Един въпрос за отоплението с газово котле

  • 37 155
  • 79
# 45
ммм.. не знам откъде да започна.
По принцип ако има програматор термоглавите са леко излишни, въпреки че зависи дали радиаторите са последователни или е слънчева система с колектор.
Някои от пишещите бъркат категориите - значи температурата на отоплителния кръг си се задава на котела и ако няма програматор, то тя е стопа - т.е. когато термоглавите затворят темп. на водата се увеличава бързо достига максимума и котела изключва пламъка за известно време като продължава да върти водата.
Ако има програматор - то регулираната темп. на водата също е стоп, но когато температурата в помещенията мине зададената котела се изключва нацяло.
Повечето модерни котли имат и външен датчик с който по специален коефициент регулират температурата на водата в кръга - така при топло време навън заданието за топлата вода е 48-55 градуса а при много ниски температури заданието се променя да кажем на 80 гр. По принцип една система е най-ефективна при използване на външен датчик с програматор, като в стаята където е програматора термоглавите са излишни, но трябва внимателно да се пипнат спирателните кранове на изхода им с което да се регулира пълненето и съответно топлоотдаването им.
Сега на мила71 да й кажа - ако програматора  е в кухнята и там изключите радиатора, то ви остава да намалите заданието на програматора - да кажем 15-16 гр. защото програматора мери локалната температура. това върши някаква работа ако в кухнята влизате рядко и не ти пречи да ти мръзнат ръцете и краката докато готвиш за семейството.Все пак много зависи и как ви е изчислена системата - ако ползвате стари радиатори от онези за централното ТЕЦ, може и да не са най-ефективните.
По принцип от 1 год ползвам газова система и съм на мнение че резките колебания на настройките като температура само водят до увеличаване на разхода. Виждам полза от вариране в рамките на 1-2 градуса но не повече. Това произхожда от обстоятелството че при паленето котлите изразходват най-неефективно газта и при по-чести включвания и изключвания  на практика само се прахосва газта. Освен това отоплителните системи с радиатори са доста инертни, виждам смисъл в по-големи варирания ако монтирате 1-2 водни конквектора, които да увеличат топлоотдаването, но иначе просто си въобразявате че пестите нещо.
Има и много допълнителни обстоятелства разбира се - котела с модулиращ пламък ли е, не е ли, програматорът може ли да управлява модулирането на пламъка или не може .... много са факторите.
Виж целия пост
# 46
днес разгледах, разчетох указанието на терморегулатора, той е марка CalorMatic340f. почти го схванах. само ми остана един неразрешен въпрос - копчето, което е на котела в какво положение трява да е когато котела се управлява от терморегулатора? не прочетох нищо по този въпрос. говоря за това, с което се увеличава Тна водата в радиаторите.
а, друг много важен въпрос  - ще пътуваме за коледа и няма да ни има 5-6 дни, какво да направя, да изключа газта изобщо в апартамента или да наглася функцията за ваканция на терморегулатора? какво правите вие при пътуване?


Diki - копчето на котела може да се остави на близка до максимума стойност, но това си го определяте вие - ако го намалите до край, например, това ще ограничи t на водата и няма да може да достигнете зададените от програматора.

Принципно, като ви няма можете да изключите котела, но рискувате при рязък спад на t да замръзне някоя част от системата (друг е въпроса дали е възможно толкова да паднат t навън, но... newsm78)
Ние оставяме програматора на 10 C за да може ако стане мнооого студено, да не замръзне нещо, пък и цветята ми все пак остават там.... Laughing
Виж целия пост
# 47
Diki, какъв ви е котела ? ако е с принудително пълнене, стандартен котел, то те обикновено са нискоефективни при по-ниски температури на водата в кръга - не бих те съветвал да бъзикаш там, освен ако не си специалист, особено ако котела не може да си регулира сам оборотите на вентилатора.
При ваканция нагласи термоглавите в стаите в които няма програматор на 1 или на снежинка, а където е програматора го нагласи на темп. около 10-ина градуса(обикновено е дневна или кухня), така консумацията ще е много малка и си гарантираш добрата работа на хладилника ви, освен ако не модел за полярния пояс (повечето се изключват при темп. 10-12 гр. и  се размразяват - става ужас) .  По този начин надали ще харчи повече от половин кубик на ден дори и при жестоки температури навън, особено ако сте в добре изолиран апартамент.
Виж целия пост
# 48
Diki, излезе и нашата сметка - 41 кубика сме изгорили  Mr. Green много съм доволна... но все пак не топлим през деня ...
при вас звучи много добре, като потребление... Simple Smile
здрасти! погледнах си сметката,
старо     ново       коеф.на коригиране             коригирано количество
1506       1642             1.053                                     0.143 хил.мЗ
какъв е този коеф. на коригиране? колко кубика сме изразходвали.
 Rolling Eyes

Малко за сметките  Mr. Green
"коеф.на коригиране" е първоначалното показание на термостата - за да се тестват фабрично през термостатите минава някакво количество газ, и е нормално да не плащаме това количество след като не е наше потребление Simple Smile
затова си го записват и го приспадат от сметката

според тази сметка сте изразходвали 143 кубика,но нещо не ми се връзва защото 1642- 1506 = 136,  така че може би трябва да звъннеш в call центъра на София газ.
Виж целия пост
# 49
Котела ни е Вайлант, когато го купуах ми го похвалиха, като много добър. Нямам термо-глави на радиаторите. Имам една "врътка" с която нагласям Т на топлата вода /техника ми показа в кое положение да я държа и с това  не се занимавам/, и втора врътка за водата на парното, питах за втората - ако правилно ви разбирам трябва да е на по-висока Т поставен, т.е. ако терморегулатора е на 28градуса, а врътката е на по-ниска Т то няма да постигна 28 градуса, така ли?  Rolling Eyes
нагласих Т за времето в което сме у дома - 28 градуса, а на терморегулатора се виждат 24-25, това нали не е нормално?
много се обърквам, ето и с този коефициент на коригиране, това не ми е първата сметка, че да ми коригират сумата заради пробите, явно ще трябва да питам в компанията. а като ми пускаха газта си записаха показанията на газомера, които бяха след пробите.
Аз съм във Варна, вие имате ли такъв коефициент в софийските сметки, останах  с впечатление, че това регулярно ще си върви.
поздрави!
Виж целия пост
# 50
Diki,  температурата на водния кръг на парното с температурата в помещенията нямат нищо общо!
Принципно ако водата на водният кръг е по-ниска от тази на терморелето е естествено че няма да постигнеш желаната температура.
Котлите Вайлант са добри, друг въпрос е как са монтирани, инсталирани и как ти е изчислена отоплителната система.
Предполагам че надали е кондензен котел, (ако е такъв значи си ръснала 4000-5000 само по него) . Ако е обикновен атмосферен котел температурата на водата в кръга на парното е препоръчително да бъде около 60 гр. а в по-студени дни до 80, зависи при какви параметри са ти сметнати радиаторите.
Имаш ли една малка джаджка на външната стена където е котела?
Трябва да ти кажа че ако поддържаш температура в помещенията 24-25 гр (да се сваря жив) сметка от 143 куб. за ноември е мечта.
Аз съм в 80 кв. апартамент и в студените месеци чуквам 300 куб.м. при условие че държим 22-23 гр.
И аз съм във Варна, но в района на Примагаз и досега такива коригиращи коефициенти не съм виждал по сметките си. Ако си в района на Варнагаз, там не знам какви може да са изпълненията.
Виж целия пост
# 51

Имаш ли една малка джаджка на външната стена където е котела?
какво е това нещо? и каква ф-я изпълнява?
котела ни е 2500 лв, нещо около тази цифра, отделно терморегулатора.
поставен е в кухнята. у нас принципно е доста топло, особено когато има слънце, което да пече в прозорците. отвсякъде имаме съседи.
снощи,след като бях нагласила Т на терморегулатора на 18град. по едно време по нощите ставах и пипнах радиатора - беше студен, помислих си, че сигурно Т не е паднала под 18 градуса,не беше студено, но нали все пак от време на време трябва да включва ?!?
Виж целия пост
# 52
Нашият коефициент е 1.

chefolino - в кухнята непрекъснато влизаме, малката обикаля навсякъде затова 15 градуса ми е доста ниско. Сложили сме го на 18 за през нощта, а през деня 19, така в южните стаи е около 20, 21, а през деня и до 22 сигурно - не съм ги мерила. За мен тази температура е достатъчна. Температурата на водата - регулира се с едно въртящо се копче, което е с деления, много не са ясни, но термометърът за водата показва около 50 градуса - предполагам, че да качи в стаята до 19 градуса е достатъчна.

Исках и да питам - доколкото разбрах от всичко написано няма значение колко радиатора в апартамента са включени относно икономията. Важното е зададената температура и как се поддържа тя..
Чудех се , защото ако има много радиатори в едно жилище не циркулира ли повече вода и това не вдига ли цената..... newsm78
Виж целия пост
# 53
@Diki - ако я има, то трябва да е от външната страна на стената - това е външен датчик, който чрез коефициент на трансформация задава температурата на водата за парното. Ако го има то ти нямаш работа да връткаш копчето.  Ако го няма те съветвам да го оставиш на някакво положение и да не го пипаш много много за да позволиш на котела да си влезе в режим.
При стандартна система изчисленията на радиаторите обикновено се правят на вход 80 гр и 60 гр. на изход , така че според мен за много студените дни имай наум че трябва да увеличиш температурата на водата на 80 гр. а в по-топлите дни я остави на около 65 гр. Така ще намалиш ефекта "включване - изключване" на котела, при който се разходва най-неефективно газта и ще реализираш някаква, макар и неголяма икономия.
Освен това не бих те съветвал да бъзикаш програматора непрекъснато - определете си някакви нормални температурни граници през деня и през ноща и така го оставете - ако разликата между деня и ноща е голяма, то тогава ще видиш че част от стаите през ноща могат да станат студени и котела ще се включи едва на сутринта когато си му задала да вдигне отново температура - тогава пък ще забележиш че за да вдигне 2-3 градуса температура е нужно известно време, обикновено някой друг час. Все пак това много зависи от това как и къде са ти радиаторите.
При нас специално сме установили, че ако през деня е 23, а през ноща 21 то за да вдигне 23 отново на котела са му нужни 2-3 часа, което значи че трябва да го нагласим да се включи в 4 за да сме сигурни че ако бебето се събуди по-рано ще можем да го окъпем.
През това време котела почти не спира да работи, поради което съм установил, че за през ноща е по-добре да оставя темп. на около 22, при което първо котела вдига темп. по-бързо и второ докато падне температурата с 1 градус минават така или иначе няколко часа и като резултат - сигурен съм че общия харч е почти един и същ.
Виж целия пост
# 54
@mila71 - малко известен факт е че повечето продавани двуконтурни котли са 24 КВт, има само един модел на Вайлант 20 квт и един модел на Мора 18 квт, поне доколкото ми е известно. Малко известен факт е че котел с мощност 24 квт е за отопление на до 200 кв.м къща или апартамент и за около 150 л. вода в отоплителния кръг. Де факто 24 квт ти трябват само за БГВ а за отоплението са ти нужни 5-7 квт. затова ги рекламират че котела може да се намалява до 35% мощност, но пък при 35% не е с КПД 92% а повечето са с КПД около 80 и по-малко процента, едва най-новите модели не са така.
Поради това че продаваните котли обикновено идват твърде мощни обикновено майсторите оставят лирата в банята отворена на макс. за да може да върти водата котела без да се тормози помпата а и да напъва с топла вода радиаторите.
Ето защо ако мислиш че на определени места радиаторите идват твърде мощни те съветвам де не ги изключваш нацяло за да не намалиш водата в кръга. По-добре накарай мъжа си със шестостен 5 или 6 да притвори спирателните кранчета на изхода на радиаторите ти и така да редуцира пълненето им с топла вода. По този начин те ще се пълнят по-бавно и ще топлоотдават по-малко. Като ги притваря кранчето ще присъска малко, затова му кажи да се снабди с гумено уплътнение 19 или 20.
Накратко казано котел при нашите условия работи най-ефективно, когато включва-изключва най-малко и работи относително постоянно при оптимални показатели на мощност и на температура на водата в топлия кръг. За да се постигне това темп. на водата в топлия кръг според мен трябва да е поне 60-65 гр. и в студените дни около 80. Същевременно ако котела ви не е намален, то ще се окаже доста икономично ако му редуцират мощността до минимално позволените проценти при които работи ефективно - от твоите постове поне не може да се съди дали е така или не. Естествено това може да стане само ако котела е модел с модулиране на вентилатора и на горелката. Ако не е просто нищо не може да се направи.
Принципно си права че повечето вода води до повече разход на газ за стоплянето й, но това не е така когато количеството вода е на ръба на минимума и преследваш някаква по-оптимална работа на котела.
Оптималната работа на котела за съжаление е цяла наука, хората учат по 5 години висше само в тази сфера.
Това което съм разбрал за себе си в последната година е че ако огранича много количеството вода котела включва-изключва много често и това води до повишен разход, освен това ако кръга е с по-висока температура до достигането й котела ще му трябва повече време и след като я достигне да кажем почти след няколко минути желаната температура е налице, което ще рече че котела ще се включи отново да кажем след час, ще работи 10-15 мин и отново ще се изключи. Така имам равномерна температура навсякъде в стаите и разхода на газ е що-годе минимален. Като цяло се старая да избягвам резки колебания и ситуация в която котела работи непрекъснато, включва-изключва защото е достигнал макс. темп. на водата но същевременно не е достигнал желаната температура в помещенията.
Защо води до повишен разход - е те тука вече е цяла наука - какво било съотношението въздух-газ, то пък зависело от оборотите на турбината, която вкарва пресен въздух и изхвърля изгорелите газове, тя пък си променя оборотите, но не може да ги променя толкова че при всеки режим да  е оптимално. Оттам пък температурата в камерата била да кажем по-ниска и оттам топлоотдаването към серпентината по-неефективно (има си маса формули по въпроса), ефективността на топлоотдаването пък зависи и от температурата на водата в топлия кръг и прочие.
Истината е че малко монтажници ще си направят труда да идват няколко пъти у вас и да мерят с няколко термометъра  в отделните части на стаята какво става че да ти регулират радиаторите.
И те затова се хванах навремето да питам тук-таме и за съжаление обикалям и аз с един шестостен отвреме на време за да направя така, че температурата в дневната да се вдига достатъчно бавно, така че да си гарантирам че и в останалите стаи ще постъпи достатъчно количество топла вода в радиаторите преди да се изключи котела. За съжаление моите радиатори са последователни и затова така става, ако твоята система е с колектор и с тръби под мазилката сигурно няма да имаш толкова явно изявен проблем.
Виж целия пост
# 55
chefolino, четох, четох и нищо не разбрах Embarassed
Нашия котел е Радиант 24 квт, нямаме програматор, само термоглави на радиаторите. Техниците които го монтираха ни съветваха да оставим радиаторите на 3, а за лирата в банята, която няма термоглава, била най-големия потребител и да я включваме само когато ще се къпем newsm78. Но тъй като стаите ни не са еднакво изолирани, някой радиатори сме ги засилили а някой са намалени доста.
Котела се включва на всеки 3 минути, като в повечето случаи работи само няколко секунди и се притеснявам, че това не е много добре от гледна точка на икономичността. Кажи моля те, какво да правим и как е най-добре да го настроим. Дали да купим програматор?
Виж целия пост
# 56
chefolino - доста сложно завучи............... Simple Smile
Нямам идея как е, защото купихме апартамента съвсем скоро. Тръбите не се виждат, предполагам са под мазилката, радиаторите са алуминиеви. Има ги в изобилие - във всяка стая, дори в коридора, а в кухнята са два. Добре е направено, от хора с възможности, доколкото ги опознахме. Котлето е Хидротерм, Euro Akzent HCE 21 AE. Доколкото разбрахме вече не ги произвеждат - точно този модел. Пише, че е комбиниран газов котел.

Засега ще оставим нещата така, както са. Спрели сме радиатора само в малката тоалетна, а в банята и коридора работят. Техниците ни казаха, че или на звезда или на 5 да са радиаторите. Понеже напрягаме котлето ако ги сложим на 3.........нямам идея защо..... newsm78
Когато стане много студено ще повишим малко градусите на водата, както ни съветваш.
За ноември имаме сметка 112 лв и ако през някой много студен месец не вдигнем много драстично сметката, значи нещата са под контрол..... Simple Smile
Виж целия пост
# 57
mentolke - малко ми намирисва на некадърни инсталатори вашата работа. Един приличен програматор с монтажа излиза към 100 лв. а пък подобрява толкова много работата на системата.
На 3 хубаво, ама това значи че седите на 18-19 гр. не ви ли е студено на толкова? За да включва изключва толкова често най-вероятно въобще не е намалена максималната мощност в режим отопление. Кои ви бяха инсталаторите (Рувекс?) ?
За котлите Радиант не знам нищо освен че доста ги монтират, най-вероятно поради цената. Значи хубав външен датчик  е към 80 лв мисля с монтажа. Препоръчвам ти да вземете и двете - и датчик и програматор. Ако котела е в стая където не седите много много те съветвам да вложите малко пари в радиопрограматор, за да можете да контролирате температурата според стаята в която седите най-много. Само дано да сте купили котел дето да си струва да му се вложат тез двете джаджи...
А туй за лирата не ща да го коментирам просто..... ами като отвориш крана за БГВ той е с предимство пред отоплението, тъй че ако врътнеш крана на лирата когато влезеш в банята чакай топло нанайци.
Съгласен съм че е консуматор, но и на нея може да й се ограничи постъпването на топла вода така че да не разходва толкова много, но пък да се усеща като влезеш в банята.
Да имам парно пък да се къпя на студено, това не мога да го разбера честно...
Значи 3 на термоглавата съответства на около 18 гр., 4 е на около 24 мисля, а 5 вече е 28 градуса и нагоре. Зависи и каква е главата, ако е механична е по-ниско чуствителна, флуидните са по-добрият вариант като цяло.
Мила71 - когато се включи котела ви всички радиатори едновременно ли започват да греят? ако е система с колектор трябва да е така а колекторът трябва да е разположен някъде в центъра на апартамента ви, представлява разпределител - от едната страна е захранването от котела с вода, а от другата страна са захранването на всеки радиатор поотделно.
Виж целия пост
# 58
някои неща си ги изясних, за други хЕптен се обърках   Simple Smile
оставила съм Т за времето, когато сме в къщи 27град. за нощта 20 гад.
забелязвам, че на терморегулатора не се показва 27 град. може би не е поставен на правилното място, т.е. като го преместя от там, където го позиционирах и го занеса в средата на стаята, то веднага показва по-висока Т. 
моя потребителски мотив е: как котела да работи така щото в къщи да е топло, да не се налага много да се "побарва" терморегулатора, и накрая - сметката да не е ужасна. след като три години се занимавах с дърва, въглища, пепели, пушилки, миене, бърсане сега искам само да си стоя спокойно в къщи. още повече летния ремонт взе три месеца от хубавия ми иначе живот и ме направи почти роб на една банка .... уф!
сега сме без детето, пратили сме го на ваканция при баба си, обаче когато си е в къщи и не е на детска - пак ново програмиране трябва да се прави на часовете на вкл/изкл. но при всички случаи е по-добре от дръвцата.
още веднъж - благодаря на всички, че ме газообразовате!
Виж целия пост
# 59
аДики, не че нещо, но те поздравявам ако седите наистина на 27 гр. у вас. не мислех че мога да намеря човек по-зиморничав от жена ми, която настоява да сме на 23 и все се оплаква че й е студено, а аз ходя по потник и току заставам някъде на терасата да си охладя душичката (шегувам се, не се засягай).
Значи за да ти се даде що-годе правилен съвет трябва да се даде страшно подробно описание на системата - котел, номинална мощност, квадратура и разположение на всяко помещение, височина и брой на монтираните ребра, вид на системата - на кръгове или слънчева с колектор, настройки на котела, които съм почти сигурен че не ги знаеш (зададена макс. мощност в режим отопление, настройки на вентилатора, забавяне на повторното запалване след достигане на зададената макс.темп. на водата в отоплителния кръг.) Не знам дали това трябва да се пише в един форум. Пък и честно Вайлант са читави котели, техен вносител и 24 ч. сервиз са Газкомфорт - ако случайно инсталаторът ти нещо те съмнява оплачи се и ги накарай да дойдат да обяснят. Тъй като гледам щом и програматора го "разнасяш" значи е радиопрограматор и сте строшили немалко пари за тази система, длъжни са да дойдат да обяснят. То с питане става и не бой се - не си единствена, просто тази технология в БГ тепърва ще навлиза и все още има всякакви дето са се захванали с тази тема.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия