ИЗРАЕЛ

  • 60 172
  • 579
# 225
   Бая шейни .....малко е мокро сутринта ...ама слънцето пак излезе през облаците ...полъхва  студен ветрец ....зима е  Joy
   Висим по терасата  на слънчице и   снимах  някои от покривите на бликовете наоколо.Незнам дали бях разказвала , но тук има една практика , че който е на последен етаж има едно голямо преимущество - да си  построи пентхаус на покрива.Някои  си правят градина горе , други  къщичка  , други - почти още един апартамент ама по-малък , може да се сложи стълба вътрешна към покрива също.Ние сме на последен етаж , един ден имаме тая опция , но то е  голяма хамалогия .....ето снимки .....Има къде по-хубави , но не  се виждат от нашата тераса. 

      
Виж целия пост
# 226
 Ето и продължението на разказа .....

3  глава-

  "А в ония дни, когато детето Самуил слугуваше Господу пред Илия, слово от Господа беше рядкост....Илий лежеше на мястото си, (а очите му бяха почнали да ослабват та не можеше да вижда)....и Самуил си беше легнал, 4Господ повика Самуила;....Самуил се  завтече при Илия та рече: Ето ме, защо ме повика. А той рече: Не съм те повикал; върни се та си легни.....и така 3 пъти....Тогава Илия разбра, че Господ е повикал детето. 9Затова, Илий каза на Самуила: Иди та си легни; и ако те повика, кажи: Говори, Господи, защото слугата Ти слуша. И тъй, Самуил отиде та си легна на мястото си. 10И Господ дойде ....и извика както по-напред: Самуиле! Самуиле! Тогава Самуил каза: Говори, защото слугата Ти слуша..... И Самуил лежа до утринта.... и.се боеше да каже видението на Илия. 16А Илия повика Самуила, казвайки: Самуиле! чадо мое! А той рече: Ето ме. 17И каза: Какво слово ти говори Господ... не крий го, моля, от мене...Тогава Самуил му каза всичко....( Господ казал на  детето Самуил:"ще съдя дома на Илия .....поради беззаконието което той знае; понеже синовете му навлякоха проклетия на себе си, а той не ги възпря.)..........19И Самуил растеше; и Господ бе с него............И Самуиловите думи се разнасяха {Или: се изпълняваха.} по целия Израил. "

 
Виж целия пост
# 227
Глава 4 -

   "1В това време Израил излезе на бой против филистимците ....и когато започнаха битката, Израил се пръсна пред филистимците, и около четири хиляди мъже бяха убити на полесражението....и Израил беше поразен, и всеки побягна в шатъра си; и стана много голямо поражение, защото паднаха тридесет хиляди пешаци от Израиля.....и Божият ковчег ( вътре са се съхранявали каменните плочи със  заповедите дадени на Моисей....тогава не е имало Храм , а това е било святото им място) ...бе хванат; и двамата Илиеви сина бяха убити.........ето, Илий седеше на стола си край пътя та пазеше, защото сърцето му трепереше за Божия ковчег....17И вестителят   рече: Израил побягна пред филистимците, при това стана голямо поражение между людете, освен това и двамата ти сина  умряха, и Божият ковчег е хванат. 18А щом спомена за Божия ковчег  Илий   падна от стола  край портата, и вратът му се строши, и умря; защото беше стар и тежък човек. И той съди Израиля четиридесет години."
Виж целия пост
# 228
Глава 5 -

    "2И филистимците взеха Божия ковчег та го внесоха в капището на Дагона, и поставиха го до Дагона( Езически Бог).....). 6Но ръката на Господа ...... .ги изтреби, и порази с хемороиди тях и  и околностите . 7И като видяха  че такава е работата, рекоха: Ковчегът на Израилевия Бог няма да стои между нас, защото ръката Му тежи върху нас и върху бога ни Дагона.....8За това, пратиха та събраха при себе си всичките филистимски началници и рекоха: Що да сторим с ковчега на Израилевия Бог? А те отговориха ковчегът на Израилевия Бог нека се пренесе в Гет. ....Но като го пренесоха, ръката на Господа беше против града с много голямо поражение....Затова, пратиха Божия ковчег в Акарон. А като дойде Божият ковчег в Акарон, акаронците извикаха, казвайки: Донесоха ковчега на Израилевия Бог у нас, за да измори нас и людете ни. ....И тъй, пратиха да съберат всичките филистимски началници, и рекоха: Изпратете ковчега на Израилевия Бог, и нека се върне на мястото си, за да не измори нас и людете ни....."
Виж целия пост
# 229
  Ето такъв  е  бил Божият ковчег (The ark of God) - с 2  ангела , надвесили крила над него - В стария  завет  е описан как точно да се изработи , с мерни единици и всички подробности.

- носил се е от свещениците само на рамо за тези  2 пръта , провряни през  пръстени .Вътре са се съхранявали двете  каменни плочи , които  са дадени на Моисей  , плочите на завета с божиите заповеди.Вътре е имало и други светини.Поради липсата на Храм по това време......това е било мястото за поклонение , Този божий Ковчег се е  слагал в Шатра , там  е било святото място.Храм се построява  след това .. от цар Соломон , син на цар Давид.....
Виж целия пост
# 230
разкажи повече сега за храма  bouquet
Виж целия пост
# 231
  Да ама  той храма  е по-нататък.....мисля да си остане по-хронологично, по-подредено .....пак скоро ще стигна до него....освен ако много настоявате .... Имам по-нататък да  пускам видео и снимки от ТУНЕЛА , който влиза под СТЕНАТА НА ПЛАЧА в Ерусалим.... това е свързано с Храма ( само че  втория храм , защото първия  е разрушен......та стената на плача  всъщност е  западната  стена на Храма , това е останало  от него......но под земята  в ТУНЕЛА  е много интересно.....Ако сега започна да разказвам ще се оплете темата  Crazy Аз и без  друго  много съкращавам  историята , за да стане по- лека за четене , изчистена от подробноси ....ей така да минем леко през  времето....и да се ореантираме по-подредено......Какво ще кажеш ,АлеграFlutter По-добре а? Flutter
   
Виж целия пост
# 232
 Глава 8 -

    "Самуил, когато остаря, постави синовете си съдии над Израиля.....3Но синовете му не ходеха в неговите пътища, но се отклониха  та отиваха  след сребролюбието, и вземаха подкуп, и извръщаха правосъдието. 4Тогава всичките Израилеви старейшини се събраха, та дойдоха при Самуила и му рекоха: 5Ето, ти остаря, и синовете ти не ходят в твоите пътища; постави ни, прочее, цар, който да ни съди, както е у всичките народи.....22А Господ каза на Самуила: Послушай гласа им и постави им цар...."
 
 ГЛАВА 9 -

  "1Имаше човек ...силен и храбър. 2А той имаше син на име Саул, отборен и твърде красив; между израилтяните нямаше човек по-красив от него; от рамената си и нагоре беше по-висок от всичките люде....17И когато Самуил видя Саула, Господ му рече: Ето човекът, за когото ти говорих! Той ще началствува над людете Ми....."

 Глава 10 -

  "1Тогава Самуил взе съда с миро та го изля на главата му, целуна го и каза: Не помаза ли те Господ за княз над наследството Си? ...........24Тогава Самуил каза на всичките люде: Виждате ли онзи, когото Господ избра, че няма подобен на него между всичките люде? И всичките люде извикаха, казвайки: Да живее царят!....

 
Виж целия пост
# 233
     Следва време на битки

      Глава  14 - 15 

  "52И през всичките дни на Саула се водеше силна война против филистимците; и когато Саул виждаше някой мъж силен или храбър вземаше го при себе си. "
   "1След това Самуил каза на Саула: Господ ме изпрати да те помажа цар над людете Му, над Израиля; ....Няма да се върна с тебе, защото ти отхвърли Господното слово, и Господ отхвърли тебе, да не бъдеш цар над Израиля. 27И като се обърна Самуил да си отиде, той хвана полата на мантията му, и тя се раздра. 28И рече му Самуил: Господ откъсна днес Израилевото царство от тебе и го даде на един твой ближен, който е по-добър от тебе.....35И Самуил не видя вече Саула до деня на смъртта си; обаче Самуил плачеше за Саула. И Господ се разкая, за гдето беше поставил Саула цар над Израиля."


Приближаваме към цар ДАВИД  Flutter   
Виж целия пост
# 234
да, разбира се. карай подред Peace мен щото много ми е интересно и нямам търпение Blush
а ковчега на завета не е намерен нали, доколкото аз знам се загубва при падането на едно от еврейските царства, при някой от царете след соломон? newsm78
Виж целия пост
# 235
    Длъжна съм да спомена , че специфичният  дизайн на  Ковчега  се дава в  Изход 25 глава , от 10 до 22 стих ( по  Стария завет от Библията) , за тези , които се интересуват.
    "10Да направят ковчег от ситимово дърво, дълъг два лакътя и половина, широк лакът и половина, и лакът и половина висок. 11Да го обковеш с чисто злато; отвън и отвътре да го обковеш; и отгоре му да направиш златен венец наоколо. 12И да излееш за него четири златни колелца, които да поставиш на четирите му долни ъгъла, две колелца на едната му страна, и две колелца на другата му страна. 13Да направиш и върлини от ситимово дърво и да ги обковеш със злато, 14па да провреш върлините през колелцата от страните на ковчега, за да се носи ковчегът с тях. 15Върлините да остават в колелцата на ковчега; да се не изваждат от него. 16И да вложиш в ковчега плочите на свидетелството, което ще ти дам. 17Да направиш умилостивилище от чисто злато, два лакътя и половина дълго, и лакът и половина широко. 18И да направиш два херувима от злато, изковани да ги направиш, на двата края на умилостивилището. 19Да направиш един херувим на единия край, и един херувим на другия край; херувимите да направите част от самото умилостивилище на двата му края. 20И херувимите да бъдат с разперени отгоре крила, и да покриват с крилата си умилостивилището; и лицата им да са едно срещу друго; към умилостивилището да бъдат ;обърнати лицата на херувимите. 21И да положат умилостивилището върху ковчега; а в ковчега да вложиш ;плочите на; свидетелството, което ще ти дам. 22Там ще се срещам с тебе; и отгоре на умилостивилището, измежду двата херувима, които са върху ковчега с плочите на свидетелството, ще говоря с тебе за всичко, което ще ти заповядам за израилтяните."

    Ковчега на завета  още  е наречен КИВОТ , може би сте  срещали по филмите .....като Индиана Джонс по следите на изчезналия КИВОТ ....та .....всеки го търси....теории разни ...кой знае къде се крие истината.... 
Виж целия пост
# 236
   Та ...да  се приближим още повече към  цар Давид .....  Flutter

   Глава 16 -

  "1Тогава Господ каза на Самуила: До кога ще плачеш за Саула, тъй като Аз съм го отхвърлил да не царува над Израиля? .... Аз те изпращам при витлеемеца Есей; защото Си промислих цар измежду неговите синове....Не гледай на лицето му, нито на високия му ръст, понеже съм го отхвърлил; защото не е както гледа човек, понеже човек гледа на лице, а Господ гледа на сърце...10И Есей направи да минат седемте му сина пред Самуила; но Самуил каза на Есея: Господ не е избрал тия. ..... Присъствуват ли тук всичките ти чада? И той рече: Остава още най-младият; и, ето, пасе овцете. И Самуил каза на Есея: Прати да го доведат;.....12И прати та го доведоха. И той беше рус, с хубави очи, и красив на глед.(  Flutter ) И Господ каза: Стани, помажи го, защото той е. 13Тогава Самуил взе рога с мирото та го помаза всред братята му; и Господният Дух дойде със сила на Давида от същия ден и после. Тогава Самуил стана та си отиде...15И така, слугите на Саула му рекоха: Ето сега, зъл дух те смущава; 16затова нека заповяда господарят ни на слугите си, които са пред тебе, да потърсят човек, който знае да свири с арфа; и когато злият дух е на тебе, той ще свири с ръката си, и ще ти стане добре. 17И Саул каза на слугите си: Намерете ми човек, който свири добре, и доведете го при мене. 18Тогава едно от момчетата проговори казвайки: Ето видях един от синовете на  Есей, който знае да свири и е силен и храбър военен мъж, в слово разумен, и красив човек: и Господ е с него. 19Тогава Саул проводи пратеници до Есея да рекат: Прати ми сина си Давида, който е с овците.... 21И Давид дойде при Саула, та застана пред него; и той го обикна много; и <Давид> му стана оръженосец. 22И Саул прати да кажат на Есея: Нека стои Давид пред мене, моля, защото придоби моето благоволение...."

Виж целия пост
# 237
много ми е интересно, че библията описва цар давид като рус мъж, пък евреите нали са си мургави и чернокоси по принцип Grinning
Виж целия пост
# 238
   ДАВИД И ГОЛИАТ  - Глава 17    (Този наклонен текст много гадно се чете .....ще карам с цветно  цитатите ....да се  следи историята по лесно хем ....)

  "1След това свикаха филистимците войските си за война....2А Саул и Израилевите мъже се събраха та разположиха стан в долината Ила....Филистимците стояха на хълма от едната страна, а Израил стоеше на хълма от другата страна, и долината беше помежду им. 4И от филистимския стан излезе юнак на име Голиат, от Гет, шест лакътя и една педя висок. 5Той имаше меден шлем на главата си, и бе облечен с люспеста броня, с медни ногавки на пищялите си и медно щитче между рамената си. 7Дръжката на копието му беше като кросно на тъкач;  и щитоносецът му вървеше пред него. 8И той застана та извика към Израилевите редове, като им каза: Защо излязохте да се опълчите за бой? Не съм ли аз филистимец, и вие Саулови слуги? Изберете си един мъж, па нека слезе при мене. 9Ако може да се бие с мене и да ме убие, тогава ние ще ви бъдем слуги; но ако му надвия аз и го убия, тогава вие ще ни бъдете слуги и ще ни се подчинявате. 10Филистимецът рече още: Аз хвърлям презрение днес върху Израилевите редове; дайте ми мъж да се бием двама... 24А всичките Израилеви мъже, като видяха тоя мъж, побягнаха от него и много се уплашиха....32И Давид каза на Саула: Да не отпада сърцето на никого поради този. Слугата ти ще иде и ще се бие с тоя филистимец. 33Но Саул каза на Давида: Ти не можеш да идеш против тоя филистимец да се биеш с него; защото ти си дете, а той е войнствен мъж още от младостта си. 34А Давид рече на Саула: Слугата ти пасеше овците на баща си; и когато дойдеше лъв или мечка та грабнеше агне от стадото, 35аз го подгонвах та го поразявах, и отървавах ;грабнатото ; от устата му; и когато се дигнеше върху мене, хващах го за брадата, поразявах го, и го убивах. 36Слугата ти е убивал и лъв и мечка, и тоя  филистимец ще бъде като едно от тях, понеже хвърли презрение върху войските на живия Бог. 37Рече още Давид: Господ, Който ме отърва от лапата на лъв и от лапата на мечка, Той ще ме отърве и от ръката на тоя филистимец. И Саул каза на Давида: Иди; и Господ да бъде с тебе. 38Тогава Саул облече Давида с облеклото си, и тури меден шлем на главата му, и облече го с броня. 39И Давид препаса неговия меч над облеклото му и се постара да походи, защото не беше навикнал с тях. И Давид каза на Саула: Не мога да ходя с тия  ;оръжия ;, защото не съм навикнал. И така Давид ги съблече. 40И взе тоягата си в ръка, и като си избра пет гладки камъка от потока и ги тури в овчарската си торба, той се приближаваше към филистимеца с прашката си в ръка. 41И филистимецът напредваше и се приближаваше към Давида; и щитоносецът вървеше пред него. 42И когато филистимецът погледна наоколо и видя Давида, презря го, защото беше дете и рус и красив на лице. 43И филистимецът каза на Давида: Куче ли съм аз, та идеш против мене с тояга? И филистимецът прокле Давида с боговете си. 44Филистимецът още каза на Давида: Дойди при мене, и ще дам месата ти на въздушните птици и на земните зверове. 45А Давид каза на филистимеца: Ти идеш против мене с меч и копие и сулица; а аз ида против тебе в името на Господа на Силите, Бога на Израилевите войски, върху които ти хвърли презрение. 46Днес Господ ще те предаде в ръката ми; и като те поразя ще ти отнема главата, и днес ще предам труповете на филистимското множество на въздушните птици и на земните зверове; за да познае целият свят, че има Бог в Израиля, 47и да познаят всички тук събрани, че Господ не избавя с меч и копие; защото боят е на Господа, и Той ще ви предаде в нашата ръка. 48И като стана филистимецът та идваше и се приближаваше да посрещне Давида, Давид побърза и се завтече към редовете да посрещне филистимеца. 49И Давид тури ръката си в торбата си та взе от там камък, и като го хвърли с прашката, удари филистимеца в челото му, така щото камъкът се заби в челото му; и той падна по лицето си на земята. 50Така Давид надви филистимеца с прашка и с камък, и удари филистимеца и го уби. Но нямаше меч в ръката на Давида; 51затова Давид се завтече та застана над филистимеца, и хвана меча му и го изтръгна из ножницата му и като го уби отсече главата му с него. А филистимците, като видяха, че юнакът им умря, побягнаха....  "
Виж целия пост
# 239
Ти поне си станала бг.Шехерезада-може ли да продължиш историята за Кивота.Някъде четох,че тоѝ се намира в Англия,пренесен от рицарите кръстоносци или тамплиери не съм много сигурна.
Но преди да доѝда тук гледах филм на BBC според тяхната версия кивота се намира в Етиопия даден от Соломон на Савската царица,от която е имал син.От тук идват и преплетените пътища между Израел и Етиопия
А за Англия доколкото знам това е двореца Росланд или нещо подобно като име.Казват,че досущ приличал на двореца на цар Соломон.Това е в северна Англия.
Не съм сигурна в името дали беше точно така.Любопитно ми е да разбера дали наистина като сложиш листче  желание в стената на плача то се сбъдва.

 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия