Детските градини

  • 3 831
  • 23
# 15
Няма спор, че най-доброто за нашите деца е платен отпуск по майчинство, независимо от възрастта на осиновяване на детето.Но тъй като очевидно няма законодателна воля в тази насока, мисля, че майките на осиновени деца би трябвало да бъдат подпомогнати по някакъв начин в началния етап на отглеждане. Един от лесните начини според мен е да има преференции за записване в ясли и детски градини на деца в годината на осиновяването им/ но не в следващите години/ Нека тези преференции дори да не са за родителите, нека са за съответните РДСП, които да кандидатстват за определен брой/ процент/ места на деца, които през съответната година ще бъдат с документи, подлежащи на разглеждане пред съветите по осиновявания.Мисля, това е справедливо.

И малко встрани от темата, но да ви питам нещо с практическа насоченост -какво бихте ме посъветвали да избера/защото евентуално ще ми се наложи такъв избор/-частна детска градина или бавачка?
Виж целия пост
# 16
Тъй като пак си изпуснах времето за писане да уточня, че горният пост е от мен. Ще съм благодарна да ми отговорите на последния въпрос, ако някоя има подобен опит.
Виж целия пост
# 17
Бавачка съм ползвала, мисля, че е добър вариант.Частна детска- не съм,но имам опит с градините като цяло.Децата са податливи на разболяване в тази възраст, а като знам как си лепят едно от друго.....ако нямаш възможност за чести болнични , ти или мъжа ти,или за стабилизиране на детето след боледуване с баби вкъщи, по-добре- бавачка.
Виж целия пост
# 18

И малко встрани от темата, но да ви питам нещо с практическа насоченост -какво бихте ме посъветвали да избера/защото евентуално ще ми се наложи такъв избор/-частна детска градина или бавачка?

Зависи от бавачката и от учителката в частната детска. Която от двете е по-добър педагог според теб. Лично аз бих избрала частната детска заради контакта с други деца, общуването, навиците да живее в колективна среда, което ще му се налага години наред. Освен това в детската градина се организират забавления, които никой бавачка не може да осигури. Да не говорим за предучилищното обучение, което не е никак маловажно.
Що се отнася до здравето- преценяваш сама- дали е често боледуващо детето. Съгласна съм, че много се заразяват децата едно от друго в детската. Но например при нас не е така. Да чукам на дърво.  Grinning Въпреки многото местения, от град на град, от градина на градина  почти не боледува.
Виж целия пост
# 19
Бавачка съм ползвала, мисля, че е добър вариант.Частна детска- не съм,но имам опит с градините като цяло.Децата са податливи на разболяване в тази възраст, а като знам как си лепят едно от друго.....ако нямаш възможност за чести болнични , ти или мъжа ти,или за стабилизиране на детето след боледуване с баби вкъщи, по-добре- бавачка.
Аз съм избрала този вариант за малката - бавачка, точно поради честите боледувания, пък и мисля и за Исак като боледува, но най-много до 3 годишна възраст - след това на детска.
Дарена принципно е права, че в детската градина общуват с деца, но след определена възраст - горе-долу 2-3 години това е добър вариант.
Светкавица, във вашия случай обаче - детето е осиновено на по-голяма възраст, аз бих избрала детска градина.
Виж целия пост
# 20
И според мен е необходимо да се работи за промяна в законодателството не в посока "предимство" в детска градина или училище а в насока (предложена преди доста време от форумски мами) майчинството на осиновителките да започва от момента на осиновяване или поне да е предвиден период на адаптация на осиновеното дете в новата среда и семейство.

Аз ползвах половин година платено майчинство, после си взех и неплатеното такова, но за да внасям дан в семейния бюджет се наложи да работя на хонорар и да взема бавачка (която ползвах и 1 месец в началото докато ми тръгне майчинството) за определени часове от седмицата когато имах ангажименти с допълнителната работа...

Така ми се събра 1 година прекарана с Марти, която си беше много важна за мен, но безкрайно недостатъчна - почти ритуалния драматизъм при оставянето му в яслата и впоследствие в градината сутрин ни късаше сърцата 2 години .... Практически и досега се чувства изоставян всеки път когато се разделяме дори и за малко.

 
Виж целия пост
# 21
Безспорно, най-важно е да се предвиди законодателно майката и детето след осиновяване да са заедно достатъчно време за да се адаптира детето, да навакса, ако има изоставане и пр.
Но като четох, си спомних как ходих-бротих по детските ясли, преди да запиша Анди (с протекция, макар да се опитвах да избегна това) и две директорки ми заявиха "Госпожо, майките записват децата при нас още по време на бременност!" Е при нас нямаше как... Но това се бели кахъри - преглътнах го.
Мисля, че детска градина е по-добре, както е писала Дарена. Аз имам и още едно побъркване на тази тема и досега не мога де се преодолея по отношение на бавачката - достатъчно е подхвърлян между чужди лели Анди за обгрижване, ако е болен аз съм до него, ако не - детската градина все пак е друго.... Не знам как да го предам, но не мога да се преодолея, макар много да ми боледува тази година и се измъчих с гледане на болно дете и притичване по 2 пъти на работа през деня, защото няма кой да ми поеме работата....
Виж целия пост
# 22
По въпроса за платеното майчинство при осиновяване, независимо от възрастта на детето - две мнения по въпроса няма. Такава трябва да има (ама на кои ли от законотворците му пука?). Независимо, че аз хванах влака и успях да ползвам някаква отпуска, другия месец ситната прави 2 годинки и аз попадам в шах. Защото, когато се подаваха заявленията за ДГ, ние бяхме в процедура, реално не знаехме ЕГН и нямаше как да кандидатстваме. Сега, когато знам, че детето ми се справя чудесно с адаптацията и спокойно мога да реша да го дам на ДГ, не мога - изпуснали сме всички срокове. Директорката на ДГ, както и госпожите (повечето от които са ми приятелки и бивши колежки на свеки), не могат да ми съдействат. Нямат законово основание. Трябва да чакаме догодина да подаваме документи и евентуално другия септември да сме на градина. До тогава ще трябва да правим чудеса от храброст - да скърпваме семейния бюджет, да се гледат в къщи болни пенсионери, кака - седмокласничка (която ще кандидатства, респективно - уроци) и бебе.
Та по този повод си мисля, че трябва да има някаква квота за децата, които са дошли в домовете ни след този момент на кандидатстване. 
Виж целия пост
# 23
И аз искам да кажа наистина е хубаво да има платено майчинство  при осиновяването, независимо от възрастта на детето, нужно е време на детето да се адаптира, а мисля и не само на него.
Вижте сега, аз не съм против преференциите, ако ги има, ще се възползвам, естествено, просто смятам, че усилията трябва да се насочат в друга посока. Общините и в частност детските градини не могат и не трябва да компенсират това, което държавата не ни дава, а именно време и средства за адаптиране на децата и на нас самите. Защото ако имахме платено майчинство, коя от нас щеше да бърза да си дава децата на третия месец да го гледат чужди хора.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия