Черен списък на храни и хранителни продукти - Бг

  • 288 215
  • 1 823
# 1 245
Ето и един сайт със "Е" - тата:

                                                             Връзка към сайта
Благодаря, Александър. Hug Много полезна информация.
   

 - Като Гражданско общество, трябва да обменяме информация и да сме отлично информирани, а не както там - горе ни смятат за стадо.
Виж целия пост
# 1 246
Въпреки че сме в черния списък, а бял не можах да намеря  Mr. Green, ще ви препоръчам млечните продукти от които имам отлични впечатления - ELBY - киселото и прясното мляко, сиренето и кашкавала, единствено не ми хареса опитаното наскоро пушено сирене - доста пресолено беше иначе ОК на вкус.
Виж целия пост
# 1 247
Въпреки че сме в черния списък, а бял не можах да намеря  Mr. Green, ще ви препоръчам млечните продукти от които имам отлични впечатления - ELBY - киселото и прясното мляко, сиренето и кашкавала, единствено не ми хареса опитаното наскоро пушено сирене - доста пресолено беше иначе ОК на вкус.

Има и бял списък, ето тук е!
Виж целия пост
# 1 248
Споделям, че се опитахме в къщи да заквасим прясно мляко с киселото Бор Чвор. Не се хвана.
Вторият опит беше с Пършевица - пак не се хвана.
Ясно ми е вече, колко са кисело мляко.


Опитай с Добружанче 2%. Аз заквасвам с него.
Виж целия пост
# 1 249
На практика, заниженото качество на хранителните продукти - при все че в голямата си част са същите онези които така искрено рекламират наляво, надясно и под път и над път - е само върха на айсберга - считай девет десети от проблема за "още нещо". В повечето случаи това е лош пакетаж, неподходящи условия на съхранение - най-вече от фирмите прекупвачи, защото почти само големите супери си позволяват да карат директно от производителя - небрежно отношение на търговския персонал, като че не боравят с храна, а с ПДЧ плоскости. Освен всичко, на повечето от вас, сигурен съм, ви е ясно за йо-йо ефекта - но не по отношение на калории или режими, а на базата на компенсиране качеството на продукта, пряко пропорционално свързано с пусковата дата на пазара. Т.е. - кокото по-нов продукт си купувате, като търговска марка, толкова по-вероятно е той да ви изненада приятно, за сметка на вече "наложили" се брандове. С увеличение на покупателната способност, клиента започва да изисква по-големи количества от даден артикул - фирмата производител променя ефективната съставна маса, намират се по-изгодни (евтини) заместители и в крайна сметка само си мислим че консумираме и говорим за една и съща пазарна ниша.

Почти всяка хрнаителна група си има своите специфични особености и слаби, допирни точки.
- пълнозърнестите хлябове, онези с цели зърна в съдържанието си по-лесно мухлясват, хващат плесени и се вмирисват - точно заради онези несмлени частици, от които идва "полезното"
- кренвиршите по принцип са твърде съмнителна част от продуктовото многообразие - безсрамно евтините в сравнение с все пак малко по-качествени марки меки колбаси си нямат почти нищо общо с онова, което се очаква; освен соята и нишестето, в съдържанието могат да бъдат включени и открити къде-къде по-фрапиращи изключения.
- киселото и прясното мляко имат много фин критерий, който трябва да се спазва по отношение на съхранението - това зависи и от броя на активните бактерии, дрождите и качествената закваска - както и от типа амбалаж; дали е картонена, дали е пластмасова кутия.
- кашкавала и сиренето са дори още по-спорен компонент; ясно е, че за да бъде изкарано определено количество стока на пазара, дори този продукт да не е още изцяло "узрял", по спешност се извършват пред-пакетажи - като храната вътре е непълно готова за консумация; стойностите й не са толкова вредни, колкото правят впечатление у хора, свикнали на определен вкус

В една така фалшива реалност, храната е най-малкото - но и най-важното, което може да ни се случи.
Виж целия пост
# 1 250
Споделям, че се опитахме в къщи да заквасим прясно мляко с киселото Бор Чвор. Не се хвана.
Вторият опит беше с Пършевица - пак не се хвана.
Ясно ми е вече, колко са кисело мляко.


Опитай с Добружанче 2%. Аз заквасвам с него.

Извинявай,виждам че си от Варна,кажи ми моля ти откъде го намираш това Добружанче newsm78.цяла Варна обърнах,ни мога да го намеря Tired
Виж целия пост
# 1 251
 А има ли тема - Черен списък на Фирми и Услуги?
Виж целия пост
# 1 252
 Мога обобщено да кажа за Е-тата, които се делят на 7 групи.
Преписвам дословно от сп."Моето бебе", бр.44.

Е100-Е182 ОЦВЕТИТЕЛИ
Е200-Е299 КОНСЕРВАНТИ
Е300-Е399 АНТИОКСИДАНТИ
Е400-Е499 СТАБИЛИЗАТОРИ, СГЪСТИТЕЛИ
Е500-Е599 ЕМУЛГАТОРИ
Е600-Е699 АРОМАТИЗАТОРИ, СГЪСТИТЕЛИ
Е900-Е999 ПЕНОРЕГУЛАТОРИ

Добавки, с които трябва да внимавате:
Е102-жълт оцветител, изп.се в разл.храни като сладкиши, газ.напитки и др.
Е110-жълт оцветител, изп.се за сладкиши, кид.млека, желета и др.
Е122-червен оцветител, изп.се в безалк.напитки, подсладени млека, мармалади, сладкиши и др.
Е124-червен оцв., използва се в пакетирани супи, сладкиши, безалк.напитки и др.
Е211-консервант, в безалк.напитки, колбаси, сушени плодове и зеленчуци

Забранени Хранителни Добавки:
Е121-цитрусов червен оцветител
Е123-оцветител амарант
Е240-консервант формалдехид

Най-често срещани:
Е300-аскорбинова киселина, по-разпространена като вит.С
Е330-лимонена киселина
Е440-пектин
Виж целия пост
# 1 253
Прясно мляко "Роса" в онези,изправените пакети.Три пъти вземам,защото няма друго,и трите пъти е вкиснато.
По мое мнение това не е проблем от фирмата производител, а от продавачите и начина по който го съхраняват. Купувам основно такова пр.мляко и съм доволна. Случвало ми се е да е вкиснато, но това е когато съм го купувала от места където не съм много убедена, че правилно са го съхранявали.
Не съм съгласна. Аз също работя в магазин, млякото идва рано сутрин- т.е. сме първия или втория обект на доставчиците и веднага се нарежда в хладилна витрина. В същата има още няколко вида мляко като 2 от тях са с кратък срок- Бор Чвор в бутилка и Фибела. Само от Роса, обаче имаме редовни оплаквания. Просто не знам на какво се дължи.

 Причините са стари, колкото света - "кръщаване" с вода и лоша хигиена по веригата - от производителя, закупчика, мандрата, склада та до магазина.
 Затова ЕС навсякъде изисква мандрата да има собствено стадо, а не да купува от "хитрия Андрешко".
  Затова само малък брой Български мандри имат сертификат за износ в ЕС, другите, нелицензираните се явяват Монополисти върху бедния Български народ, оставен на произвола от Еврочиновниците.
 
Виж целия пост
# 1 254
http://www.potrebiteli-bg.com/food/index_b.htm


Извинявай,виждам че си от Варна,кажи ми моля ти откъде го намираш това Добружанче newsm78.цяла Варна обърнах,ни мога да го намеря Tired
Всъщност млякото се казва: "Добруджанско". Peace
Виж целия пост
# 1 255
http://www.potrebiteli-bg.com/food/index_b.htm


Извинявай,виждам че си от Варна,кажи ми моля ти откъде го намираш това Добружанче newsm78.цяла Варна обърнах,ни мога да го намеря Tired
Всъщност млякото се казва: "Добруджанско". Peace
"Добруджанско", мисля че е 3.6%. На същата фирма 2%, доколкото помя се казва "Еко".
Виж целия пост
# 1 256
"Добруджанско", мисля че е 3.6%. На същата фирма 2%, доколкото помя се казва "Еко".

Има и 2% Добруджанско.
Виж целия пост
# 1 257
http://www.potrebiteli-bg.com/food/index_b.htm


Извинявай,виждам че си от Варна,кажи ми моля ти откъде го намираш това Добружанче newsm78.цяла Варна обърнах,ни мога да го намеря Tired
Всъщност млякото се казва: "Добруджанско". Peace
"Добруджанско", мисля че е 3.6%. На същата фирма 2%, доколкото помя се казва "Еко".

 newsm78 Значи не е Добруджанче,така ли??? newsm78
Свекито ми е от Добрич,и тя ми каза че и Добруджанче имало  там и аз нещо се пообърках. ooooh!
Жълтият Ламтурник,точно него спомена...
Ще се радвам да се включи,защото много искам да уточним за кое по-точно става въпрос Hug
Виж целия пост
# 1 258


Този линк е много стар ... вероятно всичко вече е различно
Виж целия пост
# 1 259
http://www.potrebiteli-bg.com/food/index_b.htm


Извинявай,виждам че си от Варна,кажи ми моля ти откъде го намираш това Добружанче newsm78.цяла Варна обърнах,ни мога да го намеря Tired
Всъщност млякото се казва: "Добруджанско". Peace
"Добруджанско", мисля че е 3.6%. На същата фирма 2%, доколкото помя се казва "Еко".

 newsm78 Значи не е Добруджанче,така ли??? newsm78
Свекито ми е от Добрич,и тя ми каза че и Добруджанче имало  там и аз нещо се пообърках. ooooh!
Жълтият Ламтурник,точно него спомена...
Ще се радвам да се включи,защото много искам да уточним за кое по-точно става въпрос Hug
Грешката е вярна. :mrgreen:2% мляко "Добруджанско" се нарича "Добружанче". Не е гъсто, но явно е с по-малко консерванти, защото успява да подкваси. Ако не се лъжа е на Сердика-Добрич. Сега ще ходя до магазина и ще проверя.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия