Автоимунен тиреоидит на Хашимото (4)

  • 96 596
  • 781
# 660
Здравей, птица!
Всъщност аз нямам намерение да сменям доктор Троев при който ходя в Пловдив. Дано не съм се изразила неправилно , но аз нямам проблем с методите му на лечение или с откровените му предупреждения. Проблемът обаче е в това че в момента той е в болнични имал дискова херния и така не се знае до кога. Аз обаче имам нужда от промяна на схемата за приемането на лекарствата и желая това да е съгласувано със специалист, затова моля за името на такъв в София. Това е, благодаря за информацията и до скоро.
Виж целия пост
# 661
vavka,
ехографът и антителата ТАТ и МАТ не се поемат от касата. Може да идеш на лекар да те погледне на ехограф, за да установи проблема или си направи изследване на ТАТ и МАТ и тогава иди, така или иначе се плащат... Дано да няма проблем.
  bouquet
Виж целия пост
# 662
И още нещо-извинявам се ,но имам толкова много въпроси-възможно ли е да си имам проблемите от години,и да не съм разбрала,или заболяването се развива бързо.
От стойностите на антителата ТАТ и МАТ се разбира откога е проблема.
Д-р Тодорова ми каза,че имам това заболяване от 1,5-3 години като видя изследванията ми.
Виж целия пост
# 663
Новак


 Online

Публикации: 31


  Re: Автоимунен тиреоидит на Хашимото (3)
« #736 Сряда, 28 Януари 2009, 11:40 »   

--------------------------------------------------------------------------------

ОХХХХХХХХХХХХХХ ДАНО СЪМ ПОПАДНАЛА ТОЧНО КЪДЕТО ТРЯБВА. Ситуацията е следната: Искаме бебе, но единсвеният ни шанс е ТЕСЕ( инвитро). Но аз имам проблеми с щитовидната жлеза. Отидох на лекар и резултатите ми са следните:
TSH-4.593     ref . 0.38-4.31
FT4-9.51        ref.10.6-21.0
ANTI TPO- 425.14   ref. 0.00-10.9
 изписаха ми L-tiroxin 50   1 sutrin na gladno. Въпросът ми е : когато си пия лекарството и нормализират стойностите на ТСХ ФТ4 антителата ще намалеят лли
и каква е възможността за бебе? 
  На мен антителата ми струваха 18 лв. ехографа 20 лв потребителска такса 2 лв = 40 лв
 
Виж целия пост
# 664
Вероятно най-точно ще ти отговорят пресните майчета или тези, които правят опити за бебе, те са най-информирани, но доколкото съм ги чела, антителата не са решаващ фактор, важно е хормоните да влязат в норма.

Ехографът 20 лв ли е вече newsm78 Доскоро беше 10.
Виж целия пост
# 665
  bouquet Много благодаря за бързия отговор.
На мен толкова ми взеха в понеделник  Laughing
Да се надявам че хормони и антитела ще влязат в норма бързичко защото имам  първичен час при док. Стаменов на 14 март. Вече нямам търпение за бебче. Пожелавам бързо оздравяване на вси4ки Peace
Виж целия пост
# 666
  bouquet Много благодаря за бързия отговор.
На мен толкова ми взеха в понеделник  Laughing
Да се надявам че хормони и антитела ще влязат в норма бързичко защото имам  първичен час при док. Стаменов на 14 март. Вече нямам търпение за бебче. Пожелавам бързо оздравяване на вси4ки Peace
На латински език: Thyreoiditis lymphomatosa chronica Hashimoto.
На английски език: Chronic lymphocytic thyroiditis, Hashimoto’s thyroiditis, Autoimmune thyroiditis.

Определение: Хроничният лимфоцитен тиреоидит на Хашимото е автоимунно заболяване, което възниква у генетично предразположени лица (носители на HLA-DR5 антиген). Най-често боледуват жени на възраст между 30 и 50 години. Съотношението мъже:жени е 1:20. При деца и юноши се среща в около 1%. Тиреоидитът на Хашимото е най-често срещаната форма на тиреоидит. Нарастването на честотата му се свързва с повишената честота на вирусните инфекции, повишената консумация на йод, а вероятно и на повишения радиационен фон. 

Етиология: За пусков механизъм на заболяването се счита гама-интерферонът, който се освобождава при вирусни инфекции. Той води до експресия на HLA-DR5 антигена, с последващо активиране на Т-хелпери, които стимулират В-лимфоцитите за синтез на тиреоидни антитела. Образуват се тиреоглобулинови антитела (ТАТ), микрозомални антитела (МАТ), растежни антитела (ТРАТ). При 5% от болните се установяват висок титър на антитела, стимулиращи рецепторите за ТТХ на щитовидната жлеза.

Патоанатомия: Щитовидната жлеза е с много плътна консистенция, неравна повърхност, възлеста структура. Хистологично се установява инфилтрация с лимфоцити и плазматични клетки, които формират лимфни фоликули, но тиреоидните фоликули са запазени. Възможно е да има разрастване на фиброзна тъкан. Според хистологичните промени и еволюцията са описани три варианта на тиреоидита на Хашимото:
1. Ювенилен лимфоцитен тиреоидит – има изразена лимфоцитна инфилтрация. Среща се при деца в пубертетна възраст.
2. Оксифилен вариант – има лимфоцитна инфилтрация, оксифилия и гигантски клетки. Среща се между 30 и 50 годишни.
3. Фиброзен вариант – налице е изразено фиброзно разрастване, по-слаба лимфоцитна инфилтрация. Щитовидната жлеза е малка. Среща се при възрастни пациенти. Повече от половината болни завършват с хипотиреоидизъм.

Клиника: Основен клиничен белег е нарастването на щитовидната жлеза (ІІ – ІІІ степен). Тя става плътна, неравна, възловидна, може да има асиметрична форма. Понякога жлезата е болезнена при палпация, но винаги е подвижна при преглъщане.
Функционалнато състояние на щитовидната жлеза може да бъде различно през отделните периоди, поради което и клиничната картина е разнообразна. В по-голям период от време, а понякога и постоянно е налице еутиреоидно състояние (нормална функция на щитовидната жлеза). В 5-10% от случаите се наблюдава хипертиреоидизъм (хашитоксикоза). По-често настъпва състояние на хипотиреоидизъм. Тези преходи във функционалното състояние на жлезата настъпват през различни интервали (месеци, години), но при повечето болни има тенденция към хипотиреоидизъм.
Освен тези има и още редица варианти на заболяването. Понякога започва подостро с болки и наподобява подостър тиреоидит.
Semi-Hashi е вариант, при който щитовидната жлеза дифузно нараства, а плътността й се увеличава. Понякога има лека болезненост в жлезата и леко увеличени лимфни възли. Този вариант често се съчетава с нехочкинови лимфоми и карцином на млечната жлеза, на щитовидната жлеза. При Semi-Hashi лечението с тиреоидни хормони не е ефективно.
Тиреоидитът на Хашимото често се съчетава с други автоимунни заболявания – ревматоиден артрит, системен лупус еритематодес и др.

Изследвания: Хормоналните изследвания най-често са нормални или с долногранични Т3 и Т4 (расп. FT3 и FT4) и повишен TSH. Установяват се много високи титри на антитела (ТАТ, МАТ и др.).
На ехография се установява хипоехогенен образ на жлезата. В повечето случаи поглъщането на 131J е повишено. Сцинтиграфията е характерна – “петниста”, тип “леопардова кожа”. Понякога има както “псевдостудени” участъци, така и “псевдогорещи” участъци. Най-ценна информация дава тънкоиглената аспирационна биопсия с хистологично изследване.

Диагноза: Поставя се въз основа на увеличената, плътна щитовидна жлеза, повишените титри на антитела, аспирационната биопсия с хистологично изследване.

Диференциална диагноза: Тиреоидитът на хашимото може да имитира всички тиреоидни заболявания. Трябва да се разграничи от: ендемична струма, карцином на щитовидната жлеза, тиреотоксикоза, токсичен аденом, другите тиреоидити.

Лечение: Провежда се заместително лечение с тиреоидни хормони в 6-8-12- месечни курсове. Когато е настъпил траен хипотиреоидизъм се провежда пожизнена заместителна терапия.
При хашитоксикоза се прилагат тиреостатици.
Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно заболяване, но лечението с кортикостероиди и имуносупресори е неефективно.
Хирургично лечение се предприема при съмнение за тиреоиден карцином, при възли, неповлиявани от хормоналната терапия, и при големи струми с компресионни прояви. Следоперативно се провежда супресивна терапия с тиреоидни хормони.

Прогноза: прогнозата е благоприятна. Ако настъпи хипотиреоидизъм той се коригира с тиреоидни хормони и трудоспособността на болния не се понижава.

Прочетете за:
   анатомия на щитовидната жлеза
Назад


Виж целия пост
# 667
Да се запиша и аз TSH 3.58 ref0.27-4.20   MAT 395.7 ref 0.00-34.0 Много съм добре,нали??Постоянно съм уморена,повръщам си храната,слабея естествено...а лекарката казва,че е всичко под контрол. newsm78
Виж целия пост
# 668
Да се запиша и аз TSH 3.58 ref0.27-4.20   MAT 395.7 ref 0.00-34.0 Много съм добре,нали??Постоянно съм уморена,повръщам си храната,слабея естествено...а лекарката казва,че е всичко под контрол. newsm78
Аз имах сходен проблем с твоя миналата година.Стойностите на хормоните ми бяха в норма, но си връщах храната всеки ден. Посети ли гастроентеролог? Заразяването с хеликобактер пилори предизвиква такива симптоми понякога. Но аз не съм лекар и само предполагам, не те диагностицирам. На мен ми направиха фиброгастроскопия и от нея се установи, че имам доста  проблеми:гастрит, колит, язва, рефлукс. И всичко това в комбинация ми създава проблеми, а не толкова щитовидната жлеза. От рефлукса/връщане на храна/ доста трудно се оттървах, но слабеенето така и не успях да го отстраня. Ако се окаже някое от моите заболявания информирай ме. Мога да ти пратя една диета, която се спазва за тах по време на лечението.
Виж целия пост
# 669
Птичкеееееееее, кога и къде е бил 10 лева... Аз отдавна плащам по 20, а от скоро по 30:)))) Ужас!!!!
Поздрави Hug
Виж целия пост
# 670
Птичкеееееееее, кога и къде е бил 10 лева... Аз отдавна плащам по 20, а от скоро по 30:)))) Ужас!!!!
Поздрави Hug
Не съм птица, ама да си кажа-последно при Тодорова, инфо от 15.01-преглед без ехограф 20лв, с ехограф 30 лв. Та явно за ехограф при нея се плаща 10лв.
Виж целия пост
# 671
Simple Smile)
аз за Тодорова знам:))
Виж целия пост
# 672
Ми newsm78
Сега като се замислих, май наистина отдавна не съм ходила на ехограф. Явно ми е стар ценоразписа Mr. Green
Виж целия пост
# 673
Simple Smile)
аз за Тодорова знам:))
Peace Hug
Виж целия пост
# 674
Мили хора, някой от вас имал ли е някога объркване в резултатите от самата лаборатория? Докторът ми видя изследванията и смята, че са объркани. Не можело антителата да са леко занижени и в същото време ТСХ да скочи двойно. Споделете някой имал ли е такъв проблем. Сега ще правя нови изследвания в университетска лаборатория, докторът ми я препоръча. В същото време се чувствам нервна и подтисната, както не ми е присъщо, защото по принцип съм весел човек. Абе, неприятна история...
Радвам се, че ви има  Embarassed Embarassed  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия