ФИФА Световно първенство 2026 - Канада / Мексико / САЩ (11.06 - 19.07)

  • 35 927
  • 1 840
# 1 830
Хубав мач стана снощи. В първия наистина сериозен за Фурията, те показаха, че не са непобедими, но са много добри и подготвени (и дълга скамейка). Малшанс за червените дяволи. Заслужаваха поне продълженията.

Кой какво казал... (главно снощи след мача)

* Луис де ла Фуенте: Истински късмет е, че Мерино е испанец
Националният селекционер на Испания - Луис де ла Фуенте, говори след класирането на неговия тим за полуфиналите на Световното първенство.
"Това е характерът на отбора, проявен при всякакви обстоятелства и ситуации. /.../
Скрит текст:
Отново искам да изразя гордостта си, че ръководя този отбор, който има желание да расте и да се подобрява. Направихме повече от достатъчно, за да спечелим по-спокойно. Трябва да осъзнаем колко е трудно да се побеждава и да го оценим. Това, което Микел прави, е невероятно. Притежава толкова много качества, той е от световна топ класа, може да играе във всеки един отбор и е истински късмет, че го имаме. Знаем, че винаги, когато имаме нужда от него, той е там. Справедливо е да мислим, че ще работим, за да ги преодолеем. Вярвам, че те са също толкова притеснени от нас. Ние сме единствените, които сме ги побеждавали в два последователни мача. Един велик национален отбор ще се изправи срещу друг велик национален отбор“, завърши испанецът.
* "Златната" резерва Мерино: Лудост е да помогна на отбора по този начин още веднъж

"Дори и в най-смелите си мечти не съм си го представял – отново в 90-ата минута. Но бих казал, че винаги вярвам, че ще дойде моят миг. Лудост е да помогна на отбора по този начин още веднъж.  /.../
Скрит текст:
Всичко е въпрос на вяра, доверие и концентрация. Луис де ла Фуенте ми даде малко наставления. Първо, че влизам да играя като номер 10, а накрая просто ми каза, че съм невероятен. Единствената ми мисъл бе да изляза на терена и да се опитам да направя най-доброто, на което съм способен. Те бяха добре организирани, но когато струпаш много хора в наказателното поле, винаги се случват неща. На площадката в училище винаги избирах да бъда Давид Вия или Фернандо Торес. Винаги съм се възхищавал на тях. Жалко, че не успях да говоря с него онзи ден. Дори не знам какво да кажа. Не мога да повярвам. Аз съм голям късметлия. Семейството ми е тук... Да имам толкова прекрасно дете, каквато е и съпругата ми... Днес съм още по-щастлив. Вярвам в случайностите, но това не е случайност. Ако топката стига до мен, то е защото се подготвям за точния момент. Трудно е да се случи отново, но аз винаги ще бъда готов. За щастие, синът ми ще може да види всичко това в You Tube. Семейството ми не бе тук на осминафиналите, трябваше да повторя упражнението, за да го видят", заяви Мерино, който се нареди до Давид Вия като единствените испанци, които имат два гола в елиминационна фаза на голям турнир.
Мондиал 2026 роди звезда! "Златната резерва" на Де ла Фуенте класира Испания на мечтан 1/2-финал с Франция - вече тръбят международните медии. Продължението е нататък във времето.
https://www.actualno.com/football/mondial-2026-rodi-zvezda-zlatn … news_2616713.html
* Ламин Ямал: Ние и Франция сме най-добрите отбори тук (б.моя: тъй е, а единият ще си ходи у дома - купата е само една и поне накарайте зрителите да запомнят вашия мач за дълго...)
"Много съм щастлив и вече мисля за следващия мач. Доволен съм от класирането и се чувствах добре на терена. Не съм разочарован, че не вкарах. /.../
Скрит текст:
Спечелих Европейското първенство, вкарвайки само един гол. Докато се класираме, ще бъда много щастлив. Важен е отборът.  Очаквам с нетърпение срещата с Франция. Всички чакаха този мач, ние сме двата най-добри отбора на Световното. Нямаме никакъв страх. Ако някой може да играе с увереност, това сме ние. Щастлив съм, защото сме на полуфинал. Усещанията са все по-добри и всяка седмица ще бъда по-добър. Много съм доволен. Очаквам отбор, който ще ни пресира, но не през целия мач. Те са много физически силни, но ние ще се опитаме да владеем топката. Много сме щастливи и развълнувани. Намираме се на две стъпки от целта. Нека испанците вярват в нас. Нека празнуват и ще се видим след четири дни", сподели Ямал.

* Руди Гарсия: Съдията не ни даде дузпа
"Бих казал, че погледнахме испанците в очите. Това беше важно за духа на отбора. Тази вечер бяхме победени, защото много неща се обърнаха срещу нас. Когато загубиш капитана си и вратаря си, който е един от най-добрите в света, и когато си принуден да замениш Кевин Де Бройне, става много трудно. Съдбата не беше на наша страна. За да стигнеш далеч, ти е нужен и късмет. /.../
Скрит текст:
Но аз се гордея с нашите играчи и нашето представяне. Тръгваме си с високо вдигнати глави. Можехме дори да отбележим втори гол. Гледах записа и главният съдия Майкъл Оливър може би не го е видял, но тази игра с ръка на Родри е дузпа за нас в 60'. Тогава можехме да поведем с 2:1. Няма да казвам повече за тази ситуация, но това също беше удар от съдбата. А ако имаш твърде много такива, става трудно да продължиш напред. Ще се поучим от тази загуба. Знам, че всеки детайл е от значение, знам го от опит. Не можеш да правиш грешки, не можеш да раздаваш подаръци. През целия мач губехме топки, които на моменти бяха твърде лесни. Всички стоим един зад друг, но в бъдеще не трябва да правим подобни грешки. Сега не е моментът да говорим за това дали ще остана начело", заяви 62-годишният французин.
* Тибо Куртоа: Щеше да им е много трудно да ми вкарат втори гол

34-годишният страж на Реал Мадрид носи лека вина за първото попадение на "Ла Фурия Роха", но резервата Сен Ламенс допусна сериозна грешка при победното попадение в на испанците в самия край.
"Малко ме боли, но както и да е. При една дълга топка усетих нещо. Помислих, че просто мускулът ми е стегнат, защото бях изритал 30 топки напред. При едно спасяване малко го усетих, а при друго изритване почувствах по-силна болка. Седнах за момент, за да ме прегледа лекарят. /.../
Скрит текст:
Аз исках да продължа, но треньорът ми каза, че ако не съм 100%, ще ме смени. Аз му отговорих, че не съм добре и че не мога да изритвам напред. Въпреки това исках да продължа, за да видя какво ще стане. Ако не ми се налагаше да изритвам топката, можех да продължа. Но няма проблем, щом треньорът иска да разчита на някой, който е 100%. Все пак отборът е на първо място. Не очаквам на прегледите да се окаже нещо сериозно. Мисля, че ще бъда готов за началото на сезона в средата на август. Малшанс е, че при първия гол топката отиде при Фабиан Руис за неговата добавка. През второто полувреме те имаха повече положения. Аз обаче се чувствах добре при спасяванията си, извеждащите пасове и центриранията на Ламин Ямал. Усещах, че щеше да им е много трудно да ми вкарат втори гол. Грешката на Ламенс? Вярно е, че теренът е много сух. Малшанс, в крайна сметка футболът е такъв. Не бива да разпъвате момчето. Той е голям вратар, направи голям сезон в Манчестър Юнайтед и не го заслужава“, заяви Куртоа.
* Юри Тилеманс: Умората в края на мача си каза думата
Полузащитникът на Астън Вила трябваше да е титуляр, но се контузи по време на загрявката и изгледа мача от пейката.
"Когато тялото ти каже "стоп“, не трябва да го насилваш. В края на мача се видя, че много от играчите бяха уморени. Липсваше ни свежест накрая и това ни костваше скъпо. Много е жалко, но шапки долу за всички играчи, защото те дадоха всичко от себе си. Гордея се. И се надявам, че и хората у дома са горди", заяви 29-годишният халф.
* Кевин Де Бройне през сълзи: Беше тежка година, сега искам да си почина
"О, момчета, просто ме оставете да отида във ваканция и да си почина. Това беше тежка година. Претърпях сериозна операция. Гордея се с това, което постигнах. Работих много усилено. Това е всичко“, заяви той на въпрос дали това е бил последният му Мондиал.

* Феноменалната серия на Испания и Унай Симон приключи
Рекордната серия на Испания от последователни минути, в които отборът не бе допускал гол на Световно първенство, приключи вчера. Действащите европейски шампиони се класираха за полуфиналите на Мондиала в Северна Америка, но за пръв път от началото на турнира Унай Симон допусна гол. Така 29-годишният вратар ан Атлетик Билбао, който е титуляр на "Ла Фурия Роха", навъртя 650 поредни минути, в които не бе инкасирал попадение.
За последно преди вчера испанците допуснаха гол на световни финали през 2022 г., когато Япония отбеляза на европейския тим в груповата фаза. Симон и защитата пред него станаха безапелационни номер 1 в тази статистика, подобрявайки предишното постижение от 518 минути на италианеца Валтер Дзенга от 1990 г.


От интервюто на Тухел - по-надолу в емисията ми. Първо за заминаващото си поколение белгийци.
Тибо Куртоа, Ромелу Лукаку, Кевин де Бройне и Аксел Витсел са неизменна част от националния отбор още от Мондиал 2014 в Бразилия, но последният им шанс да спечелят най-ценния трофей във футбола приключи след грешка на един от техните наследници.
„Ламенс изобщо не се справи добре. Миналата година не допусна подобна грешка за Манчестър Юнайтед, но тук напрежението беше съвсем различно“, каза Стивън Уорнок пред BBC Radio 5 Live.
Времето на следващото поколение ще дойде, но това беше тъжен начин старата гвардия да се сбогува. /.../
Скрит текст:
Белгийският състав, който победи Алжир с 2:1 в първия си мач от груповата фаза на Световното първенство през 2014 г., изглеждаше като отбор от звезди в разцвета на силите си. Куртоа, Де Бройне, Витсел и Лукаку започнаха като титуляри, както и Еден Азар, Муса Дембеле и Венсан Компани, а Дрис Мертенс и Маруан Фелайни се появиха от резервната скамейка. Наред с тези прочути имена, Леандро Тросар (31 г.), Брандън Мехеле (33), Тимоти Кастан (33), Ханс Ванакен (33) и Тома Муние (34) също най-вероятно изиграха последните си минути на световно първенство.
„Мисля, че за нас започва нова ера“, заяви Куртоа преди Белгия да разгроми един от домакините на турнира – САЩ – с 4:1 в осминафиналите. „Вярно е, че все още има играчи от златното поколение, но Световното първенство в Катар не беше успешно за нас. Сега имаме ново поколение – по-млади футболисти, нови лица, които искат да постигнат велики неща и да запишат имената си в историята на белгийския футбол.“

* Междувременно, нападателят на Барселона Феран Торес може да продължи кариерата си в Пари Сен Жермен. Според информациите, френският клуб вече е постигнал предварително споразумение с испанския национал.

* Знаете ли, че... (има такава рубрика къде ли не и сега ние ще узнаем нещо важно за отличниците).
Как се става "Играч на мача" и защо рядко има единодушие
От 2010 година насам изборът на Играч на мача е в ръцете на феновете. От началото на второто полувреме до последния съдийски сигнал зрителите могат да гласуват за футболиста, когото смятат за най-добър. Вот може да бъде даден за всеки играч, взел участие в срещата, независимо дали като титуляр или резерва. Феновете дори могат да променят гласа си преди края на мача, ако междувременно бъде отбелязан гол, направено впечатляващо спасяване или се случи друго ключово събитие.
https://sportal.bg/news-2026071107161354082

* А приказката за едни викинги, дето гребат неуморно и техния вожд вкарва гол след гол..., към момента все още продължава. Какво още не знаем за тях?
Изкуствени терени, треньорска революция и приходи от хазарт: Как Норвегия създаде своите момчета, които плениха света
https://sportal.bg/news-2026071106251427167

 Класиране на голмайсторите на Световното 2026 - Мбапе пак се изравни с Меси на върха (ОБНОВЕНА)
11 юли 2026, 0:04 часа
Лионел Меси (Аржентина); Килиан Мбапе (Франция) - 8 гола
Ерлинг Холанд (Норвегия) - 7 гола
Хари Кейн (Англия) - 6 гола
Усман Дембеле (Франция) - 5 гола
Винисиус Жуниор (Бразилия); Исмаила Сар (Сенегал); Микел Оярсабал (Испания), Джуд Белингам (Англия) - 4 гола
Скрит текст:
Джонатан Дейвид (Канада); Дениз Ундав, Кай Хаверц (Германия), Йоан Манзамби (Швейцария); Исмаел Саибари (Мароко); Матеус Куня (Бразилия); Брайън Броби, Коди Гакпо (Нидерландия); Елайджа Джъст (Нова Зеландия); Йоан Уиса (ДР Конго); Хулиан Киньонес (Мексико); Фоларин Балогун (САЩ); Кристиано Роналдо (Португалия); Ромелу Лукаку (Белгия) - 3 гола
Ясин Аяри, Антъни Еланга (Швеция); Кайл Ларин (Канада); Крисенсио Съмървил (Нидерландия); Аясе Уеда (Япония); Максимилиано Араухо (Уругвай); Даниел Муньос (Колумбия); Рубен Варгас, Бреел Емболо (Швейцария); Раул Хименес (Мексико); Никола Пепе (Кот д'Ивоар); Леандро Тросар, Юри Тилеманс, Шарл де Кетеларе (Белгия); Рамин Резаеян (Иран); Риад Марез (Алжир); Марко Арнаутович (Австрия); Амад Диало (Кот д'Ивоар); Брадли Баркола (Франция); Емам Ашур, Мостафа Зико (Египет); Суфиан Рахими, Азедин Унахи (Мароко); Малик Тилман (САЩ); Кристиан Ромеро (Аржентина); Микел Мерино (Испания) - 2 гола

 Класиране по асистенции на Световното първенство 2026 - Майкъл Олисе продължава да води! (ОБНОВЕНА) 11 юли 2026, 0:03 часа
 Майкъл Олисе (Франция) - 5 асистенции
Бруно Гимараеш (Бразилия); Браим Диас (Мароко) - 4 асистенции
Флориан Вирц (Германия); Мартин Йодегор, Андреас Шелдерюп (Норвегия); Роберто Алварадо (Мексико); Букайо Сака (Англия); Килиан Мбапе (Франция) - 3 асистенции
Скрит текст:
Йошуа Кимих, Дениз Ундав (Германия); Райън Гравенберх, Дензъл Дъмфрис, Крисенсио Съмървил (Нидерландия); Александър Исак, Виктор Гьокереш, (Швеция); Хулио Енсисо (Парагвай); Аясе Уеда (Япония); Крис Ууд (Нова Зенландия); Мохамед Салах (Египет); Бреел Емболо, Йоан Манзамби (Швейцария); Нейтън Салиба (Канада); Илиман Ндиайе (Сенегал); Усман Дембеле (Франция); Антъни Гордън (Англия); Марк Кукурея (Испания); Леандро Тросар, Николас Раскин (Белгия) - 2 асистенции

Класиране за "Златната ръкавица" на Световното първенство 2026 - един вратар води убедително! (ОБНОВЕНА) 10 юли 2026, 1:02 часа
Унай Симон (Испания) - 5 сухи мрежи
Раул Ранхел (Мексико); Камило Варгас (Колумбия); Майк Менян (Франция) - 4 сухи мрежи

Какво предстои:

* Тухел даде добри новини за Англия и отсече: Не получих обяснение за наказанието на Куанса
„Сега идва вълнуващата част. Но трябва да се отпуснем, да се свържем с нашата идентичност, с това, което ни прави силни, да бъдем инициативни и смели. Това са 1/4-финали и смелите ще имат късмета на своя страна. Не можем да имаме никакви съжаления, когато играем 1/4-финал, трябва да се хвърлим в битката, това е най-важното нещо“, започна Тухел.
Скрит текст:
Ерлинг Холанд заяви, че напрежението е върху Англия, но германецът не приема идеята, че Норвегия се смята за аутсайдер, особено след победата над Бразилия. „Те се представиха над очакванията, но мисля, че вътрешно знаят много добре колко са добри. Те знаят много добре колко проблеми могат да създадат на всеки отбор. Доказаха го. Елиминираха голяма нация на голяма сцена и от този момент нататък няма такова нещо като фаворити.
Всеки играе, за да спечели турнира, и има правото да мечтае. Но не усещам играчите ни да играят със страх. Не усещам тежестта на фланелката“, допълни германският специалист.
На друго място в изказването си Тухел заяви, че не е получил обяснение от ФИФА защо са решили да удвоят наказанието, наложено на Джаръл Куанса. „Не съм получил обяснение", каза селекционерът, като допълни, че не смята, че острите му коментари за съдийството след мача с Мексико са повлияли за удвоената санкция на играча му. Въпреки че Тухел ще бъде без наказания Куанса, той получи навременни добри новини, след като потвърди, че Деклан Райс, Марк Геи и Рийс Джеймс са на разположение за мача в Маями.

* Стале Солбакен: Англия е под по-голям натиск от нас
Селекционерът на Норвегия - Стале Солбакен иска Александър Сьорлот да излезе от сянката на Ерлинг Холанд в 1/4-финалите от Световното първенство срещу Англия. Нападателят на Атлетико Мадрид не успя да вкара гол до момента, а партньорът му в нападението вече е нанизал 7. Специалистът казва, че англичаните ще са под по-голям натиск, защото са фаворити.
Скрит текст:
"Сьорлот свърши много добра работа за отбора, той помага и на Ерлинг. Понякога не е бил чак толкова добър с топката, но физическото му присъствие за отбора винаги е било добро. Той иска да вкара гол и сега не е твърде късно за това. Очевидно интензивността е по-голяма част от начина, по който футболът се развива. Футболистите са все по-добре подготвени. Трябва да се вземе предвид времето тук. То влияе при пресирането на всички отбори. Това са два състава, които имат едни и същи начини за преса. Англия е под по-голям натиск от нас. Моите играчи са в спокойно, но динамично настроение, като за мач. Това е добър баланс", подчерта скандинавецът на официалната си пресконференция.

Последните 10 мача на викингите:
Скрит текст:
Последните 10 мача на трите лъва:
Скрит текст:
Последните 5 мача помежду им; не са играли от 2014-та...
Скрит текст:

В лагера на шоколадовите часовникари:
Швейцария ще е без звездата си - Йохан Манзамби в 1/4-финалите на Световното първенство срещу шампиона Аржентина, разкри селекционерът на отбора Мурат Якин. Манзамби трябваше да прекрати тренировки преди мача от осминафиналите срещу Колумбия заради натъртено коляно и отсъстваше от срещата, спечелена драматично след дузпи. 20-годишният футболист, който трябва да подпише договор с английския Нюкасъл, отбеляза три гола на турнира до момента.
"За съжаление Йохан не може да играе утре. Опитахме се да го накараме да се възстанови, но все още не е възможно. Много го боли", каза Якин на пресконференцията преди срещата в събота.

Новините в страницата на 24 часа онлайн. Потърсете си оня, дето сметнал, че Меси е нереален. Даяли не гледаме една супертехнология от години; виртуален Меси в паралелен свят и ние там също сме виртуални...


Хубава събота на всички! Внимавайте с часовете за хидратация, мачът е чак накрая на днешната дата... Simple Smile
Виж целия пост
# 1 831
И двата отбора ми харесват днес,който и да е-е важно да размажат аржентинците.
За жалост не мисля,че часовникарите ще успеят да бият южноамериканските нацита,особено с тия подпирки от страна на ФИФА.
Аз съм си за Франция и силно вярвам,че ще успеят да вземат третата си титла.Много сплотен отбор,който се познава и играят заедно.
Във фейса дс ти се доповръща от коментарите за Франция.
Виж целия пост
# 1 832
Трудно е да се каже, но ще направя две предположения - 3:1 за англичаните до редовното време, или 2:2 и продължения с краен резултат 4:2 пак за англичаните. Смятам, че те са по-надъхани и искат финал най накрая. Ако обаче остане равен и след продълженията, на дузпите англичаните ще се провалят и ще отпаднат. Така го виждам. А иначе повече симпатизирам на Халанд и компания.
Виж целия пост
# 1 833
Кейн му е много трудно ментално като останат на дузпи.авече няколко пъти се проваля там.
Виж целия пост
# 1 834
Аржентина срещу Швейцария 3:0
Виж целия пост
# 1 835
За Аржентина-Швейцария, мисля 3:2 да е... вероятно с продължения. И то с много голям зор от страна на аржентинците, както в мачовете им с Египет и Кабо Верде.
Виж целия пост
# 1 836
Англия Норвегия 1-1 (Норвегия, дузпи)
Аржентина Швейцария 1-0
Виж целия пост
# 1 837
Diavolo ,
все още възможно ли е включване във играта за резултати ? )

Ако случайно да , то :

Норвегия - Англия 3-1

Аржентина - Швейцария 2-0

Такава фенка станах на норвежците и Холанд ) , че навсякъде ми се иска да изпратя знаци към вселената за победа днес .
Виж целия пост
# 1 838
Норвегия - Англия 2:2, Англия продължава с дузпи

Аржентина - Швейцария 1:1, в продълженията 2:1 за Аржентина
Виж целия пост
# 1 839
Допълвам си и аз - Англия - Норвегия - 2:2 (остава), после искам изненада и Норвегия бият.
Аржентина - Швейцария - 3:1 (не мисля, че ще имаме изненада тук).
Виж целия пост
# 1 840
Ох, покрай мача на Норвегия, съвсем забравих за другия Grinning

Аржентина - Швейцария - 3:0
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия