Как спестявате в ежедневието си - 3

  • 21 642
  • 546
# 60
Разликата между домашно приготвената и купената отвън храна е по-скоро в качеството. Не съм съвсем сигурна, че домашното ще излезе по-евтино. Естествено, ако не става въпрос за всекидневно ядене на козунаци от по 80 лв.
Виж целия пост
# 61
От доста време се храним предимно вкъщи, месеци наред готвех всеки ден. Пазарувах пресни неща, стараем се да ядем изчистено без колбаси, разни безалкохолни, сладкиши. Ако си готвиш така, наистина е по-здравословно и изгодно. Обаче ми разбиха кухнята за основен ремонт и сега нищо не мога да правя. Опитах топла витрина - ужас. И на вкус, и на цена. Вече някакви обикновени ресторанти тип “квартално” са доста скъпи. Една скара има до нас, под 15 € за обяд не падаме.
Много зависи и какво яде човек, защото в другата тема гледам “бърза вечеря” тип майонеза с рулца от раци.. ами нито готова майонеза ни е в менюто, нито рулца от раци. Ако така ядеш може и да не ти е скъпо.
Виж целия пост
# 62
Малко офтопик за домашната храна. Когато се нанасяхме бяхме месец и отгоре без кухня, което беше проблем.
Скрит текст:
Като казвам без кухня да се има предвид без нищичко - уреди, шкафове, под, маса. Имахме само една голяма пейка и съдове и прибори за двама. И хладилник. Ядохме 1-2 пъти от Фантастико... Ми, гадно е. Тогава работех в завод със стол, носех и от там, беше по-добре от Фантастико, но и обяд там, и вечеря ми беше в повече. Вземеш си веднъж китайско, веднъж турско - ок. В един момент не издържахме и взехме от нашите газовото котлонче, с което ходим на палатки. И на балкона - яйца, филе, някакви зеленчуци. Не кой знае какво, но пак беше по-добре. После тенджера от кашоните извадихме и хоп - супа. Че и индукционен котлон си взехме Simple Smile Даже и сега си го ползвам лятото като не искам да пускам вътре. Мои познати в сходна ситуация си взеха мултикукър и си готвеха в него.
Та доста е трудно, когато си свикнал на домашно, защото качеството навън много често не се покрива от цената. (полуфабрикати даже не споменавам) С удоволствие ще дам 30лв за бургер, но да ми е вкусно. А не да си кажа "оф, трябваше да си го направим вкъщи". Веднъж в месеца ядем пица на определена дата. Само от едно място, защото, макар да вдигнаха и там цените, поне е хубава. Скоро, надявам се, пак ще започнем да си правим сами. А то си е и социално събитие. Викали сме гости на пица - един маже, друг реже, трети ръси Simple Smile
Не че човек трябва да гладува, ако няма опция, разбира се, но е факт, че всеки път, когато си носех нещо за ядене от вкъщи в работата ме гледаха с огромна завист.

Нещо, което не видях и споделям като трик, който прилагам - пускането на пералнята през нощта. Хайде, на 30° пускам и през деня, имаме 10тина перални седмично, няма как, не ми стигат дните иначе. Но на 60-75° е нощем. И за да не тормозя съседите спирам центрофугата. Настройвам я да приключи около 6 и след това 7-7:30 я пускам. Не че не се е случвало сега с бебето да трябва да изпера нещо спешно по нощите, но се опитвам да е изключение Simple Smile
Виж целия пост
# 63
Малко офтопик за домашната храна. Когато се нанасяхме бяхме месец и отгоре без кухня, което беше проблем.
Скрит текст:
Като казвам без кухня да се има предвид без нищичко - уреди, шкафове, под, маса. Имахме само една голяма пейка и съдове и прибори за двама. И хладилник. Ядохме 1-2 пъти от Фантастико... Ми, гадно е. Тогава работех в завод със стол, носех и от там, беше по-добре от Фантастико, но и обяд там, и вечеря ми беше в повече. Вземеш си веднъж китайско, веднъж турско - ок. В един момент не издържахме и взехме от нашите газовото котлонче, с което ходим на палатки. И на балкона - яйца, филе, някакви зеленчуци. Не кой знае какво, но пак беше по-добре. После тенджера от кашоните извадихме и хоп - супа. Че и индукционен котлон си взехме Simple Smile Даже и сега си го ползвам лятото като не искам да пускам вътре. Мои познати в сходна ситуация си взеха мултикукър и си готвеха в него.
Та доста е трудно, когато си свикнал на домашно, защото качеството навън много често не се покрива от цената. (полуфабрикати даже не споменавам) С удоволствие ще дам 30лв за бургер, но да ми е вкусно. А не да си кажа "оф, трябваше да си го направим вкъщи". Веднъж в месеца ядем пица на определена дата. Само от едно място, защото, макар да вдигнаха и там цените, поне е хубава. Скоро, надявам се, пак ще започнем да си правим сами. А то си е и социално събитие. Викали сме гости на пица - един маже, друг реже, трети ръси Simple Smile
Не че човек трябва да гладува, ако няма опция, разбира се, но е факт, че всеки път, когато си носех нещо за ядене от вкъщи в работата ме гледаха с огромна завист.

Нещо, което не видях и споделям като трик, който прилагам - пускането на пералнята през нощта. Хайде, на 30° пускам и през деня, имаме 10тина перални седмично, няма как, не ми стигат дните иначе. Но на 60-75° е нощем. И за да не тормозя съседите спирам центрофугата. Настройвам я да приключи около 6 и след това 7-7:30 я пускам. Не че не се е случвало сега с бебето да трябва да изпера нещо спешно по нощите, но се опитвам да е изключение Simple Smile

Нощната тарифа не е ли 22-06 ч при ЕВН ?
Виж целия пост
# 64
За това приключва в 6 - не стоят много време мокри, докато стане приемливо да пусна центрофуга.
Виж целия пост
# 65
Готвене вкъщи, градски транспорт вместо кола и ако не искам да харча, гледам да не разглеждам магазини, иначе неминуемо ще си харесам нещо.
Виж целия пост
# 66
На мен спестяването ми е супер приятно занимание - хоби и тръпка, което бих сравнила със зависимост. Просто получавам някаква доза хормон на щастието от това, че съм спестила. Няколко неща по отношение на готвенето:
- трудно ми е да следя промоции и т.н., купувам откъдето ми е удобно, каквото ми трябва, но така, че да употребя и нещо, което вече имам вкъщи. Например миналия ден видях, че имам сирене и половин пакет макарони, купих два домата, които обелих, изпекох с подправки, зехтин, малко захар, после намачках и стана невероятен сос. С бяло саламурено сирене мъжа ми и дъщеря ми си облизаха пръстите и питаха за още. Нищо общо с готовите доматени сосове или кетчупи...Имам две парчета замразена сьомга и зеленчуци, днес ще вечеряме крем супа от сьомга, към която ще добавя и малко сос, останал и замразен от миди натюр, когато съм готвила.
- месото никога не е основна съставка, а акцент в храненията ни. Това го правя заради дъщеря ми, която не може да набива пържоли или наденици. Фрикасе, ориз със пиле, зелен фасул, грах, яде ги и си ги търси, а ние ядем същото - аз съм работещ човек и не мога да готвя по три неща, според на всички предпочитанията. Претенциите в ресторанта, вкъщи не е ресторант.
- мляко квася
- купуваме много плодове и зеленчуци, плодовете са ни основния десерт. Понякога, когато дъщеря ми иска нещо сладко, мажа филийка с мед и тахан или правя кремчета. Рядко бисквитена торта, защото не се изяжда.

По отношение на навиците:
- битова химия, измивани продукти, бяла козметика се купуват, когато старите наближат да свършат. Не се чувствам добре, а напротив - чувствам се затрупана и излишно стресирана да имам в запас три бутилки течен сапун или веро. Какво като ги взема с 20 цента по-скъпо след един месец, щом ми потрябват.
- основно пазаруваме на всеки две седмици, микро-пазаруване правим рядко (основно плодове и зеленчуци или нещо свършило), аз не обичам да пазарувам. Взима ми от времето.
- бюджетирам. В началото на месеца записвам планирани разходи - за храна, сметки, излизания, транспорт, дрехи, подаръци, дрехи, образование, пътуване и т.н. после записвам в отделни колона реалният разход, като там, където е възможно, гледам да се вместя. Невинаги е възможно.
- На малката съм ѝ направила касичка. Там слагаме монетки, които "е спестила", понякога ѝ даваме и без повод. Вчера например искаше една топка с играчка от тези, които са на машинките. Казах ѝ, че ако държи, ако ѝ е важно, ще вземем, но да помисли дали не е по-добре да приберем паричката от 2 евро в касичката, в която спестява за комплект от 3 к-поп кукли. Предпочете да ги сложим в касичката. Всъщност, с изключение на играчките за поводи, както и покупките на книжки и образователни игри/пъзели (тях ги купуваме без повод и без оглед на цената, но с мярка и според моята преценка), това е единственият начин, по който получава играчки. Научила се е да цени нещата си, да ги пази и да си играе с тях - защото, макар и на 4г6м, разбира, че е положила усилия по придобиването
- даваме си време заедно и по възможност навън, засаждаме цветя, караме колело, тротинетка, събираме цветя за хербарий и т.н. в лошо време "творим" вкъщи или готвим заедно. За неща за навън не пестим  пари -  бутилки за вода, раници, ботуши, дъждобрани, очила, аксесоари за спорт и т.н. купуваме без оглед на цената.
- аз си имам един много приятен навик, който може да се стори малко криндж, но на мен ми харесва. Като направя нещо си правя сметката какво съм спестила. Например взимам книга от библиотеката или чета онлайн, правя сметка, че съм спестила 10 евро, купувам си обувки с ваучер за отстъпка, правя сметка, че съм спестила 10 евро. Извадих миналата седмица пролетни дрехи, които братовчедка ми е дала за малката от нейната дъщеря, и веднага направих сметка, че съм си спестила минимум 100 евро от детски дрехи (няколко клинчета, няколко блузки, чифт маратонки и яке). Дори и за малките неща правя такава сметка (в главата ми), спестените пари не са видими реално, но не са похарчени, затова са спестени - малко като чистенето е, ако не го правиш, едва тогава се забелязва. В случая, ако реално бяха направени тези разходи, щях да съм много назад с парите. Повярвайте ми, за месец се получава стабилна сума...
- За моето хоби давах преди около 30 евро месечно. Сума, която е достатъчно малка като цяло, за да не прави впечатление на месечна основа. Но впечатление започна да ми прави това, че се заринах с неща. В момента съм стопирала всякакви покупки, освен лепило, което ми струва около 1 евро месечно.
Виж целия пост
# 67
Ако се яде месо вместо салати със сигурност се пести Wink
Виж целия пост
# 68
Да се включа пак и аз, че много заета седмица ми се оформи и изчезнах Simple Smile
Тази седмица и аз си правя разчистване на хладилника и шкафовете, защото от всичко ми беше останало за по една манджа кажи-речи Smile, та пазарът за седмицата ми излезе само 10€ за допълващи продукти, което е супер, но няма как всяка седмица така
Гледах какво съм записвала като харчове, ми 100€ както и да ги смятам, не знам къде са отишли, но другият месец по-стегнато ще пиша, че явно дребните неща не ги пиша, пък не са малък разход
За сметка на това като гледам как се оформя - цялата ми козметика за коса ще свърши по едно и също време Scream, та чакам DM да пуснат някой хубав ваучер и така Simple Smile
Виж целия пост
# 69
При мен много пари отиват за ходене на работа, храна и кафе там. Купих си годишна карта, дотук добре.
И сега ще сменям работата, първо ми е по-близо, второ ще имаме безплатно кафе, с храната ще измисля някаква оптимизация, но вероятно ще готвя по-често, тъй като ще свършвам по-рано и ще се прибирам по-рано.
Виж целия пост
# 70
Rockstar за транспорт е ясно. Пътувам с кола 20 минути сутрин, а следобед понякога с автобус час и половина. Та времето в път в проблем. Храна си носим с мъжа ми от в къщи. И кафе съм си занесла ако остане време да пия понякога. Сутрин правя закуска, закусваме, приготвям кутиите и се организираме. Вечеря приготвям като се прибера или понякога сутринта много рано. Например миналата седмица за обяд приготвих чушки с яйца и сирене, точно за 20 минути в фраера. Ако е нещо с месо от вечерта.
Виж целия пост
# 71
Не усетихте основния въпрос и смисъла на моите думи - какво спестихте, а не точно коя част от животното ядете, че да спестите.

Не се чуди, в цялата тема дали 2-3 правят разлика между спестяване и икономии. Свиването на разходите не е спестяване, а просто... свиване на разходите. „Спестените“ пари обикновено отиват за някое друго перо.
Спестяването не е да икономисваш от което можеш, а да отложиш настрани или инвестираш това, което ти остава излишно, без да си броиш стотинките и да се лишаваш от нещо.
Иначе всички сме чували за хора, които са натрупали милиони чрез спестяване от закуски, но надали има някой толкова наивен, че да повярва. За повечето от нас важи друго правило, а конкретно това, че „икономията е майка на мизерията“.
Освен ако не става въпрос за просто стиснати хора, които и милиарди да имат, пак ще се стискат и ще икономисват от всичко, което могат. Тези същите най обичат да карат и на аванта, но това е въпрос за друга тема.
Виж целия пост
# 72
Аз, едно време като правех строг бюджет, то и сега правя де, забелязах, че си върви една и съща сума на месец. Ако скатаеш 100 евро от едното перо, то изниква нещо в другото.
Та за мен спестяването е - да имаш стабилна сума на месец която ти покрива всички разходи. И плюс това, допълнителни доходи, които да можеш спокойно да сложиш настрани и да спестиш.
При мен, за съжаление, заплатата ми не покрива добре разходите ми, които не мога да орежа и затова не мога да заделям настрана.
Виж целия пост
# 73
Спестяването е доход, който не е изхарчен или това е начин за отложено потребление. Методите за спестяване включват заделяне на парите настрана, например, депозитна сметка, пенсионна сметка, инвестиционен фонд, или като парични средства.

Икономисване - Запазвам част от определените за изразходване средства, материали и др.; спестявам.

Ако трябва да сме съвсем пунктуални, то мога да кажа, че и получавам огромна заплата, която ми покрива всички нужди. И остатъка спестявам.
Понеже в реалността не винаги е така, то се стремим да имаме доход, който да остава непохарчен. Ил пак опираме до икономисването.

Мисля, че Съни е пуснала темата не с идеята в какво точно да инвестира остатъка от непохарчения си доход.
Виж целия пост
# 74
Мисля, че Съни е пуснала темата не с идеята в какво точно да инвестира остатъка от непохарчения си доход.

Именно. Затова заглавието не е много коректно. Би било, ако се питаше „от какво и как успявате да икономисате“. Да пазаруваш от промоции не е спестяване. Спестяване е да отделиш нещо настрани за черни дни – в сметка, в инвестиция, в буркана под леглото...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия