Раничка на шийката на матката - 2 част

  • 91 473
  • 561
# 90
Kia, мерси за успокоението  Hug

и ако все пак отида по-рано - след първата  Rolling Eyes
а при теб забраната за секс за колко време беше?  Embarassed
Виж целия пост
# 91
имах няколко ранички - не една-  и лоша цитонамазка с диагноза ПАП2. Приложиха ми криодиструкция - или замразяване с креон. болезнено но пък явно много ефективно. Последащите цитонамазки в продължение на две години бяха перфектни.
ПАП2 не е лоша цитонамазка, ПАП1 и ПАП2 се смятат за в нормата newsm78
Ако Пап 1 и ПАП 2 бяха норма нямаше да се лекуват.А ако се запуснах се стига точно до атипични клетки...ПаП-овете не са рак но са ракопреразполагащи.

по-голяма глупост не бях чувала !
Виж целия пост
# 92
имах няколко ранички - не една-  и лоша цитонамазка с диагноза ПАП2. Приложиха ми криодиструкция - или замразяване с креон. болезнено но пък явно много ефективно. Последащите цитонамазки в продължение на две години бяха перфектни.
ПАП2 не е лоша цитонамазка, ПАП1 и ПАП2 се смятат за в нормата newsm78
Ако Пап 1 и ПАП 2 бяха норма нямаше да се лекуват.А ако се запуснах се стига точно до атипични клетки...ПаП-овете не са рак но са ракопреразполагащи.

по-голяма глупост не бях чувала !

Понеже ми се струва излишно да споря по въпроса ти давам възможност да поспориш с Укипедията Simple Smile

ПАП тест
от Уикипедия, свободната енциклопедия
(пренасочване от PAP-Test)
Направо към: навигация, търсене
ПАП тестът е медицинско изследване за ранно откриване и диагностициране на рак на шийката на матката при жените. Тестът е разработен през 1928 г. от американския патолог от гръцки произход Джордж Папаниколау (George Papanicolaou).

Сравнително проста и безболезнена, тази процедура обикновено се извършва в лекарски кабинет или клиника. С памучни шпатули или малки четчици (четчиците са предпочитани през последните години) се вземат проби от лигавицата на маточната шийка, после биват оцветени и изследвани под микроскоп. Резултатите от така направеното цитологично изследване (цитонамазка, натривка) се класифицират в пет групи по Папаниколау (PAP I-V, т. нар. Мюнхенска номенклатура от 1975 г.[1]) по следния начин:

PAP I - няма възпалени или възстановени изменения
Препоръка: Рутинно подлагане на предглед след една година.
PAP II - наблюдава се цервицит (възпаление на шийката на матката) и / или метаплазия (доброкачествено преобразуване на клетки)
Препоръка: ако измененията са ясно изразени, може да се направи терапия на възпалението или хормонална терапия и обстоен преглед на шийката на матката
неофициално, но често използвано класифициране: PAP II К[2] или понякога PAP II W[3] - неясен (съмнителен) резултат. Това включва намазки, които не са достатъчно добри, за да се направи еднозначно заключение или намазки с променени клетки, които не могат да се класифицират като атипични, но не са и нормални.
Препоръка: необходима е контролна цитонамазка
PAP III (в България понякога се отбелязва като III А) - неясен (съмнителен) резултат. Тежко възпалено или дегенеративно изменение, което не може еднозначно да бъде класифицирано като доброкачествено или злокачествено. Следователно не може със сигурност да се изключи наличието на карцином.
Препоръка: необходима е контролна цитонамазка в кратък срок и / или биопсия (вземане на материал за хистологично изследване[4]).
PAP III D (в България понякога се отбелязва като III Б) - лека до среднотежка дисплазия (ЦИН I или II). Няма наличие на ракови клетки. Измененията могат да се развият до раков процес Карцинома ин ситу (CIS, Carcinoma in situ).
Препоръка: нова цитонамазка и колпоскопия в рамките на три месеца.
PAP IV A - тежка дисплазия или Carcinoma in situ (CIS)
Препоръка: краткосрочно нова цитонамазка и колпоскопия, както и биопсия.
PAP V - съмнения за инвазивен карцином
Препоръка: биопсия за хистологично изследване.
Препоръчва се жените и момичетата, които водят полов живот, веднъж годишно да се подлагат на ПАП тест.




Сравнителна таблица за различните класификации на резултатите от цитонамазка ПАП тест Дисплазия ЦИН
цервикална интраепителна неоплазия Бетесда
0 Незадоволителен резултат Незадоволителен резултат Незадоволителен резултат
I Отрицателен резултат, няма дисплазия Отрицателен резултат В нормални граници (WNL)
II Отрицателен резултат, няма дисплазия Отрицателен резултат Начални клетъчни промени, дължащи се на инфекции, атрофии, облъчване или възстановяване (BCC)
III Неясен резултат Неясен резултат Атипични клетки в покривния епител с неуточнено значние (ASCUS). Голям процент от тези случаи имат по-тежки поражения (LGSIL или HGSIL). Атипични клетки в жлезистия епител с неуточнено значение (AGUS).
III Лека дисплазия I Ниска степен на поражение на покривния епител (LGSIL). Клетъчни промени, дължащи се на човешкия папиломен вирус (HPV) обикновено се класифицират най-малко като LGSIL.
III D Среднотежка дисплазия II Висока степен на поражение на покривния епител (HGSIL).
IV A Тежка дисплазия III Висока степен на поражение на покривния епител (HGSIL).
IV Карцинома ин ситу (CIS) III Висока степен на поражение на покривния епител (HGSIL).
V Съмнения за инвазивен карцином Съмнения за инвазивен карцином Съмнения за инвазивен карцином


Биопсия
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене
Биопсията е медицинска процедура, чрез която се взема малко парченце тъкан от различни органи на тялото. Тя се обработва и оцветява в специализирани лаборатории, след което лекар специалист (хистолог) я изследва под микроскоп. За болшинството от сериозните заболявания при човека, биопсията има решаващо значение за определяне причината на болестта, нейната напредналост, както и за лечебното поведение. Най-често биопсично изследване се прилага при заболявания на костния мозък, лимфните възли, белия дроб, черния дроб и бъбреците.




Биопсия след ПАП тест

На базата на резултатите от ПАП теста, може да се определи дали и колко силно са променени клетките. За да се изследва колко дълбоко в тъканта са се разпространили променените (атипичните) клетки, се прави биопсия, т.е. взима се малко парченче от тъканта в областта на шийката на матката.
Това се прави обикновено когато резултата от ПАП теста е III или III D и продължително време не се променя. При резултат IV A е препоръчително биопсията да се направи възможно най-скоро.

На база на резултатите от хистологичното изследване може да се направи заключение колко дълбоко в тъканта са се разпространили атипичните клетки и да се прецени колко голям е риска, атипичните клетки да се развиват и в бъдеще и евентуално да дегенерират.
Биопсията (в този случай) е сравнително малка интервенция, при която с помощта на колпоскоп, който осигурява по-добра видимост, целенасочено се взима тъкан за изследване. Обикновено се извършва амбулантно.

Според резултатите от хистологичното изследване се определя стадия на цервикална интраепителна неоплазия (ЦИН, engl: cervical intraepithelial neoplasia, CIN), наречена още дисплазия. Този стадий показва, колко напреднали са атипичните промени на клетките.

CIN I:    Лека дисплазия. Наблюдава се промяна на нормалната структура на клетките само в долната една трета на епителния слой на маточната шийка. Обикновено цитологично изследване е показало резултат ПАП II или III. Понякога се наблюдават спонтанни ремисии.
CIN II:   Среднотежка дисплазия. Наблюдаваните променени клетки са ограничени в долната половина на епителния слой, горната половина е с напълно нормална структура. Цитологичното изследване обикновено е било с резултат ПАП III или III D. Тенденциите за спонтанни ремисии са около 40-60%.
CIN III:  Тежка дисплазия. Наблюдават се промени в долните две трети на епителния слой. В тази група влиза и т. нар. Карцинома ин ситу (лат., Carcinoma in situ, CIS). Поведението му все още не е злокачествено, базалната мембрана на епителния слой на шийката на матката не е засегната. Цитологичното изследване обикновено е било с резултат ПАП IV A или V. Тенденциите са спонтанни ремисии са около 20-30%.


Не е задължително тези състояния да се развият до рак на шийката на матката. Нови изследвания в тази област показват, че при 6 от 10 жени с CIN I и при 4 от 10 жени с CIN II се наблюдават спонтанни ремисии.
Ако атипичните клетки при CIN I или CIN II не изчезнат от само себе си или след терапия за определно време, се извършва оперативна интервенция, т. нар. конизация. При напреднал стадий, CIN III, се препоръчва краткоскорчно интензивно лечение. В повечето случаи става дума за конизация.

Взето от „http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%8F“.
Виж целия пост
# 93
Ами ако хубаво прочетеш статията и можеш да помислиш малко – ще разбереш, че си писала глупости…
Виж целия пост
# 94
Нормално ли е 10 дена след обгаряне с ток вчера имах доста силно течение подобно на менструация. Днес вече е по-слабо. Но най-вече ме притесни кръвта и кървавите парченца  Embarassed
Трябва да ми дойде чак след една седмица.
А кога се прави първия преглед - след първата менструация или след втората ? Нямам търпение да отида и да ми кажат дали всичко е наред  Cry

Когато ми гориха на мен раничката,лекарката ме предупреди ако има кръвотечение да и се обадя.При мен течението беше воднисто розово-кафяво ,но не беше кръв  Rolling Eyes и продължи през цялото време до менструацията. Обади се за всеки случай.
Виж целия пост
# 95
schr, можеш ли да напишеш какво пише в това листче, мисля че ще бъде полезно. Много се радвам, че всичко е минало безболезнено и че се чувстваш добре. Напиши и нещо повече за твоята лекарка.
Моята лекарка е доктор Мазнейкова от болница "Света София", предполагам, че много от Вас я знаят, кои с добро, кои с лошо, моето лично мнение за нея е, че е един добър професионлист и определено съм доволна.
На това листче, което ми даде пише следното: Една седмица след обгарянето(диатермокоагулацио) получавате воднисто нечисто течение. След около 10-14 дни се появява кървене, което не трябва да е по-обилно от менструалното. До края на първата менструация са забранени: полови контакти, вани, басейни, продължителни пътувания на големи разстояния. Явете се на контролен преглед след втората редовна менструация при лекаря извършил манипулацията. Това е! За момента вече 1 седмица нямам оплаквания и описаното течение го получих. Горещо я препоръчвам. Успех на всички!

Същото листче го дават и в МД след обгаряне на раничката  Wink.
Виж целия пост
# 96
Здравейте. Получих и аз резултатите от цитонамазката си - Пап 2, незнам други подробности, защото разбрах резултата по телефона и не съм чела какво друго пише. Сега чакам менструацията до няколко дни и след като ми свърши ще ходя при лекаря. Искам да ме посъветвате дали да обгарям раничката, защото вече се чудя какво да правя. Една друга лекарка ми каза, че на нераждали жени не се обгарят. А моят лекар иска да я обгаря. На него му имам доверие за тия неща, защото е работил доста години в онкология в Ст. Загора и си разбира от тия неща. Но незнам.... Аз като отида при него ще видим последно какво ще се разберем. Само ми каза, че раничката ми е мъничка и когато аз реша, тогава да я обгорим. И искам да ви попитам друго. След обгаряне ако изчакам само една менструация може ли да правим след това опитите за бебе или трябва да чакаме повече. Ако имате някъква информация ще ви бъда благодарна.  Hug
Виж целия пост
# 97
здравейте.аз имах раничка с големина на 20 ст.,но лекарката ми каза,че на нераждали жени не се обгаря.така че след като родих и спрях да кърмя ми я обгориха с ток.не боли ,по-скоро е неприятно
Виж целия пост
# 98
Според мен всяка раничка малка или голяма си е вход за възможни проблеми – течения, вируси, инфекции, възпаления, рак .. и т.н. Просто не си ги отглеждайте, за да ни ви изиграят лоша шега и един ден да се чудите по онкологии ли да ходите и какво да правите ?!? А това за нараждали жени, че не се обгаря е малко крайно твърдение според мен, точно преди да се прави дете трябва да се махне за да не е възможен източник на инфекции по време на бременността ! Има една много стара и хубава тема тук в искам бебе точно за този проблем …Така че момичета лекувайте се а не си мислете, че от само себе си ще мине и че има време..  Naughty Hug
Виж целия пост
# 99
Според мен всяка раничка малка или голяма си е вход за възможни проблеми – течения, вируси, инфекции, възпаления, рак .. и т.н. Просто не си ги отглеждайте, за да ни ви изиграят лоша шега и един ден да се чудите по онкологии ли да ходите и какво да правите ?!? А това за нараждали жени, че не се обгаря е малко крайно твърдение според мен, точно преди да се прави дете трябва да се махне за да не е възможен източник на инфекции по време на бременността ! Има една много стара и хубава тема тук в искам бебе точно за този проблем …Така че момичета лекувайте се а не си мислете, че от само себе си ще мине и че има време..  Naughty Hug
Peace  Peace  Peace
Твърдението, че раничка на нераждали жени не се гори, е от 80-те години на миналия век. Познавам няколко жени родили след обгаряне...
Виж целия пост
# 100
Айде, престанете да стряскате момичетата, както ме изплашихте и мен в една тема (може и тази да беше). ЩОМ ЛЕКАР Е ПРЕЦЕНИЛ, ЧЕ ЕДНА РАНИЧКА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЛЕКУВА, ЗНАЧИ Е ТАКА! Да, има рискове, но ако се ходи редовно на прегледи, тези рискове са доведени до минимум.
И както се вижда от статията ПАП 1 и ПАП 2 са съвсем нормални състояния и не е необходимо лечение, ако лекуващият лекар не прецени друго или ако резултаите са неясни.
Виж целия пост
# 101
ПАП 1 и 2 са нормални това е така… и може да имаш рана и пак да ти е нормален папа, но след като я има вече тя няма да се махне сама и само се отлага във времето момента в който човек ще трябва да се погрижи за този проблем. Е всеки си има глава на раменете и си прави преценка сам, а това за лекарите които  “ЩОМ ЛЕКАР Е ПРЕЦЕНИЛ, ЧЕ ЕДНА РАНИЧКА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЛЕКУВА, ЗНАЧИ Е ТАКА!” може двама специалисти да ти кажат две различни мнения ти кой лекар ще послушаш…???
Виж целия пост
# 102
Айде, престанете да стряскате момичетата, както ме изплашихте и мен в една тема (може и тази да беше). ЩОМ ЛЕКАР Е ПРЕЦЕНИЛ, ЧЕ ЕДНА РАНИЧКА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЛЕКУВА, ЗНАЧИ Е ТАКА! Да, има рискове, но ако се ходи редовно на прегледи, тези рискове са доведени до минимум.
И както се вижда от статията ПАП 1 и ПАП 2 са съвсем нормални състояния и не е необходимо лечение, ако лекуващият лекар не прецени друго или ако резултаите са неясни.


Е аз от една такава гинеколожка, дето си ходех редовно при нея и ми казваше че имам раничка, ама да не се пипа щот не съм раждала, и това в продължение на 3 год , стигнах до конизация и само защото групата ми била хубава, бях си все 2-ра група! Когато все пак реших да се консултирам с едно светило в тази област по този въпрос, той ме попита- Ти досега на гинеколог не си ли ходила, защото се оказа, че тази раничка толкова се е видоизменила от нелекуване то и, че е стигнала да дисплазия 2-3 степен, и тази толкова "умна" моя гинеколожка, изобщо не е забелязала! Както и да смених я въпросната гинеколожка  и повече не съм стъпила при нея!
Така, че това за нелекуването на ранички не е много добра идея,не е казано, че като имаш раничка, веднага, ще се преобразува в ракови клетки, но с нелекуването и с години, както при мен, тя се изражда и се стига до по-неблагоприятни за тялото и здравето намеси, вместо само да се изгори!! Но всеки сам преценява!!

ПАП 1 и 2 са нормални това е така… и може да имаш рана и пак да ти е нормален папа, но след като я има вече тя няма да се махне сама и само се отлага във времето момента в който човек ще трябва да се погрижи за този проблем. Е всеки си има глава на раменете и си прави преценка сам, а това за лекарите който  “ЩОМ ЛЕКАР Е ПРЕЦЕНИЛ, ЧЕ ЕДНА РАНИЧКА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЛЕКУВА, ЗНАЧИ Е ТАКА!” може двама специалисти да ти кажат две различни мнения ти кой лекар ще послушаш…???

Да аз с нормален ПАП 2 от цитонамазки в продължение на 4 год през 4 месеца , се оказах с биопсия с резултат дисплазия 2-3 степен! парадокс, но е факт!
Виж целия пост
# 103
marsiana съжалявам че се е стигнало до там   Hug хубавото е че все пак си хванала нещата преди да е станало фатално… Аз затова и съветвам момичетата, който четата тази тема – ЛЕКУВАЙТЕ СЕ  !  Щом се е появила и е още малка много лесно се премахва и без да има допълнителен дискомфорт, не мога да разбера, защо трябва да се чака да станат големи, да донесат усложнения за да се почне тогава лечение, което хем е по-скъпо, хем доста неприятно… Аз 3 години си я носих първо ме мазаха с лекарство след това се разбра, че я има отново и я изгорих, абе не си е работа да се държи… Thinking
Виж целия пост
# 104
marsiana съжалявам че се е стигнало до там   Hug хубавото е че все пак си хванала нещата преди да е станало фатално… Аз затова и съветвам момичетата, който четата тази тема – ЛЕКУВАЙТЕ СЕ  !  Щом се е появила и е още малка много лесно се премахва и без да има допълнителен дискомфорт, не мога да разбера, защо трябва да се чака да станат големи, да донесат усложнения за да се почне тогава лечение, което хем е по-скъпо, хем доста неприятно… Аз 3 години си я носих първо ме мазаха с лекарство след това се разбра, че я има отново и я изгорих, абе не си е работа да се държи… Thinking

Мерси, Лана, аз изобщо не го преживявам вече, конизацията ми беше преди почти 2 години, много съм писала за това и в тази и в другата  тема за ПАП3! Ходя си редовно на преглед през 3 месеца, не че преди да ми я открият не ходех пак редовно, ама май само съм си давала парите напразно тогава, защото никой нищо не видя тогава! Ами вече почти 2 год след конизацията съм си пак ПАП 2, но от прегледа с колпоскопа не се виждат никакви ранички!! Д Praynigа се надяваме и занапред да е така! Praynig
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия