Вие как събирате пари за бъдещето на детето си?

  • 3 048
  • 44
# 15
Ами в началото на 2024, 3000 лева бяха пари, хубава заплата даже, сега са точно нищо. Два семестъра в не особено престижен български университет. Около 2020 може би са били цяло следване. Инфлацията върви със скоростта на самолет.
И аз съм съгласна, че купуването на злато си струва.

Да, само и само да запазим стойността на парите. Съвсем скоро една монета дукат ще бъде една минимална заплата. И за нея работят 500 хил човека.
Виж целия пост
# 16
Инвестиции + ще наследи два апартамента в София и два апартамента в западноевропейска столица. Инвестициите са за висшето му образование. Апартаментите ще видя - зависи от много неща.
Виж целия пост
# 17
Моите деца по принцип ще наследят 4 апартамента. Ама това ще стане след многооо години...
Виж целия пост
# 18
Това е част от грижите ми за бъдещето на детето. Понеже гледам сина си сама, основната ми цел от раждането му е била и продължава да бъде той да бъде финансово осигурен и за него да има кой да се грижи, ако с мен се случи нещо.
Виж целия пост
# 19
А къде съхранявате златото?
Виж целия пост
# 20
А къде съхранявате златото?
Вкъщи, в огнеупорна каса
Виж целия пост
# 21
В сейф в банка.
Виж целия пост
# 22
На мое име съм спестявала. Вложени са в имоти.
За висшето образование - така се стекоха обстоятелствата, че тя работи и се издържа сама. Съответно събраните за тази цел пари бяха оползотворени в нов имот.
Виж целия пост
# 23
Лудост е да събирате пари за университет още от ранна детска възраст на децата. Сега си погледнах студентската книжка от първи курс от 2011 г. Семестърът ми е бил 180 лева. Поглеждам и в сайта на университета - сега същата специалност е 520 лв. Това е почти тройно. То образованието не е и само едни семестриални такси. Има много съпътсващи разходи - за учебници и всевъзможни справочници и абонаменти, квартири... Всичко постъпва в пъти.
Намирам за много лошо финансово решение да се спестява половин живот за разход, който може да се заработи за 1 - 2 години непосредствено преди моментът на кандидатстване, без инфлацията да изяде парите.
Виж целия пост
# 24
Аз лично не спестявам, а инвестирам. Синът ми има амбиции за Оксфорд или Кембридж и много целенасочено натиска натам (чете, ходи на курсове и състезания по темите, които го вълнуват, и поне за момента се справя отлично),  така че трудно за година или две ще събера необходимите средства. За университетите в ЕС нямам проблеми.

А и както писах по-горе, моите инвестиции имат и друга цел - нещо като застраховка ‘живот’. Допреди две години не мислехме за университет, но времето тече много бързо.
Виж целия пост
# 25
А, за какво се събират и се връчват едни пари ето така?
Аз вложих пари в обучението, но не съм ги събирала , а ги наливах поетапно.
И аз така. Като стана на 21 се субсидираше сама със стипендии. Е, плащах и квартира, но като започна магистратура спрях - пълна стипендия. Сега прави докторат - пълна стипендия. Тоест, научих я да лови риба. Тя ще онаследи нас и родителите на мъжа ми, не съм събирала пари, не съм и купувала апартамент. Вложих средства в образование. Може да не е супер богата, но ще е осигурена нормално.
Виж целия пост
# 26
За голямата, която след няколко месеца става на 19 и завършва училище, сме събрали 30 000 евро. Инвестирах чрез месечни вноски по 300 лв. в един от взаимните фондове на Шрьодерс, предлагани от Карол. Стартирах когато тръгна на училище, миналата година ги изтеглих. Мисля да й давам по 5000 евро на година, в които влиза таксата за обучение + джобни пари. 30 000 евро не са много пари, но не са и малко. За обучение в чужбина са доникъде, но за обучение в България са ок.

За малката (която сега е в 8 клас) процедирам по същия начин, но заради инфлацията й внасям вече по 200 евро, така че очаквам да се събере по-голяма сума. За нея също започнах да внасям, когато тръгна на училище.

Аз също мисля, че да спестяваш пари в банка е неприемливо, предвид инфлацията, която ни връхлетя още преди години. Но не си падам и по непродуктивни активи като злато и биткойн. За мен те са по-скоро начин за диверсификация и съхраняване на стойност и тъй като се базират на "the greater fool strategy", считам ги като по-рисков инструмент за инвестиране от акциите. А недвижимите имоти са супер, стига да можеш да си ги позволиш. Преди 2020г. имах илюзията, че 30 000 евро е едно страхотно начало за покупка на апартамент...уви, времето ме опроверга.

За мен най-смислената инвестиция за децата е в тяхното образование. Е, ако се окаже, че след година-две учене в университет това не е нейното - е, готови сме и за такъв вариант. Днес не са времената от преди 30 години, когато имаш един университет и една специалност като желание - поне при мен беше така. Навлизането на AI също обърква много планове...
Виж целия пост
# 27
За голямата, която след няколко месеца става на 19 и завършва училище, сме събрали 30 000 евро. Инвестирах чрез месечни вноски по 300 лв. в един от взаимните фондове на Шрьодерс, предлагани от Карол. Стартирах когато тръгна на училище, миналата година ги изтеглих. Мисля да й давам по 5000 евро на година, в които влиза таксата за обучение + джобни пари. 30 000 евро не са много пари, но не са и малко. За обучение в чужбина са доникъде, но за обучение в България са ок.

За малката (която сега е в 8 клас) процедирам по същия начин, но заради инфлацията й внасям вече по 200 евро, така че очаквам да се събере по-голяма сума. За нея също започнах да внасям, когато тръгна на училище.

Аз също мисля, че да спестяваш пари в банка е неприемливо, предвид инфлацията, която ни връхлетя още преди години. Но не си падам и по непродуктивни активи като злато и биткойн. За мен те са по-скоро начин за диверсификация и съхраняване на стойност и тъй като се базират на "the greater fool strategy", считам ги като по-рисков инструмент за инвестиране от акциите. А недвижимите имоти са супер, стига да можеш да си ги позволиш. Преди 2020г. имах илюзията, че 30 000 евро е едно страхотно начало за покупка на апартамент...уви, времето ме опроверга.

За мен най-смислената инвестиция за децата е в тяхното образование. Е, ако се окаже, че след година-две учене в университет това не е нейното - е, готови сме и за такъв вариант. Днес не са времената от преди 30 години, когато имаш един университет и една специалност като желание - поне при мен беше така. Навлизането на AI също обърква много планове...



Ха ха ха ха ха !!!

Това сигурно го научихте в някой платен курс за инвестиране в хартии облигации.

Интересно защо последната година Централните банки  /в Китай, вТурция, в Индия, в Сингапур,в Русия, в Полша и т.н /  купуват този непродуктивен актив Злато ---физическо злато !
Виж целия пост
# 28
В сини чипове

Шегувам се - ние си пестим, ама какво ще стане, знае ли Господ.
Може и Гъбата да я посрещтнем.

Детето най-добре е да се учи на всичко - в образованието и в живота.

Вечер играем семейно на Монополи - вярвам, че това е добра инвестиция. Събира си и в касичка. Пускам я понякога и сама да плаща и да изчислява кое колко струва и дали си заслужава да го купи, дали колело и ролери е по-дългоспочен актив от три нови кукли Барби.
Виж целия пост
# 29
Инвестирам във време прекарано с детето. Пътувания по света със нея, посещение на много и нови места при всяка възможност.
Инвестирам в извънкласни занимания, които я развиват като личност.
Пари и да събирам, те след 10 години ще са нищо.

Имаме имоти в България, ако се наложи ще продам едно жилище и ще и помогнем за университет ако пожелае помощ. Като я гледам колко е своенравна (мини моя версия) ще се оправи в живота без да и давам финансов тласък и посока.

Инвестирайте във възпитание, излиза по изгодно от трупане на кеш който после ще отлети в нищото. Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия