Граматика

  • 31 397
  • 277
# 150
Признавам си, че и аз съм забравила много неща от граматиката. За интервала след запетайката го научих от тук.Но все още бъркам, слагам го много често преди нея.

Аз също от една тема разбрах, че след запетая следва интервал.Интересно ми е, че не си спомням такова правило.
Сега за първи път го правя. Embarassed



И след точката следва интервал.  Peace
Виж целия пост
# 151
Да след запетая, точка, тире ....следва интервал. По-естетично е и приятно за четене Simple Smile
Виж целия пост
# 152
Думата шляя, пошляя как се пише? Шлая, шляя... Аз се шляя, той се шляе, ние се шляем?  newsm78
Виж целия пост
# 153
с ЯЯ
Виж целия пост
# 154
Едва сега виждам темата. Приветствам!
Ще изчета назад.
Виж целия пост
# 155
Поздравления за темата.....

Започвам да чета....
Виж целия пост
# 156
По-горе бе повдигнат въпросът за слятото или разделно писане на вкъщи/в къщи
Ето правилото:

Слято се пишат наречия, съставени от предлог + наречие:
отгоре, надясно, нагоре, откъде, отляво, отдясно, накриво, навън, навътре...


Слято се пишат наречия, съставени от предлог + същ. име
[не може да се променя граматически, или няма собствено. ударение]

наздраве, навреме, накуп, налице, насила, подръка, поначало, насън, наум, начело, магласа, вследствие...
вкупом, вкъщи, насъне, наяве,встрани
...


Извадка от Правописен речник на БАН, изд. 1995 г.



Обаче трябва да отбележим, че това слято писане се отнася само за наречия.

Казваме: Вървим подръка по алеята.                      Снощи ти се смееше насън.

Но:          Вървим с топки под ръка.                          На сън ме унася.

Най-лесно ще отличите наречието,  като видите, че то обслужва някакво сказуемо, тоест  пояснява някакво действие.



Виж целия пост
# 157
Много полезна тема   bouquet
Виж целия пост
# 158
"вкъщи" и аз знам, че се пише слято, скоро ме убеждаваше една позната редакторка,  че това правило е отпаднало и по новия правопис се пишело разделно.
Сле 95-та няма промени в правописа, нали?

------
Да попитам, правилото за писане с главна буква на учтивата форма "Вие" отпаднало ли е или не?
Виж целия пост
# 159
Речникът ми е от 2006 година. Там пише "вкъщи"
Виж целия пост
# 160
относно частица НЕ
 НЕ+глагол = разделно изписване         пр: не ходя
 НЕ+ същ. име = разделно                      пр: не човек
 НЕ+прил. име - слято                             пр: некрасив

ПО и НАЙ

прил. име + частица = полуслято          пр: най-красив
глагол + частица = разделно                 пр: по умея
същ. име + частица  = разделно           пр: по човек                 

За не човек сигурна ли си? Мисля, че е слято освен, когато "не"-то е отрицание:

Не човек, а животно
Той е просто нечовек.

Ммм, кажете?
Виж целия пост
# 161
ВКЪЩИ се пише винаги слято, според новите правописни норми. Допреди 20 г., ако определяше посока на движение, се пишеше разделно, а ако беше място на действие - слято /или беше обратното, не помня вече/. Но последното правило е за слято изписване при всички положения.
Виж целия пост
# 162
Мдаам. Много хубавичка тема.   bouquet

Малко оф топик - гледали ли сте преди време тризначките от Биг брадър в Стани богат.  doh
Тия девойки направо ме разбиха с малоумието си! Според тях, в изречението "Любов спечели голямата награда.", "Любов" било прилагателно име, защото "прилагаме име", "спечели" било подлога, а "награда" - сказуемото.   ooooh!

Дали няма де се намери в нета това видео...
Виж целия пост
# 163
А да, да, има го...невероятни бяха...чудих се да се смея ли, да плача ли...
Виж целия пост
# 164
Ох, това с наречията така и не го научих. Добре че сега ми го припомняте. Embarassed

Инак ми се е запечатало в главата от някакъв учебник (по български език ще да е, няма по какво друго): "Зпомнете, деца: пишем ВКЪЩИ, но У ДОМА" И въпреки това ми е трудно и сигурно половината ми постинги са пълни с неправилно разделени наречия.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия