Името Андреа за момче или за момиче?

  • 15 228
  • 237
# 150
Според мен има женско звучене
Виж целия пост
# 151
Вече ти е станало ясно как се приема името  Peace. Само да ти споделя, според мен преди време Андрея се ползвало за мъжко име, но с "я", защото моето бебе се казва така, но е с "а' Андреа. И когато се роди почти всички възрастни съседки, като питат как се казва бебето и каката отговаря "Андреа", а те - е, как така Андрея, ми то това е мъжко име. И мойта дъщеря се ядосва  Laughing и тича в къщи и ме пита- мъжко ли е името бе мамо? Аз казвам не е мъжко, как ще е мъжко Андрей е мъжко а Андреа е за момиченце. И тя тича на вън и започва да обяснява. И така- смяхме се с бабите край нас.
Виж целия пост
# 152
Според мен за момиче!
Виж целия пост
# 153
Звучи ми по- скоро женско, въпреки, че познавам момченце с такова име Thinking
Виж целия пост
# 154
според мен както името Никола, така и Андреа става и за м.р. и за ж.р.
Виж целия пост
# 155
В България е женско. Мъжкият вариант е Андрей. И двете са хубави.
Виж целия пост
# 156
сигурна съм че е женско Laughing
Виж целия пост
# 157
http://www.behindthename.com/php/search.php?terms=andrea&nmd … h&operator=or
ей тук пише че мъжкия Андреа е полулярно само в Италия... но пък вече може и в България да е така  Wink
Виж целия пост
# 158
Андреа е мъжко в България и в Италия мисля, а женският вариант в БГ е АндреЯ. Мисля, че в повечето страни името е женско все пак. На мен лично не ми харесват имената, които могат да стават и на мъжки и на женски, незнам защо  newsm78
Виж целия пост
# 159
Звучи ми като женско Peace
Виж целия пост
# 160
 Момичета, провокирана от вашите отговори, реших да се допитам до клуб Лингвистика от Dir.bg
Ето какво ми отговориха там. Дано на някой му е полезна информацията, защото незнанието е грозно оправдание за нещата , които правим в стремежа си да сме единствени  и неповторими Peace
 Тема      Re: Андрея, Андреа - име за момче или момиче?нови  [re: Zeлeниka]   Отговор на мнението
Автор   saur (Нерегистриран)
Публикувано   12.05.08 16:05



Името произлиза от гръцкото мъжко име Andreas. Правилото при преминаване на имена с този завършек на български е да се махне крайното "с". Thomas - Тома, Kosmas - Козма, Nikolas - Никола, Sabbas - Сава, и т. н. Така е станало и на латински и оттам на италиански Andrea. При Andreas имаме и групата "еа", която на български се променя в "ея", затова името става Андрея.

На старобългарски думите от този тип - като "съдия" и "мълния" - имат по два варианта: с "я" и с "и" (мльния/мльнии, съдия/съдии). При тези думи в новобългарски е запазена формата с "я", защото другата форма се бърка с множественото число и е изчезнала. Името Андрея също се е срещало и във вариант Андрей, с "и", както Матей и Матея (мъжко име!). При него тази форма не е изчезнала, понеже няма объркване с множествено число, пък и "Андрей" звучи по-"мъжко" (като "славей"), отколкото "Андрея" с окончанието си, типично за думи от женски род, което изглежда архаично. Между другото, ако нямаше вариант Андрей, никой нямаше да се съмнява в рода на името, така както никой не мисли Никола за женско име (а напоследък прехласнати по чуждото родители дори кръщават момиченца с името Никол, което схващат като женско съответствие на Никола!).

Затова и Андрей, и Андрея са мъжки имена в български.
"Андреа" е име, което е преписано (!) от някой чужд език, защото съчетание "еа" е непривично и чуждо за българския. "Еа" не се среща в никоя българска дума, защото на български се изменя в "ея". По същия начин за български не е характерно съчетание "иа", което се променя в "ия" - София, Мария, България (този въпрос сме обсъждали тук, същите неща са валидни и за "еа").

Името "Андреа" би могло да се използва и за момиче, стига родителите да не се притесняват, че името на момиченцето им означава "мъжкар". На български обаче е по-правилно и като женско име да се използва "Андрея". Не е проблем, че тази форма съвпада с мъжкото име, понеже полът си личи и по външния вид, и по фамилното име, което обикновено има род на български. И нека родителите не се заблуждават, че "Андреа" изглежда по-модерно, по-интересно и по-престижно с небългарския си облик.

П.С. В български съществува женското име Андрейка, но съм сигурен, че съврменните родители не биха го използвали, защото изглежда прекалено българско, т. е. в представите на "модерните" българи звучи "селски".
Виж целия пост
# 161
Ето какво ми отговориха там. Дано на някой му е полезна информацията, защото незнанието е грозно оправдание за нещата , които правим в стремежа си да сме единствени  и неповторими Peace


Да ти кажа, моето дете се казва АндреА, защото ми харесва. Не знам точно каква е целта на изказването ти и на цитата, но лично мен маалко ме засегна. Въпросът, който беше зададен в темата далеч не е дали името е българско и как би било българското му звучене. Не съм си кръстила детето така, защото оправданието ми е незнание. Оправдание за какво??? И незнание към какво? Между другото името Никол, е женско име, не е българско, но е женско.Мога да ти дам пример с Никол Кидман, а може би нейните родители също са се правели на единствени и неповторими? Извинявай много, но поста ти е обиден за мен, а може би и за други майки, които са избрали това красиво име за дъщеричките си. И всъщност ти постна този цитат за назидание на тези, които са си кръстили детето с това НЕ българско име ли?
П.П. Моля те да прочетеш пак заглавието...
Виж целия пост
# 162
И аз мисля, че е женско.
Имам колега, чиято дъщеря се казва така(кръстена е на него). Той Андрей, тя Андреа
Виж целия пост
# 163
Ами става за женско и мъжко име. Аз лично познавам няколко момиченце, които се казват Андреа и един мъж на около 70 години, който се казва Андреа Андреев.
Виж целия пост
# 164
mile_vale
няма какво да се обиждаш, всеки има право на мнение, и не всеки трябва да се съгласява с теб, Zelenika е обяснила хубаво, на мен лично ми допада и ми е интересно това което е копнала, защото не се бях замисляла за това...
А Никол е изцяло женско име, но НиколА е и за мъж и за жена използвано.
http://www.behindthename.com/php/search.php?nmd=n&terms=nikola&submit=Go
http://www.behindthename.com/php/search.php?nmd=n&terms=nicola&submit=Go
Предполагам че има и други такива имена, но в момента не се сещам за примери ...
Не мисля че някой иска да обижда момичетата или момчетата с имена като АндреА, НиколА и тн, всеки споделя мнение, кой как възприема името или кой какво знае за тях...има имена който са подходящи и за мъже и за жени, нищо лошо с други думи - универсални са - пък и нали всеки сам си прави своя избор в края на краищата...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия