Пълномощно за 17 годишно дете, пътуващо без родителите

  • 306
  • 7
Здравейте, след две седмици летим с племеницата ми до Прага. Тя е на 17, но все пак е непълнолетна. Трябва ли ми пълномощно, за да кажа на майка ѝ да ми извади. (ще ги пратя до нотариус за всеки случай...)
Благодаря
Виж целия пост
# 1
За всеки случай, да, защото може и да ви спрат след проверката за сигурност.
Виж целия пост
# 2
Първо, не е пълномощно, а е декларация.
Второ, не става само с майка й, декларацията се вади присъствено от двамата родители. (Присъствието на детето не е необходимо.)
И трето, по принцип европейските закони override-ват българските, и макар че тази наредба не е отменена, реално нямат право да я изискват, ако летите в рамките на Шенгенското пространство.
Виж целия пост
# 3
Първо, не е пълномощно, а е декларация.
Второ, не става само с майка й, декларацията се вади присъствено от двамата родители. (Присъствието на детето не е необходимо.)
И трето, по принцип европейските закони override-ват българските, и макар че тази наредба не е отменена, реално нямат право да я изискват, ако летите в рамките на Шенгенското пространство.

Да, както съм го написала...хич не става ясно и аз какво питам, и какво имам като инфо... Simple Smile
Благодаря за уточненията и само да вметна...детето може да няма втори родител, примерно починал. В този случай не е така за радост. Декларация или пълномощно както аз го нарекох, има вадена вече за няколко задгранични екскурзии. Остава да видя и какво пише в нея. Последно с класа бяха в Италия преди няколко месеца, няколко граници минаха с автобус. Надявам се да не се налага да вадят нова за мен поименно.
И да, четох, че не би трябвало да я искат, но реших и форума да попитам (сила си е Simple Smile )
Виж целия пост
# 4
Ние извадихме на нашето за всеки случай. Знам ли кой можеше да го спре на летището. По съвет на нотариусът, писахме само ЕГН, без номера на ЛК или паспорт. Безсрочна и без упоменаване на държава.
Виж целия пост
# 5
Първо, не е пълномощно, а е декларация.
Второ, не става само с майка й, декларацията се вади присъствено от двамата родители. (Присъствието на детето не е необходимо.)
И трето, по принцип европейските закони override-ват българските, и макар че тази наредба не е отменена, реално нямат право да я изискват, ако летите в рамките на Шенгенското пространство.

Да, както съм го написала...хич не става ясно и аз какво питам, и какво имам като инфо... Simple Smile
Благодаря за уточненията и само да вметна...детето може да няма втори родител, примерно починал. В този случай не е така за радост. Декларация или пълномощно както аз го нарекох, има вадена вече за няколко задгранични екскурзии. Остава да видя и какво пише в нея. Последно с класа бяха в Италия преди няколко месеца, няколко граници минаха с автобус. Надявам се да не се налага да вадят нова за мен поименно.
И да, четох, че не би трябвало да я искат, но реших и форума да попитам (сила си е Simple Smile )

Вижте какво пише в съществуващата декларация, има ли срок, дестинация или поименно придружители. Трябва даотговаряте на написаното. Ако декларацията е "да пътува с баща си" няма как да важи и за вас.
Принципно с 90% вероятност няма да искат в Шенген, но ако можете да представите е по-добре.
Виж целия пост
# 6
Достатъчно голяма е, за да не е необходимо в декларацията да пише име на придружител.
Може родителите да заявят, че може да пътува сама и ще може да се ползва и за други излизания от страната.
Виж целия пост
# 7
В Декларацията не пише име на придружител, да пътува по собствена преценка и т.н. Добре е написана и важи докато навърши пълнолетие.
Много благодаря на всички!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия