Трудни думи ли?

  • 41 130
  • 186
# 90
Тефтер е общоприетата дума, означаваща всякакъв вид бележници, книги за записки и т.н. Дефтер е турската дума, мисля, че е означавала голяма книга и оттам се видоизменя. Но иначе дефтер в българския език съществува като дума, но само в този си исторически контекст на голяма книга от епохата на османското господство.
Виж целия пост
# 91
Благодаря за разяснението! Grinning
Виж целия пост
# 92
Уикипедията каза:

Дефтер, Девтер или Тефтер (на персийски: دفتر) е термин, които се употребява за означение на голяма книга или някакъв опис (регистър) от епохата на османското владичество, направен върху хартия с по-голям формат. Популярното й произношение днес е тефтер - общо означение за бележник, книга за записки, регистрации и т.н, независимо от големината.

Думата е навлязла в българския език от турската defter. Етимологическите корени отвеждат към гръцки - в корена й е залегнала думата за числото четири (на гр. τέσσερα - тесера), т.е. прегънатия на четири голям хартиен лист. От друга страна, по-вероятно е тефтер да води своето начало от персийската дума daftar.
Виж целия пост
# 93
Думата, която никога не се научих да казвам правилно е "търи"=3 .
Моят син вместо нокти казва "нотки" и вместо сам самичък "Фам Немичък".
Виж целия пост
# 94
Лаборатория - постоянно се оплитам, казвам лабоЛатория.
Редовно правя забележка на мъжа ми -казва телИфон.
Виж целия пост
# 95
[А защо да се отърваваме от Уалето,след като това е начинът,по който се произнася?На мен ми е неестествено да натъртвам на "Л".Както каза Елито,това са различни варианти на фонемата.


Приветствам те, миУа!  smile3503
Виж целия пост
# 96
По принцип "Л" пред твърди гласни много често дава проблеми.
Пред меките - не.
Като изключим пернишкия диалект - скакаУец Mr. Green

Иначе, по темата - няма дума в българския език/книжовния/, която да не мога да произнеса.
Поне не съм срещала такава.
Виж целия пост
# 97
Гастроентеролог ми е трудно - все се опитвам да кажа гастроентеоролог (сигурно от метеоролог ми идва).

Улук от обсъжданите Уъ-та също ми е невъзможно.

Я кажете сега за анцуг - анцунг? На мен анцунг ми звучи ужасно, малко на цигански и мисля, че първото е вярно.
Сещам се нещо смешно, макар и извън темата. Двама цигани си говореха и единият мели, мели на сигАнски, вмъкна едно ФАКТИЧЕСКИ и си продължи пак на цигански  Joy.
Виж целия пост
# 98
от беглите ми познания по немски-анцуг е.
Виж целия пост
# 99
Гастроентеролог ми е трудно - все се опитвам да кажа гастроентеоролог (сигурно от метеоролог ми идва).

Улук от обсъжданите Уъ-та също ми е невъзможно.

Я кажете сега за анцуг - анцунг? На мен анцунг ми звучи ужасно, малко на цигански и мисля, че първото е вярно.
Сещам се нещо смешно, макар и извън темата. Двама цигани си говореха и единият мели, мели на сигАнски, вмъкна едно ФАКТИЧЕСКИ и си продължи пак на цигански  Joy.
Правилното е анцуНг, но в разговорен се казва анцуг (за по-лесно). Както и думата сЕшоар, никой не казва сЕшоар, а сошоар, чувайки се сушуар дори.
Виж целия пост
# 100
да, аз казвам сушуар..............Майкоооооооо, дай ми сушуараааааааааа Joy
Виж целия пост
# 101
Гастроентеролог ми е трудно - все се опитвам да кажа гастроентеоролог (сигурно от метеоролог ми идва).

Улук от обсъжданите Уъ-та също ми е невъзможно.

Я кажете сега за анцуг - анцунг? На мен анцунг ми звучи ужасно, малко на цигански и мисля, че първото е вярно.
Сещам се нещо смешно, макар и извън темата. Двама цигани си говореха и единият мели, мели на сигАнски, вмъкна едно ФАКТИЧЕСКИ и си продължи пак на цигански  Joy.
Правилното е анцуНг, но в разговорен се казва анцуг (за по-лесно). Както и думата сЕшоар, никой не казва сЕшоар, а сошоар, чувайки се сушуар дори.

A защо мислиш, че анцуНг е правилно newsm78 Немската дума е anzug.
Виж целия пост
# 102
Anzug - означава мъжки костюм Peace
Виж целия пост
# 103
от беглите ми познания по немски-анцуг е.

Просто съм сигурна, че е правилно да се казва анцуНг.Погледни речниците и се свери Peace
Просто произношението се видоизменя, както при отверТка, а произнасяме отвеРка или пък фЛанела, а произнасяме фаНела.
За последните или по-скоро само за отвертка мисля, че преди време го измениха и в речниците т.е го записаха, че правилното ще е отверка.
Моля, знаещите да се намесят тоже Peace
Виж целия пост
# 104
Какъв ти е правописният речник, s sunny? Моят е на БАН и в него е дадено "анцуг".
Но темата не е за това така или иначе.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия