Припознаване на дете

  • 22 316
  • 48
# 15
Мъж ми ходи при нотариус за декларация, още докато бях в болницата... Трябваше и аз да се подпиша в декларацията, че съм съгласна с припознаването... След това изпратиха всички документи в общината и ние отидохме да си вземем от там акта за раждане на бебето...
И при мен беше почти така - разликите са в това, че не са ме карали да се подписвам в декларацията. Акта за раждане го взех от кметството. И Whistling - аз гледам да го наричам "таткото"(не че не съм го наричала "мъжа ми" - понякога просто се "налага" да го кажеш) ... все пак още не сме се взели щом си припознаваме отрочето Thinking.
Виж целия пост
# 16
... все пак още не сме се взели щом си припознаваме отрочето Thinking.

Аз ако се надявам на него, няма и да се вземем, а и отроче нямаше да имаме...  Joy
Виж целия пост
# 17
И моя кумец ходи при нотариус-свърши всичко сам,не са искали подпис от майката........в крайна сметка когато детето стана на 2г се "взеха" Peace
Виж целия пост
# 18
Припознаването на дете се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданско състояние или с декларация с нотариално заверен подпис,подадена до длъжностното лице по гражданско състояние.Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението ,в което се е родило детето.
Припознаването само по себе си не е доказателство за произход,а само твърдение под формата на определена декларация,с която припознаващият обявява за свое дадено дете и по този начин между него и припознатия възникват правните последици на произхода.
Припознаването не може да е устно изявление.Задължително е то да се извършва с нотариално заверена форма или направено лично пред длъжностното лице по гражданско състояние.Въз основа на него се съставя акт за раждане.Припознаването е допустимо само на деца с неустановен произход.То е формален и неотменим акт т.е. не може да се оспорва ,но може да се иска неговото унищожаване поради грешка,измама или заплашване.Изискуемата нотариално заверена декларация може да бъде написана ръкописно и саморъчно от припознаващия,на пишеща машина или на компютър.Задължително трябва да се подпише лично от припознаващия пред нотариуса.
Всеки нотариус може може да извърши заверката,независимо от местожителството на припознаващия или от местораждането на детето.Нотариуса проверява само самоличността на припознаващия.Текстът на декларацията е без значение.Необходимо е само волята да бъде ясно изразена.
Ето една примерна декларация:

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ПРИПОЗНАВАНЕ НА ДЕТЕ

Долуподписаният..........ЕГН..........с лична карта №.........,издадена на .........от........декларирам,че детото с име ...............родено на ...........от майка............от гр. .....е мое рождено дете и като негов баща го признавам за мое дете.
Желая детето да носи в бъдеще моето име.



Декларатор:..........


След това се подава до съответното длъжностно лице по гражданско състояние.











ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ПРИПОЗНАВАНЕ

Подписаният
( подписаната ) Собствено, бащино и фамилно име
Гражданство ЕГН
Месторождение
Област, община, населено място
Л.к № Издадена на от
Постоянен адрес:
Област, община, населено място
ул/кв. ,, “ № вх. ет. ап.
Настоящ адрес:
Област, община, населено място
ул/кв. ,, “ № вх. ет. ап.

ПРИЗНАВА ЗА СВОЕ ДЕТЕ


Собствено, бащино и фамилно име
ЕГН Месторождение
Акт за раждане № от
дата и място на издаване
Майка:
Собствено, бащино и фамилно име
ПОДПИС:

Подписаната
( подписаният ) Собствено, бащино и фамилно име
Гражданство ЕГН
Месторождение:
Област, община, населено място
Л.к № Издадена на от
Постоянен адрес:
Област, община, населено място
ул/кв. ,, “ № вх. ет. ап.
Настоящ адрес:
Област, община, населено място
ул/кв. ,, “ № вх. ет. ап.

ПОТВЪРЖДАВА

че
Собствено, бащино и фамилно име на лицето което припознава
е
посочва се баща или майка
Детето ми ЕГН
ПОДПИС:

Подписаният
( подписаната ) Собствено, бащино и фамилно име

Удостоверявам верността на положените подписи

............................................................... от СК...
".....Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.


       ФОРМА НА ПРИПОЗНАВАНЕТО

       Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.

       (2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.


       ОСПОРВАНЕ НА ПРИПОЗНАВАНЕТО ОТ ДРУГИЯ РОДИТЕЛ И ОТ ДЕТЕТО

       Чл. 37. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Родителят или детето може да оспори припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в 3-месечен срок от съобщението. Ако припознаването не бъде оспорено, то се вписва в акта за раждане.

       (2) Когато припознаването се оспори, припознаващият може в тримесечен срок от получаването на съобщението да предяви иск за установяване на произход.

       (3) Ако при припознаването детето не е навършило пълнолетие, то може да го оспори до изтичането на три години от навършване на пълнолетието или от узнаване на припознаването, ако това узнаване е станало по-късно. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане.


       ОСПОРВАНЕ НА ПРИПОЗНАВАНЕТО ОТ ТРЕТИ ЛИЦА

       Чл. 38. (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Извън случаите по предходния член припознаването може да бъде оспорено от всяко лице, което има правен интерес, чрез иск, предявен в едногодишен срок от узнаването. Припознаването може да бъде оспорено и от Агенцията за социално подпомагане, както и от прокурора.


       УНИЩОЖАВАНЕ НА ПРИПОЗНАВАНЕТО

       Чл. 39. Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването, при заплашване - в едногодишен срок от прекратяване на заплашването, а при недееспособност - в едногодишен срок от придобиване на дееспособността.  "


 
Виж целия пост
# 19
При нас - един ден след като ни изписаха, отидохме с таткото в есграона - той се подписа, че въпросното човече му е син, а аз се подписах, че той е бащата и след два часа имахме удостоверение за раждане. Иначе в болницата го записаха с моите имена.
Виж целия пост
# 20
Кръв се взема от бащата само със съдебно решение,при положение,че той не иска да признае детето и ти искаш да докажеш ,че е негово.Един вид се прави ДНК изследване,което отнема време и не става за 1 ден.
Виж целия пост
# 21
Имаме две деца без брак между мен и баща им. И при двете, той не е ходил нито при нотариус, нито никъде. Родих, записаха детето ми с моите имена, след няколко часа таткото дойде, отидохме заедно в съседната стая на моята, попълни един формуляр, подписахме се двамата, след 10 дни той отиде до общината и взе акта за раждане. Това беше всичко.
Виж целия пост
# 22
Не се взима кръв. Обаче във всяка болница е различно. В Шейново си имат длъжностно лице и не искат декларация, но в Тина Киркова където раждах аз искат нотарилано заверена декларация.
Виж целия пост
# 23
В София искат нотариално заверена декларация. В другите градове - не.
Виж целия пост
# 24
а това с кръвта пък какво е? newsm78
Виж целия пост
# 25
и нашия татко само попълни необходимите документи в АГ-то даже те ги пращат в общината после отиде и взе акта за раждане това беше Peaceама чак пък кръв да се вземе сефте го чувам това нещо
Виж целия пост
# 26
В София искат нотариално заверена декларация. В другите градове - не.

Не навсякъде в София. На мен в Шейново нищо не са ми искали, както писах вече. Peace
Виж целия пост
# 27
В София искат нотариално заверена декларация. В другите градове - не.
Напротив и в Бургас и в Поморие искат такава, не само в София
Виж целия пост
# 28
Нищо не сме правили предварително,в АГ-то кьдето раждах вси4ко стана на място след това.
В коя болница си раждала?
Виж целия пост
# 29
Ами да ви кажа това със записването с името на майката при раждането и после бащата го припознава нещо не ми стана ясно с каква цел е. То в болницата им трябва име само за исписването. До тогава детето си е с номер. Аз например като ми е първо незнаех какъв е реда. Като родиш му сложиха номер и после никой не ме е питал за име. След шест дена една от лекарките ми вика "айде бе измислихте ли му име на това дете" и аз тогава и казах, че сме му измислили предварително, ама никой не ме е питал. Та таткото отиде в есграона попълнил една декларация с двете лични карти, донесемия в болницата да се подпиша и аз и това беше. После я занесъл да оформят документите на детето в болницата. Та имаше име чак след повече от седмица, ама не са го писали на мое име, просто документите му стояха без името отгоре, само с номера, и после си нанесоха името.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия