Политиката на България - епизод осем

  • 345 983
  • 16 097
# 15 750
Хора има много и то качествени. Проблемът е, че няма как да прокопсат в среда на простотия и степен слугинаж.
Хора сигурно има. Ама политическата нестабилност последните години ги отблъсква от политическа кариера. Кой ще си зареже работата/бизнеса за няколко месечно министерстване, например. Аз не мога да си обясня ситуацията около РР. Той не дойде от нищото. 2 мандата (почти) -президент. С достъп до всякаква информация. И идва на власт с едни лозунги - олигархия, борба с корупцията. И изведнъж - няма будещи обществено доверие хора. Да не почвам с примерите - и външната и финансовия, и шефа на парламентарната група, много са. И никакви идеи за конкретни действия. Пускаш Владо Николов и Проданов да ти тестват общественото мнение и до обяд едно, следобед го опровергаваме. Според мен РР беше изненадан от мнозинството, което получи. Неприятно. Той мислеше, че ще е първи, ама с 30-тина процента и хем ще направи някакси правителство, хем ще има оправдание, че не управлява самостоятелно. И никаква отговорност. Затова и въпреки информацията, с която е разполагал, няма изработен готов план за действие след изборите. Обаче избирателите го изненадаха. Дадоха му пълно мнозинство. И как да подкара олигарсите и корупцията, като той не е имал такива намерения. И хора не е събирал.
Виж целия пост
# 15 751
Същата работа като Слави. Едно е да съскаш, друго е да носиш отговорност и да вземаш важни решения. РР не е за този пост.
Виж целия пост
# 15 752
Същата работа като Слави. Едно е да съскаш, друго е да носиш отговорност и да вземаш важни решения. РР не е за този пост.
Има и "утежняващо вината" на РР обстоятелство. Той е имал цялата възможна информация на службите (нали му бяха директно подчинени) за обвързаности и корупция. И той по никакъв начин не използва тази информация. Защо ли?
Виж целия пост
# 15 753
В проектобюджета за 2026 година бюджетът на ВСС е с 250% по-висок. Преди по-малко от година в една друга зала на бюджетна комисия попитах кой разпореди това безобразие. В момента кой разпореди безобразието – знаете. 2025 бюджетът на Висшия съдебен съвет (ВСС) е бил 43 млн. евро. В проектобюджета за 2026 бюджетът на ВСС е 108 млн. евро – 250% по-висок, предполагам, за добре свършена работа“

Смятайте какъв ВСС ще си гласуват. Това е наистина безобразно. Поне е на 100% ясно каква ще е политиката на спасителното правителство - 0 за хората и всичко за кранчетата. Продължават политиката на ГЕРБ, но това не е изненада, а напълно очаквано.
Виж целия пост
# 15 754
Ами аз очаквах по-малък дефицит, но реалността е друга. Май по-добре да изпиваме каквото трябва до дъно, но да се почне тласък нагоре. Останалото е отново да си заряваме главата в пясъка.
Въпросът е дали наистина ще има тласък нагоре или при този заложен дефицит в края на годината ще се появят едни излишъци за разпределяне, но не  точно с оглед на развитие на икономиката.
Иска ми се да не мисля, че второто. Иначе ясно, че ниският дефицит не е самоцел.

Да, това е въпроса. Исками се най-накрая каквото са казали, че ще влагат да го направят.

Увеличението на персонала да не включва 5%, които от началото на годината е гласувано?

Донев бе в "Още от деня" и даде яснота по редица въпроси. За ВСС е странно наистина, но сякаш не му зададоха въпрос /възможно е да съм пропуснала/.
Виж целия пост
# 15 755
Не му зададоха въпрос за ВСС, но му зададоха въпрос за това, което коментирате. Чуйте му отговора. Всъщност не отговори.

Нали замразиха заплатите на депутатите? Да? Лъжат.
255 млн са разписани в бюджета резерв за повишаване на депутатските заплати при ръст на средната заплата в обществения сектор.

#мотика

И още една за бизнеса. Ако имате текущи непросрочени задължения, НАП ще има право да дойде и да ви събере касовата наличност в обекта.

#мотика
Виж целия пост
# 15 756
https://www.facebook.com/reel/1550600166575831?locale=bg_BG
Виж целия пост
# 15 757
И кое е цялото това, което е било под килима? Увеличените разходи на РР ли по-точно? Боташ ли? Двата лева на пенсионерите ли? майчинството ли? Кое?
Виж целия пост
# 15 758
Не му зададоха въпрос за ВСС, но му зададоха въпрос за това, което коментирате. Чуйте му отговора. Всъщност не отговори.

Нали замразиха заплатите на депутатите? Да? Лъжат.
255 млн са разписани в бюджета резерв за повишаване на депутатските заплати при ръст на средната заплата в обществения сектор.

Това нарастване да не включва автоматичната индексация на предходното Народно събрание? Все пак този бюджет, който е представен, включва всичко, което са гласували НС и Желязков-Гюров до момента. Не е от август нататък.
Виж целия пост
# 15 759
Не му зададоха въпрос за ВСС, но му зададоха въпрос за това, което коментирате. Чуйте му отговора. Всъщност не отговори.

Нали замразиха заплатите на депутатите? Да? Лъжат.
255 млн са разписани в бюджета резерв за повишаване на депутатските заплати при ръст на средната заплата в обществения сектор.

Това нарастване да не включва автоматичната индексация на предходното Народно събрание? Все пак този бюджет, който е представен, включва всичко, което са гласували НС и Желязков-Гюров до момента. Не е от август нататък.
не. Те си го заложиха още в правилника. В бюджета си го затвърдиха просто. Даже, ако не им стигнат, централният бюджет ще доплати.

(7) При недостиг на средства по ал. 1, II, т. 1 в частта за възнагражденията на народните представители и свързаните с тях регламентирани
допълнителни разходи, формирани по реда на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, при по-висок ръст на
средномесечните заплати на наетите по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор по данни на Националния статистически
институт от прогнозния, заложен в разчетите по ал. 1, II, т. 1, до 10 на сто от недостига е за сметка на резерва за непредвидени и/или неотложни
разходи по ал. 1, II, т. 3, а останалата част се покрива от централния бюджет.
Виж целия пост
# 15 760
Бюджет 2026 замразява доходи, пенсии и социални плащания, но увеличава с 35% разходите за издръжка на държавната администрация и залага милиарди допълнителни капиталови разходи без ясен отговор за какво точно ще бъдат похарчени.  Sunglasses

Според разчетите само от увеличението на издръжката и капиталовата програма идват близо 5% от заложения дефицит. В същото време максималната пенсия, детските, майчинството, обезщетенията за безработица и редица други плащания остават замразени.

Най-големият въпрос обаче е друг. В бюджета има близо 3,7 млрд. евро, за които не е ясно къде и как ще бъдат разходвани. Ако тези пари са предвидени за конкретни проекти, те трябва да бъдат описани. Ако не са, обществото има право да знае защо изобщо са заложени.

Голям купон е този бюджет.
Милиарди за крадене без отчетности, неречени дефицит от предходните.


''Парите вече не се раздават от джипката, а от самолета. Олигархията е нахранена, за останалите - капково напояване''

Animal Beetle Замразени са:
 данъчните облекчения за деца, максималният размер на пенсиите, месечното обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (втората година майчинство), размерът на еднократната помощ при бременност, еднократната помощ при раждане на дете, допълнителната еднократна помощ за дете с увреждания, еднократната помощ за осиновяване, еднократната помощ за отглеждане на близнаци, за отглеждане на дете от майка студент, замразени за помощите за отглеждане на дете - т.нар. детски. Замразени са и еднократната помощ за ученици, минималният дневен размер на обезщетението за безработица, както и максималният.
Виж целия пост
# 15 761
Аз не очаквах да са тоооооолкова зле. Надявах се поне в началото, дето се казва да дозамажат на хората очите, нещичко поне в правилна посока, а те урбулешката го подкараха и видно без да им дреме.

Изтървахме и ЗСВ. Слушах Величков. Каза, че много странно са отпаднали много добри предложения на ПБ и на опозицията и са вкарани редакции, незнайно от кого. ПБ отказвали да кажа, но ги припознавали. Та ясно и там какво що. Още от същото. Същото срещу, което хората протестираха.
Виж целия пост
# 15 762
Не му зададоха въпрос за ВСС, но му зададоха въпрос за това, което коментирате. Чуйте му отговора. Всъщност не отговори.

Нали замразиха заплатите на депутатите? Да? Лъжат.
255 млн са разписани в бюджета резерв за повишаване на депутатските заплати при ръст на средната заплата в обществения сектор.

Това нарастване да не включва автоматичната индексация на предходното Народно събрание? Все пак този бюджет, който е представен, включва всичко, което са гласували НС и Желязков-Гюров до момента. Не е от август нататък.
не. Те си го заложиха още в правилника. В бюджета си го затвърдиха просто. Даже, ако не им стигнат, централният бюджет ще доплати.

(7) При недостиг на средства по ал. 1, II, т. 1 в частта за възнагражденията на народните представители и свързаните с тях регламентирани
допълнителни разходи, формирани по реда на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, при по-висок ръст на
средномесечните заплати на наетите по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор по данни на Националния статистически
институт от прогнозния, заложен в разчетите по ал. 1, II, т. 1, до 10 на сто от недостига е за сметка на резерва за непредвидени и/или неотложни
разходи по ал. 1, II, т. 3, а останалата част се покрива от централния бюджет.

Т.е. според теб бюджетът не отразява предходното увеличение на депутатските заплати преди приемането на изменението в Правилника? 

Дай ми линк къде го четеш това, защото ИИ ми казва, че текстът е към бюджет 2025 г., но и той може да греши. ИИ отрича този текст да го има в бюджета на Донев, защото депутатските заплати са "замразени" и вече няма автоматично индексиране. Нали депутатите чакаха нещо от МФ, и тогава да гласуват новите възнаграждения.

Само да кажа, че министерствата, в края на годината, винаги изравняват парите там, където не са стигнали. Не е нечувано и да не е правено преди. Затова се правят прогнози.
Виж целия пост
# 15 763
Регресивна България:
- Няма да режем доходите на хората.
Подтекст:
- Те сами ще се обезценят с нашия бюджет.
Виж целия пост
# 15 764
Голямо обгрижване. Някои са под 1000 евро заплата в бюджетната сфера. Голяма далавера.

Ако някой познава хора, които работят в ДА, да ги пита колко им е заплатата. Нямам предвид тези на високи позиции, а обикновените чиновници. Аз познавам доста такива. Заплатата им е между 1000 и 1200 евро бруто. Бонуси получават веднъж на 3 месеца и то някакви смешни от сорта на 50 - 120 евро. Общинските служители пък даже няма да ги коментирам, че не се водят ДА. Там заплатите са обидно ниски.
Аз познавам доста общински служители, които са обидно некомпетентни и нищоправещи. Дори това, че седят по осем часа в климатизирани помещения за сметка на всички ни им е много. В същото време в частния сектор има доста по-високи заплати, но незнайно защо се натискат за службичките с "обидните" заплати.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия