ПРОТЕСТИ И СТРАСТИ - градините в София - продължение

  • 25 044
  • 743
# 45
Запис.
Виж целия пост
# 46
Съгласна съм с мамаваси Peace.Искам да кажа по темата за делегираните бюджети- нали  има родителски настоятелства Thinking-тяхната функция е именно да контролират  и наблюдават как се използват средствата  на детското заведение( поправете ме ако греша).Та-  мисля че може  да се предложи на вътрешно ниво  да се  събира допълнителна сума   на месец, която да не се калкулира като такса, а просот като  някакви странични пари.АКо са примерно 5 или 10 лв на дете, то ще се събере немалка сума, с която ДЗ може да разполага и да управлява и използва според нуждите си.
Виж целия пост
# 47
по принцип такива пари се събират веднъж годишно, за материали, играчки и др
някои родители доста се затрудняват с тази сума
други имат по- големи възможности и дават повече, като спонсорство
тъй като тези суми нямат задължителен характер, не знам какво ще стане ако не всички дават например, макар че като идея е добро решение и вкл участие на родителите при разпределение н средствата
много ми харесва и идеята за такси според дохода, които да остават също така в детската градина, ама за това пак трябва решение на общината/на практика е почти същото като отпускане на по- голяма сума от бюджета на общината
Виж целия пост
# 48
За първи път чувам за родителско настоятелство към ДГ - не че ги няма вероятно, просто за първи път чувам. Имам поглед върху училищните настоятелства. Те определят някаква годишна вноска, с която училищата си покриват основно разходи за канцеларски материали, някои дребни спешни ремонти, някой много необходим принтер или нещо други. Изразходването на тези пари наистина се контролира от настоятелството, но не мисля че някой директор е толкова напредничав, че да пусне родители да му надничат в делегирания бюджет. Не че прави с него нещо нередно, но тази област мисля тепърва ще се разработва.

А иначе в училището на дъщерята 15 лева на година на дете (при две деца се плаща само за едното) се събират за доста месеци. И настава едно мрънкане от типа "Ама защо пак да даваме пари, ама нали образованието е безплатно" и др. подобни. Има някои доста бедни родители, които напълно ги разбирам, но повечето не проумявам защо реагират така.
Виж целия пост
# 49
 Точно такова нещо,като казаното от Велмар, има във 2-ро ОДЗ.Минималната месечна сума беше 15лв.(за всяко дете,всеки месец),сега може и да е повече. Смятам,че не е непосилно!
 Доколкото знам от тези суми се дават и допълнения към възнагражденията на персонала.
 В градината аз си спестих английския,например,(за разлика от всички спортни дейности)-ето 15лв.за настоятелството.
 Според мен,социално слаби,или пък многодетни,и др.,трябва да плащат по-малко,но Общината да превежда пълната такса за тях,за да не се делят в градината децата на по-заможни и не толкова...
Виж целия пост
# 50
Hrisa, в нашата ясла има настоятелство.  Peace
Виж целия пост
# 51
Не бе не го оспорвам. Сигурно има. Просто аз не бях чувала. А иначе ако се регистрира като НПО може и външно финансиране по някоя програма да си намери. Но пък ще е доста по-ангажиращо.
В нашето училище се регистрираха именно за да търсят външно финансиране, но успешно проспиват всички отворени възможности. Много им се ядосвам за това.
Виж целия пост
# 52
а ма много пъти е говорено тук че е абсурдно да има критерий доход, защото за момента в българия това не може да се докаже. Да се събират пари доброволно също не го приемам, тъй като имам опит със съседи и не е до нямане на средства. Не разбирам защо трябва да се търсят начини различни от наи-логичните, като да се увеличи издръжката на едно дете и оттам таксата.
Виж целия пост
# 53
а ма много пъти е говорено тук че е абсурдно да има критерий доход, защото за момента в българия това не може да се докаже. Да се събират пари доброволно също не го приемам, тъй като имам опит със съседи и не е до нямане на средства. Не разбирам защо трябва да се търсят начини различни от наи-логичните, като да се увеличи издръжката на едно дете и оттам таксата.
ми щото никой не му се занимава да се разправя с общината и  да иска пари за децата
и защото повечето хора не са наясно с механизма за финансиране на ДГ
за дохода- все по- малко хора работят без тр договор и на минимална заплата, особено в София, и занапред вярвам че ще са все по- малко
много хора настояват за увеличение на таксите, но за да не се отрази на по- бедните родители, такса според дохода е много добър вариант
Виж целия пост
# 54
не е нужно да е много увеличението, но не е нормално персонала да взима неренгламентирани пари, така няма да се защити тяхната професия
Виж целия пост
# 55
не е нужно да е много увеличението, но не е нормално персонала да взима неренгламентирани пари, така няма да се защити тяхната професия
Не е нужно да са нерегламентирани. За това има граждански договори. В училището на каката има извънкласни дейности, които се плащат от родителите - лего, компютър и май има и други, но не ги помня. Плащат се от родителите - между 50-80 лв. на година. На учителите периодично им се изготвят граждански договори за допълнителните часове и им се плаща от тези пари.
В ДГ може да се вземе някакво решение учителките и лелките да дават по няколко допълнителни часа на месец, защото примерно групите трябва да са по 22 деца, а са по 30, и с допълнително събрани пари от родителите да им се пускат граждански договори. Плащат се осигуровки, плащат се и данъци. Ако има регистрирано настоятелство - гражданските договори могат да се сключват с настоятелството.
Разбира се е хубаво подобна система да се направи със съгласието на общината, но пък може да се окаже по-лесно изпълнимо от това да се увеличи издръжката на дете в ДГ от общината за сметка или не на увеличени такси. Все пак в училищата работи - и те се финансират на същия принцип - ще проработи и в ДГ.
Виж целия пост
# 56
Според мен такса, на база доход, е нещо много относително. Така, както аз го рабирам, това означава да се вземе дохада на двамата родители. Но в България много хора все още вземат официално една заплата, а реално друга по-висока (да се надяваме,че ще са все по-малко и по-малко, но на този етап не е така все още). И има семейства, които нямат сключен граждански брак. Според мен не е редно определяне на таксата на тази база. А и все пак не е реално таксите да станат 150 лв., примерно, защото това би било увеличение в пъти. По-реално ми се струва едно увеличение от 10-15 лв. максимум. Но и съответно увеличение на издръжката  от страна на Общината.
Виж целия пост
# 57
Според мен такса, на база доход, е нещо много относително. Така, както аз го рабирам, това означава да се вземе дохада на двамата родители. Но в България много хора все още вземат официално една заплата, а реално друга по-висока (да се надяваме,ч е ще са все по-малко и по-малко, но на този етап не е така вс еоще). И има семейства, които нямат сключен граждански брак. Според мен не е редно определяне на таксата на тази база. А и все пак не е реално таксите да станат 150 лв., примерно, защото това би било увеличение в пъти. По-реално ми се струва едно увеличение от 10-15 лв. максимум. Но и съответно увеличение на издръжката  от страна на Общината.
Това е и моето мнение!Това ли да предложим на следващата среща?!

Днес за пореден път ми бе отказано среща със районният кмет-Пламен Йорданов,кмет на община Овча Купел,към която живея...Макар и да исках среща от името не само на вас,а и на Асоциация Родители,заедно с мама от Бъдещи и Настоящи Майки...До сега сме общували със всички други институции свързани с нашият проблем,само с подобна личност не успяхме...Защо ли?!Започвам да мисля че основните проблеми наистина започват именно там...Все пак те са тези които изнасят данните по места,и за строежи и за инфраструктура...Ако някоя мама е успяла да се добере до кмета си,ще се радвам да сподели опит!!!И ако може някоя от вас да доведе подобен на следващата работна среща,ще съм много благодарна!!!Само те не са дали становище по въпроса,било то и не в наша полза...И само те не са демонстрирали желание да се справят с проблема!!!Дори и фиктивно...

Поздрави на всички!!!
Виж целия пост
# 58
мисля че няма такъв, касандра, защото те смятат че проблем с градините НЯМА?!
затова ми се искаше някак да изясним тяхната ролятаа, която май е да не застрояват терените за ДГ и училища, да предлагат построяване на нова ДГ и училище, както и ремонти за съществуващите,да контролират донякъде ДГ и училищата
но дали ги има изяснени тези неща в  някакъв документ, или са въпрос на практиката?
Виж целия пост
# 59
рабирам доводите против подоходното заплащане на такса Peace
в такъв случай предлагам да се иска увеличение на субсидията за дете съобразено с повишението на консумативите (като минимум, а защо не и повече), при което може да се увеличи таксата и да  се предвиди адекватно някои родители да заплащат по- малко( съгласете се че някои наистина са бедни и е редно увеличението да не ги засегне)
само увеличение на таксите е безсмислено да се иска, то няма да доведе до повече пари за детската градина
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия