Седмокласници 2025/2026 - тема V

  • 28 488
  • 757
# 405
ZornitsaTs, моята дъщеря също се затруднява с тезите. Пише кратки тези, не използва разнообразни изразни средства. Познава произведенията, справя се на въпросите за героите, авторите, цитатите. На ПИ имаше само 1 точка на тезата. Упражняват писане на тези на допълнителните часове, които имат по БЕЛ в училище. Дано започне да се справя по-добре.
Виж целия пост
# 406
При нас слабото място е преразказът. Не е зле, но може повече. Не зная кога и кое е наложило да има преразказ, а не теза с доказателства (ОЛВ), но специално за моето дете настоящият формат е по-лош вариант.
Виж целия пост
# 407
При нас слабото място е преразказът. Не е зле, но може повече. Не зная кога и кое е наложило да има преразказ, а не теза с доказателства (ОЛВ), но специално за моето дете настоящият формат е по-лош вариант.
Напълно съм съгласна. С един ОЛВ си личат всички умения на децата. Тестът и преразказът са напълно излишни, но...както всички знаем не се търси мисъл, а назубряне.
Виж целия пост
# 408
Моят имаше пробен изпит по математика в “Образователни технологии”.В тази школа ходи по математика само,друга няма в нашия малък град.Изкара 80 т.Госпожата му казала,че имал елементарни грешки,но още нищо не им е върнала.На вашите деца връщат ли им листите,за да си видят грешките?
Виж целия пост
# 409
Мислила съм си какво умение се доказва чрез преразказ на непознат (в повечето случаи лесен за основно разбиране) текст. Добра тренирана памет - да. Четене и слушане с разбиране - да. Оттам нататък всичко е НЕ. Нито езикова култура, нито литературно познание, факторът "стрес" и в резултат на това пропускане или замяна на факти не е изключен, с две думи и в контекста на актуалните събития - дали 13-годишните могат да възпроизвеждат с професионална точност някакво събитие. Ами... това не е литература. Всички други критерии за оценка на преразказа могат успешно да се проверят с ОЛВ. И тест да има не е проблем, 90 минути са достатъчни за стегнат отговор на литературен въпрос.
Виж целия пост
# 410
Моят син ходи на пробен изпит в Образователни технологии, върнаха му го, за да си види грешките. На тях не са им нужни изпитите, то ако не си видиш къде си объркал, кел файда от пробата..
Виж целия пост
# 411
Зорница,при нас учат както ти си казала.Моя лично знам,че познава произведенията,героите и кое от къде е,но пише тези по 3-4 изречения.
Преразказа е излишен и според мен.
Моя днес и утре си е вкъщи.С поредния бронхит е.Сили няма за нищо,но аз го понатикскам да учи и пише домашни,че да не му се струпат после.
Виж целия пост
# 412
Тест и преразказ е формата на изпита от много, много години, още от времето преди да има НВО.
И аз мисля, че е по-добре да е ОЛВ. Децата стават все по-неграмотни и по-неграмотни. И с този изкуствен интелект, който ти дава готови отговори положението става трагично.

kati0578, поискай работата на детето. Моята ходи в Материка само на ПИ, не посещава школата, поисках да ѝ видя листите по БЕЛ и математика, сканираха ги и ми ги изпратиха на пощата. На децата, които посещават школата, им ги дават, когато имат занятия (поне така пишеше в съобщението). На пощата изпращат само протокола, за да видиш как се е справило детето спрямо другите (протоколът не е поименен, с номера е).

Тази седмица дъщеря ми ще ходи на ПИ към Вектор.
Виж целия пост
# 413
Моята щерка повече от 25 т. неможе да мръдна на преразказа...Тезата пък е трагедия.
Виж целия пост
# 414
Аз не мисля, че преразказът е справедливо оценяване. В крайна сметка не всеки има добра памет, а и стресът оказва влияние. Всяка друга форма на творческа задача - даже едно съчинение, би била по- оптимална и по- честна, за да имат всички еднакйв шанс.
Както казах, моята дъщеря има добра памет и преразказите й са сила, но какво от това като не може да вникне в елементарни метафори, ако някой не й го е казал предварително.
Вчера й забраних да се връща и да поправя задачи, защото 80% от грешките й са на поправени верни задачи..
Виж целия пост
# 415
Моята дъщеря пък не може да мръдне от 27-28т на преразказ. Толкова имаше и на олимпиадите в предишните години, 28т има на ПИ. Докато за олимпиадите е супер резултат, за НВО идват малко. Успокоява ме това, че преразказ не е правила от октомври (госпожата на допълнителните часове в училище им беше дала, за да види нивото), после не са правили. През лятото направи 2 преразказа, които така и не занесе на госпожата за проверка. Та, като започнат да правят повече преразкази, се надявам да добави още някоя точка.
На тезите масово са зле, беше споделила госпожата на РС.
Виж целия пост
# 416
Учителката от курса по БЕЛ ми каза същото за тезите, че са трудно за всички и понеже носят малко точки, набляга се на преразказа.
Виж целия пост
# 417
Трудно, че и много трудно, е за повечето деца на тази възраст да пишат ОЛВ. Затова са сложили преразказ в изпита. Ако пък беше съчинение, щеше да е невъзможно унифицираното оценяване, каквото трябва на НВО.
Виж целия пост
# 418
Тест и преразказ е формата на изпита от много, много години, още от времето преди да има НВО.
И аз мисля, че е по-добре да е ОЛВ. Децата стават все по-неграмотни и по-неграмотни. И с този изкуствен интелект, който ти дава готови отговори положението става трагично.

kati0578, поискай работата на детето. Моята ходи в Материка само на ПИ, не посещава школата, поисках да ѝ видя листите по БЕЛ и математика, сканираха ги и ми ги изпратиха на пощата. На децата, които посещават школата, им ги дават, когато имат занятия (поне така пишеше в съобщението). На пощата изпращат само протокола, за да видиш как се е справило детето спрямо другите (протоколът не е поименен, с номера е).

Тази седмица дъщеря ми ще ходи на ПИ към Вектор.
И моята ще ходи във Вектор.
Виж целия пост
# 419
Преразказът е  най-обективният начин  за оценяване (според мен),  когато има  състезателен елемент. Знае  се  какво  трябва  да  бъде/да не бъде  включено като  съдържание в  него  според  това какъв  е като вид, няма място за интерпретации  по  въпроса.  Писмена  форма  е,  показва идеално и  грамотност/липса на такава,  вижда  се в него и как  борави писалият  с езика, тоест с  какъв  речников  запас  разполага.  Малко ми  е странно  залитането  към  ОЛВ,  при  положение, че и в  него  има  нужда все пак от   добра,  структурирана   аргументация и  анализ като в  тезата, а  последната  хем  затруднява  децата, хем  от години е  единица мярка  за  субективност.  Идея  си нямам  дали още  е така,  понеже  не  следя  ключа  с отговорите, но  си беше  малоумно  преди упоменаването на  ключови  думи,  тоест  откровеното  търсене на  клишета. Такива  в  преразказа  поне няма. Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия