Знаете ли че...

  • 2 408
  • 40
# 15
Аз пък не мога да проумея, че точно алерголог дрънка такива неща  Crossing Arms!
Виж целия пост
# 16
ами не е случайно, че СЗО имат статия написана точно за страните от бившия СССР. тази "докторица" май е чела нещо различно от това, което аз намерих там. дори си разглеждат  нуждите на децата поотделно за всеки витамин и другите хранителни нужди според възрастта. има си и таблици и нагледни резултати от изследвания. и България фигурира в тях. има си и подробно обяснение в началото какво означават термините "изключително кърмене", "допълнителни (complementary) храни" и "оптимална възраст за захранване"(разбирай на 6 месеца). и забележете, твърдите храни са само допълващи, а основната храна на бебето е кърмата. така че е много тъпо като пишеш и се позоваваш на източник, да не погледнеш поне дали е истина това което пишеш. и това списание редактори няма ли?
Виж целия пост
# 17
Мда, и понеже въпросната "докторка" е авторитет, дооооста неинформирани майчета ще й се вържат #2gunfire те на това разчитат, като се опънеш да им кажеш какво си чел ти казват, ох това днешно време и тоя интернет #2gunfire друго си е като си в информационно затъмнение, нали?!!!
Както писах и в другата тема, била съм права, всичко опира до пари, а здравето и децата ни, кучета ги яли!
Ох, много се ядосах!
Виж целия пост
# 18

Чудя се дали няма да се намери някой да осъди въпросната доцентка за клевета? По същество твърденията и са точно клевета.
Ами за начало бихме могли всички ние, разписалите се в темата, да драснем по един имейл на СЗО и да ги информираме за писанията на Доц. Маринова в Бг пресата. Възможно ли ти е да изнамериш на какъв адрес да пишем?
Виж целия пост
# 19
Иначе са сложили снимка на сучещо бебе, а, малко нагличко Thinking Дайте наистина да пишем!
Виж целия пост
# 20
А искате ли да ви кажа как попаднах на въпросната статия?
Една приятелка, кърмачка, ми сподели, че педиатърката на нейна приятелка и е казала вече да захранва 35-дневното си бебе, забележете, със сок от морков, ябълка, праскова, кайсия, домат, краставица, диня #Crazy Помоли ме да разпечатам материали, в полза на късното захранване и аз, след като разпечатах всичко възможно от библиотеката, пуснах в Гугъл "късно захранване" и попаднах на тази идиотщина...
Ами ако бях майката на това 35-дневно бебе и за първи път търсех в нета информация, на кого щях да се вържа? На майчински форум или на доцент алерголог, цитиращ СЗО?
На всичкото отгоре майката на въпросното бебе е бъкана с алергии...

И аз много се ядосах!
Виж целия пост
# 21
М-у другото,забелязала съм,че докато в останалите бебешки списания вече се прокрадват идеи за късно захранване,"9 месеца" продължават да въртят старите схеми.А ми е направило впечатление,че това списание май е най-купувано от майките.И когато докторът казва същото,което пише и в списанието,майката е напълно спокойна,че прави най-доброто за детето си.А много хора нямат достъп до интернет и черпят информация по този начин,от пресата.Спомням си докато бях бременна някоя майка (сигурно съфорумка Laughing) им беше писала гневен мейл точно по този повод.Те го бяха публикували и техния коментар беше,че видиш ли те предлагали мненията на водещи БГ педиатри,пък тя както била луда да слуша интернет и разни форуми #2gunfire
Виж целия пост
# 22
Момичета, ето координатите на СЗО за България:
Нека всяка една от нас да пише, дано така да вдигнем малко повече шум!

г-жа Емилия Тончева
Управляващ офиса на СЗО в Република България
Офис на СЗО в Република България
Сграда на ООН
П.к. 700
Ул. „Хан Крум” 25
София

телефон: +359 2 96 96 139
факс: +359 2 96 96 132
Email: wholobg@who.bg 

Виж целия пост
# 23
Аз писах.
Виж целия пост
# 24
И аз писах, дано обърнат внимание  Peace
Виж целия пост
# 25
за да не сме голословни се поразрових пак из сайта на СЗО. Намерих доклада за бившите съветски републики и ето какво отрких...

ето цитата от 9 месеца:
СЗО съветва децата да се захранват не по-късно от 4–5-месечна възраст, тъй като след тази възраст кърмата не може да задоволи дори само нуждите от енергия. Още по-важен е адекватният внос на желязо. Дори когато детето е родено доносено и майката не е имала анемия през бременността, запасите от желязо на кърмачето са достатъчни максимум до 5-месечна възраст. След този период нуждите на организма трябва да се задоволяват единствено от вноса с храната, а това не може да се осъществи само с кърмата. Препоръчаната у нас схема на хранене на кърмачето съответства на посочените изисквания.
При тези срокове на захранване поне през първите месеци е наложително да се използват готови детски храни поради по-доброто им хомогенизиране и контрола върху качеството на суровините, рецептурата и технологията на производството им. След 6-месечна възраст майката може, ако желае, сама да приготвя зеленчуковите пюрета за детето си.


ето какво пише в доклада по повод нуждите от енергия на бебето: (превода е съвсем груб)

Данните в таблица 11 предполагат, че бебетата от развитите страни, със среден прием на кърма, не се нуждаят от допълнителна храна, за да задоволят енергийните си нужди до възрастта от 6 до 8 месеца... Както беше споменато, обаче, нуждите са различни и е важно да интерпретираме тази статистика внимателно. Действителната нужда от енергия за всяко бебе зависи от неговото тегло и други фактори, включително темпото на растежа му.

За разлика от това, изглежда, че 3 – 5 месечно бебе от развиваща се страна се нуждае от малко количество енергия от допълнителна храна (0.3 MJ/ден). Тази стойност е разликата между енергийните нужди на бебе със средно телесно тегло според данните на СЗО и енергия от прием на кърма базирани на налични данни от развиващите се страни, където бебетата често са с поднормено тегло. Още повече, данните показват, че въвеждането на допълнителна храна преди 6 месечна възраст най-вероятно ще измести кърмата, и следователно, ранното и въвеждане не е ефективно за увеличаването на общия прием на енергия.

Следователно, след около 6 месечна възраст, само кърмата не посреща енергийните нужди на детето и подходящи допълнителни храни са необходими за доставянето на необходимата допълнителна енергия.


та във въпросния доклад бебетата са разделени на две - тези от развиващите се, и тези от развитите страни. тези от развитите страни, не се нуждаят от допълнително енергия, а тези от развиващите се, се нуждаят от допълнителна енергия, но пък внасянето и с допълнителна храна ще намали приема на кърма, следователно, не се препоръчва.

това, в коя категория е сложена страната ни според въпросната доцентка, оставям без коментар, както и съвсем уместното споменаване на готовите детски храни...



Виж целия пост
# 26
Yanast, благодаря за адреса, писах им.

Някой да е получил отговор?
Виж целия пост
# 27
Ами може би трябва всеки да изпрати по един мейл на доцентката, явно има празноти в образованието.  #2gunfire
Виж целия пост
# 28
Получих следния отговор:

Цитат
Уважаема г-жо Мончева,

 

СЗО препоръчва изключително кърмене до навършване на 6 месеца на бебето. За повече подробности http://who.int/features/qa/21/en/index.html  и http://www.who.int/nutrition/topics/infantfeeding/en/ .   

 

С уважение,

 

Ms. Emilia Tontcheva

Head of WHO Country Office

WHO Country Office in Bulgaria

c/o UN House

25 Khan Krum Street

Sofia 1000, Bulgaria

Tel. +359 2 9696139/150

Fax. +359 2 9696 132

www.euro.who.int

 newsm78

 
Виж целия пост
# 29
Получих следния отговор:

Цитат
Уважаема г-жо Мончева,

 

СЗО препоръчва изключително кърмене до навършване на 6 месеца на бебето. За повече подробности http://who.int/features/qa/21/en/index.html  и http://www.who.int/nutrition/topics/infantfeeding/en/ .   

 

С уважение,

 

Ms. Emilia Tontcheva

Head of WHO Country Office

WHO Country Office in Bulgaria

c/o UN House

25 Khan Krum Street

Sofia 1000, Bulgaria

Tel. +359 2 9696139/150

Fax. +359 2 9696 132

www.euro.who.int

 newsm78


Изчерпателно!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия