Да поговорим за коликите и петте правила на д-р Карп!

  • 67 426
  • 192
# 15
Валери, ключът към успеха наистина е да знаеш точно как да ги направиш нещата, но това трябва някой да ти го покаже или пък едно пространно описание - по 15-20 страници за точното изпълнение, за вариациите, за възможните грешки, които биха опропастили съответната техника. Последователността на изпълнение сащо е важна. Ако бебето се е тръшнало в сериозен рев, се налага да се комбинират техниките в точната последователност. Иначе може и само една две да сработят без проблем.
Всичките техники са елемнити на имитация на средата в утробата - малко пространство, странично положение, постоянния шум от кръвния поток (който е малко по-силен от прахосмукачка  Mr. Green), постоянното люшкане и тръскане от движението на тялото на майката (а при липса на такова, ясните нощни "танци" на бебето в утробата), сукането като естествен заместител на постоянния приток на хранителни вещества.
Има много темпераметни деца - или много чувствителни или много впечатляващи се от всичко около тях. Добрата новина е че 1) могат лесно да бъдат успокоявани с тези техники 2) чувствителните бебета порастват като състрадателни и любвеобилни хора, а впечатлителните обикновено стават "душата" на компанията  Grinning
(дотук нито една моя дума, всичко беше преразказ на части от книгата на Карп)

Бих направила едно уточнение за кърмените бебета. В първите 4-6 седмици е важно бебето да суче често (8-12 пъти на денонощие, за да установи трайно производството на достатъчно мляко) и да няма по-голяма пауза от 4-5 часа. А тези техники могат да направят така че бебето да спи непробудно 6-7 часа! Ако се случи, ще се налага да го будите за хранене. Пък после може да си доспи  Grinning
Виж целия пост
# 16
Meq1, благодаря, че се включваш с уточнения  Simple Smile.  Аз все пак си поръчах книгата от Abebooks.com с бърза доставка- надявам се скоро да пристигне. Намерих и видеото в един торент, но засега се източва много бавно.  Wink

Както изобщо всичко, което родителят прави за бебето си, и тази техника изисква наблюдателност, търпение и загриженост. Понякога действа доста потискащо, когато ужким правиш каквото трябва, а бебето продължава да реве, или пък се събуди след 10 минути, защото се е наакало, например  Simple Smile. Наистина, ако не се прилага правилно, има опасност неуспехът на този метод да обезкуражи родителя и да разколебае увереността му, че може да отговори на нуждите на детето. Друго, което забелязах у себе си, е едно такова прокрадващо се чувство на гузност, сякаш "измамвам" бебето по някакъв начин, за да си почина. Налага се да си припомням, че прилагането на тези методи прави бебето ми доволно и щастливо (достатъчно е само да се види блаженото му личице, когато заспи, увито като пашкулче).

Хубавото е, че обяснението на д-р Карп за същността на коликите (не като причина, а по-скоро като следствие) снема до голяма степен чувството на вина у родителя и прекъсва омагьосания кръг, в който той се чуди какъв нов вид капки или чайчета още не е дал, та отрочето му страда така....Ако пък майката кърми, тя непрестанно търси причината за дискомфорта на детето си в нещо, което е консумирала. Харесва ми гледната точка, че първите месеци са един преходен период между живота в утробата и живота навън, в който ние трябва да помогнем на бебето да се адаптира и по възможност да ги преживее по сравнително по-безболезнен начин.


Виж целия пост
# 17
Друго много полезно четиво по темата е книгата на Джийн Лийдлоу "В търсене на изгубеното щастие". Мацката е прекарала две години с индианските племена в амазонската джунгла, където не са и чували за колики и ревливи бебета. Много съм доволна от срещата си с тази книга.
Второ бебе отглеждам по тази система, която прилага и тоз доктор. Мога да сравнявам, защото с щерката бях неопитна и борих "коликите" с капки и много нерви от моя страна и се ядосвах на "ревливото" си бебе.
След това почнах да чета и да се интересувам кое как е и защо така се получава и след положителния ми опит с второто дете, сега прилагам същите хватки и с третото.
Повиване, носене в слинг, много често гушкане и кърмене са методите, които ползвам. Мъжът ми се смее и вика - Остави детето поне веднъж да заплаче, комшиите няма да разберат, че имаме бебе.  Joy
Има си газове детето, но си пръцка, а ако много го боли, тогава прибягвам до масаж на коремчето и слагане на затоплена торбичка с черешови костилки.
Виж целия пост
# 18
И аз да се запиша в тази тема. От блога на ХЕДРА научих за петте техники и ги прилагам от няколко дена с изключене на шума - сешоар, прахосмукачка, пералня и прочие. Случвало се е да е в стаята, където се чува шум от пералнята ,но не е било нарочно действие от моя страна.
В общи линии съм доволна от техниките, но когато изтърва момента настава едно борене около половин-една минута докато му пристегна ръчичките и го подхвана както трябва. Не съм се усъвършенствала още, но определено наблюдавам резултати, макар и още не всеки път.
Виж целия пост
# 19
Не бях чела д-р Карп. И двете ми деца са нямали колики. Всъщност,  може би мъникът имаше все пак нещо подобно, защото в продължение на 1-2 седмици на около 1 месец и нещо от 7-8 вечерта до към 12 искаше да спи само в нашите ръце. Оставиш ли го - веднага се събуждаше и разплакваше. От всичко изброено единствено белия шум никога не съм прилагала. За Моро рефлекса знаех, затова и двете ми деца са били повивани първите няколко месеца. Привърженик съм и на философията на привързаното родителство, а някои от изброените неща, си идват директно оттам.
Виж целия пост
# 20
много интересна тема-ние точно сега сме с колики и не можем да спим,плачем,това кърмене на често казват че не е хубаво за стомахчето,в паника съм как да помогна на детето си
Виж целия пост
# 21
А, сега прочетох, че и шъшкането се води за бял шум. Шъшкала съм на големия като беше бебе, но тихо докато приспивам когато е бил превзъбуден. Това го успокояваше.
Виж целия пост
# 22
Не е бял шум. Не съм му изследвала специално спектъра, но съм практически сигурна в това. Шъшкането, де. Всеки си влага своята псевдомелодия.

Общо взето капките помагат - на всяко бебе различни. На моето му помагаха бейбинос - заспиваше си веднага.
Виж целия пост
# 23
Мисля, че за методи може да говори някой, чието бебе не е имало зловещи колики първите 3 месеца. Пробвах всичките методи, до които се докопах - по книги, интернет, доктори... Е няма такъв рев! Така че, според мен, "методите" действат при бебенца без или с умерени колики. При тежките случай разнасяш по цяла нощ, а в по-добрия вариант бебето ти спи на корема, а ти цъкаш по кабеларката.
Виж целия пост
# 24
И аз не бях чела д-р Карп, но ползвам всички методи и комбинациите им, с изключение на повиването. Най-ефективно си е сукането, но понякога детенцето се дразни, че тече кърма, защото не е гладно- тогава ползвам залъгалка. Сешоара също влиза в действие.
За яденето- не наблюдавам разлика от това, което ям. Пия чай с копър и анасон- без очевиден резултат. Капките също- пробвах някой от уж най-добрите... пробиотик Биогайа също давам

Имам вибриращо шезлонгче, преди няколко дни взехме и люлка Laughing. Цирка е пълен!  Joy
Та схемата е следната- при леки колики: шезлонгче или люлка, по-силни: шезлонг/люлка+сешоар+сукане, най-силни: гушкане, люлеене на ръце, сукане, по коремче, въртолетчета, самолетчета и хеликоптерчета....
Друго, което прилагам е- слагам я на възглавница върху коленете ми и тактувам с крака. Най-често си заспива на рамо завалийчето и после тъкмо я сложа в леглото и ревва.

Има логика в това, че коликите се дължат  в най-голяма степен на общата незрялост на организма. Бебетата нямат все още изграден механизъм за справяне с болка и изпадат в паника.
Вчера я оставих малко да пореве и едва след това я взех на ръце. Голям рев падна, сърцето ми се късаше, но после като я взех се кротна и заспа доста по-бързо, отколкото когато по цяла вечер я разнасям...  Thinking
Виж целия пост
# 25
напълно те разбирам и при нас е същото,заспи за малко и се събуди с рев
Виж целия пост
# 26
много интересна тема-ние точно сега сме с колики и не можем да спим,плачем,това кърмене на често казват че не е хубаво за стомахчето,в паника съм как да помогна на детето си

Напълно е нормално да даваш на бебето си да суче, за да се успокои. Когато сучат по-често, бебетата поемат и по-малки порции храна. Първият месец се притеснявах дали имам достатъчно кърма и при всеки плач давах да суче; сега вече съм по-спокойна, защото тя наддава добре, а и аз чувствам, че имам кърма. Опитвам се да я успокоявам и по други начини, но понякога пак се налага да я слагам на гърда, дори да е яла наскоро.
Виж целия пост
# 27
Мисля, че за методи може да говори някой, чието бебе не е имало зловещи колики първите 3 месеца. Пробвах всичките методи, до които се докопах - по книги, интернет, доктори... Е няма такъв рев! Така че, според мен, "методите" действат при бебенца без или с умерени колики. При тежките случай разнасяш по цяла нощ, а в по-добрия вариант бебето ти спи на корема, а ти цъкаш по кабеларката.


И при нас беше така.Нищо не помогна-методи,чайове,сушоари,прахосмукачки,капки,затопляне на пелени с ютия и кво ли не ooooh!И се редувахме с татито-веднъж на единия на корема,после на другия и така си спинкаше бебо.Та и аз съм на това мнение,че тези методи може и да действат  Rolling Eyes,ама на бебоци с по-леки до умерени колики. Peace
Виж целия пост
# 28
Мисля, че инстинктивно съм комбинирала тези методи през първите няколко месеца. Повярвайте, не познавам по-гушкано, люшкано и т.н бебе от Иво. Сега е спокоен и щастлив, но през първите три месеци плачеше истерично, безутешно, с невероятни децибели, бях на прага на пълно изтощение. Тогава не съм припарвала до форума, просто нямах и секунда време. Той беше непрекъснато в прегръдките ми.
Виж целия пост
# 29
по-добрия вариант бебето ти спи на корема, а ти цъкаш по кабеларката.

 Laughing това ми напомни за нас и как проследих целия Биг Брадър Африка посред нощ, защото корема на мама беше най-удобното лекло на света.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия