(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 63)

  • 2 033
  • 70
# 60
Здравейте, sssani! Успех в новите начинания! Като съвет за стартиране - от мен - седнете най-напред и си направете един хубав план къде какво ще засаждате, какви отстояния искат тези насаждения, след като си изясните какво ще има, тогава вече гледате и кое кога може да се сади. Този съвет от мен аз не съм го спазвала Wink, карах хаотично, но няма как да ви съветвам да повтаряте моите грешки. Принципно по това време могат да се сеят двугодишните и многогодишни цветя, когато човек иска да си прави разсад за цветя, той се разсажда наесен и след това те цъфтят на следващата година. От зеленчуците може да се сади зелен боб по това време и да се изкара реколта до есента, за други - може би и за краставици и тиквички все още има време. Иначе репички, марули, лук, спанак и др. - през есента. Ако ще се сее трева - също тогава, сега започва сух период и трудно се захваща, трябва и много вода. Надявам се да не съм сгрешила някъде в съветите, но ако съм, момичетата ще ме коригират.
Виж целия пост
# 61
Подредба на двора като разпределени за зеленчукови лехи няма да правя, тъй като  зеленчукова градина в класически вид нямам намерение да опитвам да  създавам.Зная си възможностите и няма да се надценя.Нещо в щайга, картофи в чувал, леха от палети, ивичка подправки или някоя маруля  или спанак на самоотглеждане наесен.Това е програмата максимум , за която бих се пробвала.Лук и чесън също   ми се иска.Сега разбрах че съществуват  вечни такива и ако успея да се сдобия с тях , би опитала.С малини  и ягоди мисля  че ще се справя също.Това е.Струва ми се постижимо.Ако не стане- поне ще зная че съм опитала
Виж целия пост
# 62
Добре дошла, sssani.
И ние бяхме така преди една година. Дворът не беше пипан 15г. Разчистихме бавничко, остана едно ъгълче само. И аз мислех да планирам кое къде, но тази година засях хаотично, ще видим по- нататък как ще е. Също като теб, мислех само. някое цвете, подправка и овошки засега, но 1г по- късно имаме оранжерия 6*3м засята с домати,краставици и тиквички и берем вече,  отвън - лехи с ранни картофи, лук и чесън, които сега ще прибирам, лехи с пипер, патладжан и люти чушки, леха с царевица, боб и тикви, и малко пъпеши и дини. Насяла съм цветя най- различни и то доста хаотично, но се получава добре. Имам и билкова градинка. Simple Smile Досега нито сме торили, нито пръскали с нещо...Имаме и импровизиран компостер и нося хранителни отпадъци, събирани през седмицата.
Като почнеш земеделие и се услажда...Никога не съм мислила, че ще сея нещо, сега бързам уикенда да ида на село, да полея и да видя кое колко е пораснало...
Пък отгледаните зеленчуци  какъв вкус имат само! Нищо общо стоят от магазина.
Виж целия пост
# 63
sssani добре дошла. Нищо не каза и за района в който ще е градинката. Аз например живея високо във Витоша и тази седмица досадих последните домати. Не толкова заради студа, но и от липса на време. При мен сезона е кратък, но пък няма по-вкусно нещо от това сам да го отгледаш.
Успех с начинанието!
Виж целия пост
# 64
Аз  наистина нямам възможност да прекарвам на този етап време там.БИ било нереално да си поставям  големи цели.Нищо не разбирам от зеленчукопроизводство, та с гол мерак ( който и той е спорен) , няма да стане. Дворната част на  която имам  желание да се отдам вече е оборудвана с хамак и шезлонг Wink  Имам и орех за сянка.Планирам цветята пред очите. Мястото е  100-ина квадрата може би.За компостера в ъгъла ми се ще да разбера как  да го постигна.Струва ми се полезно .Мъжът ми тия дни ще се заеме  с почистване на същинската част на двора, където евентуално бих могла да направя повдигната леха или палетна такава..Та, ако някой има опит в отглеждане на нещо  в такива условия "преносими", ще се радвам да сподели.
Виж целия пост
# 65
sssani, добре дошла и от мен! Момичетата вече са дали съвети. И от мен въпрос в кой район си, има ли вода, каква е почвата (пишеш, че има голяма денивелация).
Джи, страхотен пост! Nature Star2 Чакаме снимки, отличник си!
Виж целия пост
# 66
Дупшнишко.На 650 м.  надморска височина.Денивелацията не ме притеснява.ДОри напротив- това ме грабна.Дворът е над декар, но , както казах, площта, която е в полезрението ми  е около къщата с идея  да се превърне в зелено място за отдих и релакс.Цветя, барбекю...Ей такива неща.Има стари асми, които не знаем какво да правим .Ще сложим маса под асмалъка.А стръмният скат е зад къщата.Преди години там са гледани овошки.При първоначален оглед мъжът ми откри бадеми, ябълки , сливи , джанки...Всичко е в много занемарено състояние и едва ли ще има някакъв плод от тях.Ще изчистим тия дни този участък малко по малко и ще разгледаме терена с идеята да се планират места за някоя лека на някоя от терасите  и да се обособят места за нови плодни дръвчета.Намерихме препоръчан хубав разсадник в съседно село , от където мислим наесен да вземем фиданки
Виж целия пост
# 67
Благодаря, sofyia!
Отдавна се каня, но не зная как да ги кача от тел. А лаптопа го пускам рядко, да свърша нещо на него и не се сещам за снимките...
Виж целия пост
# 68
sssani, добре дошла и от мен!  Има ли желание, човек се научава. Ако някои ми беше казал преди десет години, че ще гледам градина и ще прекарвам повече време на село щях да го обявя за луд. Сега съм повече на село отколкото у дома. Хамака дори не сме сложили тази година. Сутрин с кафето обикалям двора, много ми е хубаво, рано, рано да видя колко е пораснало всичко през ноща, станало ли е нещо за бране...
Виж целия пост
# 69
sssani, добре дошла и от мен. По това време може да засееш тиквички, краставици (ако от пазар можеш да купиш разсад, ще станат по - бързо, но и от семки стават), само трябва да поливаш. Всеки е тръгнал от малко, опитва, греши или успява, но не се отказва. "Времето в градината е лекарство за сърцето" гласи една забавна табела, която наскоро си купих от Тему. Успех!
Виж целия пост
# 70
sssani, за тази надморска височина търси късни сортове овошки. Те цъфтят по-късно и вероятността да не пострадат от късните пролетни слани е голяма.
Джи
Скрит текст:
и аз качвам само от телефона. В дъното на екрана първо превключваш на Пълна версия. После цъкаш Скрит текст и вече там между скобите иконката за снимки. Сега ще допълня картинки. Simple Smile
Скрит текст:

Тук цъкаш на иконката Фото от лентата горе над мнението ти, излиза то Прикачи от компютър в синьо, съответно избираш от галерията ти. Снимките трябва да са по-малки от 5 МВ
 Намаляваш ги или чрез Редактиране- отрязване, или им правиш скрийншот.
Слагаме снимки обикновено в Скрит текст, защото иначе много бързо се изчерпват 50-те страници и трябва да се прави нова тема.

 Бриз, и аз така правя почти всяка сутрин преди да тръгна за работа. Често даже не с работни обувки и после си нося малко кал в офиса...
Фортуна, ех, много хубава мисъл! Лек за сърцето и душата е, наистина! Green Heart
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия