Граматика

  • 31 397
  • 277
# 60
Благодаря за темата! Ще се възползвам от нея. Завърших училище преди моооого години, а в ежедневието не ми се налага да пиша кой знае колко. Забравят се някои детайли. Не разбирам възмутените, все пак темата не се казва "За неграмотните майки".
Виж целия пост
# 61
Полезен сайт:
http://www.belschool.net/
Виж целия пост
# 62
Браво!!!Аз съм много за това поне да се опитваме да бъдем малко по-грамотни. Естествено - допускат се грешки - къде технически, къде правописни, а да не говорим за пунктуационни - това запетаите за нищо ги нямаме. Но поне да се опитаме...
Виж целия пост
# 63
Чудесна тема!  bouquet
Ще я следя с интерес. Simple Smile
Виж целия пост
# 64
Не ми се вярва, че хора, проблеяли 10-11 г. в училище, точно сега ще се озорят дотолкова, че да усвоят правописа. Но, както се казва, от опит глава не боли.
Виж целия пост
# 65
Харесва ми темата Peace
Виж целия пост
# 66
Някои хора просто нямат усет към езика. Според мен дори и да прочетат граматични правила, не би помогнало. Добра работа върши четенето на много книги, тогава несъзнателно се възприема правилното изписване на думите. Иначе, поздравления за темата, хубава е. Но исках да споделя моите наблюдения. Познавам прекрасни хора, добри специалисти в тяхната област, в повечето случаи, ориентирани към нехуманитарни професии, които имат ужасяващ правопис. Обвързвам го с липсата на усет и малкото четене.
Виж целия пост
# 67
Старо, но златно: Правопис не се учи с правила, а с четене!
Виж целия пост
# 68
аз все се чудя - след като седиш във форумите примерно 5 месеца, четеш редовно всеки ден, не ти ли прави впечатление, че дадена дума се изписва по различен от твоя начин. Не мога да си обясня наличието на думи като "лекър" и "генеколок" , а също споменатите "-ий".
Виж целия пост
# 69
Сетих се за нещо, което ми се набива и ме дразни понякога по телевизията.
Ударението доколкото знам пада на учИлища, а не на училищА, а масово се използва второто.
В Плевен пък неправилно използваме казАх, а не кАзах, което е по-правилно. Понякога и аз се увличам и я правя тази грешка.
Виж целия пост
# 70
Има едно правило, за да се произнесе правилно ударението на думата се римува с друга дума, за която сме сигурни къде е ударена:
мОстове-лОстове, учИлища - мъчИлища (само за пример  Grinning)
Слушах една известна журналиста преди десетина години да обяснява правилото.
Виж целия пост
# 71
аз все се чудя - след като седиш във форумите примерно 5 месеца, четеш редовно всеки ден, не ти ли прави впечатление, че дадена дума се изписва по различен от твоя начин. Не мога да си обясня наличието на думи като "лекър" и "генеколок" , а също споменатите "-ий".


Към тези примери добавям и кОпувам . Tired
Виж целия пост
# 72
Старо, но златно: Правопис не се учи с правила, а с четене!
А, именно! Peace Точно това съм се мъчила да синтезирам от всичко, въртящо се из главата ми - кратко и ясно!
Виж целия пост
# 73
Не с четене на форуми обаче!

Относно учИлище и училищА не съм сигурна какво е правилото, защото има думи, при които с добавяне на още фонеми или промяна на окончанието и пр. се променя и ударението. В доста славянски езици е така. Но пак казвам, не съм сигурна.
Виж целия пост
# 74
учИлища
не знам правилото, но проверих в речника.
Ако намеря правило, ще го пусна тук.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия