Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какво представлява детска церебрална парализа (ДЦП) и как се проявява?
Какви са методите за лечение на детска церебрална парализа (ДЦП)?
Какво представлява лазерната терапия и каква е нейната роля в лечението на церебралната парализа?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какво представлява детска церебрална парализа (ДЦП) и как се проявява?
Детската церебрална парализа (ДЦП) е увреждане на мозъка, което засяга позиционната и локомторна координация поради увреждане на моторните центрове в мозъка. Това води до различни проблеми с движението, мускулния тонус, равновесието и координацията. Детската церебрална парализа се характеризира с вяли движения, трудно сученe, контрактури на пръстите на ръцете и спазъм на мускулите на вътрешната страна на бедрата. Децата с ДЦП често закъсняват със сядането, изправянето и прохождането. Освен това болестта може да се прояви с прогресивно засягане на нервно-мускулната система и траен мускулен спазъм.
-
Какви са методите за лечение на детска церебрална парализа (ДЦП)?
Лечението на ДЦП се фокусира върху подобряване на мозъчните функции, насърчаване на изграждането на мозъчни връзки и повишаване на функционалната организация в централната нервна система. Това включва системни упражнения, физиотерапия, масажи, използване на помощни устройства за изправяне и други терапии за стимулиране на растежа и създаването на нови връзки в двигателните зони на централната нервна система.
-
Какво представлява лазерната терапия и каква е нейната роля в лечението на церебралната парализа?
Лазерната терапия (LT) при церебрална парализа се прилага под формата на лазерна акупунктура (LAP) с помощта на хелий-неонов или инфрачервен нискоенергиен лазерен лъч. Това е метод за безболезнено стимулиране на акупунктурни зони и точки, използвайки методологията на традиционната китайска медицина. LAP може да се прилага при деца с изоставане в идеомоторното развитие, повишен мускулен тонус и говорно-психични нарушения като допълнителен метод за стимулиране на рефлекторния мозъчен метаболизъм в определени зони, който трябва да се комбинира с кинезитерапия и логопедия. Въпреки това, преди да бъде включена в лечението, трябва да се консултира специалист по въпросите на церебралната парализа, за да се предотврати допълнително увреждане на детето.
-
Какво причинява церебралната парализа?
-
Какви са причините за церебралната парализа при новородените?

Ние не сме били в рискова група. Имах нормална бременност и нормално радане, или поне така пише. Детето се забавяше във физическото си развитие. Не искаше да се обръща, да става права. Само стоеше седнала и това е, не искаше да лази. Нашата педиатърка каза просто, че детето е по-марзеливо.
На девет навършени месеца и нежелание от страна на детето да си стъпи на краката си изпросих направление за невролог и се оказа, че имаме ДЦП - лявостранна хемипареза
какво да я направиш такава педиатърка???????? Както и да е ние започнахме с лечението в детска педиатрия, където ни пратиха и лекуваха два месеца , не достатъчно интензивно. Обясняваха ми, че така се прави
Наистина, не звучи успокоително. Това още повече ме кара, да поддържам становището си, че преглед от физиотерапевт / не казвам, невролог, защото самата дума плаши родителите/, трябва да бъде задължителен за деца до 1г. Е, добре, в малките градове няма тесни специалисти. Но това важи за всички сфери на медицината, и не само. Понеже дадох пример с ортопедите, в провинцията няма и такива специалисти - ходи се до по-големити градове. Като няма физиотерапевт/или невролог/ в населеното място, ще препратят детето към такъв в София. Дори с 1 процент да се увеличи броя на децата с проблеми, открити навреме, всички усилия ще са си стрували. Страх ме е да си помисля какво чувства една майка, която довежда детето си на 2г, неспособно дори да седи правилно, и вие трябва да и обясните, че ако беше дошла 1,5 по-рано детето можеше да има нормален живот. А и да й спестите това огорчение, ще се намери кой да й го каже 