Гражданска инициатива на осиновени и осиновители

  • 49 516
  • 434
# 150
Мираета, само що във второ лице множествено число бре, жена Wink

 Защото омаскарявам темите и всичко останало, както казват правоверните другари.
Виж целия пост
# 151
Уважаема друговерке с юридическо образование  Wink, я спирай да плащаш данък обществено мнение и включвай първо лице единствено число в писанията си.
Виж целия пост
# 152
Тия дни осъзнах нещо много важно и искам да ви го споделя.

Все си говорим да намалим децата в домовете. Да предположим, че успеем. Къде ще отидат?

В семейства. И ако тези семейства случайно нямат достъп до интернет? На кого могат да разчитат? Ако имат проблем с детето, семейството си или кой знае с какво? На себе си...

И на региналната агенция. И техния психолог ако го има. Т.е. на абсолютно никого освен на себе си в момента.

Това, което осъзнах, че никак не е достатъчно да се намалят броя на децата в домовете пращайки ги в семейства. Трябва да се отзоват в подготвени семейства.

Т.е. според мен е изключително важно почти колкото всички промени за съкращаване на престоя така и за подготовката на родителите за промяната и формиранието на групи, които да помагат на семействата след осиновяване.

Бързам сега после още.
Виж целия пост
# 153
Спор няма! Това е една от целите на бъдещата организация. Или поне според мене така трябва да бъде.
Виж целия пост
# 154
Маг, правилно си го измислил със собствената си глава, ама що се скатаваш от виртуалните срещи - утре вечер обсъждаме НПО-то отново, ако можеш, присъедини се. Това което пишеш сме го заложили в целите.
Виж целия пост
# 155
Дами и господа, както обещах преведох една статия за приемните семейства.От интернет. Има малко смислени неща, повечето е пълнеж, но вече я бях почнала. И да не стане спам в тази тема, понеже е 4 страници, ако някой се интересува от информацията , която се разпространява от тукашната социална служба и прочие да ми даде на лични емайл да му пусна инфото във формат word doc.
Ето част от нея, която ще е интересна на всички смятам:
 
Ще си възвърна ли разходите по отглеждане на чуждо дете?
Когато Службата за защита на децата опосредства гореописаното възникване на взаимоотношение , възниква право на “обещетение във връзка с грижа за чуждо дете”/ бел.прев .das Pflegegeld/. Сумата варира от възрастта на детето и разходите за възпитание.Разходите по отглеждане на дете са своеобразно признаване на усилията на приемните родители по възпитанието на чуждо дете.
Средствата се изплащат от Службата за защита на детето и са освободени от данъци.При особени обстоятелства може приетото дете да бъде вписано в данъчната карта на приемната майка или баща/ бел. прев. В Германия се прилага семейно подоходно облагане което изисква преминаване от една подоходна класа в друга при промяна на семейния статут и броя на членовете на семейството- женитба, раждане на дете, развод/
Според справка в Баварските окръжни и градски съвети от 01.07.2005 сумите по отглеждане на чуждо дете възлизат минимум на:

-   611 Euro за възраст от 0 до навършени 6 години,

-   697 Euro за възраст от 7. до навършени 12. години,

-   785 Euro от 13та година

Досега валидните 626 евро при първа група , остават в сила за взаимоотношения възникнали преди 01.07.2005. Редуцирания размер касае нововъзникнали взаимоотношения.
Точните и актуални стойности на обещетението могат да бъдат получени от служителите на Службата за защита на децата.

Лека нощ!
Виж целия пост
# 156
благодаря риен  bouquet ето ти мейла ми. sladun@yahoo.de
и аз ще се поровя за инфо, но в българия приемната грижа нещо куца. засега има по-малко от 100 приемни семейства. абе мъка..........
Виж целия пост
# 157
Мъка, мате, мъка.   Confused
Аz имам опит с процедурите при приемни семейства, бях от страната на биологи4ните родители/ като детегледа4ка/ в Норвегия.Затова се реших да се огледам как стоят нещата в Германия, да попреведа, може да ви влеzе в употреба. Може супер ненужно да е . Но от информация никой не губи.

Интересното в статията относно приемните семейства е преди вси4ко немския поглед върху отглеждането на "`4уждо дете".А на теб мате ти е пределно ясно как раzсъждават германците. Едва ли ще ти в много интересна, да я 4етеш на куц български  Laughing /нали zнаеш как zву4и превод от немски в полунощ/, zатова в на4алото е линка zа немския вариант. Wink

Иска ми се да се огледам zа процедури zа осиновяване, zаконодателна баzа. Да се намирам на работа, може да е полеzно , да се вzаимства нещо.
Поzдрави   bouquet
Виж целия пост
# 158
a, ти си нашият човек. даваме ти конкретно комсомолско поръчение. как е в германия и норвегия с майчинството при осиновяване на по-голямо дете. да речем ако детето е на 2 или 3 години. и как е с достъпа до подобни домове. защото тук в българия не може да се влезе токутака. в германия например има ден на отворената врата, когато всеки гражданин може да влезе и да разгледа положението в дадена институция.
Виж целия пост
# 159
Рапорт даден, рапорт приет!Първа част, дано не се отегчите. Ако да, трия постинг!Ако има грешки или безсмислици, простете, бързам да преведа докато малката спи...

Информация от страницата на Министерството за семейството, старите хора, жените и младежта/Германия/ :

Продължителност на майчинството/бащинството
параграф 16 от Закона за семейните помощи и майчинството
Майките и бащите имат право на отпуск по майчинство/бащинство до навършване на третата година на детето. Част от майчиството , в рамките на 12 месеца,  може да бъде прехвърлено и използвано до навършване на осмата година на детето, при съгласия на работодателя. Също така майчинството може да бъде разделено на две части, както и всякакво друго разделяне е възможно с одобрението на работодателя.
Родителите могат свободно да избират началото на отпуска на майчинството си. Три годишния период се калкулира по правило след изтичане на 8 седмичния период за възстановяване на майката от раждането/ бел.прев. Mutterschutzfrist - в България 45 дни полагаем  болничен след раждането/.
При осиновяването на едно дете, както и при грижа от приемно семейство за дете до навършване на 18 годишна възраст/ Vollzeitpflege/ или осиновителска грижа/ бел.прев. Adoptionsplfege- алтернатива на непълното осиновяване в България/ , е валиден принципа на ограничение до навършване на осмата година на детето.В рамките на този период родителите могат да ползват 3 годишен отпуск по майчинство от момента на приемане на детето. Също така за приемните родители и осиновители е в сила разделението на майчинството , една част от 12 месеца може да бъде  прехвърлена и използвана в по-късен период ,но  най-късно до навършването на осмата годишнина на осиновеното / приетото за отглеждане дете.
Обещетение за отглеждане на дете ,  валидно за родените до 31.12.2006 / Erziehungsgeld/
В случаите на  приети за отглеждане деца/ Vollzeitpflege/ и осиновените деца родителите ,които в общия случаи имат право на обещетение, и отговярящи на условията за доход и трудова заетост /бел.прев. виж условията в следващия абзац/ , също имат право на обещетение за отглеждане. Подобно право не възниква при деца , нуждаещи се от временна грижа и настанени в приемни семейства. Правото на обещетение е валидно от приемането на детето в семейството, ако детето не е навършило осем години и се ограничава с навършването им.
Право на обещетение имат само
-   Родители, които има право на престой в Германия
-   Сами се грижат и отглеждат  детето
-   Съжителства с детето и носят персонална отговорност за него, например бащи , признали децата за свои, неомъжени за майката / бел.прев. това изключва също родители с психични проблеми, физически недъзи и т.н.,  за които се изисква съгласието на други пълнолетни роднини по отношение отглеждането на дете /
-   С трудова заетост не повече от 30 часа седмично.
За граждани на европейския съюз, които живеят в Германия , действат същите изисквания като за германските граждани.
Изисквания за дохода
За да получавате обещетение за отглеждане на дете първите 6 месеца на детето, при първо дете, границата на дохода от предходната година не бива да надвишава 30000 евро нето семеен годишен доход.Това е валидно и при родители, които живеят заедно без сключен брак, съгласно закона за съвместното съжителство. При самотните родители границата е 23000 евро.Границата се увеличава за всяко следващо дете с 3140 евро.
Виж целия пост
# 160
риенски, ти си диаманта в моята корона. боже, какво съкровище, пък аз да не знам.
благодаря ти миличка. просто си безценна.  bouquet  bouquet  bouquet
никой няма да се отегчи, информацията е перфектна. а ти малко по-кротко карай, че трябва да почиваш.
Виж целия пост
# 161
Днес започваме с писмата, нали?  Wink
Виж целия пост
# 162
Може ли някой да постне точно исканията, за да се заемам на работа Simple Smile
нещо не ги откривам Rolling Eyes
Виж целия пост
# 163
Dar, променяме ли нещо в исканията или пускаме същите писма.
Какво решаваме за Subject на е-мейлите?
Виж целия пост
# 164
1.   С оглед създаване на подходяща атмосфера и предпоставка за по-бързото приобщаване на осиновеното дете, да се гарантира право на майчинство за период от една година от датата на осиновяване, без значение от възрастта на осиновеното дете;

2.   Кандидат - осиновители, заявили желание да осиновят дете на възраст над 5 /пет/ години да се ползват с предимство при разглеждане на документите/докладите;

3.   За кандидат-осиновителите изявили желание да осиновят дете със заболяване  да се предвиди и гарантира облекчена процедура по осиновяване, съобразно тежестта и естеството на заболяването да се гарантира и предостави с преференциални условия медицинска помощ, лекарствени средства, професионални асистенти, консултации, както и всичко останало което би могло да облекчи отчасти отглеждането на дете със специфични нужди;

4. Да се предвиди процедура, по която предварително одобрените кандидат – осиновители, подали писмена молба за осиновяване в конкретния случай да имат право да приемат детето в своя дом до издаване на решението за осиновяване;

5.   Да се предприеме кампания по популяризиране и разясняване на възможностите за непълно осиновяване сред кандидат-осиновителите и биологичните родители, желаещи да оставят децата си за отглеждане в специализирани институции с цел осниновяване, като превантивна мярка предотвратяваща институционализирането им и възможност на вече попаднали там деца с липса на отказ от страна на родотелите да намерят свой дом. Допълнения в текста на вече съществуващия закон за непълно осиновяване, целящи прецизирането на правата и задълженията на биологичните родители и осиновителите, спомагащи за автономното отглеждане на децата от осиновителите;

6.   Да се предвиди срок на престой на дете в специализирана институция до 3 /три/ месеца, като след изтичането на срока да се изиска подпис за съгласие за осиновяване от биологичните родители. При отказ от такъв, да се стартира процедура по лишаване от родителски права по съдебен ред /бързо съдопроизводство/ с цел по-кратки срокове за вписване на детето в националния регистър за осиновяване;

7.   При деца с подписана декларация за съгласие за осиновяване да се предвиди процедура със срок от 1/един/ един месец за подготовка на документите за вписване в националния регистър за осиновяване;

8.   Изготвяне на нов правилник за дейността, честотата и реда за провеждане на заседания на Комисията по осиновяване. Преминаване към режим с редовни седмични заседания, на които Комисията по осиновяване в срок от 1 /един/ месец, от датата на вписване на дете в националния регистър за осиновяване одобрява кандидат-осиновителите;

9.   Предвиждане на задължение за биологичните родители, при деклариране на съгласие за осиновяване да предоставят по изготвен образец на пълна информация за произход, наследствени заболявания и друга полезна информация за психическото и физическото здраве на детето;

10.   Стартиране на програма, във всяка община/кметство и отдел „Закрила на детето”, включваща обучение от добре подготвени специалисти, с необходимия стаж и опит, и ежемесечно актуализиран информационен бюлетин, която да запознава бъдещите кандидат – осиновители детайлно със спецификите за отглеждане на децата отраснали в специализирани институции според възраст, период на престой, специфични заболявания и етническа принадлежност;

11.   Да се предвиди процедура, при която осиновителите да бъдат уведомявани за други деца в пряка роднинска връзка с осиновеното от тях дете и родени от една биологична майка, и при желание от тяхна страна, да се ползват с абсолютно предимство при осиновяване на същите;

12.   Изискванията за имуществено състояние и образователен ценз по отношение на кандидат-осиновителите в процедурата по проучване, да бъдат подложени на преразглеждане във връзка с несъстоятелността на подобни критерии;

13.   При представяне от кандидат-осиновителите на документи за осиновяване да се предвиди процедура по приемане и администриране на документите на едно гише, както и да се предвиди възможността определени документи да се изискват от съответните ведомства чрез Комисията по осиновяване;

14.   Да се уреди и посочат в нормативен акт необходимите документи, които следва да представят кандидат-осиновителите, като превантивна мярка срещу административен произвол;

15.   Включване на разпоредба в Кодекса на труда за гарантиране правата на кандидат-осиновителите за освобождение от работодателя им за набавяне на необходимите документи, посещения на детето в специализираната институция до датата на съдебното дело, за деня на съденото дело за осиновяване както и за извършване на други дейности по във връзка с процедурата;

16.   Да се изберат психолози с професионален опит в областта поне 8 г., които въз основа на атестиране и след изготвяне на профил да дадат своето заключение за кандидат – осиновителите;

17.   Кандидат –осиновителите имащи биологични деца и бездетните кандидат-осиновители да се ползват с равенство при кандидатстването за осиновяване. Обезсилване на съответните разпоредби, които поставят предимства или по друг начин създават дискриминация за някоя от горните групи лица;




* Липсват последните три точки от официалното ни писмо.
В МП имаше и коментар относно 2 и 3 точка, но аз оставам на мнението, че след като работи в други страни, не виждам причина у нас да отвори възможност за спекулации, стига да е съобразено с правилно обоснованите законови положения.

Аз ще добавя тези предложения.
Тема на писмото ми мисля да бъде - Гражданска подкрепа за ничиите деца.
Това за да стане ясно, че инициативата, макар и под различен формат, все пак е част от проявата на гражданска позиция относно последните събития (ако следите и едноимената тема).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия