Примерна схема на захранване (9)

  • 76 694
  • 596
# 180
На 9-10 м. може да предлагат стандартни макаронени и тестени продукти, не е задължително да са бебешки. Но трябва да се внимава много какво съдържат – вида на брашното, сол, консерванти, евентуално яйчни добавки и пр.

Косе Босе, в една от кашите които давам - Бисквитена на Милупа, забелязах, че има цяло яйце на прах Shocked. Вече е ял два пъти, но едва вчера разбрах. Моля за съвет какво да правя - да я спирам ли или щом е бебешка /от 6-ти месец/ количеството на яйцето е съобразено? Досега не съм давала жълтък. Иначе яйце има и в едни бебешки бисквити, но там забелязах навреме и не ги купих.
Виж целия пост
# 181
Косе Босе- сърдечно благодаря!  bouquet Ако не е темата и споделеното в нея-досега да съм се изгубила в това мъчно захранване Hug
Виж целия пост
# 182
Здравейте, моми4ета!
Искам да попитам моми4етата, 4иито деца са с АБКМ. Как успяхте да захраните с такова разнообразие? Моята щерка е с тази диагноза от 1-я й месец, захраних на 6 м. с каша ориз. После картоф, морков, тикви4ка, броколи, каша елда, зелена 4ушка, круша, ябълка, сини сливи, грозде. Миналата седмица вдигна Т 38,9 - 39,9 и дадох Калпол и Нурофен - направи бърза алерги4на реакция с обрив по цялото тяло. Овладяхме нешата и се из4исти! Сега 3 дни давам тиква и се появиха 6-7 пъп4ици по лицето Cry Не знам как да продължавам?! Мисля да опитам с пъщърнак... Вие на кърма или АМ сте и какво? Може ли да ми изредите примерен ред, по който сте въвеждали храни?Аз ги въвеждам по 4 дни новите с увели4аване на лъжи4ки с дни.
Мисля на 8 м. да по4на пуешко, а глутена не знам кога?
Моля, помагайте!
На дъщеря ми й откриха АБКМ,когато се наложи да дохранвам с АМ на 4 месеца.От 1 лъжичка мляко се започна повръщане на фонтан и обрив около устата-големи червени пъпки.Лечебните млека не й харесаха,защото са горчиви и спасението беше да преодолеем лактационната криза.Справихме се,кърмя я 5-6 пъти на ден,аз не пазя никаква диета.Може би при вас нещата са по-сериозни.Симона никога не ми е реагирала на нова храна при захранването,понякога е имала слуз в акото,но за 1 ден само.Нито е повръщала,нито се е обривала.Само адаптираното мляко й създава проблем-в каши,чисто,в пюре-10 минути след прием се започва повръщане и пъпки около устата.Ще ти копирам моята схема,но дъщеря ми е доста капризна по отношение на храната и понякога са се получавали по-големи паузи без нова храна.
5месеца и 18 дни    ябълки
5месеца и 28 дни    круши
6месеца и 4 дни    банани
6месеца и 11дни    тиква
7месеца                    бял ориз-каша
7месеца и 5 дни    морков
7месеца и 12 дни    сливи
7месеца и 13 дни    картоф
                    рапично олио
                    целина
                    магданоз корен
                    царевично нишесте
7месеца и 18 дни    тиквички
7месеца и 22 дни    зелена чушка
7месеца и 28 дни    елда-каша
8месеца и 1 ден    сладък картоф
8месеца и 3 дни    пуешко месо
                    царевично масло
8месеца и 8 дни    кайсии
8месеца и 9 дни    зехтин
8месеца и 12 дни    сладка царевица
8месеца и 13 дни    манго пюре
8месеца и 17 дни    пилешко месо
                    зелен грах
8месеца и 21 дни    праскови пюре
8месеца и 25 дни    глутен-овесени ядки
9месеца и 3 дни    праскова пасирана
9месеца и 6 дни    глутен-пшеничени люспи
9месеца и 10 дни    пъпеш
9месеца и 11 дни    банан пасиран
9месеца и 16 дни    бульон пилешки
                    пшеничен сухар
9 месеца и 17 дни    пълнозърнест ориз
9 месеца и 22 дни    обикновени бисквити
9 месеца и 23 дни    телешко месо
9 месеца и 25 дни    кисел с царевично нишесте
9 месеца и 26 дни    жълтък
9 месеца и 28 дни    домат готвен
10 месеца и 5 дни    козе сирене
10 месеца и 10дни    заешко месо
10 месеца и 16дни    риба сьомга
10 месеца и 18дни    кус-кус
10 месеца и 19дни    грис пшеничен
10 месеца и 22дни  червена чушка
Виж целия пост
# 183
Здравейте, мами! От отдавна ви чета темите, но нямам много време, а се чудех уместно ли е като трети плод да въведа боровинка или пък шипка? Знам че шипките съдържат много Вит.Ц. До сега (от една седмица насам) съм въвела пюре ябълка, морков и круша. Какво ще ме посъветвате да е следващото. Не мисля да прекалявам със сладникавите плодове, за да не свикне със сладкия им вкус и после да откаже зеленчуковите. Също така искам да попитам след около 2 седмици мога ли да започна да й давам каша и ако да каква- оризова? и по кое време на деня се дава? А кисел от кога? Пюрето го давам около 10.30-12.00ч. Много въпроси станаха и се извинявам, но не зная кои плодове и зеленчуци какви витамини съдържат и как действат на организма, затова ви питам кое е удачно. Ще съм ви благодарна да ми отговорите Hug
Виж целия пост
# 184
А защо не изчакаш малко с пюренцата? Мисля че сте още малки  Thinking
Виж целия пост
# 185
А защо не изчакаш малко с пюренцата? Мисля че сте още малки  Thinking
Виж целия пост
# 186
А защо не изчакаш малко с пюренцата? Мисля че сте още малки  Thinking
Ами изчетох много статии и теми тук във форума и реших, че ще започна захранване между 4-6 месец, не чак след 6тия, (което до колкото разбрах се води късно захранване). И затова започнах сега. Мисля да продължа защото на нея очевидно й хареса (особено днешното пюре) и мисля че й действа добре. След храната на обяд заспа и спи съвсем спокойно все още. Даже биберона не си иска (докато спи), което е рядкост при нея.
Виж целия пост
# 187
А защо не изчакаш малко с пюренцата? Мисля че сте още малки  Thinking

А каква е алтернативата? Кашички ли? Моята педиатърка каза, да започна захранването с каша, а след това да започна пюретата.
Аз питах по-назад в темата, но никой не ми отговори!  Confused
Виж целия пост
# 188

ВЪЗРАСТ ЗА ЗАХРАНВАНЕ

Препоръките за възрастта на водещите педиатрични организации без изключение са 4-6 м. Повечето се придържат по-стриктно към мнението 5-6 навършени месеца. Обикновено формулировките са, че 4-6 месеца е подходяща възраст за захранване, като се препоръчва да се изчака до навършване на 6 месеца. Официалната препоръка в България е първите 6 месеца бебето да бъде само на кърма. Това е и позицията на СЗО.

Има мнения, че децата на АМ е добре да се захранят на 4 м., а кърмените – на 6 м. Това е непълно и некоректно тълкуване на официалните препоръки за захранване на педиатрите. Изборът дали да се започне на 4 или 6 м. зависи от други признаци, не от вида на млечното хранене.

4-6 месец е нормално захранване според всички съвременни стандарти. Иначе терминът "късно захранване" се ползва в темите тук, за да се отличи от наистина ранното и вредно по всички показатели захранване преди 4 месеца.


ПРИЗНАЦИ ЗА ЗАХРАНВАНЕ

Тези признаци не са колко е голямо детето като възраст и като килограми (освен при по-специфични обстоятелства), а са по-комплексни. Например:
- кърмата/АМ са недостатъчни т.е. изпива над 1 л дневно
- може да седи стабилно (полу)седнало
- може да държи малки предмети в ръка, съответно ще може да държи парченца храна
- проявява осъзнат интерес към храната и подражава на храненото на възрастните
- не избутва храната с език
- има активно слюноотделяне (най-често признак, че ще никнат зъби), което много подпомага смилането на храна, различна от млякото
и т.н.


С КАКВО ДА СЕ ЗАПОЧНЕ

--> Според доста схеми на захранване може да се започне равностойно с плодове или зеленчуци. Хубавото в повечето от тези схеми е, че изборът е оставен на родителите т.е. отчитат се индивидуалните особености на детенцето.

--> Другият вариант е оризова каша, която се препоръчва като първа храна в американските и други схеми на захранване – защото е нискоалергенна и сравнително безпроблемна храна. Между другото, американските схеми и по-конкретно последователността на въвеждане на някои храни са в процес на преосмисляне. При захранване на 4 месеца оризова каша е разумен вариант.

Единствено оризовата каша е подходяща за захранване – не кашите по принцип. Има варианти за захранване и с други каши (кафяв ориз, елда и др.), но това обикновено е поради конкретни причини. Златният стандарт е оризова каша. След това се започва с плодово или зеленчуково пюре по избор. 

--> Редът на въвеждане на пюрета или каша няма определящо значение. Важното е да се осигурява достатъчен прием на мляко (кърма и/или АМ) в периода на захранване и до първата година.



ЗЕЛЕНЧУЦИ
За
- имат по-неутрален вкус (в сравнение със сладките плодове)
- слаб алерген (картоф; тиквичка; тиква; морков)
- разнообразен витаминен и минерален състав
- колкото по-рано се въведат, толкова по-лесно се възприемат
Против
- зеленчуковата целулоза е сравнително тежка
- някои дечица ги възприемат по-трудно заради вкуса

ПЛОДОВЕ
За
- имат сладък вкус като млякото и това прави прехода по-лесен
- подходящи са само нискокиселинни плодове - напр. банан или авокадо
- бързоусвоими захари, добра калоричност
Против
- плодовите киселини са сериозен проблем за нежното стомахче, дори в по-късна възраст
- детето може да изгради предпочитание към сладникавия вкус
- не могат да заместят хранене

ОРИЗОВА КАША
За
- слабоалергенна
- щадяща за крехкото храносмилане
Против
- кърмата/АМ са богати на въглехидрати и няма нужда първите храни да са зърнени
- не толкова разнообразен витаминен и минерален състав
- евентуално може да запича
Виж целия пост
# 189
Благодаря, Косе Босе!
Виж целия пост
# 190
Косе Босе, златна си както винаги! Hug  bouquet
Може ли след около 2 седмици (ще съм въвела по план 3-4 плода и 2-3 зеленчука, които са в плодовите пюрета) да започна захранване с оризова каша?  Смятам, че наистина й е време за захранване, защото на хранене изпива най-често по 200мл кърма. Вчера спорих с една майка, която каза че това е количество, което дете на 1г. изпива. Според мен не е така и не й бутам шишето в устата- тя сама спира , когато се нахрани, но в повечето случаи пие докато свърши и търси още и понякога й давам още 30-40мл. С лъжичката се справяме добре. Не избутва с езиче, а по-скоро опитва храната и все едно се приготвя да суче.
Благодаря ти за отговора, Косе Босе! Simple Smile
Виж целия пост
# 191

И аз благодаря за труда ти, Косе Босе!


Бихте ли ме посъветвали за следното : след като опитахме оризовата каша вече, коя друга каша бихте препоръчали - интересува ме някоя която разхлабва, че ориза ни запича май!? newsm78
Виж целия пост
# 192
Здравейте Hug По съвет на Кoсе Босе  да пробвам сокове,днес взех ябълков сок на  ROttaler- немски/ http://www.rottaler.de/fullscreen.html/.
Имам машина за сокове,но съм ги пробвала-не ги харесват,та реших да купя.При нас е малко трудно с детските храни / сокове абсурд/.На този пише ,че е без захар и консерванти- интересува ме, дали е поне малко равностоен на прясно приготвения удома или няма смисъл да ги насилвам да го пият newsm78
Виж целия пост
# 193
Косе Босе, възхищавам се на търпението ти да обясняваш така подробно едни и същи неща толкова много пъти. Hug

МиШеНцЕ, от поста на Косе Босе става ясно, че на вашата възраст е по-добре да започнете с оризова каша, а после със плодови или зеленчукови. Ти започнала ли си захранването вече?

ЛУРДЕС, може да опиташ ориз и рожкови на Нестле. А другия вариант е да включиш някой плод - ябълка, круша.
Mamagemelar, сигурна съм, че няма как един бутилиран (консервиран) сок да е равностоен на пресноизцедения. Според мен, ако не е специално детски сок, въпреки че пише, че е без консерванти, по- добре не давай.
Виж целия пост
# 194
МиШеНцЕ, от поста на Косе Босе става ясно, че на вашата възраст е по-добре да започнете с оризова каша, а после със плодови или зеленчукови. Ти започнала ли си захранването вече?
В поста на Косе Босе наистина и аз разбирам, че по-добре е да се почне с каша, но аз вече съм давала 4 дни пюре, което според мен не е малко. След 2 седмици пюре ще започна да въвеждам оризовата каша. Четох, че много мами слагат плодово пюре в кашата. Може ли докато захранвам с кашата да правя обратното- да сложа лъжичка каша в полагаемото се за деня пюре или да я давам отделно от пюрето? Дано не е грешно Blush  Много сложно това захранване Blush Извинявайте на всички, които вече са обяснявали нещо, а аз питам пак за него. Не съм имала възможност да прочета всичките теми. Благодаря на всички, които споделят опита си  (по няколко пътиbouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия