Борбата с рака на гърдата - духовно оцеляване, физическо преодоляване тема 93

  • 14 132
  • 263
# 210
Marsian, нямах неоадювантна химия - не са ми предлагали. Онкокомисията реши операция след биопсията. После имах химия и лъче.
Анонимен, ако правилно разбирам, първият път си нямала химиотерапия? Присъединявам се към мнения, че трябва образно. Ако не искат да те пратят на ПЕТ, един обикновен скенер и ехограф на корем поне сама си назначи. Не за друго, а за да има по-цялостна картина.
Виж целия пост
# 211
Анонимен,  при мен (7г след първия рак) искаха да се сравнят двата. Да кажат дали е нов или е рецидив. Носих си стъклата, за да ги сравняват.
При мен и двата пъти бяха тройнонегативен.

Тук да кажа и за Ки при тройнонегативен- първият път беше 25, вторият беше 30.
При майка (лека й пръст) беше 95%.
Та не винаги е висок при тройнонегативния.
Виж целия пост
# 212
Това което казва Вела, че не винаги химиотерапията е правилната стъпка. Наистина при  лобуларен, химиотерапия не е необходима, защото отговора не е това което се търси при едно лечение за рак на гърдата. Друго характерно е, че при него ki-67 винаги е ниско и рядко се разпространява по лимфни възли, а се ограничава само в гърдата, което пък води до мултифокалност. При мен в едната гърда беше такъв и си спомням, че ми казаха, че нямаше да ме подложат на химиотерапия, ако в другата гърда не беше дуктален. А си беше голям по размер ( 3см.) В крайна сметка след химиотерапията ЯМР-то показа, че се е смалил до 1см., което реално говори, че е имало отговор от терапията. Вярно, не пълен отговор, но е имало смисъл. В другата ми гърда дукталният от 4см. беше се смалил до 2см. След мастектомия и лимфна дисекция - лимфни възли чисти.

Анонимен, как откри рецидива? Т.е. с какво изследване? Тъй като и аз съм с мастектомия, а освен скенерите, които ми правят през 4-5 месеца друго не правя. Да знам какво да правя допълнително.
Ако това, което кажа, може да ти е от полза във взимането на решение. Имам една позната, която направи рецидив след 10 години. Рецидива е в другата гърда, не е правила мастектомия. Лекуваше се в ИСУЛ и там я бяха подложили на терапия с Кискали, без операция. Може би към 6 месеца беше на тази терапия,която не повлия на образуванието. При което се премести в Надежда и там ѝ назначиха първо операция, после следоперативна химиотерапия и лъчетерапия. И сега е на таргетна терапия с Верзенио.
Виж целия пост
# 213
При сестра ми, тумор над 3см изчезна напълно от Кискали. ЛВ първи спряха да светят. Зърното й беше като засмукано, вдлъбнато  навътре и чак сега след повече от две години стана нормално.
Виж целия пост
# 214
При сестра ми, тумор над 3см изчезна напълно от Кискали. ЛВ първи спряха да светят. Зърното й беше като засмукано, вдлъбнато  навътре и чак сега след повече от две години стана нормално.
Като при всички терапии, при всеки се повлиява различно. Твърде вероятно е да е от стадият (моята позната не съм сигурна точно какъв е, но със сигурност да е макс втори стадий). При нея Кискали не проработи и съответно ѝ забавиха лечението с него. Може да има значение и възрастта на пациента, дали към момента на диагностицирането е била в менопауза или не, дали е рецидив. Все неща, които според мен са  още една въпросителна и тепърва, ще се изяснява.  Важното в случая да има проследяване и да се реагира адекватно, ако дадена терапия не действа. Случката я споделям, защото говорим за рецидив.
Виж целия пост
# 215
В 4ти стадий с редовен цикъл. Резелиго и Летрозол, след това Анастрозол и сега Екземестан. Имаше странични ефекти от другите. При тая жена за която ви споделих например не помогна. След 3 тия месец имаше голяма прогресия.
Виж целия пост
# 216
На въпроса „Как откри рецидива? Тоест с какво изследване?“ искам да отговоря, че по шева след мастектомия се появи образование с размер 18 мм. Те сравниха биопсията от мастектомията с тази сега и установиха, че ракът е G‑3, хормонозависим и HER2‑негативен — всичко е същото и сега. А след мастектомията преди години ми правиха лъчетерапия и хормонотерапия 5 години.
Виж целия пост
# 217
Искам да ви питам за мнение, който е ползвал охлаждаща ръкавици и чорапи по време на "бялата" химиотерапия. ...

На мен ми слагаха едни замразени торбички
Голям студ брах
Но нямах после изтръпване или паднали нокти (бях и винаги с тъмен лак според препоръките им)

Съжалявам да видя нови момичета
Прегръщам ви и ви мисля,  ще се справите
Виж целия пост
# 218
...Те сравниха биопсията от мастектомията с тази сега и установиха, че ракът е G‑3, хормонозависим и HER2‑негативен — всичко е същото и сега...
А как го сравниха - пазиш си още блокчетата от преди ли?
Виж целия пост
# 219
На мен ми казаха, че са длъжни да пазят блокчетата 25 години и през това време можем да ги вземаме и връщаме. (ВМА София)
Виж целия пост
# 220
...Те сравниха биопсията от мастектомията с тази сега и установиха, че ракът е G‑3, хормонозависим и HER2‑негативен — всичко е същото и сега...
А как го сравниха - пазиш си още блокчетата от преди ли?
Аз първия път не взех блокчетата и стъкълцата от тях и ми казаха, че ги пазят, въпреки че законът в България не посочва конкретен срок за съхранение на биопсични материали. Но, съгласно медицинските стандарти и Наредбата за хистопатологично изследване парафиновите блокчета се пазят вечно (или десетилетия), а стъкълцата - между 10 и 20 години. А доколко всъщност са ги пазили и сверили, само един Бог знае. Казват, че са ги сравнили със сегашната биопсия. При мен има старите резултати и са същите както сега, само че тогава KI‑67 не беше изследван.
Виж целия пост
# 221
Привет и от мен! Признавам си, че ме накара да се замисля много повече за Ki-67 и за това какво всъщност означава това число за нас като пациенти.Покрай дискусията осъзнах колко често говорим за проценти, стойности и резултати, а понякога забравяме, че зад тях стои много по-сложна биология и много човешки истории.Изкуших се и направих ей това видео по темата: https://vm.tiktok.com/ZNR7tHBjj/

Между другото, преди две седмици имах невероятния късмет да посетя конференцията Patients as Partners в Лондон. Върнах се много заредена. Срещнах страхотни пациентски организации от цял свят и видях колко много може да се постигне, когато пациенти, лекари и изследователи работят заедно. Честно казано, това ме мотивира още повече да правя подобни неща и тук, в България – да говорим за науката на разбираем език и да си помагаме взаимно да вземаме информирани решения!

Точно така е за Ki-67. Гледах лекция (май в ютюб) от америка беше или от европа, не помня вече. Там беше обяснено че ki-67 e важен параметър за прогнозиране, но реално почти не може да се ползва т.к. той се определя под микроскоп чисто субективно. Може в една лаборатория да ви кажат че е 4 а в друга че е 40. При нас дадоха че е 10 а в трансхеликс казаха 32. Също така неговата стойност не променя протокола за лечение. Едва след химиотерапията на жена ми когато имаше пълен терапевтичен отговор казаха "Да явно Ки е било 32 за да се повлияе така добре от химията". Но това не ни донесе накаква полза или промяна на лечението. Така че с него и без него...все тая като се погледне крайния резултат. Не знам дали учените търсят нов начин за определяне на Ки за да изключат субективния фактор и да получават реална стойност която в различни лаборатории ще се различава само с някакви 1-2% което да кажем е допустима грешка.
Виж целия пост
# 222
Да се включа и аз, ако мога да съм полезна. Моето Ki 67 е 70%, също G3, хормоно зависим, но химията ми отпадна след направен тест Ендопредикт. Доктора в Транхеликс ми обясни, че имам късмет, че съм отишла в точното време, защото ако съм отишла 2 месеца преди изобщо да не се е видял, а ако съм отишла 2 месеца по-късно-вече да е бил по цялото тяло. Моят беше 1 см. Без заразени лимфни възли. Ниско  диференциран инвазивен дуктален .Луминален тип В. В околния паренхим е установен и мултифокален high grade дуктален ин ситу. Не правих втора разширена операция, въпреки, че едната резекционна линия минава през ин ситу. Не правих химиотерапия, въпреки високото Ki( над 1см щеше да има, а под 1 см. -не, а моят е точно 1 см . Не слагах Золадекс, защото бях в Пре менопауза( нямах цикъл от 2 месеца). И тези решения са след много консултации със " светила", а не защото съм отказала. На последния мамологичен преглед д-р Митова каза, че съм голяма късметлийка, при всички тези факти, че нямам рецидив. Но това не ме успокоява, знаете как е .
Виж целия пост
# 223
DZ и след като сравниха блокчетата, с какво заключение излязоха - рецидив или нов, при все, че е тройнонегативен и двата пъти?
Виж целия пост
# 224
Калпазанка, нов! Гледа ги доц. Калчев (Св.Марина- Варна). Прави нови стъкалца от старите и от новите блокчета. Понеже патоанатомите в Окръжна болница работили с техника от миналият век. Доста сериозно се зае, понеже новият се държеже странно🫣 Цял час се занимава с мен, когато му занесох блокчетата. Чак лекция имах и нагледно показване. Отне му 10-тина дена и каза, че за него категорично е нов!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия