Седмокласна изпитна тема - 22.06 - 28.06 - НВО приключи, адреналинът още не

  • 48 302
  • 1 257
# 1 035
Не знам как моето дете се набърка в коментарите като притеснено от резултатите като тя е самата дефиниция за спокойствие Simple Smile

А относно оценяването - това, че се оценява от двама / трима оценители в никакъв случай не означава, че ще е обективно. Докато се оценява от хора винаги критериите ще са субективни.
Дъщеря ми преди тренираше спорт, в който оценяването беше супер строго, до стотни. На състезанията съдиите бяха поне 9, всички изключителни професионалисти. При това има правило, че най-високата и най-ниската оценка автоматично отпадат, за да няма субективност. И въпреки това имаш право на контестация и дори понякога ги уважават. Та щом 9 човека могат да сбъркат и да си признаят грешка, то и двама трябва да могат да сбъркат.
Иначе има и един момент, който за мен е по-притеснителен - оценяването на първата част. Имайки предвид, че се случва от софтуер, а софтуерите постоянно допускат грешки (и добре, че е така, че иначе ще остана без работа), то втората част се оценява от 2-3-ма проверители, а първата от една машина.

И като ще сравняваме с другите държави как не могат да се гледат работите - там има ли всяка година объркани въпроси, спорно оценяване, изтекли въпроси, технически грешки и т.н. Тук от МОН толкова са си смъкнали авторитета с постоянните грешки, че ако излязат на пресконференция и кажат: "Добър ден", то хората ще погледнат през прозореца да не е нощ.
Виж целия пост
# 1 036
Мишленце, права си, но поне според мен проблемите идват от експертите от МОН, не от оценителите, които трябва да се съобразяват със зададени критерии.
Виж целия пост
# 1 037
Кога от МОН са публикували бисери на децата? Помня такова нещо от преди доста години, сега вече не.
Никога! Като оценител знам колко пъти се повтаря, че подписването на договора за възлагане на работа е обвързано с конфиденциалност и забрана за изнасяне на информация.
Оценяването също така винаги е в полза на ученика. Цели се повишаване на резултатите, оптимизъм и т.н., никой не би си позволил да коментира "бисери". Не че ги няма. Но от година на година и на мен ми правят по-малко впечатление.
Типичната нашенска мнителност със сигурност е родена с основание, но в случая търсим под вола теле.
Като учител бих желала да видя по-строги критерии и високи скали. 30% за тройка е абсурд някакъв. В държавите, които сочим за пример, минималният праг за положителна оценка е 50%. И ако си под него, последно някой ще обърне внимание на разпенената ти майка, роптаеща за накърнено достойнство. Там не можеш да се срещнеш с учител, какво остава да снимаш, изискваш и звъниш по телефона за щяло и нещяло.
Хората си пазят авторитета и така трябва.
Знаех си, че ще бъда разбрана погрешно, тъй като написаното в мрежата никога не може да препредаде тона на жив разговор. Мислех да спра дотук с темата, но признавам, че някои неща все пак ме човъркат:
​Първо, относно критериите: Напълно споделям мнението Ви, че децата трябва да бъдат оценявани реално и пропорционално на знанията си, без изкуствено нагласяне и ниски прагове.
​Второ, относно конфиденциалността: След като договорите изрично забраняват изнасянето на информация, откъде тогава излизат тези „бисери“ всяка година, ако не точно от проверяващи и служители, и то със знанието на МОН? Нали именно министерството спуска тези правила? Фактът, че изтичат, показва двоен стандарт.
​Трето, относно морала: Коректно ли е изобщо да се организира подобно публично обсъждане и присмиване на фона на огромния стрес, през който преминават тези децата – някои от които не спят с дни от притеснение?
​И последно, относно личното отношение: Ако под израза „разпенената ти майка, роптаеща за накърнено достойнство“ визирате мен – много грешите. Нито съм разпенена, нито достойнството на моето дете е накърнено. Аз просто попитах нещо съвсем различно: в коя от тези държави, които сочим за пример, министерствата им тръбят по медиите за „бисерите“ на учениците си?
Виж целия пост
# 1 038
А какво се иска за записване? Акт за раждане искат ли?
Виж целия пост
# 1 039
Няма логика в родното образование. Логиката, да се иска подпис от непълнолетен, е същата като да се иска подпис на родител за пълнолетен ученик. Ама така пишело в закона.
В 90% от училищата няма да направят проблем при записването, но ако се запънат, а на вас не ви се правят скандали, просто вземете някое дете с вас. Никъде няма снимка на ученика Simple Smile
Точно така, този номер вече го правиха в предишните години ха ха ха ха ха 😂😂🤣😂

Мишленце, забъркаха дъщеря ти, защото не четат! Всъщност ставаше дума за дъщерята на съвсем друга потребителка.
Виж целия пост
# 1 040
Момичета и момчета, ние се прибираме от морето и с нетърпение очакваме резултатите! Ще наваксвам с четенето тези дни, че съвсем ви изпуснах покрай плажовете и мотаенето (почти не съм пипала телефона 😊).
Вчера рефрешнах на няколко пъти, защото приятелка ми каза, че са приключили с оценяването. Сега е ред на админите да нанесат точките по профилите, но знам, че няма да се юрнат уикенда. Очаквам ги най-рано вторник да се появят.
Виж целия пост
# 1 041
Къде е  написано как става записването, ако детето (навършило е 14 г.) не може да присъства (на лагер е) ? Може ли родител да го запише и трябва ли му нотариално заверено пълномощно. Аз открих, че присъствието е желателно. Да приемем, че е задължително. Но какво правим, ако отсъства?
В този случай разсъждавате върху следния възможен вариант на действие:
- Детето ми има ли приятелчета, които в момента присъстват  около мен? - (може и да има :-/)
- Приятелчетата му толкова ли са близки с него, та чак да ги чувствам като свои деца? - (да, истинските приятели са такива Wink )
- А дали истинският приятел би влязал и в огъня заради детето ми? - (Ама разбира се! Щом ще влезе и в огъня за него, колко му е да влезе от негово име и в стаята на комисия по записването)
- Дали има нейде комисия по записване, в която да правят ДНК тест на присъстващите кандидати, или пък да ги подлагат на поиграф? - (Май до момента няма сведения за такова нещо)
С казаното по-горе Ви подтиквам единствено да разсъждавате върху изложеното и нищо повече! Моля вещите в юридическите тълкувания (Санака, например) да го потвърдят!
ПП: И нека Русалката не ме прави отново "на бъзе и коприва", както преди известно време по повод ламинираните копия на свидетелствата.
Виж целия пост
# 1 042
Ivnova, ти си напълно права, че тонът онлайн не е същият като в жив разговор. Добави и това, че емоцията и напрежението с нож се режат сега и хората правят същото, което и децата под стрес на изпит - четат субективно. Ама това е нормално. Тук се изразиха мнения по принцип срещу идеята. Изразът за "разпенената майка" не мисля, че се отнася за теб. Въпреки че не съм го написала аз, се извинявам, ако те е засегнал.
За "бисерите" - вероятно емоцията те кара да хиперболизираш малко, но няма организирано унижаване на деца.  За НВО 7 кл. никога не съм виждала дори официални коментари за "бисери". Ако имаш примери, напиши ги. Смятам, че визираш 12 клас, но това са големи хора, които полагат изпити за зрелост и от тях се очаква да са прочели темата, по която пишат и да са мислили по нея. Как излиза информация за това? Ами не е било асистирано от МОН във всеки случай. Самите ученици споделят, техни учители споделят и журналистите обобщават. Това оставя впечатление, че е официално, но не е така. И аз имам близка проверяваща на ДЗИ БЕЛ и тя си е спазила задължението да не изнася снимки и т.н., но споделя лични впечатления, че ученик е писал есе за това как първият му авторитет сутрин е да разходи кучето си. И ето аз го пиша тук, като някакъв абсурд, защото ако зрелостник не прави разлика между думите "авторитет" и "приоритет", жална ни майка на всички.

Допълвам, че единственият случай на публично оповестяване на работи, е да се покажат преписани работи на ДЗИ (12 клас). тук https://www.mon.bg/news/rekorden-broj-otlichniczi-po-balgarski-e … ma-i-po-predmeti/ 
В дъното на страницата има официална Презентация ДЗИ 2026 https://www.mon.bg/nfs/2026/06/prezentacziya-dzi-2026.pptx
Виж целия пост
# 1 043
Не знам как моето дете се набърка в коментарите като притеснено от резултатите като тя е самата дефиниция за спокойствие Simple Smile

А относно оценяването - това, че се оценява от двама / трима оценители в никакъв случай не означава, че ще е обективно. Докато се оценява от хора винаги критериите ще са субективни.
Дъщеря ми преди тренираше спорт, в който оценяването беше супер строго, до стотни. На състезанията съдиите бяха поне 9, всички изключителни професионалисти. При това има правило, че най-високата и най-ниската оценка автоматично отпадат, за да няма субективност. И въпреки това имаш право на контестация и дори понякога ги уважават. Та щом 9 човека могат да сбъркат и да си признаят грешка, то и двама трябва да могат да сбъркат.
Иначе има и един момент, който за мен е по-притеснителен - оценяването на първата част. Имайки предвид, че се случва от софтуер, а софтуерите постоянно допускат грешки (и добре, че е така, че иначе ще остана без работа), то втората част се оценява от 2-3-ма проверители, а първата от една машина.

И като ще сравняваме с другите държави как не могат да се гледат работите - там има ли всяка година объркани въпроси, спорно оценяване, изтекли въпроси, технически грешки и т.н. Тук от МОН толкова са си смъкнали авторитета с постоянните грешки, че ако излязат на пресконференция и кажат: "Добър ден", то хората ще погледнат през прозореца да не е нощ.
Мишленце, извинявам се, ако съм се объркала – явно съм се подвела по коментар на друг потребител, в който се споменаваше Вашето дете. Обещавам, че когато се освободя, ще погледна отново хронологията, за да разбера откъде е дошло това впечатление. Още веднъж моля да ме извините за неумишленото приписване на чужди притеснения към Вашето дете!
Виж целия пост
# 1 044
Иванова, няма нищо, няма и нужда чак да преглеждате хронология, на мен ми стана забавно, защото в два различни коментара го видях, а дъщеря ми е диаметрално противоположното на притеснена Simple Smile

Иначе аз самата навремето бях от тези свръх чувствителни и притеснителни деца и знам какво е. И при такива деца вътрешният съдник е много по-силен от всякаква външна критика. И да, ако бях видяла мой бисер споменат някъде, дори без име, то щях да изпитвам срам и да се самообвинявам дълго време. Та разбирам тази гледна точка.
Виж целия пост
# 1 045
Момичета и момчета, ние се прибираме от морето и с нетърпение очакваме резултатите! Ще наваксвам с четенето тези дни, че съвсем ви изпуснах покрай плажовете и мотаенето (почти не съм пипала телефона 😊).
Вчера рефрешнах на няколко пъти, защото приятелка ми каза, че са приключили с оценяването. Сега е ред на админите да нанесат точките по профилите, но знам, че няма да се юрнат уикенда. Очаквам ги най-рано вторник да се появят.

Как вторник, щом са приключили с проверките още вчера? Надявам се дори на понеделник сутринта. Smile
Виж целия пост
# 1 046
Учителите на дъщеря ми са казали да очакваме резултатите през почивните дни. И на мен ми е странно да са се разработили през уикенда, но едната е била проверяваща, та не изключвам да е възможно.
Виж целия пост
# 1 047
Под "разпенена майка" визирам всеки един родител, който се изживява като онеправдана жертва, приема системата и всичко за виновни за това, което не му харесва, а собственото му дете, чиито права брани, стои безмълвно отстрани и се срамува от всичко, най-вече от себе си.
Казвам го с цялата си обич към всички деца. Имам честта да ги виждам как порастват и от пети клас още се опитвам чрез себе си да им показвам, че човек не трябва да се приема много насериозно. Започнеш ли всичко да приемаш лично, цял живот ще бъдеш с усещане, че някой някъде те мрази, подиграва ти се и не те оценява. Трудно се живее така.
Аз самата също съм майка, минала и през НВО, и през ДЗИ с едното дете, и през чужда образователна система. Оцелях. Скоро ще видим и с енергоспестяващия алфа представител как ще е... Simple Smile
Хайде да излизат тези резултати вече, че и аз тръпна за моите-чужди кактусчета Blush
Виж целия пост
# 1 048
Проверяващите учители си нямат идея кога ще се появят резултатите. Единствените хора, които знаят са пряко отговорните за това, предполагам служители на МОН.
Виж целия пост
# 1 049
Учителите на дъщеря ми са казали да очакваме резултатите през почивните дни. И на мен ми е странно да са се разработили през уикенда, но едната е била проверяваща, та не изключвам да е възможно.
При нас са казали в понеделник ранен следобед, защото  след пускане на резултати от мон имат пресконференция
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия