Примерна схема за захранване 8

  • 55 750
  • 619
# 480
Мами, благодаря ви за отговорите Flowers Bouquet, но на мен ми се налага да захранвам, тъй като ще почвам работа Crossing Arms
Мисля да почна с картоф, после да минем на морков. После двете смесени, правилно ли съм разбрала? newsm78 Само че от кой ден да почна да давам следващия зеленчук и да има ли дни без пюре между тях? Всъщност с въвеждането на картофа ли става замяната на едно кърмене или доста по-продължително във времето и през това време със смяна на зеленчуците?

Извинявам се за много въпроси, то аз дори не знам дали се разбира за какво питам ooooh! ooooh!

 Kissing Heart
Виж целия пост
# 481
Искам да попитам - от около половин месец дъщеря ми отказва да яде всякакви пюрета. Допреди това бях заместила обедното хранене със зеленчуково пюре (ядеше по 160-170 гр.) с апетит, предстоеше да въведа месните...
Сега не иска въобще да си отвори устата, дори не ги опитва, сърди се и плаче Sad
Не отказва да яде само прясно пасираните плодове, които и давам и кашата надвечер.
Имал ли е някой от вас подобен проблем и как се справихте?
Благодаря!
Виж целия пост
# 482
Здравейте  мами аз съм майка на  двама  сина .Евелин е на 8 г.Мишлето  Стиви  днес  прави  3м.Много се  радвам че вече  имам време да напиша и аз някой ред.Стиви е на изкуствено  хранене.Започнахме с нан1 но повръщаше много и сега сме на фризовом.Като навърши 2м. започнах  да давам сок от ябълка и морков.Днес за пръв път опитахме пюре - плодово. Не го хареса много мръщи се.Пишете ми дали не избързах.
Виж целия пост
# 483
към безмлечните каши искам да добавя:

овес с круша на сънвал - никола много я хареса, с нея въведох овеса
има на сънвал и пшеничен грис, ще я пробвам съвсем скоро
има и една нежни фибри, мисля че беше, на нестле. с овес, пшеница и слива. също ще я пробвам
днес въведох пшеницата с пълнозърнестта каша на ХИП от бурканче и коричка хляб. е, толкова беше щастлив с тая коричка
Виж целия пост
# 484
Здравейте отново от мен. Преди месец ви писах (на 5-та страница), бях много притеснена за слабото наддаване на детето ми. Много съм благодарна за подкрепата ви, но този месец пак се нуждая от вас.
Малко пред … ;ик).
Детето постоянно увеличава апетита си за твърда храна, но засега не е достигнал нормите на нашата педи. На последната консултация тя направо ме побърка с твърдението, че синът ми бил хипотрофичен (много слаб и недохранен). За всеки случай се консултирах и с друг педиатър и тя каза, че детето ми се развива чудесно и е напълно здраво (никога не е боледувал или вдигал температура, всички изследвания са му перфектни, има добър тонус, говори си бебешки, изправя се, когато го държим за ръцете изправен, се опитва да прави крачки, спокоен е с чужди хора, общителен, много любопитен, обича да играе и да се закача, не плаче много и обикновено плаче, когато не може да се справи с някоя играчка (тоест не може да я разпарчетоса...)), но и тя смята, че има лек проблем с килограмите - 7,5 кг в момента на консултацията с нея (преди 4-5 дни), на 9 месеца и ръст 71 см.
Тъй като диагнозата звучи много страшно, но аз смятам, че е силно преувеличена, пускам и това клипче тук или тук, за да прецените и вие сами дали детето ми изглежда много слабо или със слаб тонус или забавено развитие. Клипчето е правено миналата седмица.

Втората педиатърка препоръча следния режим на хранене:
6ч. кърма
9-9:30ч. каша със сирене (30 гр. - малко повече от кибритена кутийка) - общо 200 гр.
12:00ч. 30-40 гр. супа + ястие 200 гр. + десерт 2-3 парченца плод/ кърма
16:00ч. през ден кисел, през ден каша - 200 гр.
18:00ч. супа със сухар (170-180гр.) и кърмене

В началото се успокоих, защото имах ясен план за действие. Но, както писах в началото (стр. 5), синът ми не е особено ящен. Има си апетит, когато е гладен и когато му харесва, но това не е много често. В повечето случаи, след като изяде половината, му писва и се разсейва, мръщи се...
Засега успявам да му дам (не споменавам кърменията, защото са на поискване по принцип):

сутрин - каша - около 130 гр - 150 гр.
обяд - ястие/месно или зеленчуково пюре - 180-190 гр.
следобед - кисел или друго плодово кремче/ плодова каша с извара - от 50гр. до 180 гр. (според настроението или според това дали е по-леко или по-тежко ядене)
вечеря - супа със сухар и сирене/пюре със сирене - от 100 до 180/190 гр.

При тази схема суче сутрин и вечер, понякога през нощта, а през деня, само когато иска да заспи. Суче по-вяло от преди, затова днес на обед, например, първо го накърмих, изчаках малко и тогава му дадох пюре. Сука добре и изяде 180 гр. пюре, но пък яде съвсем малко каша следобед.
Виждам, че трябва да изпива поне 500 мл мляко на ден, а при тази схема не съм сигурна, че поема достатъчно.

Въпросът ми е: как да променя схемата според нуждите на детето, така че да не е недохранен и да се храни балансирано? От кое мога да намаля, кое мога да разредя или променя? Кое е най-важното хранене, на което трябва да наблегна, в случаите, когато на Ники не му се яде и се мръщи, за да е поел все пак задоволително количество калории?

Забелязах, че сутрин яде с охота, на обяд - също (макар да прави понякога изключения), вечерята е най- трудна, изненада е, ако си изяде всичко.

ПП Забелязах, че между консултацията с нашата педи, преди 10-тина дни и втората консултация - 4-5 дни по-късно, Ники беше качил цели 100 грама, вече беше почнал да си изяжда всичко от кухнята (супа, ястие, кисел) за деня. Също се сещам, че преди първата консултация тъкмо се бяхме върнали от планина, Ники почти не яде твърда храна там, а и имаше разтройство... Дали пък това не е повлияло? Но пък вече за кой ли месец все по мъничко наддаваме...
Виж целия пост
# 485
Не знам дали тук е мястото да питам, но вие отговаряте бързо затова ще го направя тук. Понеже изкарахме този летен грип с повръщането и два дена бяхме на кърма. Днес ще започваме захранване постепенно с оризова каша и пюре от картоф и морков. Та въпроса ми е към оризовата каша трябва да прибавям печена ябълка и не знам как точно да я правя. Има ли технология която да спазвам или обелвам и запичам във фурната? 
Виж целия пост
# 486
ЛУРДЕС щом ще заместваш хранене тогава предлагаш първо пюрето и после кърмиш.Храненето е заместено когато достигнеш такова количество пюре,че детето после да не иска да суче.Обикновено това става за около 10 дни,но зависи и от самото дете.Води се по него.
1 ден-1 ч.л. карт.пюре,2 ден-2-3 ч.л.,3 ден-5-6 ч.л. и т.н.Поне в началото на захранването е хубаво всяка нова храна да се дава поне по 5 дни,за да се проследи за евентуални реакции.След тези 5 дни правиш 2 дни почивка от нови храни,а можеш да даваш вече въведени.Като втора нова храна продължаваш с морков като започваш пак с 1 ч.л. морков прибавен към карт.пюре.На другия ден 2 ч.л.морков и т.н.
През първия месец от захранването можеш да заместиш едно хранене,през втория-2 хранения ,през третия-3 хранения.Като начало се започва на обяд да се дава новата храна,след това новите храни остават за обяд,а вече въведените-следобяд.Морковът и картофа запичат затова е добре да въведеш някой разхлабващ зеленчук след тях-тиквичка,тиква.И след тези 4 зеленчука/вече ще е минал 1 месец/,можеш да въведеш оризова каша-принципът на въвеждане е същия-всеки ден увеличаваш количеството постепенно.Докато въвеждаш кашата 5 дни я даваш на обед,а следобед даваш пюрето,после можеш да ги размениш-на обед зеленч.пюре,следобед каша.Сега вече можеш да въведеш и някое плодово пюре/ябълки,круши,сливи/-ако детето има проблем със запека или да се прибавя към кашата,понеже е по-безвкусна оризовата каша.
Виж целия пост
# 487
*dega* дъщеря ми от 2 месеца отказва да яде зеленчукови,месни пюрета и каши.За съжаление аз още не съм се справила с проблема,но пък всеки ден й предлагам-понякога изяжда 1 лъжичка,друг път като види лъжичката и веднага започва да нервничи и дори не иска да го опита.Опитвам да слагам в плодовите пюрета,които яде по 1-2 лъжички от някое пюре,което не харесва,но тя почти винаги усеща и не си отваря устата.Например онзи ден й дадох страшна комбинация-понеже много харесва пюре от манго,сложих в него 2 лъжички пюре с телешко и картофи и го изяде.Но на следващия ден не искаше вече да го яде.За тези 2 месеца 2 пъти е изяждала по 1 пюре 130 гр.на Гербер с моркови и картофи с такъв апетит,че просто ме учуди.Тя отказа храната когато започнаха да я мъчат зъбките,не знам при вас дали е свързано с това.Първото зъбче така чакано 2 месеца излезе преди 3 дни и се надявам да си възвърне апетита.
Пробвай с различни марки пюрета,може нещо да й хареса.
Home raider напиши ми вашия режим на хранене,може и на лични. Hug
Виж целия пост
# 488

Включване на жълтък
- Може на всяко хранене, в което няма месо и сирене.
- Има схеми на захранване, в които жълтък се въвежда с храната за закуска или с плодово пюре.
- Може спокойно по ½ жълтък 2 пъти седмично, дори 3 – след като няма месо в менюто. След месец-два или около 1 год. може 2-3 жълтъка седмично.

Алтернатива на месото за тази възраст
- Жълтък: 10 месеца е добра възраст за жълтък, наистина е разумно е да се включи с приоритет в случая, все пак е източник на добре усвоимо желязо.
- Леща: съдържа ценни белтъчини, сравними донякъде с тези на месото, макар че не може да го замести. Препоръчва се 1-2 седмично, но в случая може спокойно 2 пъти.
- Елда и просо: домашната каша е хубав вариант, не че може да компенсира вноса на желязо, но тези зърнени храни са богати и на други витамини и минерали.

Зехтин
Освен в кашите, май няма къде на друго място да се включи. Видът на кашата няма значение, той само ще внесе повече енергия и важни мазнини, не подпомага усвояването на витамини в случая. Може ½ или 1 лъжичка дневно.

Обогатяване на менюто
- Вариант е да се пробват пресни пюрирани зеленчуци: на 10 м. са подходящи краставица, морков, марули.
- Може пшенични кълнове след около месец – те са удачна храна след 1 год., но малко по-рано няма да е проблем, все пак имат чудесна хранителна ценност и ще допълнят добре едно по-оскъдно меню, особено безмесно.

Най-важното е да се поддържа режима на кърмене. Дежурният съвет на педиатрите в такива случаи е да се намали млякото, за да принуди детето да яде твърда храна, но резултатът най-вероятно ще бъде едно изнервено и объркано детенце.
Виж целия пост
# 489
Здравейте  мами аз съм майка на  двама  сина .Евелин е на 8 г.Мишлето  Стиви  днес  прави  3м.Много се  радвам че вече  имам време да напиша и аз някой ред.Стиви е на изкуствено  хранене.Започнахме с нан1 но повръщаше много и сега сме на фризовом.Като навърши 2м. започнах  да давам сок от ябълка и морков.Днес за пръв път опитахме пюре - плодово. Не го хареса много мръщи се.Пишете ми дали не избързах.

Детенцето подсказва кое е най-добре за него. Явно не е готово за твърда храна.

Със сигурност знаеш какви са проблемите от въвеждането на сокове от 2 м. и пюрета от 3 м. – много по-голяма вероятност за алергии, поражения върху все още неизградената чревна лигавица, неправилно усвояване на храната от недоразвитата храносмилателна система и т.н. Освен това, последиците са видими на доста по-късна възраст.

Много дечица нямат проблеми с ранното захранване - за съжаление все повече са тези, които имат. В съседния подфорум имаше тема с анкета за алергиите, вкл. хранителните, и резултатите бяха доста стресиращи.

Тази препоръка за захранване на възраст 2-3 м. е свързана пряко с факта, че преди качеството на изкуствените млека е било крайно незадоволително (плюс факта, че не се е подкрепяло толкова активно кърменето). Съответно единственият начин остава да се вкарат отвън витамини, минерали и т.н. чрез сокове и пюрета. Сега при качеството на всички марки АМ (или при кърмене поне 5-6 дневно) няма никакъв смисъл от нещо друго - млеката са наистина добри. Другата храна само ще създаде проблеми преди възраст 4-6 м.



Та въпроса ми е към оризовата каша трябва да прибавям печена ябълка и не знам как точно да я правя. Има ли технология която да спазвам или обелвам и запичам във фурната? 

Ябълка - задушена
Единият начин е да се приготви на пара.
Другият начин е да се задуши в мъничко вода. Пасира се със или без водата.
При тези начини на приготвяне остава сочна.
Времето за задушаване е доста по-малко от печенето.
Добавя се към готовата каша.

Ябълка - печена
Единият вариант е да се пече обелена и нарязана на възможно най-едри парчета.
Другият по-здравословен вариант е да се пече цялата ябълка с кората, но почистена от семките.
Пасира се само ябълката или се добавя малко вода преди пасирането.
Печената ябълка много запича.
Виж целия пост
# 490

На едно мнение сме. Simple Smile

По-горе дадох и двата подхода за захранване с месо – редуване през ден, който традиционно се препоръчва от българските педиатри (и в който има логика), както и по-честото предлагане на месо, който е практика на почти всички останали места (и който обяснява донякъде невисоките грамажи на месото в готовите пюрета).

Конкретно за случая – може да бъде доста стресиращо за детето, ако се променят прекалено много неща едновременно. Главният приоритет е да се осигури достатъчно мляко – например да се промени мъничко храненето сутрин и привечер, в такъв случай поне обедното месно хранене може да си остане същото. И няма да е грешно или да кажем, че промяната тук остава като втори приоритет. Все пак става въпрос за вече изграден режим на хранене; докато линкът по-горе дава насоки как да се постъпи при предстоящо захранване.

Съгласна съм на 100%, че поравно месни и безмесни яденета в седмицата е най-разумното приложение на препоръката за редуване на месо и зеленчуци. И наистина не трябва да се прекалява с месото – завишените грамажи месо, които препоръчват българските педиатри, са съобразени точно с практиката да се дава месо през ден поне до 10 м. Пък и назад в темата е обсъждано колко различни са стандартите за количество месо и честота на предлагане по възраст, докато за млякото като най-важна храна до 1 год. няма такива разминавания.
Виж целия пост
# 491
Косе Босе много ти благодаря за отговора  Hug
Жълтъкът много й хареса.Давам й директно в устата на трохички и отваря уста за още.
Иначе за препоръката на педиатъра си права:отдавна ми казва да я оставя цял ден гладна и да не й давам да суче и така щяла да изяде пюрето.Другата лекарка пък ме кара да отбивам септември,за да прояде.
Не смея да се зарадвам още ,но от 2 дни на обед изяжда по 1 бурканче 130 гр. с пилешко и телешко месо със зеленчуци на Гербер-досега не й  бях давала от тези пюрета и явно й харесаха. Wink
Виж целия пост
# 492
erota, и никола много ги харесва тези пюрета, месните на гербер по 130гр. и аз имах затруднения в началото, особено с някои зеленчукови, но понеже желязото му беше ниско и след месец и половина захранване вкарах месата и о, детето си ги хапваше с огромен апетит. гербер имат и едни 'супи' за след 6 месеца, по 190гр, с масло са вътре, така вкарах маслото. също доста му се усладиха. аз почти всеки ден давам месо, но често го смесвам със зеленчуково (става половин месно с половин зеленчуково) като подбирам какво зеленчуково де, да не стане съвсем омешано
надявам се твоето девойче да прояде, че още си спомням как трябваше да се боря с неговата анемия, а той искаше да цоцка основно (оказах се аз анемична)
Виж целия пост
# 493
Невена и аз бях чела тук във форума,че са много хубави месните пюрета,но в нашия град никъде не намерих-предлагат се само плодови и зеленчукови.Случайно открих кой е представител и откъде мога да ги взема.Наистина техния вкус и консистенция са коренно различни от Хип.И аз забелязах че повечето им пюрета са с масло,което трябва да избягвам заради АБКМ,но важното е че има няколко които мога да предлагам.
Даваш ми добра идея да се изследвам за анемия  Hug
На 6 месеца когато изследвахме Симона си проверих и моя хемоглобин и беше 130 при положение че след раждането беше 93/пих Малтофер 1 месец/.
Виж целия пост
# 494
ами аз живея в букурещ и тук никакви ги няма. зареждам се от софия в по-големи количества. не във всички има масло да, сега като си ходя до софия, ще купувам пак и ще разгледам отново
иначе на хип харесва телешкото с морков и ориз, другите по-трудно се ядат

аз си изследвах хемоглобина и желязото, когато никола беше на 4м и 1/2, всичко беше ок. на 7м мерихме него и хемоглобинът не беше ужасен, но желязото беше почти нулево. след 2-3 седмици се премерих и аз и хемоглобинът беше на долната граница, но желязото доста под границата. беше ме изцедил за 3 месеца. а все пак основно се кърмехме. почнах да пия малтофер, докато го захраних нормално с "железните" храни
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия