Поскъпване на стоки- фрапиращи цени - Част 2

  • 15 359
  • 305
# 270
Февруари като бях в Хага , в заведение към хотел Леонардо( 4 звезди) - две големи парчета ябълков сладкиш + два пъти еспресо - 20 евро...Имаше доста пенсионери...Там младите хора работят, денем в заведенията са предимно трета възраст...

И  в Талин също. В стария град хубаво облечени пенсионери пият кафе от 5 евро и хапват сладкишка за 4 или 5 евро.
Виж целия пост
# 271
Преди много години разхождаме се с мъжа ми в един чужбински МОЛ и ми се струва, че има нещо странно, но ми е много трудно да преценя - хора магазини.. просто МОЛ.
Да, но там беше пълно и с пенсионери... направо ми се сви сърцето за нашите. Не заради мола естествено, а заради това как живеят.
Виж целия пост
# 272
Мен цените по заведенията не ме шокират толкова. Не само се очакваше, но и го няма елементът задължителност.
Като ми е скъпо нещо, просто не купувам. Като ми е скъпо дадено заведение, не сядам. Или ако съм седнала и видя цените, че надвишават това, което считам за нормално, напълно спокойно мога да стана и да си тръгна. Дали ще седна някъде, където е по-евтино, или ще мина на домашно приготвено – имам алтернатива.
Проблемът ми са цените по магазините. Там няма не искам – все трябва да се купи храна, препарати и т.н. Да, може да се понижи стандартът, да се орежат някои глезотии, да се купуват по-нискокачествени стоки, но има един минимум, под който просто няма накъде. Няма алтернатива, освен ако не пазаруваш в чужбина. Което пак не е за хора със скромни бюджети, има си допълнителни разходи и там.
При заведенията е лесно – един бойкот ще им намести чакрите. При магазините обаче е по-трудно, особено в България. Видяхме вече, че няма да проработи.
Хората по-скоро ще излязат на улиците и площадите, отколкото да спрат да пазаруват, особено когато нещо е пуснато на далавера, т.е. „на промоция“.

Да видим дали ще излязат. Миналата година на целите Балкани имаше бойкот заради високите цени - Хърватия, Сърбия, Босна и Херцеговина, С. Македония, мисля, че и Гърция се включи, само тук обясняваха, че нямало никакво поскъпване, а пропаганда.

Тук един бойкот е проблем, за излизане по площадите заради високите цени съвсем не ми се вярва.
Виж целия пост
# 273
Много Лесно става и без активни мероприятия...
Отварям една брошура и какво виждам -опаковка до опаковка..
Хората като се научат да купуват истинска храна, която виждат и е цяла, такава, която има "майка" и става за ядене.... , всички измислени храни ще отпаднат...потребителя прави бизнеса им.
Виж целия пост
# 274
Да ме прощавате, но според мен е напълно невъзможно да се направи бойкот на ресторанти, кафенета и магазини тук, в България. За мен не е проблем, дори и да не е за ден.
Виж целия пост
# 275
Как ще бойкотираш магазините, все пак трябва да се яде. Мен най-много ме събарят черешите и доматите, ама не мога да не купя, защото най-много се ядат вкъщи, не мога да мина и с 1 килограм.
Виж целия пост
# 276
Тук един бойкот е проблем, за излизане по площадите заради високите цени съвсем не ми се вярва.

Ще излязат, щом се намери кой да организира и яхне протеста, и да използва повода да свали правителството. Някои вече се гласят, шушука се по темата из СМ. Ще видим...
Виж целия пост
# 277
Не е по темата с цените по заведенията, но стана дума за краставици

Пропуснах ги една сутрин, сега от 15 корена - 5 килограма
Дълго отлагахме една 30 квадрата оранжерия, от миналата година вече имаме, почти на самотек се гледат, с изключение на капкова система.
Що таратор за 4 евро има Joy

Виж целия пост
# 278
Две двойни кафета Дъбов (от това, което чета на снимката), доколкото разбирам от коментарите пак в Созопол




Линк към коментарите, има доста креативни:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=27431439693153718&set=a.703986049659112

Да, можели са да си направят кафе от София, да вземат от вендинг машина или направо да не пият кафе.

Но темата е за поскъпването на стоките, не за това кой пие и кой не пие кафе.
Според Чревоугодник в Бг не е скъпо в сравнение с Румъния. Колко ли струва кафето в Румъния?!
DNT177,  цитирай ме къде съм написал, че според мен е по-евтино в България от Румъния? Не успееш ли да намериш такъв цитат, очаквам публично да се извиниш за лъжата!
Специално за теб открих статия за цените на кафето в румънските морски курорти. Очаквам да направиш разбор. Имай предвид, че най-близо до популярност на Созопол и Слънчев бряг в Румъния е Mamaia.
https://playtech.ro/2026/cat-costa-o-zi-la-mare-pe-litoralul-rom … stanta-si-eforie/

На снимката се вижда, че са 2 броя двойни кафета, тоест цената е за 4 броя стандартни или 5€/брой. Кафето е марка Дъбов и е много скъпо сурово. Заведението е на морето и работи 3-4 месеца в годината.
Колко се очаква да струва при условие , че такъв тип заведение печели основно от кафе и безалкохолни?

П.П. Понякога се чудя защо не се мисли и не се разсъждава, а се действа първично? Видите нещо и се писка автоматично.
Виж целия пост
# 279
Тук един бойкот е проблем, за излизане по площадите заради високите цени съвсем не ми се вярва.

Ще излязат, щом се намери кой да организира и яхне протеста, и да използва повода да свали правителството. Някои вече се гласят, шушука се по темата из СМ. Ще видим...

Не съм оптимист, но да видим.
Виж целия пост
# 280
Сега ме замислихте, че аз наистина рядко сядам на заведения именно заради цените. Безобразни са наистина, но пък винаги са пълни, така че докато има кой да сяда и да прави оборот …

Аз не сядам и по други причини, не са само цените, но хвърлям по едно око и на тях и почти винаги съм изумена. Пак пиша, пълни са и през деня дори. Млади хора, възрастни хора, пият и хапват. Значи няма проблем и пари има. Като вляза в някой Лидл/Била/Кауфланд и те са пълни. Явно не при всички цените са проблем, но при мен са.
Скалъпено изтъркано оправдание. Повечето висят на "едно кафе" т.е. разликата е в оборотите и това колко често го правят. Когато погледнете картинката ще видите как се променя профила: мекици вместо закуски дрехи втора ръка вместо нови това не може да го скриете зад има кой да купува. Няма и това го доказа държавата вземайки още 4 милиарда за покриване на текущи разходи Тези милиарди ще ги видите като скок на цените на стоките.
Виж целия пост
# 281
ЧревоУгодник, така поднесен коментарът ти(248), означава, че споделяш/одобряваш написаното от румънците. Не уточняваш, че имаш предвид румънските туристи, а пишеш за всички румънци.
Съвсем друго беше споделено от друг потребител за това какво се коментира по румънските телевизии относно цените по Бг Черноморие. Този коментар беше изтрит. Защо ли?!
Виж целия пост
# 282
Писах още преди няколко страници - харчим още стари спестявания и в стремежа си да живеем както преди, не сме усетили хууубавичко челния сблъсък с влака.
Затова има още що-годе пълни заведения и почиващи на българското черноморие.
Виж целия пост
# 283
Не знам за какви румънски коментари става дума. Аз гледах един през януари и два тези дни от тяхна тв. В прав текст казват, че с еврото цените много са се повишили.В единият репортаж казаха:избухнали. В СМ попадам на рускоезични. Изразяват разочарование, защото харесват Черноморието ни.Масово се споделят цени, сравняват с миналата и предишни години. Преобладават констатации:по-добре Гърция. В едно меню от заведение в Сл.бряг забелязах поскъпване на ястия между 1-5 евро. Платото 1кг.месо от 45лв., сега 52 евро. Разводнени коктейли същите цени.😉 Почти винаги е хепи ауър и предлагат по два на цената на един, но не си струва. Може и да има капка, две алкохол. Пак рускоезичен спомена пица на парче 3 евро, че е ок.Минавали сме покрай такива мин.год., но не си спомням цените. Не сме купували. За Созопол ми казаха порция цаца с картофи 10евро. Не стана дума за грамаж. Кафе 3,50евро, безалкохолни същата цена, където те са пили.😏 Скъпо е за нашият стандарт, пък нека уж сме били готови за еврото. При това положение няма да съдя и критикувам кой, как и къде ще се храни и ще си изкара почивката. В края на краищата всеки има нужда от такава. Достатъчно сме стресирани в днешно време.
Факт е, че голямото поскъпване не остава незабелязано и от чужденците.
Виж целия пост
# 284
Семпло ресторантче в Созопол...
Грамаж като за гурме кухня...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия