Примерна схема на захранване (7)

  • 53 704
  • 599
# 315
На бурканчето пише "Супа от 4-я месец"букет от зеленчуци".Значи мога да я дам LaughingЯвно не сме се разбрали,не съм виждала тази крем супа ,но ще знам да не я купувам.Благодаря за предупреждението,защото като чуя за млечни неща в пюрета и каши и се изприщвам. #Crazy
Виж целия пост
# 316
От къде си купувате зеленчуците и плодовете за бебетата и не се ли притеснявате за нитратите?

1. Може био продукти (има теми за магазините в София)
2. Може замразени зеленчуци и плодове (несезонни – парадоксът е, че те могат да бъдат по-полезни от пресните)
3. Може предварителна обработка по няколко начина (за да се намалят нитратите и остатъчните пестициди)


Няколко неща, които могат да намалят нитратите:

* Подбират се средни по размер зеленчуци:
По-крехките и по-малките задържат повече нитрати, нужни за бъдещия им растеж.

* Зеленчуците се съхраняват в хладилник:
Топлината превръща нитратите в нитрити. Най-добре - в найлонова опаковка с отвор.

* Разрязват на 2-4 части и престояват в студена вода 10-30 мин.:
Губят се около 10-15% от нитратите, тъй като те са водноразтворими. Разрязването е важно най-вече за зеленчуците, които натрупват нитрати във вътрешността си. Някои дребни зеленчуци може да се накиснат цели.

* Варенето унищожава голяма част от нитратите, поне 20-40%:
Унищожава се и голяма част от витамините, тъй като зеленчуците се варят нарязани и обелени.

* Водата от варенето се маха веднага след сваряването:
В нея преминават голяма част от нитратите. Както и част витамините.

* Зеленчуците се заливат със студена вода:
Целта е да се охладят възможно най-бързо.

* Отстранява се най-нитратната част:
При чушките това е частта около опашката, при зелето и подобни зеленчуци – външните листа и кочана, при репичките и тиквичките – кората, при морковите и картофите – вътрешността, при цвеклото - най-горната част, при краставиците – частта откъм дръжката, при спанака – в проводящата тъкан и т.н.

* Сварените зеленчуци се консумират след приготвянето и не се претоплят повторно:
Така се образуват нитрити.

* Добавянето на витамин С намалява образуването на нитрозамини в организма:
Например няколко капки лимон към ястието може да възпре превръщането на нитратите и нитритите в опасните нитрозамини (макар че за този процес по принцип са нужни наистина големи количества витамин С).


Няколко неща, които могат да намалят пестицидите:
- обилно и продължително измиване под течаща вода
- белене (силно препоръчително при децата)
- най-много пестициди задържат: ябълки, череши, грозде, праскови, нектарини, круши, ягоди, малини; картофи, целина, спанак, камби
- най-малко пестициди задържат: тропическите плодове (банани, авокадо, киви, манго, ананас и пр.), зеле (броколи, карфиол и пр.), лук, грах и др.
- при сушене на плодовете пестицидите се запазват; при термична обработка повечето пестициди се запазват, някои се разпадат до нетоксични съставки
- ако се спазват стриктно карантинните срокове, остатъчните пестициди не са толкова опасни т.е. вариант е да се разчита на реномиран производител или марка
Виж целия пост
# 317
Здравейте момичета,
Чета ви и постоянно си сверявам часовника с вас.  Захраних сина си на 6 мес и 10 дни. Досега съм давала тиква, морков, картоф по 5 дни и 1 ден пауза. Косе Босе много ми хареса твоята схема на захранване и се придържах към нея. Но се появиха няколко проблема-първо с неакането, поради което искам не искам дадох пюре от круша и то веднага след деня, в който съм давала тиква с картоф Sad. Второ-хемоглобина му е нисък-108 (мисля да повторя изследванията все пак). От зеленчуците мислех да дам още поне тиквички (имам домашни), но незнам вече дали е хубаво да се връщам към тях или да преминавам към кашите и плодовете заради желязото. Знам че изобщо не е хубаво да вкарвам разбъркано храни от различни групи и сега наистина незнам какво да правя  33uu Много ще съм благодарна на помощта ви.
Виж целия пост
# 318
Косе=Босе мерси за инфото за нитратите  bouquet
Само не можах да разбера как точно се маха вътрешната част на картофите newsm78, както като изрязваш ябълка ли? Вярвай ми никога не бх се сетила. Винаги съм мислила, че нитрати има в кората........може би защото специално пък този зеленчук расте в земята newsm78 newsm78
Виж целия пост
# 319
А когато се приготви в домашни условия пюре и остатъка се замрази, след размразяването не трябва ли да се притопля, а може ли  да се размрази на водна баня? По този начин превръщат ли се нитратите в нитрити?
Имах замразено картофено пюре, което смятах да давам днес, и като прочетох това, май ще се откажа да го давам, а ще сваря нови картофки  Grinning
Виж целия пост
# 320

Нови зеленчуци - да

Не е задължително съвсем стриктно да се спазва правилото за въвеждане на храните по видове. Докато се въвеждат кашите, междувременно може да се включат още 1-2 вида зеленчуци, особено сезонни. Тиквичката е отличен зеленчук – лесносмилаем, сезонен и с регулиращо действие.

След като са въведени последователно няколко зеленчука, смисълът да се въвеждат последователно и кашите в продължение на поне 2-3 седмици е да се активират онези ензими, които обработват въглехидратите. Tака се избягва тежест и подуване на стомахчето от зърнените храни. Важното е да се дава редовно каша, а междувременно съвсем спокойно може да се включат някои нови зеленчуци или плодове.

За регулиране на стомахчето може да се пробват и други трикове, освен разхлабващите плодове. В началото на захранването те могат да действат дори обратно, но може и да помогнат.


Хемоглобин на 6 м.

Ниският хемоглобин на 6 м. означава, че запасите от желязо, натрупани вътреутробно и приемани чрез кърмата, вече намаляват. Това е сигнал, че оттук нататък детенцето трябва да се захрани правилно и здравословно, а не че има някакъв проблем.

* Един педиатър в качеството си на лекар тълкува тези резултати като проблем – защото неговата задача по презумпция е да лекува състояния извън нормалното.
* Един специалист по детско хранене (или информираният родител) обаче ще изтълкува тези резултати като нужда да се обмисли и следва един разумен режим на въвеждане на твърда храна, съобразен с детенцето.
* Така че, тези изследвания на 6 м. са мотивация да захраним и храним децата си балансирано, а не да се притесняваме излишно. На тази възраст няма анемия, има предпоставки за такава, ако на детето не се осигури нужния внос на желязо през следващите 6-18 м.

Резултатите от кръвната картина на 6 м. са отличен повод да се замислим какво ще предлагаме на децата си:
- повече пълнозърнести храни вместо нишесте например;
- достатъчен прием на месо за съответната възраст;
- включване на 'железни' зеленчуци, но със знанието, че желязото в тях е слабоусвоимо и абсорбцията му трябва да се подобри чрез правилно приготвяне и предлагане на храната и т.н.

По тази логика практиката в повечето европейски и други държави е изобщо да не се проверява хемоглобин до 2 год. Ако детето е здраво, весело, енергично и се храни здравословно т.е. няма признаците на истинската анемия – тогава тези силно ориентировъчни изследвания с кръв от пръстчето преди 2-рата година не означават кой знае какво. 105-108 е долната граница, стойности над 100 са приемливи.
Виж целия пост
# 321
Момичета, вече май ставам досадна, но моля ви дайте идеи за закуска на 15- месечно дете. Аз давам само попара и овесени ядки. Embarassed
Виж целия пост
# 322
Deni_k, от личен опит няма да съм ти от полза, но имам една книжка "Хранене на детето" от сп. "Моето бебе и аз", където има рецепи. Там са дадени рецепти за Плодова каша с грис (след 7 м.) и палачинки (след 12 м.), което според мен е подходящо за закуски. Ако искаш мога да препиша рецептите, ако сметнеш, че са подходящи за вас.
А иначе си мисля, че кус-кус също е подходящо за вас и съм срещала тук във форума мамите да го дават за закуска. Laughing
Ето и в тази тема има идеи
Виж целия пост
# 323
Благодаря  Hug
Виж целия пост
# 324
deni_k, и аз също се чудя с какво да разнообразявам закуската, така че тя да е и полезна. Аз редувам бебешкия кус кус и овесени ядки с масло и сирене. Понякога давам и кисело мляко с плод и бисквита, обаче гледам да избягвам бисквити и подобни заради захарта.  Peace

Много ще съм благодарна, ако дадете някакви идеи, а и рецепти.   bouquet
Виж целия пост
# 325
Косе Босе, много ти благодаря за изчерпателния отговор.
Виж целия пост
# 326
Нали желязосъдържащи храни не трябва да е приемат с млечни продукти, за да се усвои желязото. Важи ли същото, когато се пие желязосъдържащ препарат? На листовката нищо не пише, а трябва да ги пием по време на хранене, но имаме най-много едно немлечно хранене, тоест другите два пъти, в които пием Малтофер, желязото не се усвоява както трябва newsm78
Виж целия пост
# 327
deni_k към изброените от теб ще добавя: кус-кус, корнфлейкс /чист/, зърнена закуска, млечна попара, бисквитена торта, кисел /Петър не го засища, за това го давам следобед или като десерт/, козунак или кекс с кисело мляко...., настърган домат с хляб и сирене, правя също като попара....
Виж целия пост
# 328
Имам един въпрос към вас. Извинявам се ако е задаван и преди, но вече от толкова информация която съм изчела не помня кое от къде (явно мозъка ми изтича през кърмата) и вече съвсем се обърках.
Мисля да започна захранването със зеленчуковите пюрета, после плодовите и после кашите. Вярно ли е че трябва да се въведат поне седем зеленчука преди да се въведат плодовете? 
Виж целия пост
# 329
Мисля да започна захранването със зеленчуковите пюрета, после плодовите и после кашите. Вярно ли е че трябва да се въведат поне седем зеленчука преди да се въведат плодовете? 

Това за първи път го чувам. Wink Според инфо по-напред в тази тема - 3 зеленчука за начало стигат. Пишеше също, че първият месец може да се въвеждат само зеленчуци, за да свикне стомахчето да ги преработва. А за един месец колко зеленчука могат да се въведат - 3-4. Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия