Задължителни часове по религия?

  • 5 243
  • 112
# 15
 MamaZ, а според мен родителите трябва да полагат основите.
Децата носят достатъчно тухли-четворки в раниците си, за да има там и още един учебник.  
Виж целия пост
# 16
Да, ама смятам, че 2-3та група детска градина са още малки за религии. Просто приемат нещата за 100% истина.
А въпросния батко - вероятно в къщи родителите са го подготвили по темата, което не е гаранция, че представите му не са изкривени.
Смятам, че 4 клас е добро като възраст за запознаване с религиите. Иначе е твърде рано за да могат децата да преценят сами до каква степен да вярват.

Ето, именно затова трябва да има такива часове, за да правят децата разлика между вяра и разни фанатизми и простотии.
Виж целия пост
# 17
Голямата ми дъщеря ходи веднъж седмично на часовете по религия. В предучилищна група е. Това, което е запомнила, е защо се празнуват Коледа и Великден. Аз на това се и надявах - да ги запознаят с християнските празници и традиции.
Но тя ходи по желание. Задължителните часове са отживелица.
Виж целия пост
# 18
Аз съм против задължителните часове, и за избираеми, например "история на религиите", а не само Християнство.

Ако дойде някой фанатик като едно отче от Сливен, дето анатемосва наляво и надясно ( и има 6-7 деца засега ), да ми тормози детето - не, благодаря!
Виж целия пост
# 19
... Иначе вероучение в по-горен клас, може би в основното училище и то с изучаване на световните религии, а не само на Християнството ...

И аз съм за варианта на Кифлата. Това е обща култура, която би била интересна и полезна, независимо дали си вярващ или не. При това действително в малко по-напреднала ученическа възраст, за да може материята да се осмисли.
Виж целия пост
# 20
Абсолютно против

Вярата е част от личната сфера
Личната сфера е отговорност на родителите, не на училището

Аз съм за пълно разделение на държавата и църквата
Пречи ми, когато президента се кръсти в църква, тъй като е президент на всички българи, не само на православните


Виж целия пост
# 21
Мисля,че  часовете  по  религия  не  трябва  да  са  задължителни,а  избираеми.Мнението  ми  е,че  трябва  евентуално  да  се  въведат  в  основното  образование  5-8клас  и  да  се  преподават  всички  религии. smile3529
Виж целия пост
# 22
Трябва да се учи не само в 1 клас, а и в горните класове, защото никой няма срам и страх от нищо, да не говорим от Господа. Не съм вярваща, но това, което става в училищата е ужасно.
Виж целия пост
# 23
Аз лично не одобрявам, особено пък от 1-ви клас, при това задължително.
 Иначе вероучение в по-горен клас, може би в основното училище и то с изучаване на световните религии, а не само на Християнството съм по склонна да приема, но пак много зависи от това как точно е поднесена материята и не ми се вярва, нашата образователна система да задоволи моите изисквания.
С Кифлата съм съгласна. А понеже не вярвам на образователната ни система и съм твърдо против някой друг да избира в каква религия да възпитава децата ми - твърдо Нье.
Виж целия пост
# 24
MamaZ, а според мен родителите трябва да полагат основите.
Децата носят достатъчно тухли-четворки в раниците си, за да има там и още един учебник.  

Принципно за всяко нещо е така, но мен лично - убий ме не мога да покажа нищо от балета на дъщеря ми, колкото и грижовен родител да съм. Така, че ако няма подобни занимания в градината/училището тя няма шанс с родител като мен по отношение на спорта. Да - в случая балетът си го е избрала тя, но ако няма задължителни предмети в училищата, в повечето случаи децата ще повторят на 100 % родителите си. Т.е, ако детето ми не спортува в училище, няма как да го прави вкъщи, защото аз не я карам. Съответно няма шанс да я запиша в спортно училище, примерно, ако то само не се запознае някъде другаде с това, не прояви интерес, талант и пр.
Що се касае за възрастта - дъщеря ми вече знае някои основни неща от Православието, главно по отношение добро и зло, а още няма 5. Така, че неминуемо зависи от начина, по който родителите се отнасят към темата. Но нека не лишаваме децата си от възможността да бъдат по добри от нас в някои сфери.
Друг е въпросът за начина, по който ще им се поднася материята, за липсата на достатъчно добре и правилно подготвени преподаватели и т.н. Но не ми се ще да превръщаме темата в поредния религиозен спор.

Само да припомня, че според Конституцията, традиционната религия в България е източноправославното вероизповедание. На който не му харесва, че Президента се кръсти, да не го гледа, или пък да не почива по Великден и Коледа в знак на протест.  Crazy
Виж целия пост
# 25
НЕ! Може "История на религиите" като свободноизбираема за гимназистите. Аз съм изучавала в СУ, много е любопитно.
Точно така. Аз съм учила християнство в гимназията, в часовете по култура (и точно в такъв аспект). И е много интересно (и не само християнството), но от познавателна гледна точка, а не като възпитаване на някакви морални норми, което според мен е работа на семейството, а не на училището.
Впрочем, по мое време имаше часове по морал и право, които донякъде имаха такива функции. Безумно досадни и смешни бяха.
Виж целия пост
# 26
Аз съм "За". Ще й бъде интересно и полезно.
Виж целия пост
# 27
Според мен е абсурд да ги въведат като задължителни. Като избираеми може.
Виж целия пост
# 28
Според мен е абсурд да ги въведат като задължителни. Като избираеми може.
Но ако е като избираеми - да е История на религиите - множествено число. Така мисля аз.
Виж целия пост
# 29
Твърдо против!  Naughty
За - за повече часове по четене и правопис.

Някой по-горе се притесява, че няма преподаватели. Напротив, има, всяка година богословските факултети бълват кадри, за които няма пазар. Та за тях се тръшкат толкова отците, не за децата ни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия