Болни деца в ясли и детските градини

  • 13 794
  • 232
# 210
Хич няма да ви чета глупостите повече Grinning НЕ сте ми свахнали иронията, карай! Пожелвам здраве на всички!

Късно е, чадо, вече си между шамарите  Mr. Green
Виж целия пост
# 211
"И какво стана всъщност - въпросната майка призна ли, че детето е на антибиотик? И много искам да разбера кой лекар се подписва, че едно дете е здраво и може да ходи на ясла, докато е на антибиотично лечение и издава съответния документ."
Възможност такава- личния педиатър пише, че детето е здраво, а друг, при частен прием, установява заболяване и изписва лечение.
Не виждам как ще се направи изследване на дете без съгласие от страна на родителите. Кой, да речем, ще разпише амб. лист? Там е предвидено "родител".
Казвам, че трябва да има регламент за такива случаи - ама не може и само на честни сини очи да караме. Има определени изисквания и положение, с които ако не си съгласен, просто детето не посещава съответните заведения.
Частния лекар като прецени, че детето е болно, а личния педиатър друго и разминаването в диагнозите е наистина драстично, то аз бих сменила личния - не ми трябва такъв, дето да не вижда проблем, ако той съществува. Взимам отпуска в такъв случай.
Виж целия пост
# 212
 Wink В друга насока пиша- давам вариант за това, как може да се установи заболяване и едновременно с това да се снабди човек с документ, че детето е здраво. Това се прави, разбира се, съвсем умишлено от страна на родителя, така че въобще последният няма причини да хукне за смята на джи-пи-то. Естествено е, че ако детето е на АБ то не може да е здраво и с това родителят е наясно.
За изискванията за минимални изследвания- при първоначален прием и при отсъствие от детското заведение над определен брой дни се иска медицинско /което всеки може да си вземе май без проблем/, че детето е здраво. На определен /доста голям/ период се пуска по едно изследване за чревни паразити и до там се изчерпва задължителния контрол, освен ако през последните 2-3 години не е налице някаква промяна в насока позатягане на положението, но се съмнявам.
Какво реално като нужди съзирам тук- следва да има обща норма относно що е това здраво дете, което може да посещава детско заведение. В тази норма, разбира се, няма да попадат само понакихващи и подсмърчащи от време на време деца, болест е по- сериозно отклонение от нормалното здравословно състояние на човека. Забрана за посещение на болни и носители на опасни ЗАРАЗНИ болести деца /последното е различно от "болни", мисля, че това е ясно/. Стандарти за редовни прегледи и то не от страна на личния педиатър, който каквото го замолиш, това ще ти пусне, понеже утре ще дойде декември/юни и ще го смениш с по- сговорчив. Прегледът следва да се осъществява от специално длъжностно лице към детското заведение, което да притежава нормативно определени правомощия. Отказът от преглед и изследвания от страна на родителя следва да се обективира документално и може да се санкционира с отстраняване на детето от заведението за определен период и окончателно изключване при надвишаване на този период, ако през него не са предприети задължителните прегледи и изследвания. Това не е незаконно, незаконни са насилствените прегледи и изследвания.
Старая се да съм конкретна от към предложения, общото негодувание и мърморене произвежда ефекта на чиста нула. Предложенията търпят вариации, но са поне конкретни.
Вие как виждате една необходима и конкретна промяна?
Виж целия пост
# 213
Wink В друга насока пиша- давам вариант за това, как може да се установи заболяване и едновременно с това да се снабди човек с документ, че детето е здраво. Това се прави, разбира се, съвсем умишлено от страна на родителя, така че въобще последният няма причини да хукне за смята на джи-пи-то.
Да, извинявам се, не видях редакциите в поста  bouquet
И именно за да се избегне такова умишлено нарушение, трябва медицинския персонал в заведението да си върши работата.
За другата часто от поста - да, напълно подкрепям и смятам, че това е начинът да се направи нещо конструктивно по въпроса.
Виж целия пост
# 214
Да, така е, трябва мед. персонал да работи, както и считам за необходимо разписване на точни правомощия на контролиращия тези обстоятелства в детското заведение и санкции за нарушаването на същите- както за длъжностното лице, така и за недобросъвестни родители /отказващи преглед и изследвания/.
Предложението за санкциите на родителите, разбира се, описах не като глоба, а като отстраняване на детето.
Виж целия пост
# 215
Аз пък смятам, че детето не трябва да се допуска в детската градина, ако е заразно и има съмнения, че ще зарази другите деца или персонала. То може само да подсмърча, но пак да е заразно болно. Това трябва да е водещ критерий. Медицинско лице трябва да преглежда децата и да преценява ситуацията. Ако детето подсмърча заради алергия, връща се в къщи до доизясняване на случея и представяне на документи.   
Виж целия пост
# 216
Кое трябва да е водещ критерий следва да се реши от специалисти и да се обективира в писмено общозадължително правило за поведение, достъпно и задължително за всички, за да няма излишен фолклор. Последният е занимание вредоносно, що се касае до този проблем.
По същият начин следва да се конкретизира кой ще установява фактите и по какъв начин следва да става това, какви ще са последиците от неизпълнението- по причините, изложени вече тук.   
Задължение, нескрепено със санкция, просто е безсмислено да съществува. Неясните правила също са безсмислени.
Виж целия пост
# 217
Каквито и преложения да дадете, рано или късно и тук ще стане като в чужбина- всички ще ходят в градина-и болни и здрави, за да не се налага на родителите да отсъстват от работните си места. Много е удобно така.
Виж целия пост
# 218
Според мен, вие гледате на ситуацията от грешния ъгъл. Когато един човек е болен той отива на лекар и лекаря преценява до колко е болен човека и доколко е важно за въпросния човек да лежи в къщи. С други думи когато аз подсмърчам отивам на лекар, той ме преглежда и преценява дали за мен е нужно да лежа в къщи. Ако е нужно дава болничен, ако не, ми казва да си ходя по живо по здраво. Така е и с децата.
Никой няма да започне да третира всеки от стотиците вируси както третира Варицелата, само защото част от децата и възрастните правят усложнения.
Съжалявам, може да ви се вижда крайно мнението ми, но така стоят нещата. Никой лекар не слага карантина за един сопол. Когато моите деца са с хрема и кашлица, аз ги водя при техния педиатър и той преценява доколко състоянието им изисква домашно лечение, заради тях самите, не заради другите 30 деца в градината. Напоследък ни изпраща "по живо по здраво" и щом той е преценил, че децата няма нужда да си седят у дома, не дава болничен, а те самите не правят усложнения не виждам защо трябва да ги държа затворени.
Виж целия пост
# 219
ити, сега разбирам защо говорим на различен език, не става паралел между частна и държавна чсла, както за добро, така и за зло Peace
Виж целия пост
# 220
ити, сега разбирам защо говорим на различен език, не става паралел между частна и държавна чсла, както за добро, така и за зло Peace
Е, не съм склонна да се съглася напълно, защото и двете имат общи правила, явно е въпрос също доколко те се спазват. Освен това, в ЧДЯ имат много повече интерес да приемат и болно дете, защото така ще си вземат пълната такса. Не твърдя все пак, че положението е еднакво!
Виж целия пост
# 221
...Когато един човек е болен той отива на лекар и лекаря преценява до колко е болен човека и доколко е важно за въпросния човек да лежи в къщи. С други думи когато аз подсмърчам отивам на лекар, той ме преглежда и преценява дали за мен е нужно да лежа в къщи. Ако е нужно дава болничен, ако не, ми казва да си ходя по живо по здраво. Така е и с децата.
Никой няма да започне да третира всеки от стотиците вируси както третира Варицелата, само защото част от децата и възрастните правят усложнения.
...

Точно за това писах, че следва първо да се дефинира понятието "болен", а заразата да се счита като основание за отстраняване от детско заведение само при наличие на "опасна болест".
"...следва да има обща норма относно що е това здраво дете, което може да посещава детско заведение. В тази норма, разбира се, няма да попадат само понакихващи и подсмърчащи от време на време деца, болест е по- сериозно отклонение от нормалното здравословно състояние на човека.". Затова и писах против самоцелното тълкуване на тези понятия.
Респираторните заболявания са толкова много и се изкарват толкова различно, че не ми е работа на мен, нито на която и да било друга майка, да ги поставя под общ знаменател. Наличието или отсъствието на болест затова се преценява от специалист, а не от поредната мислеща че знае всичко майка. Само че лично аз считам, че този специалист не следва да е джи пи то, когато става въпрос за преценка дали детето да посещава ДГ, писах обстойно защо смятам така.
Виж целия пост
# 222
ити, сега разбирам защо говорим на различен език, не става паралел между частна и държавна чсла, както за добро, така и за зло Peace
Е, не съм склонна да се съглася напълно, защото и двете имат общи правила, явно е въпрос също доколко те се спазват. Освен това, в ЧДЯ имат много повече интерес да приемат и болно дете, защото така ще си вземат пълната такса. Не твърдя все пак, че положението е еднакво!

със сигурност има разлика в правилата, но в ЧДЯ плащайки сериозна такса, имаш право и на изисквания.
Не съм чула да се приспада от цената за месеца при отсъствие, говоря за болшинството ясли, пак завси от конкретната.
Но децата са по-малко, контролът е повече.
Записвайки детето си в ЧДЗ, знаеш защо правиш такъв избор.
Виж целия пост
# 223
ити, сега разбирам защо говорим на различен език, не става паралел между частна и държавна чсла, както за добро, така и за зло Peace
Е, не съм склонна да се съглася напълно, защото и двете имат общи правила, явно е въпрос също доколко те се спазват. Освен това, в ЧДЯ имат много повече интерес да приемат и болно дете, защото така ще си вземат пълната такса. Не твърдя все пак, че положението е еднакво!

със сигурност има разлика в правилата, но в ЧДЯ плащайки сериозна такса, имаш право и на изисквания.
Не съм чула да се приспада от цената за месеца при отсъствие, говоря за болшинството ясли, пак завси от конкретната.
Но децата са по-малко, контролът е повече.
Записвайки детето си в ЧДЗ, знаеш защо правиш такъв избор.

Позволи ми да не се съглася. Миналата година по време на стачката дадох Боби в частна детска градина. И аз си мислех, че там ще има контрол. Обаче - уви! Пред очите ми родители носеха антибиотика на детето и го даваха на госпожите с указание кога да го дават.......

За таксата си права - плащаш си пълен размер, независимо колко дни детето ти е посещавало градината.
Виж целия пост
# 224
ити, сега разбирам защо говорим на различен език, не става паралел между частна и държавна чсла, както за добро, така и за зло Peace
Е, не съм склонна да се съглася напълно, защото и двете имат общи правила, явно е въпрос също доколко те се спазват. Освен това, в ЧДЯ имат много повече интерес да приемат и болно дете, защото така ще си вземат пълната такса. Не твърдя все пак, че положението е еднакво!

със сигурност има разлика в правилата, но в ЧДЯ плащайки сериозна такса, имаш право и на изисквания.
Не съм чула да се приспада от цената за месеца при отсъствие, говоря за болшинството ясли, пак завси от конкретната.
Но децата са по-малко, контролът е повече.
Записвайки детето си в ЧДЗ, знаеш защо правиш такъв избор.

Позволи ми да не се съглася. Миналата година по време на стачката дадох Боби в частна детска градина. И аз си мислех, че там ще има контрол. Обаче - уви! Пред очите ми родители носеха антибиотик и го даваха на госпожите с указание кога да им го дават.......
Има общи държавни наредби към всички дестки заведения - за тях говоря - доколко се спазват, очевидно е мноого различно Confused
Както има към всички болници, университети, училища и т.н.
За изискванията си права - преди няколко седмици Калина беше със запек и съответно имах предпочитания какво да яде и какво - не, спазиха ги и проблемът се реши за 10-тина дни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия