Снимки и спомени от близко и далечно минало - 4

  • 103 823
  • 2 662
# 2 625
Мъжът ми пък със носталгия си спомняше за казармата, казваше, че това е бил най-спокойният и безгрижен период в живота му. Но той е карал казарма след висшето си образование и не е бил тормозен като младите войничета.
Виж целия пост
# 2 626
Казармата е една от многото "положителни" черти на социализма, която сполетя и мен.

Баща ми, мир на праха му, е служил по Царско време и гърч и извращения не е имало.

Военната служба от соц вида си не трябва никога да се връща !
Виж целия пост
# 2 627
Военната служба няма как да бъде нещо приятно.
Това със службата по царско време го онтасям в графа фантазии.
Виж целия пост
# 2 628
Е, сега едни 50/60-годишни са последните държали автомат....
Всъщност последният набор от задължителната наборна служба е 1988...младежи, нямат 40 още.
Имаш предвид родените или завършилите училище през 1988? Защото племенниците ми са родени 86 и 87 година и не са ходили войници.
Виж целия пост
# 2 629
Последният задължителен набор беше през 2006г.

Достатъчни са три месеца за да бъде научен мъж да стреля с автомат. Справка,украинците днес.
Виж целия пост
# 2 630
Родените през 1988 и неприети за студенти са последните наборници.
Виж целия пост
# 2 631
Военната служба няма как да бъде нещо приятно.
Това със службата по царско време го онтасям в графа фантазии.

Ама то цялото Царско време се "онтася" към фантазиите. След Освобождението започва безценния социализъм .
Виж целия пост
# 2 632
Баща ми е служил 3 години и още 3 месеца задръжки. Все разказваше, че тези последни 3 месеца са му били най- тежки. Абсолютно изгубена младост е това.
Аз като имах гадже, казармата беше година и половина и само половин година за вишисти
Виж целия пост
# 2 633
Военната служба няма как да бъде нещо приятно.
Това със службата по царско време го онтасям в графа фантазии.

Ама то цялото Царско време се "онтася" към фантазиите. След Освобождението започва безценния социализъм .

Не харесвам социализма меко казано, но не мисля, че преди него са били цветя и рози. Добре е да сме реалисти.
Виж целия пост
# 2 634
Военната служба няма как да бъде нещо приятно.
Това със службата по царско време го онтасям в графа фантазии.

Ама то цялото Царско време се "онтася" към фантазиите. След Освобождението започва безценния социализъм .

Не харесвам социализма меко казано, но не мисля, че преди него са били цветя и рози. Добре е да сме реалисти.

Най-вероятно не са били, но военната служба е била в пъти по-хуманна от тази през соца, особено през 70' и 80' години .
Виж целия пост
# 2 635
Не мисля така. Историята ми е страст, чела съм доста документи. Боят е бил уставно наказание. Не сравнявам службата, казвам че никога не е била хуманна. Няма как да бъде, когато тренираш мъже да убиват.
Виж целия пост
# 2 636
Едната ми баба беше живяла по царско и казваше, че тогава е било най- добре. Била съм малка и не съм разпитвала за подробности, макар да имам предположения защо така е смятала.
 Винаги зависи от коя страна на барикадата си.
Не искам темата да залита в политиката, но защо нямаме аристокрация? Защото идват ония с каскетите
Виж целия пост
# 2 637
Преди тях да не би да е имало?
Виж целия пост
# 2 638
Сериозно ли питаш защо нямаме аристокрация? От 1393/96 до 1878 нямаме държава. Каква аристокрация очакваш да е останала? На мен и двете баби, двамата дядовци, баща ми до 20 и майка ми до 7 са живяли в царство България. Мразя социализма, но няма как да каже, че преди него е било прекрасно.
Виж целия пост
# 2 639
Първо, добрият войник не е мислещ и разсъждаващ, а сляпо и безропотно изпълняваш команди. И затова служи така наречената от прусаците "мущровка" - чрез система от безсмислени дейности и наказания войниците да се отучат да мислят, а само да изпълняват. Това важи и за някога, и за сега. Обаче някога войниците са били прости селяни, а офицерите с елитно образование и култура. И е било нормално войниците да ги гледат като по-висши същества и да се оставят да ги водят. Днес обаче никой не иска да го мущроват, тоест да го отучат да мисли и разсъждава и затова казармата е противна на днешните младежи, които на всичко отгоре са много по-културни и начетени от офицерите (обратното на царската армия). Е, винаги има изключения де, и сред младежите, и сред офицерите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия