За Магреба -Тунис, Алжир, Мароко!Древна история и екзотика-9

  • 53 285
  • 309
# 135
аз вегетарианец не съм видяла!  Peace
не знам, аз като дойдох бях по-скоро ядях много рядко месно меню в бг, ама станах месоядка и то каква!ами с тези лютиви ястия, с хубавия хляб, отваря се хапка!а месото е много вкусно, заради подправките, аз телешко да ти се топи, не бях яла, или агнешко да не можеш да го познаеш! има арабски кокошки, фермерски ,домашно пиле и петел по нашенско! женските животни по-рядко се купуват като месо, не се предпо4итат, явно си знаят хората!
цигани няма!  Party
светле, за билбуля ще питам после като се върнат за обяд!
а хлябът е на голяма по4ит, много се яде и с вси4ко по4ти! а са увели4или, имало е хлебни бунтове за няколко милима и е тръгнал народа срещу правителството! но това преди, сега нещо са се  уов4или, дигнаха цените на доста други неща, няма как приема се! Thinking 
Виж целия пост
# 136
Алмориама , имат си и яденета и супи без месо .
Аз предпочитам също без много месо .
И тъй като ако си гост и то уважаван те канят на богата трапеза задължително трябва да има много месо .
Обикновено за посрещане се предлага зелен чай с мента или шиба и различни сладки .
За второ е пилета с маслини и сос , следва месо със сини сливи и сусам , за десерт огромни порции плодове .
И след около 2 часа приказки се предлага кафе , капучино и отново сладки или мсъммен , багрер , хърша .
Все вкуснотии .
Виж целия пост
# 137
Браво на Манел за чудесните уроци по мароканска кухня

Ето и нещо от мен
http://img123.imageshack.us/img123/5904/mssemen9eh.jpg
 

Да започнем с картинките на мсиммен,може и без месо и само с олио не е задържително чисто масло
това е хляба традиционен Всеки ден свеж

Това бе национален кекс с портокалов сок казва се Мадлен,умее да го прави и малко момиче на 8 годhttp://img515.imageshack.us/img515/6122/omo26ki.jpg
Това е бини пържени питки

За останалото като харша и батбот не намерих за сега снимки

По въпроса за вегетарианци не съм срещала  Flutter

По принцип едно нормално семейство е с около 5 или7 деца Така че като се сложи обяда с около половин кило месо обикновенно за ден  без да има гости   Познайте дали им стига  Laughing така че никой не се отказва от месце  hahaha

Нещо за историята на Мароко

Исляма е пристигнал тук преди да стане Ислямската империя  със седалище в Турция или Османската империя

Когато османците са стигнали със заевованието си по тези места са ги спрели Атласките  хланини на Алжир Затова както отбеляза марси Алжир е била под турско робство но мароканците са се отървали от тях Доказателство е че в Мароко не е достигнала и чишата

Това не значи че в последните години я няма по някои кафето Но по принцип има лоша репутация и такива кафета се ползват със същата репутация   
Затова и не е така разпостранена за разлика от други арабски държави

Още нещо се сещам че навремето много бг  учители са работили тук На мъжа ми учителата по физика е била от България   
Известно е и приятелството на Нашия цар Симеон   Сакскобургготски    с Мароканския крал бог да го прости Хасан 2
Навремето видах мароканските принцеси на снимките от сватбата на принцеса Калина

А и да не забравяме името на внука е  Симеон Хасан на името на починалия Хасан 2

Марси исках да те попитам наследника на вашия президент това момченце ли е или това му е внучето За което беше пуснала на видеото от рожденния му ден
Виж целия пост
# 138
 да ви завиди човек ...такива вкусотии всички сте показали...мда все мой вкус,от които доста се пълнее Wink. относно месото не само арабската но и африканската кухня като цяло без месо не става,телешко,козешко,агнешко,пиле ...все трябва да има нещо.
но нашето семейство може да кара и на постно ядене ,за което се радвам.

сега ме амбицирахте тука с вашите вкусотии да потърся тук из лондон някой арабски ресторант,те всъщност са много ,само трябва да решим точно в кой newsm78
(а при вас има ли самоса?те са едни триъгълни тестени неща с месо или вегетариански.в разни индийски и пакистански ресторантчета съм виждала)


хайде разказвайте още ,че е интересно  bouquet
Виж целия пост
# 139
Хариет,кухнята в арабският свят е много различна.
Типични за магреба са червените манджи.Тук в Тунис,казват,че колкото по-червена е една манджа,толкова по-вкусна е тя.
Аз обожавам ливанската,която няма нищо общо с тази при нас.
Вегетарианци се срещат рядко.
В Суса,където живеем се яде много риба и морски деликатеси.
Има и много вкусни постни ястия.

Виж целия пост
# 140

В Суса,където живеем се яде много риба и морски деликатеси.



Явно се подготвяте да ударите стотака. Laughing Това е само за мен. Heart Eyes Кои са ти любимите ястия и ти ли ще ни ги приготвиш като ти дойдем на гости, или ще поръчваш от ресторанта като Ели. Mr. Green

Добре дошла Hug , радвам се, че сте изкарали страхотно. Heart Eyes
Виж целия пост
# 141
ей, тези бини при вас са нашите фрикасета, които се  пълнят с най-разли4ни неща (салата мешуия, тон, пюре картофено и яйце, може и салатен лист, няколко маслини (дребни)! децата си хапват с кеф на път за у4илище или там! мсиммен е нашият фтаир, само, 4е при нас е малко по-разгънат и се правят сандуи4( хариса, пиле(тон), маслини, салаа мешуия малко, пържени катофки! хапват си хората! има и питки специални за шаурма (дюнер) -едни меки4ки, души4ки направо!


светле, да татенцето е президента самият, нищо,4е е на 71 г, при това деви4ка(03.09.31936) !
Ben Ali is twice married. His present wife, Leila Trabelsi, hairdresser by profession. He has 3 children from the first marriage, Insaf, Dorsaf and Cyrine. With Leila he has 2 daughters and son (Nesserine, Halima, Mohamed). 5 щерки и един инвитро син!а лейла, не знам на колко е то4но, добре изглежда, но трябва да е над 50 г ,ако се вярва на хората!
Виж целия пост
# 142
Здравейте на всички които искат да понаучат за Магриб  Араби Hug

Нещо и за традиционните занаяти
Тук е от престиж за всяка домакиня да знае да си изтъче поне някое килимче или одеало или възглавници от натурална овча вълна
Ето и някои килимчета
и това
Тук има и някои други  и покривалото за дивана е ръчна изработка

Това е традиционна гостна с ръчен фаяанс и гипс по нагоре по стените
и тук малко гипс по стените
http://www.pa-chouvy.org/Photos/Maroc2006/2/14FesCuivres.jpgТова за подносите в които се слагат чашките за чай и сладки за почерпка
Пак да се върнем към софрата hahaha Joy
Тук се виждат и за въпросните възгравнички и жилбаб за мъжката половина
А с тези дрехи се обличат поканените на сватба красавици
Виж целия пост
# 143
Марси ,браво на жената  То жените и при нас раждат и по на 50год  Blush
Колкото по стара го ражда толкова по умно е детето Laughing сигурно е заради натрупания стаж  newsm78
Виж целия пост
# 144
да съм знаела да си донеса прикята от баба ми , тъкмо в стил и в краски се връзва, тюх, де да знам къде ще ме духне вятъра! Laughing Mr. Green
 ей, тези подноси много ме кефят, иска ми се поне един да си взема, ама да не става зян от влагата, 4е ина4е няма оправия!
а салона наистина си е стил магребски!и то с детайлите! Peace
Виж целия пост
# 145
Свеър , страшна си !
Не зная как се казват тия салони дето са с берберски мотиви ?
Имат като на танцьорките , тия украси като пайети !
Виж целия пост
# 146


голяма красота  е гостната,сега ако ми кажете, че и вашите гостни са такива .... Simple Smile

а тези килимчета скъпи ли са...продават ли се такива покривки,килим4ета и от рода по пазарите,ако не са много скъпи да пращам пари на някой мама да ми избере Simple Smile.аз си купувам тук подобни неща но много са скъпи,точно преди 2 дни се изръсих за едни дребни мебели в ориенталски/етно/ стил,аз моята къща съм я превърнала в склад за подобни неща.
Виж целия пост
# 147
Ето и малко берберски фреш или покривала за диваните и възгравниците
А тук има скрити и берберси женски танциhttp://www.azawan.com/tamazight/img/ahidous2.jpg
Това за мъжките танци

Малко накитии тукhttp://athyenni-algeria.tayri.org/bracelet.jpg

ето с това приспособление се штах или се прави оснжвния звук към ритъма на танца
Ето тук танците са смесениhttps://www.bg-mamma.com/assets/vessur/img/not_found.png

това за домовете или по точно селата около Маракеш
На тази снимка си вижда как танцйора играе с горните приспособления

Особено са интересни танците на живо  а не на снимки Надявам се някой да ги потърси
Виж целия пост
# 148
Е,  Пак писах и се триеше

За моя салон за гости мога да заявя с гордост че съм взела само покривалото за диваните и възгравниците но и сме изменили цвета на бежав и златист и светло кафяв Без да съм си добавила и дюшечетата по диваните  Laughing
За украсата по стените се надявам да е такава след няколко години ,защото ние не сме довършили още горните етажи По принцип едни етаж от къщата е за гости с гореми салони където се побират много народ и по малка гостна отделно за жените а също така има и стая за спане на гостите с отделна баня и вс  Така е при всички по големи къщи а по малките също има големи гостни
Фаянса е ръчна обработка всяки елемент се изрязва само След това подобно на мозайка се подрежда на обратно върху една платформа Когато е готов квадрата се вдига платпормата и се залепва на стената newsm78Добре ли го обясних
За всеки метър квадрат цената е за средна по сложност фигура от порядъка на 100евро на метър квадрат Това е само аз ръчната работа
Що се отнася за гипса Наистина е трудна работа но и красива Колкото по стар е гипса торкова повече е красив Защото се зарълва отвътре с прах и придобива лесо сив цвят като дава впечатление за античност и дълбочина на фигурите

Това е интересна картика за това как козите се катерят по ергеновото дърво и ако не бяха те ,козите де нямаше да има и ергеново маслозащото цялото дърво е от бодли Маслото се произвежда от смлените семки на плода на дървото Представляват като бадеми Събират се мног жени чупят семките  исъбират ергеновите семенаhttp://www.huileargan.fr/argan/argan2%5B1%5D.jpg
За това дърво съм чувала че има в Мароко ,Тунис и Мексико
Марси така ли е Има ли го при вас зейт ерген newsm78

Използва се за козметични цели Лично съм то използвала при стрии при бременност и като омекотяващо масло за лице И на децата се използва при следите от шарка Удивително заздравява и не оставят белези  Grinning

http://mistouta.free.fr/Jpg/visage_hadjila.jpgТова  го правят като грим за танци но наистина по възрастните жени тук са ги титуирали като малки Това са били представите за красота По лицето и ръцете  и краката
Има го тукhttp://www.mondeberbere.com/civilisation/tradition/img_bijoux/bijoufemme.jpg

Марси при вас има ли такива титуировки у по възрастни жени newsm78

http://www.atlaskilimberbere.com/en/index2_en_femme.jpgОтносно килимчетата цените им у някои магазини в Маракиш са умопомрачаващи #Crazy SickНо могат да се купят от някой неделничен пазар на някое село за съвсем нормална цена
Ето вижте как си носят децата на гърба още от 40 ден след раждането Това им дава топлина да растат близо до мама а и ги предпазва от луксация на тазобедрената става Като забележка тук заболяване като  Коксаконгенита не съществува
[imghttp://www.voyagevirtuel.info/galerie/albums/userpics/10542/thumb_berbere2.jpg]http://[/img]
Ту пак се виждат татуировкитеhttp://www.yeungstuff.com/rtw/countries/africa/tunisia/224_2464_std.jpg

Така си хоодят и на пазар
Забравихме за чипиците
Виж целия пост
# 149
svear, Дани страшни сте момичета, много интересни неща за Мароко  Hug Гледам доста тачат топлите цветове- червено, оранж, керемидено  Peace Много красиви снимки на гостните, а тези чинии за сладки са си цяло украшение, дали са от сребро? Татуировките на жените, са си ги правили и маорите, колко странно как на съвсем други географски ширини е имало същата традиция....

Дидонка, добре си ни дошла   Grinning Я пусни някоя и друга снимчица от Джерба, да се насладим и ние на тези красоти, които описваш  Flutter


Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия