервира съдовете след ядене, а на Макси по това време давах и той се радваше. Макси вдигах на плота и му давах да пуска на кафе машината кафе за баща си и да пуска булки захар в чашката и да бърка. Сега Лео това няма как да го учи, няма кой да пие такива работи вкъщи. Лео се радва като ми трябват картофи да ги носи от килера до мивката в кухнята. От време на време му давам и да прибира сгънати дрехи, но внимателно подбрани - боксерски на Макси или чорапи нечии, защото тези неща са ми така сгънати, че по-трудно ще ги разпилее. Търка си зъбите сам, естествено не като голям човек. Вече няколко пъти се хваща да рисува с моливи като батко си. Отваря си книжката за плодовете на Кауфланд и разлиства в някаква степен (това ми е в момента единственото спасение да го преобуя вкъщи, иначе в градината стои мирно на повивалника). Малко ненужно умение и не знам от къде му хрумна, но като ида до тоалетна държи да дойде и той да ми подаде ролката с тоалетна хартия и да му я дам обратно да я прибере. В градината знае къде му стоят обувките и като го събуя, ако ги оставя в страни ги прибира сам. За пясъка не знам дали пълни кофички, не съм го водила, в градината всеки ден играе, но не знам точно как. А ми стана интересно, че май точно от пясъка тръгна тази тема, а Макси много дълго на пясъчник си копаеше и си правеше негови си неща, но не му беше интересно да пълни кофичката. Такива задачи да не излъжа, но май до към 3г делегираше обикновено. Не, че не е можел, но нямаше грам интерес да го свърши сам. Само молеше аз да му направя кула от пясък или формичка.

За зъболекар питахте, и двамата ги водя от първи зъб на 6м профилактично. Тук е практика и ми се струва много хубаво. Детето първо познава обстановката, хората, нещата в кабинета, създава се едно доверие и спокойствие и се намалява страха. Когато в един момент се наложи ходене там за работа върху зъб, очаквам да мине спокойно. На тази възраст не мисля, че успява да види кой знае колко зъболекарката, децата мърдат, някои плачат... това което тя прави за пред тях е да преброи зъбките. На сестрата казва и кои са излезли, кои пробиват, значи все пак нещо успява да види. На мен до сега все ми е казвала  че всичко е наред и хвалят Макси колко добре са му измити зъбите. Аз пък на това най-много се радвам, защото ми е нелепо това което ни пише тук в книжките за пеофилактичните стоматологични прегледи, че до започване ли та до завършване ли беше на начално училище трябвало след като му дам той да мие за упражнение, аз да измивам пак и то не ако нещо е пропуснал, а пълно си измиване.
Виж целия пост
# 182
Момичета, здравейте.
Търся нов комплект шишета на Авент или като нов...за новородено, но и да не са с поток едно няма проблем. По възможност 2 големи и малко, с кутия. Ако някой случайно няма вече нужда...
Виж целия пост
# 183
И аз като Вики ви чета редовно и не мога да се включа с дни.

Кукличка, страхотна новина, честито!!! Бъдете здрави и споделяй как се чувстваш.

Деси, оправяй се, че не е работа с температура.

При нас нещата само се влошават, но се старая да приключи този кръг. Лъчо боледува, беше на антибиотик с лоши показатели. В момента, в който го спряхме, дигна температура пак и ни хоспитализираха. След престоя във Вита това ми беше вторият кошмар. Лъчо с абокат, венозен аб, постоянно се будиш от писъци на деца.. ужасно. Сега сме вкъщи, още е на перорален аб, надявам се да се подобри. Аз бях 10 дни на венозни аб заради пиелонефрит и вече много ни се насъбра лежане по болници. Аз не бях активно, но ходих два пъти на ден до другия край на София и направо така се усети. А можете да си представите колко се стресира детето, не иска да се отдели от мен, то е рев, сълзи, сополи.

Относно храната. Лъчо не иска да яде от кухнята и ме побърква. Преди нямаше проблем с нея, сега иска само каквото аз направя. Любимо му е свинско бон филе със зеленчуци в гювечетата. Мяташ всичко в печката и става супер крехко месото. Крем супи обича, разни вариации на мусака, обожава кисело мляко с плодове и чия. Закусва попара, кус кус, бананови палачинки, омлет. Аз не обичам да готвя и се възхищавам на всички, които намират време и идеи. В тази връзка, Милива, поздравления, направо ме сразяваш с тази организация. Аз готвя изцяло насила и предимно заради и за Лъчо. Който между другото е 11 кила и ми смазва кръста вече..

Вики, браво, бая умение е развил Лео. При нас помощта е мираж още, но го обучавам. Скоро ще правя прощъпулник, но не се пуска напълно сам и съответно не ми помага много.

Мамите в София, препоръчайте зъболекар за бебета, че нашият не преглежда.
Виж целия пост
# 184
Здравейте, имате ли идея какво мога да сложа на копчето на пералнята? Нямам къде да я прибера, малката е цял ден на пералнята и върти копчето и пуска програми... пералнята вече започна да издава багажа. Няма опция за заключване.
Виж целия пост
# 185
Здравейте, имате ли идея какво мога да сложа на копчето на пералнята? Нямам къде да я прибера, малката е цял ден на пералнята и върти копчето и пуска програми... пералнята вече започна да издава багажа. Няма опция за заключване.

Аз я изключвам от контакта. Или сложи временно някаква табуретка отпред...
Виж целия пост
# 186
Здравейте, имате ли идея какво мога да сложа на копчето на пералнята? Нямам къде да я прибера, малката е цял ден на пералнята и върти копчето и пуска програми... пералнята вече започна да издава багажа. Няма опция за заключване.
И аз я изключвам от контакта, защото каквото и да сложа отпред си го измества. Проблема е докато работи, че пак го прави, но гледам да е докато спи или да го занимавам с нещо и да не ходи при нея.
Виж целия пост
# 187
Здравейте, имате ли идея какво мога да сложа на копчето на пералнята? Нямам къде да я прибера, малката е цял ден на пералнята и върти копчето и пуска програми... пералнята вече започна да издава багажа. Няма опция за заключване.

Изключвай я от контакта. Ако ти е на неудобно място (например зад пералнята), има едни smart контакти, които се включват в нормалния и се управляват чрез wifi от телефона. Например: https://www.technopolis.bg/bg/Energijna-efektivnost/SMART-KONTAK … RT-WSP20/p/380856

Може да и купиш играчка пералня: https://www.ozone.bg/product/detska-igraka-sonne-peralnya-s-dask … gladene-i-yutiya/

Стиляна, нямат край вашите неволи Sad Стискам палци да се оправяте най-накрая всички вкъщи! Евентуално помисли да му сложиш противогрипна ваксина след като оздравее, особено ако ще посещава ясла.

Вики, браво на Лео, колко много неща може! Момчил и 1/3 от това, което си написала, не може. "Миенето" на зъбите е борба, в която баща му го хваща, ръцете и главата за 20 секунди, докато аз успея нещо да тръкна, а той през това време протестира бурно. Обаче след като писахте за памерса и аз му давам да си го хвърля сам, това поне го може, даже знае къде да го занесе Grinning Като цяло проявява голям интерес към кошчета за боклук, както и към боклуци навън, за мой голям дискомфорт.
Вкъщи вече счупи един шкаф и една от плъзгащите се врати на гардероба...Не че не знаех, че след дете / деца жилището ще е за основен ремонт, но все пак е неприятно.

Маги, най-много ни харесва тази лютеница, поръчваме си я от ebag: https://www.ebag.bg/liutenitsa-bozhurka-edrosmliana-bez-dobavena-zakhar/634443
Виж целия пост
# 188
Гери, и ние сме малко с прецакани вещи. Днес влизам в хола, мм стои и още загрява, че диванът се е счупил, горкият диван, на 2-3 години е, но на страничната част явно й е дошло в повече облягането ни. Отделно влагоабсорбаторът и прахосмукачката се предадоха и чакат от доста враме да бъдат поправени, но няма време за това... вярвате или не, от готвене... Последната седмица не си яде храната от кухнята и тази седмица не му поръчвам, съответно трябва да я изтикаме ние с готваческите си умения...

Стили, надявам се, че сте добре вече.

Аз също съм впечатлена от Лео, пу пу, като мисля, че тук заслуга има и Макси Simple Smile

Предлагам за седмична тема: хигиенни лайфхакове. Вики каза, че сменя памперс с книжка, ние го мамим с една музикална играчка, която съм прибрала временно, че му поомръзна. Ето тази е: https://www.baby.bg/product/playgro-383330/. Като музикална играчка й пиша 2 минус, защото издава звуци безразборно, което е глупаво за една муз играчка, но всичките са такива. Но бутоните са разнообразни. Може на някой да му е интересна.

Друг трик е, че аз си четкам вече измитите зъби и това го занимава донякъде, а мм четка неговите. Ние ги четкаме без паста. Бях гледала видео от една мама зъболакар, която така препоръча, докато не свикнат да изплюват, за да не гълточат паста.

Последния път сушихме косата на климатика, че реве от сешоара. Взела съм едни въртележки за банята да го ангажират, докато миь дупето.

Събирам трикове за това как ги научихте да ядат с лъжица и вилица.

На колко месеца ви викат за консултация педиатрите. Сега е през три месеца, но на колко ви викат/са ви викнали за първата.на с ни вика сега на 14 месеца. На 12 и на 13 само сложи ваксините.
Виж целия пост
# 189
Моята педиатърка след 13тия месец ми каза чак на година и половина да се видим, за ваксината. Мисля, че е защото съм с 3 и да ме улесни малко.
Сара изобщо не съм я учила как да хваща лъжица, просто в един момент почна да взима  лъжиците от мен и да се иска сама да яде. Вече не мога да я накарам да отваря уста и аз да и поднасям храна. Дразни се и почва да пищи, само че и никакви лигавници не търпи и всичко дърпа и сваля от врата си. Много често след ядене дрехите ѝ са целите омазани.
Памперси сменям буквално в движение и докато е права също, както и полу-легнала, извъртяна на една страна,  както дойде. Само да успея да го залепя от двете страни. Зъбите също сама си ги “мие”, но то е повече дъвчене и лигавене по четката и много обича това занимание. Изведнъж почнаха да ѝ растат 3 зъба едновременно, като май има и още, които не мога да усетя.
Виж целия пост
# 190
С Ивайло нямам проблем със сменянето на памперса, но иска да го маха, като го сложа и като кажа "Не!", започва да се хили, облека ли го не се сеща за него.
В банята вече го къпя прав, махнах столчето, с четката за зъби и той се заиграва.
Пералнята гледам да я пускаме двамата, че му е интересно, но брат му не е доволен от това, защото до скоро кафеавтомата и пералнята бяха негова запазена територия, обяснявам, че него по същото време го учихме на тези неща, ама...
Виж целия пост
# 191
Добро утро ,включвам се набързо с ,че после не се знае
Памперси: аз съм с гащички -пантс на Раскал през нощта през деня с някакви по-евтини, отдавна не мога да му слагам памперси Simple SmileГащите ги обувам в движение и на полеви условия и във въздуха ама става за секунди.
 Хранене с лъжица: купих прибори на пПндичка и не съжалявам ,мн му харесва ,аз пълня и му я давам,като насочвам да  я лапне хубаво ,после го прави сам , но за сега не пълни той иначе всичко е по пода.
 Болните оздравявайте, толкова съм чувствителна ,че като видя някои да му е зле плача  ,а ако е бебе думи нямам ,целия ден ми е крив,толкова го изживявам.Сигурно нещо не са ми добре хормоните ,а ама то де да беше само това.
Мебелите, купихме чисто нов, висок, супер як шкаф за ТВ ,моя човек  го изгриза ,както искахте ме разбирайте, отделно в кухнята го пускам свободно ,има един негов шкаф с кутии, другите ги отваря, но като ми пипне нещо чупливо аз викам НЕ  и той затваря.
Пералня и кафемашина той ми пуска  кафето всяка сутрин , много се радва на звука как мели ,как тече кафето , пералня пускам с него той вади пълни дрехи, заключвам я ,а той ходи завърта програматора и тя пак спира:).Няколко пъти я пуска сам естествено , мнохо обича коша и от тоалетна не ммога да го спася, защото ходи там и сам пуска водата.
Виж целия пост
# 192
Стана ми смешно като си представих как една табуретка би спряла моята фурия от нещо Grinning Имаме дървена стълбичка от икеа за батко и, но тя я бута из цялата кухня и се катери по нея, по шкафове, вече всичко стига и е голяма мъка. От няколко дни се научи да отваря и шкафовете с чиниите и е въпрос на време да играем на таверна. Пералнята ни е в банята и я пускаме заедно, но там влиза само с мен, защото бърка в тоалетната, в кошчето, чопли сифона..
Моя проблем е, че обръща водата на кучето на плочките, мокри се и пада за стотни от секундата се случва всичко и горкия хайван е с режим на водата, пие сутрин, обяд и вечер като си легнат, а хич не е хубаво така.. обаче не мога да измисля решение, а тя изобщо не ме слуша и само да види, че има нещо в купата - ходи и я обръща.
Браво на Лео, много неща може момчето, аз и в кофата не и давам да хвърля, защото в същия шкаф държа бутилки зехтин, които тя ще счупи веднага, а и самото кошче ще обърне, общо взето нищо не и давам Joy
Признавам си, че я търпя 10 секунди да пищи, докато и сменя гащите, рядко успявам да я разсея с някоя играчка или нещо забранено, защото тя всичко стига и вече рядко се намира нещо подобно вкъщи.
Вонди, същата работа и за прибори и за лигавници, пера с ариел бебе и отпира всичко, а е нон-стоп залята и омазана с нещо.  Лъжицата не схваща още как да загребе, но с вилица си боцка, да съм показала веднъж сигурно, но и ние се храним винаги с нея и тя ни гледа.

За ремонт сме и ние, кухнята и коридора отлагам да се пребоядисат от доста време, в кухнята едната стена често чистя от хвърчаща храна, а на другата бяхме залепили хартия за рисуване и познайте дали има маркер и по боята Bowtie ама догодина най-рано, няма смисъл да се пънем сега, като още доста ще мажат и чупят.

Стиляна, да се оправяте и вече да ви подминават болестите!
Виж целия пост
# 193

Някои полазвал ли е такава стойка? Може ли мнение?
Виж целия пост
# 194
Момичета, не съм ви никак забравила, но наистина не смогвам с много неща. Дори не съм отваряла бг-мамата за големи периоди от време,не успявах да стигна и до писане.

Сега хвърлих нетърпеливо един диагонал как сте вие и дечицата. Успокоявам се, че чета доста сходни неща. Моите човечета усвояват нови умения (които лесно се превръщат в белички) с всеки нов ден, а понякога ми се струва и с всеки час и миг. Растат си, а в момента си мисля, че са в някаква ускорена фаза на развитие. Всякакви неща измислят и са отворени за всичко ново. Но аз не успявам да им обърна толкова (качествено) внимание, колкото ми се иска... Все имам чувството,че нищо не съм свършила, с нищо не съм се справила. След едно вълшебно лято на два месеца извън София, се върнах с децата, а мъжа ми продължи с командировките. В помеждутъците като се прибере, се стараем да обезопасим жилището подобаващо. Като го няма, аз бутам по нещо с преподреждането в къщи и подготовката за яслата от ноември и връщане на работа. Много неща имам да свърша лично аз.И така, вече не остана. Вижда му се края и началото. Тъкмо навреме се получи. Вече кошарата ни е излишна, Светослав от около месец си я прескача, качва се на маси, столове, бюро, кухненски плот,пресяга се дори към прозорците, картините са застрашени,всички шкафове отдавна са ни под ключ. Новото е, че вече ни помагат да приберем нещата и да заключим, хаха, докато преди тършуваха всичко. Сега са се примирили,че всичко е заключено и искат само да участват. Не смогвам да ги уча кой знае какво,защото просто и двамата пипат много чевръсто. Ако взема да обяснявам на единия и да правим нещо, другия се намесва и взема работата в свои ръце,хич не се церемони. Така че не се притеснявам,че че останат ненаучени на умения. Борбата е за оцеляване на посуда, покъщнина,а и на самите тях. Плонж от стола за хранене в кошарата, ходене по перваза на прозореца и какво ли още не. Изоставаме с катерушка, която пак мъжа ми си е наумил да прави като се върне е София, а и трябва да сложим врата на отворения ни килер, щото и нашите ми пускат и спират пералнята, та няма да е достатъчно там да заключим шкафовете. Иначе навън не съм крайно притеснена още. Не играят твърде бурно, макар че се опитват да се катерят и на външните катерушки и на въжените стълби за пързалка тичам буквално от единия към другия, ако има една необезопасена страна. И тъй Светослав се пуска надолу с главата и аз не успявам да реагирам. Та си е веселба. Когато се поотпусна от кахърите в главата ми, всъщност ни е много хубаво,забавно, приятно,весело, а понякога дори лежерно. Много лъчезарни и шеговити деца са. Мисля, че са щастливи. Хапват си сравнително добре. Давид си хапва всичко с голяма охота, храна не отказва и е почти 11 кг. Брат му не е така,но си хапва нормално за денонощие, 10 кг е. На обяд се храни най-трудно,понякога остава с 3/4 супа от кухнята,останалото яде на вечеря или брат му му помага. Давид е с 16 зъба (4 кътни и 4 кучешки), Светослав е с 12, още няма кучешки. В петък ще отидат за първи път наистина на зъболекар. Ако някой се интересува от нашата (детска) зъболекарка срещу Майчин дом, ще дам номер.

Още са на няколко думички, но цялостния ми анализ на развитието и поведението им ми казва, че не бива да имам притеснения. Нещо забавно: нашия бати е 'баба'. Чукат му на вратата и казват 'баба'. Много ни е смешно. А като казват 'тата', и двамата греят. Като ме видят да говоря по телефона,веднага и двамата започва да 'татят' , докато свърши разговора и тогава му махат с ръчички.

Мамчета,споменах, че изкарахме вълшебно лято в Родопите, на море и на село. Малко се отдалечихме от тези преживявания, за да разказвам подробно,но тези две човечета видяха доста неща, срещаха се с много хора,а понякога буквално през час нов човек ги грабваше и водеше някъде да ги забавлява или просто да им се порадва. За три дни ги заведоха(хме) на офроуд, като с часове ги разхождахме с джип през гори, планински райони, урви и неземна красота,която за тяхно съжаление още не можеха да оценят пълно. Тъкмо бяха навършили годинка, но се кандилкаха в джипа,спяха,ядоха в него и т.н. Безкрайно съм благодарна за това единствено по рода си за нас лято,което няма повече да се повтори, защото оттук нататък ще почивам за по две седмици или макс два пъти по две. Имаше доста много дни, в които забравях, че има софийска реалност и цивилизация.

А в последния месец все повече си мисля да си правя колекция от уловени моменти на бели/гафове, защото взеха да зачестяват. Както и да обезопасяваме, те все успяват да намерят пробойни. Дано не ни стигнат някакви по-сериозни инциденти, всичко друго ще преживеем и по възможност ще приемем с усмивка и дори смях. Ще споделя една с вас: забравено разтопено краве масло на плота и мама излиза от тоалетната (щетите зад кадър ще ви спестя,но тези погледи казват много):


Кукличка, прекрасна новина, много лека и успешна бременност ти пожелавам, няма нищо страшно!

Бъдете всички здрави!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия