КГБ = Клуб на Готините Баби - 246 "Априлско пробуждане "

  • 20 961
  • 897
# 570
Kasss, какъв цвят ще бъде одеялцето? После да го покажеш - иска ми се да изплета нещо такова, но не съм си избрала модел. Плета на една кука, мога и на две, но предпочитам първото.
Девесила аз бих накълцала и замразила във фризера. Миналата година имах повече джоджен и го бях замразила - като го ползвам и сега е много ароматен и си е запазил хубавия зелен цвят.
Виж целия пост
# 571
Привет, момичета!
Не са ми безразлични изборните резултати. Моя домашен политически наблюдател - Ромео ( втората му магистратура е по Политология), за кой ли път направи доста вярна прогноза. Остава да се случат обещанията. Дано да е добре за народа!
Каквито и подправки да ми попаднат, предпочитам ги замразени.
Отивам след малко на тръстиката.
РАНЕЛА, с мисъл за теб, а и за всички останали момичета от групата и гости в къщичката ни! Hug
Скрит текст:
КАК ДА ПОСТЪПВАМЕ С БЛИЗКИТЕ, КОИТО НЕ НИ ЦЕНЯТ: 5 СУРОВИ, НО ЧЕСТНИ МЕТОДА ОТ КАРЛ ЮНГ!
Карл Густав Юнг е роден през 1875 г. в Швейцария, в семейството на пастор.В своя биографична книга Юнг описва детството си като “тъжно”. Той е свидетел на напрегнати отношения между родителите си и на истерични припадъци на майка си. Израства със затворен характер на дете, което не намира добри социални връзки и атмосфера в семейството си. Юнг пише, че за утеха му е служило едно малко дървено човече, което той издялкал от парче дърво. Съхранявал го в кутия и в минути на отчаяние от домашната атмосфера изваждал своя дървен приятел, за да разговаря с него. Като ученик Карл Юнг не изпитва интерес към учебните предмети и е порицаван от учителите. Търси успокоение в рисуването на старинни замъци и четене на проза. Детските и ученически преживявания на Юнг постепенно отстъпват на заден план, когато се запознава с творчеството на Платон, Хераклит и Питагор. Като студент по медицина в университета в Базел се увлича и по трудовете на философи-мистици. Създател е на концепцията за колективното несъзнавано, която впоследствие прераства в направление в психологията, известно като “аналитична психология”. Известно време професионалните пътища на Фройд и на Юнг вървят заедно, но следе време настъпва разрив във взаимоотношенията им и те се разделят.  Юнг е убеден, че не съществуват типове личност в чист вид. Той стига до заключението, че има два типа личности: Екстровертен тип. Личност, която отдава енергията си към другите и към света около нея. Интровертен тип. Личност, която изхожда от своите собствени усещания, а не от обективните факти в средата. Юнг уточнява, че двата типа личности съществуват едновременно във всеки човек, но все пак единият от тях е по-изявен от другия. В своята книга “Психически типове” (1921) той обяснява интровертността и екстровертността в контекста на биологията, като подчертава, че двата типа са резултат от приспособяването на човека към средата в която живее. И сега да се върнем към темата на днешната ни лекция – Как да постъпваме с близките, които не ни ценят? Сурови са методите на Юнг, но са справедливи и честни. Има една странна и болезнена несправедливост – че именно най-близките могат да ни наранят най-дълбоко. Това не е случайност – това е почти природен закон.Близките познават слабостите ни, знаят кои бутони да натиснат. Знаят къде сме по-уязвими, отколкото изглежда. И най-страшното е, че често го правят несъзнателно – по навик, от умора или по модел, който самите те са наследили от семействата си. „Твоята задача не е да търсиш любов, а да откриеш и разрушиш всички бариери в себе си, които си издигнал срещу нея.“- Карл Густав Юнг. И така, живееш с този човек – съпруг, съпруга, родители, пораснали деца – и усещаш как радостта бавно си отива от теб. Но да си тръгнеш е страшно. А и как да си тръгнеш, когато зад гърба ти има съвместен живот, деца, ипотека, страх от самота? Или просто не искаш да режеш – това са близки, не врагове…И тук започва вътрешното раздвоение. От едната страна – навик и лоялност. От другата – все по-силното чувство, че не те забелязват. Или, още по-зле – че те приемат за даденост. „Докато не направиш несъзнаваното съзнавано, то ще управлява живота ти и ти ще го наричаш съдба.“- Карл Густав Юнг.Нека направим някои неща съзнателни. Ето пет твърди, но действащи метода, вдъхновени от идеите на Юнг. Те не са вълшебно хапче, не са „ръководство за отмъщение“ и не са вик на болка. Това е опит да си върнеш достойнството и да се научиш да живееш в свят, в който те уважават. Дори ако си на 55 и още переш чорапите на порасналия си син, който смята, че „мама трябва да прави това“.
1. Престанете да бъдете удобни Всеки, който някога е бил „удобен“ за всички, знае колко горчиво е това. Не искаш, не се оплакваш, не досаждаш. И пак те упрекват – за супата, за липсата на инициатива, за това, че „все мълчиш“ или „говориш прекалено много“. Юнг наричал това сблъсък със собствената сянка – онази част от нас, която отричаме. Когато човек се прави на удобен, дълбоко в себе си не се смята за достоен за уважение. Търпи, преглъща, отгатва желания. А после стои в банята със сълзи в очите и се пита: „Защо никой не ме цени?“ Отговорът е прост и болезнен: защото вие сами сте позволили това.Уважението не се проси и не се „изработва“. Или го има, или не. И започва с едно просто „не“:
– Не, няма да ходим при майка ти за пети път този месец.
– Не, няма да се обяснявам защо съм си купила нова блуза.
– Не, не ми е интересно да обсъждам кой на кого какво не е дал преди 20 години.
Понякога първото „не“ звучи като скандал. Но след него идва и първото „да“ – към себе си.
2. Ледено спокойствие: спрете да храните агресора
Юнг смятал, че агресията не е заради вас. А заради другия човек, който не може да се справи със собствената си сянка и търси някого да я проектира. А удобният партньор е идеалното огледало. Викаш - получаваш вик. Упрекваш - упрек. Обвиняваш - обвинение. Всичко по схема. Ако успеете да не отговорите – схемата се срива. Това е началото на промяната.
– Провокират ви? Усмихнете се и кажете: „Интересно. Ще си го запиша.“
– Свекървата крещи, че сте несръчна? Отговорете: „Благодаря за обратната връзка. Приятен ден.“
– Съпругът/съпругата хвърля обвинения? Спокойно: „Ще го обсъдим по-късно. Сега не съм в състояние.“
Без емоции. Без обяснения. Без истерии. Избираш да не отговаряш на несъзнаваното с несъзнавано. Това е акт на сила, не на слабост.
3. Железни правила: границите са по-важни от любовта
Любов без граници не е романтика. Това е катастрофа. Особено в семейството. Ако не сте очертали какво е позволено и какво – категорично забранено, някой друг ще го направи вместо вас. Или майка му. Или миналото му. Създайте си три основни правила. Те трябва да са кратки, ясни и безусловни. Например:
• Не си позволяваме обидни думи – дори когато сме гневни.
• Не изясняваме отношенията си пред трети лица.
• Не отвръщаме на стари обиди – или е простено, или не е.
Изговорете ги спокойно. Сложете ги на хладилника, ако трябва. И ги спазвайте. Всяко нарушение има своите последици – не като наказание, а като закономерен отговор, както в природата.„Не можеш да прекосиш океан, ако се боиш да изгубиш брега от погледа си.“- К. Г. Юнг
4. Бъдете ценни: ефектът на златната чаша Пластмасовата чашка се заменя лесно. Златната – не. Но ако години наред сте се държали като човек, когото „може“ да забравиш, прекъснеш, пренебрегнеш – не очаквайте някой изведнъж да ви види като безценен. Ценността не се доказва. Тя се усеща. Какво да направите? Живейте не като фон, а като герой. Отделяйте време за себе си. Разхождайте се сами. Не обяснявайте всяка крачка. Отидете на масаж, театър, козметик, фитнес – дори ако съпругът или децата ви смятат това за „глупости“. Това не са глупости. Това са граници. А границите са основа на идентичността. Ще се изненадате колко бързо хората се „събуждат“, когато загубят достъпа си до вашите услуги. „Това, към което не се отнасяш с уважение, един ден ще си отиде от теб.“ - народна мъдрост, потвърдена от Юнг.
5. Сянката на присъствието: изчезни, за да станеш видим
Една много проста и жестока истина: докато си тук – не те виждат.
Топлината ти става фон. Усилията ти – норма. „Винаги съм тук“ – досаден шум като от хладилник. И чак когато изчезнеш – се появява тишина. Тишина, в която се чува:– Защо е толкова празно у дома?– Кой ще ме изслуша?– Къде са ми чистите ризи?..
Това не е манипулация. Това е реалност. Юнг го нарича „връщане на сянката“: когато отсъствието се превръща в огледало, в което другият най-накрая вижда кой си бил и какво си дал.
Нека ви няма за ден, за два. Не пишете първи. Спрете да предлагате рамото си при буря. Нека и другите поемат отговорност.„Човек осъзнава ценността само чрез отсъствие. Карл Юнг
Вместо финал: Не сте длъжни да заслужавате любов. Най-разрушителното убеждение, което влачим десетилетия: „Ще ме обичат, ако…“Ако съм търпелив. Удобен. Полезен. Красив. Спокоен. Мълчалив. Невидим. Но любовта не зависи от условия. И уважението – не изисква жертви. Карл Юнг посвети живота си това - да покаже, че истинската зрялост започва, когато човек срещне своята сянка – престане да бяга от нея, да я отрича, да се крие.Когато признае: – Да, не съм идеален.– Да, изморен съм.– Да,  не мога повече така.
И един ден този човек престава да играе роля. Престава да бъде удобен. Престава да заслужава. Престава да бъде жертва. Престава да моли. Престава да бъде невидим. Престава да бъде даденост. Престава да мълчи.
Просто става себе си!
Виж целия пост
# 572
Фло, прочетох го с голям интерес. Благодаря ти!
Виж целия пост
# 573
Фло, много ми е полезна лекцията ти днес! Дано да спазвам написаното дори и по-полека в началото.
Пипи, приключвай ги вече този вирус. Вероятно имунитета се влияе от претоварването, което си причиняваш. Дано като приключил годината ти намалее работата. Имам две приятелки счетоводители, много им е натоварен този период. Дано открият на ТМ какво му е. Разбирам ти притесненията, защото и при ММ имаме подобен проблем, само че е повръщане, разстройство, болки в стомаха, прилошаване, болките ставите, в кръста и гърба най-вече. Ходи на всякакви лекари, правиха му всякакви изследвания, но не можаха да открият причината. Намериха му дискова херния, но не е за операция и гастрит, но това не може да е причина да свали 7-8 килограма за няколко месеца. Даже го заведох да му направят био резонанс. Само купуване лекарства и така си стоят. Само обезболяващи взема и за киселини, другите не. Оплаках ви се!
Стана дълго, прочела съм ви и виртуално ви прегръщам и чакам с нетърпение следващата реална среща! Прекрасен ден!
Виж целия пост
# 574
Тони, Ениска, как сте?
Преди години работех на 24-часови дежурства, случвало се е да изкарвам по 48. После по 12 часа дневни, нощни, извънредни. Много дълго време ми отне да си възстановя нормалния ритъм на сън и бодърстване. Отрази ми се и на здравето, ама какво да правиш, живот. Сега гледам да си лягам навреме.
Виж целия пост
# 575
Вечерям и ще лягам , дано не се събудя посред нощ. До обяд някак изкарах , че имаше и полиция. През ноща са запалили една къща , а в петък е изнасилено едно момиче , живеещо в тази къща. Следобед бях сама и едва изкарах да не заспя.
Хубава вечер , баболини!
Виж целия пост
# 576
Фло,
Благодаря за лекцията!
Вчера си мислих как се тормозя заради другите хора. Страдам си аз. Ама много си мълча. Много.
Виж целия пост
# 577
Тони, ти си нашият герой! Издържа без сън! Лека нощ сега!
Ранела, гуш! Ние сме насреща, ако имаш нужда да споделиш!
Да се оплача, че имам вид на милионерка. Днес минавам преглед при лекарка за рехабилитация, където ме насочи хирурга. Тя ми пише в картона 4 вида процедури, по 10 пъти да се провеждат, цените около 30-40 евро едната. Нейния преглед 61 евро. Ще си правя само кинезитерапията при тях, физиотерапията по здравна каса.
Още нямам болничен. В петък чаках 3 часа по личната, днес минах ортопед, а утре ще минавам комисия за болничен. Изискванията им да безумни: искат предишния болничен (не е и мен естествено), амбулаторната карта, заверена от личния лекар, епикриза (това си е ок). Кога ще се дигитализиране не знам.
Днес съм много изморена, скоро ще се прикреватвам. Хубава вечер!
Виж целия пост
# 578
Марияна, писах преди време да се обадиш - щях да ти обясня всичко и да преплуваш лесно през ЛКК. Там, където са ти издали предишния болничен искаш дубликат. Амб. карта се купува от книжарница и ЛЛ вписва в нея № на практиката си, ти попълваш лични данни и месторабота. ЛЛ пише мнение до ЛКК за 30 дни болничен. Епикризата сигурно я имаш. Та всичко това го преснимаш и носиш в ЛКК - оригинал за сверка, копието за тях. ЛЛ трябва да ти пусне направление за ЛКК/за тях няма ограничение. С всичко това отиваш в ЛКК, даваш го и чакаш. Те се събират в определени дни и пускат болничните със задна дата. Като ти се обадят за болничен и го вземеш - пак го преснимаш преди да го дадеш в работата. Обаждай се и ме питай - с Пл. го играя това от 08.2025 и до сега нямам пропуснат месец с болнични. Като го направиш първия път ти става рутина и продължаваш без проблеми. Каквото не ти е ясно - обади се и питай.
Дано и на ТМ, и на Пипин да открият проблемите. Но по мои наблюдения всеки лекар си дълбае в едни показатели и не оглежда всичко комплексно. Пък да мислят съвсем на се надявам.
За физиото - първо 10 с направление от ЛЛ, после още 10 за другия месец. А ако се опъва - напр. за ортопед или подобен и той за физио. Това е положението, каквото може да се изкрънка от държавата, другото - или платено, или без него.
Съзнавам, че отегчавам другите с обясненията си. Но може пък да са полезни - от мин. лято всеки месец го играя и нямам проблеми. 
Виж целия пост
# 579
Тони, ужасно е това, което разказваш, трагедия!
Мериан, аз си правех копия на всички болнични за ЛКК. Това преди 5 години. Всеки път ми взимаха по 20 лв от комисията, за да ми дадат продължение.
Докато пишех Айша се включи с много полезна информация.
Днес Дребосъчка беше у нас, писахме и смятахме. Аз се уморих, детето също. Има да наваксва по математика,обаче се затруднява и се инати. Ще трябва здраво да се работи с нея, за да навакса. КАГ, давай акъл Heart
Успях да отида и за двата документа, за които платих бърза поръчка в петък. Пред мене компютъра им спря да работи и виснах да чакам. После се оказа, че единият документ е сгрешен, та чаках да го оправят. Добре, че видях навреме. Аман вече! От напрежение не мога да сложа залък в устата. Още ме държи нервата.
Виж целия пост
# 580
Тетка, защо да те държи нервата?
Днес е била датата, днес са ти издали документите. Ми то е ясно - забъркаш ли се с админстрация някава 1 ден за подаване, 1 за издаване. Срока е между тях. Пийни там 1 -2 каквото употребяваш и се успокой.
Ако след предното писание за ЛКК ви напиша и как си вземах документи и оценки от Р-н Витоша като разпродавах Симеоново - едва ли ще повярвате. Оказва се, че и 20 г. след сделката сегашния собственик има проблеми.Викат ме и мене там - да се явя, да пиша със стара дата, да чакам приемен час. Ок, първия път отидох и кротко изпълних каквото искаха. Снимах си всичко на тел, съответно държ. служители много се възмутиха и искаха да го изтрия. Ми да, ако те ми плащат абонамента - защо не. Втория надминаха себе си по изисквания от преди 23 г. Това да напиша, това да попълня, ама така да го адресирам....Да, но брокерката ми/съветник и приятелка/ я нямаше и можеше да сгазя нещо. Наложи се да повиша тон, да се развикам като сиганка и работата се оправи за 30 мин със сегашния собственик.  Не пропуснах да кажа, че ще ги изтипосам в Мамата.
Виж целия пост
# 581
Айше, ще ти звънна, но за този месец вече не може нищо да се направи, аз мислех, че ще ми издадат от болницата, но ми се довидяха 40 евра. После съжалих, защото аз изкарах един работен ден по кабинетите. Здраве да е!
Много е неприятно да се занимаваш с администрация, Тетке, да ти свършват вече мъките!
Очите ми се затварят...
Виж целия пост
# 582
Айша, хем ме разсмя, хем ме шашна! Как 20 години бре жена! Ти ме уби! 😂
Виж целия пост
# 583
Лека нощ!

Виж целия пост
# 584



Лека нощ!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия