Консултация за Детска церебрална парализа с д-р Чавдаров - ТЕМА 2

  • 79 537
  • 292
# 210
Tina56

Никой сериозен лекар неможе да прави диагностика без да прегледа пациента си, а много случаи прегледа се подкрепя и от редица лабораторни или образни изследвания. Също така без определена диагноза никой не би си позволил да дава инструкции или съвети какво да правите с детето си.

По повод написаното бих могъл да Ви информирам само на базата на статистиката че:
1. Недоносените новородени попадат в рискова група за евентуални двигателни проблеми, като степента на риска се определя чрез невро-кинезиологична диагностика.
2. Трябва да правите разлика между календарна и корегирана възраст - корегираната възраст представлява реалната невро-моторна възраст смятана от вероятният термин на раждане, който не е бил достигнат.
3. На три месечна възраст детето трябва да заема самостоятелно симетрична лакътна опора.
4. Дори само първата точка е достатъчна, детето Ви да се нуждае от проследяване от лекар специалист - детски невролог или детска неврохабилитация.

Успех !
Виж целия пост
# 211
Доктор Чавдаров,пак да попитам за подемното устройство или няма смисъл?
Виж целия пост
# 212
Здравейте докторе,

Въпросът ми не е по темата за ДЦП, но понеже сте специалист бих искала да ви попитам следното. Откакто станах майка съм разглеждала много сайтове за бебета, книги и т.н. На много места са поместили обяснения как майките да правят масаж и гимнастика на бебетата. Искам да ви попитам подобни неща безобидни ли са? Аз лично бих пробвала да правя масаж на моeто, но все имам резерви. Засега единствено го поставям по корем.

И понеже и сестра ми е в същото чудене за нейното бебе, решихме да ви попитаме.
Предполагам отговорът не е еднозначен за здраво доносено и за недоносено с 3 седмици бебче.

Като пример - ето, че дори и в бг-мамма има подобни неща.
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/474/51/
Подобни инструкции мога да покажа и в още 3-4 сайта поне.

Има ли случаи, при които подобни неща биха били противопоказни?

Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 213
Desita_x

Масажът е много полезен за новородените поради най-различни причини, които теоритично са изброени и в предложения от Вас сайт. Разбира се този масаж трябва да Ви бъде поне показан и обяснен на място заедно с детето Ви, но това вече немога да кажа къде и да ли се случва ????

Масажът може да бъде доста различен в зависимост от желания терапевтичен резултат. При бебета той се дели на три основни групи: поглаждане (като усещане за Вас, е равностойно на помилване), почукване (като усещане за Вас, е равностойно на барабанене с пръсти по масата, например..) и омачкване/размачкване (като усещане за вас, е равностойно на омачкване/размачкване на тесто....), като се избягват ставите !!!!, което е пропуснато в цитирания сайт. Иначе другата информация по масажа е правдоподобна, като изключим и "разтривките".

Упражненията !!!!!!, концепцията е много стара, което се отчита по използвата терминология от стари съветски учебници, към която авторът е добавил и някой примитивни рефлекси и механизми при новороденото, чието ползване крие много подводни камъни.

По терминологията: Например - "пасивна гимнастика"????? - доколкото знам има художествена, спортна, подводна гимнастика, което е съвокупност от строго контролирани и подредени активни движения, от атипичен характер; които новороденото и кърмачето определено не притежават!!!!
По примитивните рефлекси - Например - "пълзене по Бауер" и "Плувец" не бих използвал при собственото ми дете, като причините няма да дискутирам, поради липсата на време.
По пасивните движения - невсички цитирани упражнения са съобразени с физиологичната промяна на преобладаващия мускулнен тонус - свиване, разгъване, свиване, разгъване - което е типично за кърмачето и тече през различни времеви периоди на първите 12 мес. след раждането.
По уредите - "проходилката" отдавна се отрича за ползване при кърмачета, защото предизвиква отклонения във овладяване центъра на тежестта и промяна на походката. От голямо желание детето ни да проходи или пък от желание за повече лично свободно време?, слагаме детето в уред без съответната трупна и крайнична мускулатура да е готова да понесе тежестта на тялото, както и незрелия за дейността вестибуларен апарат подаващ неадекватни импулси към ЦНС. Това че такива проходилки се продават незначи че са полезни !!!  Проходилки се ползват при деца с двигателни проблеми, но тяхната конструкция е съобразена с проблема и няма нищо общо с предлаганите по магазините за детски играчки.
ПРОСТО НАМЕРЕТЕ СВОБОДНО, ОБЕЗОПАСЕНО И ШИРОКО МЯСТО С РАЗНООБРАЗНИ ПОДВИЖНИ СВЕТЕЩИ И ЗВУЧАЩИ ИГРАЧКИ КЪДЕТО ДЕТЕТО ВИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ПРИДВИЖВА И ГО ОСТАВЕТЕ ДА ДЕЙСТВА !!!!!

Масажът при доносено и недоносено бебе се различават в известен аспект, който зависи от редица фактори.
Доколкото знам има вече училища за родители, където запознават на теория и практика масаж и пасивни движения за кърмачета, но къде, как и кога, немога да отговоря.
Противопоказания - има - абсолютни или относителни - и при това различни - примери: температура, обрив, фибродисплазия ???? (халтави стави и сухожилни връзки), хернии, фрактури.........
Виж целия пост
# 214
Здраейте, искам да ви попитам какво ви е мнението за използването на ортопедични гащички за бебе с профилактична цел, без да има някакъв проблем с бебето. Понеже една приятелка ми подари такива (нещо като памперс от плат) и каза, че е добре за всяко бебе да носи такива, особено за недоносените (като моето - 37 г.с.), за да са им разкрачени крачетата, заради формирането на тзобедренире стави, или нещо от сорта ...  newsm78
Желателно ли е, би ли наредило, има ли противопоказания - как мислите, докторе?
Виж целия пост
# 215
Nikoleta33,

Самите памперси играят до известна степен ролята на "ортопедични" гащета.

Ако детето Ви няма отклонения в тазобедрените стави, което се проконтролира от детски ортопед или педиатър, чрез ултразвукова диагностика, тогава на какво да правим профилактика ???????????????????
Виж целия пост
# 216
Здравейте, д-р Чавдаров, ние сме ваши пациенти, като при първоначалния ни преглед във вашата клиника диагностичното заключение беше: обзервация за десностранна хемипареза. Тогава докторката ни каза, (както и вие споменавате), че диагнозата ДЦП до 18мес не се поставя. На последващ преглед обаче ни каза, че за да може да минаваме през НЗОК трябва да ни се постави тази диагноза.  Tired Иначе може да минаваме само със субсидия, но ако имало места, защото НЗОК пътеките са с предимство. Моля ви обяснете така ли е наистина? От София сме. Детенцето е на 9 мес.
Предварително благодаря!
Виж целия пост
# 217
fish-creek,

Izpratete mi imeto na deteto i lekaria, koito Vi obslujva na hospital@cpcentresof-bg.com, za da proveria kak stoiat
ne6tata ili podaite zapitvane prez slujba "li4en sastav" na Bolnicata
Виж целия пост
# 218
Отговор за майката на Самуил

Позволявам си да отговоря на вашия въпрос тук, за да може информацията, която по принцип е и обща да достигне до повече читатели на Форума

Въпросът беше:
Здравейте,д-р Чавдаров
Майка съм на Самуил и от както се е родил вече година и осем месеца посещаваме вашата болница.Имаме три прегледа и при вас. Детето е със спастична квадри пареза-тежка.Винаги сте ни давали компетентни отговори и мнения,затова сега искам да се допитам до вас по отношение на посещенията ни в барокамерата.Изправена съм пред дилема.Имаме 2 барокамери първата назначена от вас.След нея пак бахме при вас и казахте че ефект голям не е имало.След около 9 месеца направихме втора(февруари тази година).Сега лекуващата ни лекарка препоръчва трета аз обаче малко се двуомя защото ме е страх да не отключим епилепсии или накаква гърчова симптоматика.Четох ваша статия в интернет за ХБО кадето казвате че при едно от група деца избрани от вас са се получили епилепсии от тип Джаксън.Самуил    не е имал епилепсии досега и ме е страх да не ги предизвикаме сега когато през последните месеци  наблюдава извесен напредък в неговото развитие ,по отношение на неговата груба моторика.А за мен е нещо което е много.
Моля да ми дадете съвет и разяснение по впроса за рисковете по отношение на ХБО.
Благодаря ви предварително.



При използването на хипербарна оксигенация (ХБО) винаги преди първия курс на лечение правим електроенцефалограма и ако тя показва отклонения (нека ги опишем като "мозъчна хипервъзбудимост") не изписваме ХБО.
Така решихме да процедираме с ЕЕГ преди ХБО, поради факта че еднократно едно от лекуваните деца в началото на използването на барокамерата, направи еднократен пристъп тип Джаксън.
По принцип в литературата има и автори, които ползват ХБО при лечение на епилепсията, но ние не смятаме това за уместно.
Американците използват ХБО на курсове по 40-60 последователни процедури, често пъти по два пъти дневно, няколко курса годишно. У нас тази възможност я няма поради финансови и материално-технически причини.

Относно появата на епилепсия при ДЦП. По принцип няма правило. При тежките форми това се случва по-често, и то във възрастта около третата година от рождението. Не съм срещал статистика по въпроса, защото причините немогат да бъдат уточнени.

Специално за Самуил -  ако до момента не е получавал гърчове, няма и да получи от ХБО като причина. Уместно би било мозъка да се стимулира през различни периоди от развитието му с оглед появата на нови двигателни актове, говор, финна моторика и когнитивни функции.  Разбира се последното решение е Ваше.



п.с. Моля да задавате въпросите си тук във форума, защото често отговорите им касаят и други родители и така всички спестяваме време и ресурси.  Благодаря.
Виж целия пост
# 219
От майката на Самуил

Благодаря на Д-р Чавдаров за отговора!
Нямам нищо против, че не сте ми отговорили на лични,даже се радвам.Не исках да занимавам дриги хора с мойте притеснения дето ми се въртят из главата.Но пък може така да сме помогнали и отговорили и на други майчета дето ги вулнуват тия неща. Simple Smile  Hug
Виж целия пост
# 220
Mimka 73,  - на въпроса Ви:

Д-р Чавдаров, детето ми е с понижен мускулен тонус. Ходим на физиотерапия от която се повлиява добре. На 24. 06 бяхме на преглед при невролог и той изписа на дъщеря ми Ноотропил. Започнах да й давам сиропа по предписание, но съм притеснена да няма странични ефекти върху детето ми. Какво е вашето мнение-ще й помогне ли Ноотрила за повишаване на
мускулния тонус? А ще има ли странични ефекти? Благодаря Ви


Намаленият мускулен тонус не е диагноза....????
Намаленият мускулен тонус е симптом при различни патолотични състояния (някои форми на ДЦП, акушерски парализи, невро-мускулни заболявания, мускулни заболявания, метаболитни и генетични заболявания и други), а дори и при някои физиологични наследствени състояния, каквото например е фибродисплазията (за по-ясно описание - всички гимнастици и повечето циркови артисти са със свръх-голяма ставна подвижност и поради намален мускулен тонус, което им позволява да практикуват определени позиции и упражнения, които за повечето от нас са невъзможни).

Ноотропилът е медикамент стимулиращ метаболизма на мозъка и психо-моторните му функции.
Като странични явления биха се наблюдавали двигателна хиперактивност, превъзбудимост, неспокойствие, нарушения в съня, чиято изразеност е в зависимост от приложената дозировка.
В болницата изписваме ноотропил при деца с церебрална парализа и забавена идеомоторика, т.е. при деца които "мислят и действат по бавно...." Аз лично не бих го предписал при дете с намален мускулен тонус????, независимо от причината му, защото няма да се повиши по този начин.

Уместно би било да се проучи причината за намаления мускулен тонус !!!!!
Виж целия пост
# 221
Здравейте отново доктор Чавдаров. Не бих искала да коментирам името на детето и на  лекаря. Направило ми е впечатление от изказванията ви досега, че в поверената ви болница има ясни правила - кои пациенти са предимство. Искрено се надявам и би трябвало те да важат за всички и де не зависят от това кой е лекуващият лекар. Затова искам да попитам съвсем хипотетично, абстрахирайки се от нашия случай. Децата по клинични пътеки с предимство ли са пред тези със Субсидия? Трябва ли да има диагноза ДЦП, а не обзервация за ДЦП за да може да се ползва клинична пътека?
Благодаря предварително  bouquet
Виж целия пост
# 222
Г-н Чавдаров от доста време посещавам вашата б-ца.В последно време виждам една и съща гледка в 13:00 на обяд.Днес в най-голямата жега детегледачки и чистачки бяха изкарани навън на улицата и товареха боклук в камион,а главната сестра стоеше като надзирател на сянка.Тези жени работят с нашите деца,би ли трябвало да извършват такава мръсна работа?Макар,че са най-ниско в йерархията те са интелигентни.Имате 3-ма общи работници,които седят по цял ден на пейките.Тази работа не е ли за тях?В други болници санитарните длъжности се изпълняват предимно от циганки,но до колкото виждам имате претенции при подбора дори и за тези длъжности.Или вие изобщо не знаете,че тези жени са изкаранив най-голямата жега?Жалко ако е така...
Виж целия пост
# 223
Ajeliya,  на въпроса Ви:

Д-р Чавдаров, незнам дали помните линка, който пуснахме на английски за "GMFCS"
Преведох документа и го сравних с информацията предоставена в сайта на болницата, почти идентична е.
За мен е доста сложно, признавам, чудя се дали да го пусна в темата за консултации и понеже не съм лингвист моля вижте текста за да не съм направила някоя груба грешка, ако имате време, разбира се.



Това което Ви обещах в по-преден постинг е направено - GMFCS-ER е преведена от професионален преводач, защото английският ми не е на такова ниво. Аз от своя страна направих корекции по българския текст, които са предимно на терминологична основа, за да бъде превода най-близко до използваните на практика термини. Сега чакам преводачката да ми върне матириала, защото и го изпратих, тя като филолог последно да си каже мнението по моите корекции върху нейния превод. Значението на "филологическият" превод на много места непасва никак на "рехабилитационната" терминология!!!!
Целият този процес отне повече време отколкото очаквах, затова все още чакам нейния отговор и не съм закачил теста на сайта на болницата за ползване.

Виждам, че вие също сте превели текста, което е много сериозен труд, но няма да имам сили да го редактирам терминологично още веднъж.

Предполагам сте забелязали доста разлики между закачения на сайта на болницата GMFCS (1997) и GMFCS-ER (2007), който сте превели и Вие. Новият вариант на теста е значително разширен и съобразен с ICF. За съжаление никъде освен в моята болница не ползват този тест, който е много удобен и дава картина на възможностите на детето с ЦП, защото само диагнозата не е достатъчна за това.

Надявам се до края на юли да качим превода на GMFCS на сайта на болницата.
Виж целия пост
# 224
unrealdream,

Висока ценя вашата наблюдателност и загриженост за персонала ми.
Не бих желал да се притеснявате, че нещо се случва без мое знание, не че е невъзможно.
Споменатите от вас боклуци се изчистват от съответния персонал, за да бъде по-пожаробезопасно и здравословно както за Вас така и за вашето дете и за другите деца в болницата.

Следващият път, ако изявите желание, няма да Ви откажем да помогнете на санитарките. Работа има много.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия