Един мит: бебетата получават антитела от майката чрез кърмата.

  • 2 907
  • 36
# 15
Не се хващай за думата, естествено че опростявам максимално - голяма част от реакциите протичат около и в храносмилателната система, това се имаше предвид и е нормално, предвид че е много рискова по отношение на проникващите патогени; в случая нямаше нужда от задълбаване за различните типове имунни реакции. Линкът е много хубав и с достъпни обяснения, ще си го запазя за бързи проверки Grinning
Виж целия пост
# 16
 След Хедра просто човек няма какво да каже.

 Дано Кати е доволна от поясненията.
Виж целия пост
# 17
Аз не търся обяснения,дали кърмата е най-добра-всички трябва да знаем,че е така,но не вярвам в обясненията,че изцедената и охлаждана(или замразена) кърма също носи антитела TiredАз и до сега не вярвам,че 4 месеца съм давала нещо полезно на детето си,въпреки доста положителни обяснения от страна на кърмещите.Бих се раздвала,ако Хедра се включи пак и поясни и това за мен!  bouquet
Виж целия пост
# 18
Изцедената кърма си съдържа антитела също както тази, приета на гърдата - те влизат в състава на кърмата, дори бебето да не суче директно, това си е природна застраховка, нали бебето пак си го пие това мляко и трябва да ги получава. Това, което не се случва, е че няма изграждане на специфични антитела спрямо вирусите, на които е изложено бебето в момента, защото няма пряк допир между устата на бебето и гърдата, който да задейства това специфично производство - но останалите антитела (IgA) са си налице, както и специфичните, които организмът ти изработва, докато се бори с инфекция, която прекарваш ти самата. Охлаждането не ги дезактивира. При замразяване и въобще при големи температурни колебания част от тях се разпадат, както се случва с всички белтъци - затова не се препоръчва замразена кърма да се размразява в микровълнова или пък да се загрява силно (преваряване), това може напълно да разруши антителата.
Така че определено си дала на бебето повече, отколкото предполагаш Hug
Виж целия пост
# 19
Благодаря,Хедра!   bouquet
Тя не е боледувала въобще,само някой и друг сопол,бързо минал,дали е от кърмата или просто от имунна система-не знам.Като за доста хранено с АМ дете е супер здрава Mr. GreenРадвам се за това и въобще не смятам,че може да има съмнение,че се предават антитела на бебето с кърмата.Аз честно казано не съм замразявала кърма,само охлаждах,понеже нямах чак толкова много и за замразяване,но все пак съм затопляла в съд с топла вода и смятах,че по този начин се унищожават повечето антитела в кърмата,при разликата в температурите.В МВ никога не съм топлила-знам и четох от форумите,че е грешно.
Виж целия пост
# 20
Кати, просто трябва човек да е наясно с малко елементарни неща от физиологията на новороденото. Антителата могат да преминават неувредени през храносмилателния тракт, защото стомахът на новороденото не разполага нито с киселинността, нито с ензимите, с които действа този на възрастните поне докъм 6-тия месец след раждането - което е една от причините 6 месеца да се приема за възраст, в която е подходящо да започне захранването, след като тези промени са налице, за ад осигурят нужното разграждане на храните. От друга страна, луменът в червата на новороденото е пропусклив - между клетките има големи пространства, през които свободно могат да преминават големи молекули. Около 6-тия месец тези пространства се затварят и преносът на хран. в-ва, соли и т.н. се осъществява само през клетъчната стена по разнообразни механизми, които изключват свободното навлизане на вещества, които могат да причинят проблеми.

Добре де, съгласна съм с написаното, щото и аз съм чела същото, но за мен това буди друг логичен въпрос - какъв е смисълът на дългото кърмене - до година, две или три на детето? Лично за себе си не намирам смисъл. Не се заяждам, моля ако някой е на противното мнение да ми обясни.
Виж целия пост
# 21
Ами някак е същото като да питаш - има ли смисъл детето да пие мляко. Ако отговорът е да - тогава логичният въпрос е защо да пие краве мляко, като си има видово специфично такова, което се променя спрямо нуждите му и определено е по-подходящо за него от млякото на всеки друг бозайник.
Естествено, че след годинката кърмата няма чак такава роля и може да се замести доста безопасно дори с обикновено краве мляко - въпросът е защо да се прави, ако майчиното мляко е налично.
Когато човек мисли от чисто биологична гледна точка, тогава много от съвременните практики изглеждат странни и много от странно изглеждащите неща (като кърменето след годинка) започват да изглеждат логични и нормални.
Виж целия пост
# 22
Кърмата е най-добрата храна за бебетата-чрез нея то получава антитела от майката....и това въобще не е мит
Виж целия пост
# 23
Като чета за плюсовете от кърменето се чувствам още по- нещастна от факта, че нямам кърма и не мога да кърмя моето бебче
Виж целия пост
# 24
E,дa,тези теми са мъчителни за повечето потребителки тук и аз отдавна апелирах да не се пишат тук,пък било то за или против кърменето,защото няма значение-винаги стават спорове,изтъкват се предимства и винаги накрая има огорчени-аз бях дълго време такава,докато претръпнах.Ама кой ли ме чува.............
Виж целия пост
# 25
Като чета за плюсовете от кърменето се чувствам още по- нещастна от факта, че нямам кърма и не мога да кърмя моето бебче
Нормално е да се чувстваш така - като всяка майка искаш да направиш всичко за твоето дете, да му осигуриш всичко необходимо, въобще да бъдеш идеалната майка. Когато нещата не се случват точно така, независимо дали зависят от нас или не, е естествено да се чувстваме нещастни, потиснати и остро да усещаме липсата на това, което сме искали, което сме си представяли и за което сме мечтали. Само че в живота нещата рядко са идеалните и обстоятелствата при всеки са различни - според мен е важно да можем да приемем собствените си ограничения и все така да продължаваме да правим и даваме най-доброто от себе си. Не се съмнявам, че го правиш и че твоето бебе има всичко, което една любяща мама може да му даде Hug
Афродита, разбирам какво искаш да кажеш - само че неговоренето по дадена тема не премахва усещането за загуба, нито огорчението, те все така си седят дълбоко и не можеш да ги забравиш. Кърменето е нормална и естествена част от живота и би било неловко да се отбягва темата просто от учтивост - мен би ме дразнило околните умишлено да избягват темата само защото аз не кърмя (примерно) и да ме `щадят` по този начин (изживявала съм го по повод неуспешна бременност, така че ми е много познато). Това определено кара човек да се чувства някак ненормален и поне на мен ми действа по-кофти.
Виж целия пост
# 26
Жените тук биха могли да имат и още деца - защо да задаваме модел, че веднъж не-случило се кърмене ще "рецидивира"?!  Crossing Arms Нека всички четат - следващият път може да се получи!
Моят Шош яде гладко пасирани манджите - трябва ли да се подтискам, че други деца ядат на доста по-крехка възраст от чушка бюрек до кюфтета без употребата на пасатор?! Така е и с кърменето - правим каквото можем, приемаме каквото стане!
Виж целия пост
# 27
Като чета за плюсовете от кърменето се чувствам още по- нещастна от факта, че нямам кърма и не мога да кърмя моето бебче

Аз за това и не ги чета ( от тази тема съм прочела само заглавието и твоя пост). Не отричам ползите от кърменето, но съм против прекаленото вманиачаване и острия тон на някои постове в защита на кърменето на всяка цена ( не в тази тема, нея не съм я чела) и внушаването, че майките, които кърмят, са по-добри, по-близки с децата си, а кърмените деца са по-умни, по-здрави и не помня още какво. Гледай си детето, бъди щастлива, то ще го усети и също ще е най-щастливото дете на света с най-добрата мама.
Относно антителата от кърмата имам известни резерви, но не споря, че кърмата е по-добрият вариант от АМ. Но понякога кърменето просто не се получава.
Виж целия пост
# 28
Ще се включа малко неадекватно в темата ви, но понеже докато четох се сетих за една майка, която каза, че бебето й е боледувало от херпес зостер, без преди това да е боледувало от варицела... Пояснявам, че двете болести се причиняват от един и същи вирус, но първо се боледува от варицела, а после евентуално от херпес зостер... Та в случая предположих (а и лекаря така й е обяснил), че тя е предала антитела на бебето си (боледувала е преди бременността) и затова при него се е развила втората болест, прескачайки първата... Това ме навежда на мисълта, че може би имунната защита е специфична, а не обща (поне част от нея), без да претендирам, че съм права, защото не съм прочела нито ред по въпроса... Дали се предават антитела с кърмата обаче или само с износването на плода, не мога да кажа...
Виж целия пост
# 29
Дали се предават антитела с кърмата обаче или само с износването на плода, не мога да кажа...
И по двата начина се предават - не съм сигурна дали си спомням правилно, но имаше нещо такова - антителата, получени наготово от майчиния организъм през вътреутробния период и непосредствено преди раждането имат ограничен живот, около месец - затова втората защитна линия е кърмата, от където антитела се предават постоянно, за да не се получава срив. Това е и причината дори известно време след спиране на кърменето да има протекция - все още в организма на детето има активни антитела за няколко седмици.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия