КЛУБ НА РОДИТЕЛИ, ориентиращи се към ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ДЕЦАТА СИ

  • 41 220
  • 447
# 165
Момичета, пак съм аз:

една мисловна задача

БОАБАБ или БАОБАБ ?

Видимо не е свързано с частното образование, но ... после ще ви кажа? Вече направих справка в Езиковия център на БАН. Simple Smile

После-е-е-еден шанс за участие в играта. Grinning
Виж целия пост
# 166
Лека поправка към поста на Стелла-Мария относно Американския колеж: субсидираната такса от следващата година е 2700 Евро (пише го в сайта им) и г-н Кортезов (преподавател по математика в АК) дава частни уроци за кандидатстването там. Това второто е информация от една майка от форума, чиято дъщеря ходеше на подготовка при него.
Нещо и за тазгодишният изпит: тази година децата бяха изнедани от почти двоен брой задачи в един раздел, но на по-ниско ниво в сравнение с предишните години. Много от задачите са били изчислителни (като за трети клас). Освен това текстовете са били три на брой (в други години 5 или 6), но мнооого по-дълги от тези, които са давани преди и на които са тренирани децата при частните учители. Това, обаче не прави теста по-лесен като цяло, просто поотделно задачите като ниво са по-лесни в сравнение с преди, а количеството и малкото време за преминаване през всички задачи е обуславяло сложността.
Впечатленията от задачите са изказани от няколко деца, които са били на подготовка при различни преподаватели и са решавали миналогодишният тест.
Иначе Стелла Мария е права за това, че без предварителна подготовка е невъзможно успешното преминаване на този тест. Спецификата му е различна и задачите, и самият тест като съдържание са непознати за българската учебна програма.
Виж целия пост
# 167
Нямам лични впечатления / ние сме германофили - традиционно от поколения и това ни е първия и основен език/, но ще цитирам две мнения на мами с деца минали през американския и сега подвизаващи се там. На моя близка приятелка сина й беше един от първите випусници. Толкова назад във времето, че следва в един от най-престижните университети в САЩ /със стипендия приет след колежа/, работи там и сега се върна тук да прави собствен бизнес, за да няма бос - сам да си е такъв. В тези незапомнени времена тя беше във възторг от обучението и дисциплина и преподаватели и организация на времето, но както тя казва - ние бяхме до портата - без право на претенции, мнение - г-н Никой. Друга моя близка е в момента пряк участник в процеса там. Сина й мина през частно френско училище, след 5 клас беше приет в Софийската математическа гимназия и след 7 се пребори за Американския. Разочарованието дойде именно във връзка с математиката. Вече втора година той дава назад, а не напред по математика. Говорих и с двете - това е супер училище, ако си се ориентирал за следване в САЩ - то е много насочено да те подготви именно за това и да си лесно адаптивен ТАМ. Ако обаче искаш да си запазиш свободата и възможността за избор, какво правиш с една орязана математика /тук аз съм пристрастна - тя е основата на логичекото мислене/ и специфична насоченост за следване в Америка?
Виж целия пост
# 168
Според мен давайки детето си в едно или друго училище /без тяхно пряко участие/ и след това насочвайки ги към една или друга гимназия /вече отчитайки и техните претенции и желания/ трябва да сме на ясно как точно си представяме бъдещето им - като професия, място за следване и реализация. Не можеш да си мислиш, че детето ти ще следва в Швейцария, Германия или Франция и да го пратиш да учи в Американския. Мисля че е много важно преди да насочим детето си към някакво училище да сме проучили къде са добрите висши учебни заведения за дадена професия, отговаряме си на въпроса - бихме ли ги пратили там и съответно ги записваме в училище което ще даде най-подходящата подготовка. Доброто образование е супер, но то не може да бъде самоцел.
Виж целия пост
# 169
Muhata, много ми беше интересно да чета твоята гледна точка за Американския колеж. Както и другия постинг на тази тема. Явно двете образователни системи са доста различни. Аз също съм пристрастна към математиката и явно това не би ми харесало там.
Виж целия пост
# 170
аз вече допълвам  пост#163, така че давайте идеи.
Виж целия пост
# 171
Бих искала да попитам (по идея на danybon, за което й благодаря   bouquet) за "Балканско училище", а също и за "Българско школо"  - имате ли наблюдения върху тези две у-ща? Какви са таксите и т.н. - търся всякаква информация, мнения и отзиви  Thinking Също ме интересува дали Балканското у-ще има прием от 1-ви клас - някъде срещнах информация за у-щето, в която се споменаваше само за прием след 7-ми клас - дали не е само гимназия newsm78
Виж целия пост
# 172
Muhata, много ми беше интересно да чета твоята гледна точка за Американския колеж. Както и другия постинг на тази тема. Явно двете образователни системи са доста различни. Аз също съм пристрастна към математиката и явно това не би ми харесало там.

Ние предпочитаме синът ни да учи в американски университет след завършване на средното си образование и затова сме се насочили към колежа.
Това, което го казва Мухата ни беше ясно в общи линии и е фактор, който засилва желанието ни Пепи да учи там.
Виж целия пост
# 173
Специално благодаря на Мухата и  Стела Мария за информацията за Американския колеж. Изключително ценна!
Марч, а на теб едно ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ!  bouquet
Школото е един от фаворитите ми или иначе казано единствения свестен вариант, ако не успее да се пребори сина ми за СМГ и ПЧМГ.
Виж целия пост
# 174
Много, много ценна тема! Благодаря на инициаторите   bouquet
Дъщеря ми е в Увекинд  Grinning
Отивам да чета отначало  Grinning
Виж целия пост
# 175
Момичета, пак съм аз:

една мисловна задача

БОАБАБ или БАОБАБ ?

Видимо не е свързано с частното образование, но ... после ще ви кажа? Вече направих справка в Езиковия център на БАН. Simple Smile

После-е-е-еден шанс за участие в играта. Grinning

Край на залаганията!
Баобаб се оказа верният отговор, но дори и в Служба «Езикови справки и консултации» на  БАН http://ibl.bas.bg/lcons_bg.htm се изненадаха.

Два дни проверявах думата и по книги, речници, гугъл. От БАН предположиха, че е трудно за произнасяне "баобаб" и затова е популярно "боабаб". Ама защо и в литературата ни е сбъркано, не знам. Може първоначално грешно да е навлязла. В речника от 2000 г. вече е правилно.

И каква е връзката с темата. Чухме, че хлапето казва "баобаб" (покрай едни приятни истории в у-щето и произведението "Малкия принц") и се учудихме. Той обаче си настояваше, че е  "баобаб" и си го казваше с лекота, а на мен и сега след 2 дни тренировки не може да ми извърти езика. Първо решихме, че е русизъм (така е на руски - мъжът ми е наполовина руснак и веднага рече и отсече  Simple Smile, а и дребният поназнайва руски), после, че е дублетна форма, ама си викам я да проверя и почнах де що се сетя за "боабаби/баобаби". Та до днес. От БАН проверяваха и те сумати речници - май нещо от синегалски идвала думата.

Та така - пуснах и тук загатката сутринта точно докато си обсъждахме "Защо избрах частно образование?". Определено смятам, че часното образование дава шанс на детето ми да се срещне със супер интелигентни хора (не че се подценяваме вкъщи) - не само преподаватели, но и други специалисти в различни области. И да научи много от тях. Направо ни посрами вкъщи - на 8 години е от 10-тина дни! Да не говорим откъм спортове колко имаме да го догонваме.   
Евала на учителите му!

Виж целия пост
# 176
Дани, истинако удоволствие ми е да чета колко си доволна от училището, което сте избрали.
Още не мога да им простя, че мен ме отблъснаха така. Още ми горчи Sad
Виж целия пост
# 177
Помня го, че е баобаб от Малкия принц Simple Smile))

Както и да е, за американския колеж - аз бих искала Теодор да учи в Англия. Много от възпитаниците на колежа заминават точно за Англия със стипендии, не за Америка. Не че имам против американското висше образование, но много е далеч тази Америка. Няма да мога да прескачам толкова често. А и съм голяма фенка на британските университети. Но все пак синът ми сам ще си реши. Мисълта ми беше, че завършилите АК лесно си осигуряват прием (и евентуално стипендия) и в английски, не само американски висши учебни заведения.

Много съм се наточила на Оксфорд, ама да видим Simple Smile)) Не знам дали е дотолкова амбициозен моят младеж. Между другото, откакто сме в Европейския съюз се отпускат много повече стипендии на български студенти в Англия.
Виж целия пост
# 178
Stella Maria, все едно си ми влязла в главата  Simple Smile и аз мисля и искам същото. Наистина доста паднаха за българи таксите в англ. университети с ЕС.
Ако искате  да добавяме в темата и за чужди ВУЗ-ове, мен много ме вълнува. И за лагери в чужбина - често ходят от ЧУ, но аз не съм много наясно. Ако някой знае, да казва Simple Smile

Millena, горе главата  Simple Smile

Пуснах покана към мамите в чужбина http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=279384.0 , но няма голям интерес.
Къде да намеря темата на чуждестранните родители в БГ, за която спомена Иса?
Виж целия пост
# 179
Дани, искаш ли отново да напишеш какво точно харесваш във вашето училище. Колкото по-конкретно - по-добре.
Може би всички да го направим?
(аз така и не си написах есето днес  Embarassed )
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия