Работна тема "Детските площадки в България"

  • 29 527
  • 374
# 300
Angelviolet newsm10 смятам че си напълно права!
Мен също ме притеснява наредбата в тази част - липсват наказателни мерки при неизпълнение на разпоредбите, или при вандализъм. Остават разбира се възможностите за санкции по закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), но пък не е изяснено кой ще бъде контролният орган по тази наредба...
Ти можеш ли да опишеш как в действителност се осъществява опазването на площадките в други държави? Жива охрана ли има, полицията ли има грижата да гони вандалите, гражданите ли пускат жалби срещу извършен вандализъм или неспазване на реда в дадена детска площадка?
И кое би проработило тук, в България се питам?
Хубаво ще е да събираме и информация за източниците за финансиране на изграждането и поддържането на детски площадки. Вижте само колко възможности са създадени във Великобритания http://www.creativeplayuk.com/index.php?id=outdoorplaygroundsfunding. Трябва да издирим и тукашните фондове и програми, защото не е реалистично да очакваме че общините сами ще намерят достатъчно средства за всички необходими места за игра.
Виж целия пост
# 301
Това, което знам за финансирането, е малко по-общо - много-много не съм се ровила.  Peace Има европейска програма за изграждането само на ДП, но по нея не могат да кандидатстват отделните районни общини, а цялата СГО например. 
Виж целия пост
# 302
Това, което знам за финансирането, е малко по-общо - много-много не съм се ровила.  Peace Има европейска програма за изграждането само на ДП, но по нея не могат да кандидатстват отделните районни общини, а цялата СГО например. 

Преди десетина дена един колега спомена че това е променено и вече и районните общини могат директно да кандидатстват. Но ако не се лъжа грантовата схема мина. Ще проверя дали има нещо отворено за финансиране на ДП в момента.
Виж целия пост
# 303
Това, което знам за финансирането, е малко по-общо - много-много не съм се ровила.  Peace Има европейска програма за изграждането само на ДП, но по нея не могат да кандидатстват отделните районни общини, а цялата СГО например. 

Преди десетина дена един колега спомена че това е променено и вече и районните общини могат директно да кандидатстват. Но ако не се лъжа грантовата схема мина. Ще проверя дали има нещо отворено за финансиране на ДП в момента.

 Peace
Виж целия пост
# 304
Хубаво ще е да събираме и информация за източниците за финансиране на изграждането и поддържането на детски площадки. ..Трябва да издирим и тукашните фондове и програми, защото не е реалистично да очакваме че общините сами ще намерят достатъчно средства за всички необходими места за игра.
в момента е отворена мярка "Обновяване и развитие на населените места"/Наредба №24 от 29.07.2008г./ от Програмата за развитие на селските райони. Подпомагат се проекти, които допринасят за подобряване на средата за живот в населените места от селските райони. /което включва много градове, не се подвеждайте по името/
Финансова помощ се предоставя за следните дейности:
  • Рехабилитация на обществени зелени площи - паркове и градини, детски площадки и съоръженията към тях, в т.ч. доставка на съоръжения;
  • Реконструкция и ремонт на обществени сгради с местно и култерно значение и пр.....
Финансовата помощ е в размер на 100% за проекти на общини и 70%, когато кандидатите са читалища или ЮЛ с нестопанска цел.
при интерес мога да ви дам и по-подробно инфо..  Peace

по оперативните програми може и да има нещо в момента, но не съм проверявала.. Thinking

да допълня само, че в общините има специално изградени звена, които се занимават с финансирането и трябва да са в час!



Виж целия пост
# 305
По ПРСР финансират малки общини. София не влиза в списъка.

По ОП "Регионално развитие" е минала грантова схема с краен срок 5 или 9 януари. Не мога да намеря работната програма за 2009 г. да видя дали се предвижда пускането на нова подобна схема и горе-долу кога.

Но от неактуалната може поне да се погледнат изискуемите документи. Понякога искат техническа документация, за която общините естествено нямат никаква готовност.

Виж целия пост
# 306
ами не съм съвсем съгласна! Peace
общините имат разработени стратегически планове, в които са разписани целите и приоритетите и мерките за осъществяването им! затова и документацията им трябва да е подготвена. 
така че, в това отношение няма как да са изненадани!

селската програма обхваща малките общини, но не съм разбрала, че темата засяга само София!? newsm78

ако в Регионално развитие е минал срока, едва ли скоро ще отпуснат средства за същото финансиране.. Thinking а индикативната им програма би трябвало да я има на сайта на министерството.
Виж целия пост
# 307
ами не съм съвсем съгласна! Peace
общините имат разработени стратегически планове, в които са разписани целите и приоритетите и мерките за осъществяването им! затова и документацията им трябва да е подготвена. 
така че, в това отношение няма как да са изненадани!

селската програма обхваща малките общини, но не съм разбрала, че темата засяга само София!? newsm78

ако в Регионално развитие е минал срока, едва ли скоро ще отпуснат средства за същото финансиране.. Thinking а индикативната им програма би трябвало да я има на сайта на министерството.



Аз досега една подготвена община не съм видяла. Включително и нашата районна община. Обикновено проектирането започва в последния момент, когато се отвори грантовата схема. Ако изобщо започне. Но при ДП може и да са по-подготвени - не знам.

А иначе темата не засяга само София, просто по-напред имаше въпрос за София и аз затова тъй отговорих.

По регионално развитие грантовата схема беше по програмата за 2008 г. Много е верятно да я дублират и през 2009 г.



Виж целия пост
# 308

По регионално развитие грантовата схема беше по програмата за 2008 г. Много е верятно да я дублират и през 2009 г.


Моля, пишете, когато се разбере дали е така и за тази година!
Виж целия пост
# 309
Здравейте, аз живея в Гео Милев, вчера се обадих в Общ. Слатина, защото в края на мин. година отам ми бяха обещали, че ще включат и нашата площадка в някаква програма от ЕС. Сега обаче се оказва, че жената, която ми го е казала е напуснала, а площадката я няма в документацията за ЕС. Имате ли представа какво може да се направи? Площадката не е голяма и е между 2 блока, но е съществуваща и просто искам да се възстанови 1-2 люли и пързалка. Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 310
LejCherry, по-напред в темата коментирахме, че до този момент за големите градове не е имало програма на ЕС за отделните райони (общини), така че дори и служителката да беше на работа, положението нямаше как в това отношение да е по-различно. За да обърнем внимание на проблема с ДП, от СНБМ и АР планираме пролетно почистване съвместно с общините на ДП в столицата и страната. Ще се радваме да се включат възможно най-много родители.  Hug Засега сме се спрели на дата 17 май, като в момента сме в процес на обсъждане на инициативата. Така или иначе вече си осъществила контакт с общината, ако решите да се включите в почистването, ще трябва да ги уведомите. Щом площадката е в междублоковото пространство, значи е в техния ресор. Ако беше в парк, трябваше да уведомите "Зелена система" (тъй като дружеството е общинско, може и те да го направят, но не са длъжни). За 1-2-те люлки и пързалка въпросът е малко по-сложен, защото съгласно новата наредба не може да се постави съоръжение върху настилка, която не отговаря на изисканията за него или пък да се изгради ДП без да има пейка и кошчета например. Не може и да има пясъчник, в който да има пързалка. Говоря принципно, не за вашия случай. Всичко това е с цел безопасността на децата и е съобразено с европейските изисквания в областта.  Peace
Виж целия пост
# 311
Ако е в проект, който вече е подаден - нищо не можеш да направиш. Обикновено районните подават към Столична предложения за обекти за включване, но колко от тях се включват в проектното предложение и на какъв принцип - не е ясно. Който има по-силно лоби или си е подготвил техническата документация по-навреме.

А ако е вярно че вече районните общини могат да кандидатстват самостоятелно, ако пуснат нещо такова за финансиране - всеки да си притича до неговата община да си каже исканията. Общината има и сключени договори с консултантски фирми за изготвяне на проекти и ако ви кажат (както на мен ми казаха за друго нещо) да си подготвите формуляра и те да ви го придвижат, не се връзвайте.



Виж целия пост
# 312
С удоволствие ще се включим в почистването и ще се запиша в общината. Но ние така или иначе всяка пролет почистваме от блока, като само след 2 седмици за съжаление сме отново на изходната позиция. Но не разбрах какво общо има почистването с изграждането на площадката.
Виж целия пост
# 313
Това е един вид начин да се обърне внимание на състоянието на ДП - можем евентуално и да боядисаме тук-там, да сипем пясък и т. н., стига да намерим средства за целта. Иначе пряка връзка с изграждането или подновяването на ДП няма.  Hug
Виж целия пост
# 314
Здравейте майчета,
 Аз много рядко пиша и чета тук, но смятам че ще е полезно да споделя, поне няма да има отрицателен ефект, та...................
Около Коледа и Нова година много "трудолюбиви" и настойчиви чичковци с флексове дойдоха в нашия квартал "Надежда "1 и отрязаха всички катерушки (кълбета. маяци, лодки, коли ракети кубове.......всичко) - те да поставени на тези места преди 20 и повече години, аз като дете съм играла на тях сега така нар. детски площадки са пусти само на асфалт и понеже видях недоумението в очите на моето дете което е на 3г и 9месеца, реших че трябва д асе взема в ръце и се заех така че стигнах до Кмета на на Надежда. Благодаря на този човек че ми обърна внимание и говори с мен по телефона след което се и срещнахме.......отдели ми предостатъчно внимание повече от час поговорихме.
Оказа се че според него това е наредено от Европейския съюз да се махнат т.нар "Опасни съоръжения" - на тези опасни съоръжения сме си изкарали детството и аз лично не съм виждала наранено от тях дете  9дано не  е имало). кмета ми отговори че не може да ми обещае че ще възстановят градинките просто защото няма пари както се сещате...........въпроса който не му зададох (Много ме е яд за което) защо махат нещо което го има преди да са осигурили друго което да го замени и също така къде отида ха парите от скраба за който са предадени "нашите" играчки. Много е лесно да рушим ......много ми е болно и не знам какво точно да отговоря на детето ми което ме пита "мамо аз на какво да си играя" право е там има площадка на която има една пейка на която седяхме майките и децата ни се катереха , една площадка завладявана от тревата..........сълзите ми идват малко в повече......  Cry Cry
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия