Не „хипотенуза”, братчед... Хипотеза! - IV

  • 37 350
  • 831
# 150
 Laughing И с мрАвка съм съгласна!

За егото... има различни проявления и ралични лица. Знам, че и най-голямото добро е егоистично /дано не ме чуят поповете какво говоря за Исус Mr. Green/, но винаги предпочитам "добрия" егоизъм пред "злия". Все пак се разграничават, нали!
А за тия, които са добри, за да угодят на другите - много мъка и нещастие има по земята! Те са част от тях! Но си е за тяхна сметка.
Виж целия пост
# 151
За егото... има различни проявления и ралични лица. Знам, че и най-голямото добро е егоистично /дано не ме чуят поповете какво говоря за Исус Mr. Green/, но винаги предпочитам "добрия" егоизъм пред "злия". Все пак се разграничават, нали!

Сега се замислих, че дори нямаме дума за "добър егоизъм", а би трябвало.
Думата "егоизъм" звучи зле, заради негативизма, който се влага в нея.
Странно е, че за толкова години никой не се е постарал да даде название на здравословната и полезната му страна.
Виж целия пост
# 152
Много си права, Jade! Единствената дума, която се използва е "добро", да направиш добро. И оттук идват проблемите ми, когато се опитвам да обясня, че и добрите постъпки идват от егото. Човек свързва егоизма единствено с отрицателния му смисъл.
Виж целия пост
# 153
Вижте сега. Тука нали е за нАучни хипотези, та ако ще си говорим за "егоизъм", "добро", "зло" и пр. морални понятия, трябва да го вържем с някаква природо-научна теория.

Неотдавна стана дума за "децата-елфи". Това са деца, страдащи от едно заболяване, в резултат на което е нарушена и мозъчната им дейност, и способността им да "виждат злото". Тези хора са изклучително добронамерени и неразличаващи враждебността у околните.
Учените доказваха, че това се дължи на промяна (повреда) в участък от мозъка, който специално отговаря за тази способност у "нормалните" хора, взети за "еталон".
В други изследвания се доказват и се ескпериментира с участъци в мозъка, отговорни за "чувството на съпричастност".
Търсят гени с такава роля... ей такива неща.


Изглежда малко техничарско, ама философията пък изглежда малко-нещо поезия специално в тази тема.

Виж целия пост
# 154
Холограма, защо делиш философията от науката?
Не е ли точно тя способността да мислиш и анализираш света и нещата край себе си и точно затова може да се приема като основа на научните открития и хипотези.
Или философията на обикновения човек не е достатъчно висша за тази тема?

Няма нищо лошо в хипотезите, нито дори в "техничарското" им представяне, но какъв е смисълът на една тема в която всеки ще си пише на какво ново научно откритие е попаднал, ако собствените му разсъждения върху това после минават за "поезия"?

Учените често грешат, а всяка хипотеза и теория са предполедни.
Хубаво е да сме в крак с тях, но не и да ги приемаме безрезервно за чиста истина, защото това не ни кара да се развиваме.
Ако Коперник не беше посмял да подложи под съмнение теорията на Птоломей, може би все още щяхме да "живеем" в гоецентрична Вселената.
Виж целия пост
# 155
Хич нищо не деля  Laughing

Във философията нещата са "открити".
При нея по-често биват личните "открития" на някой "цивилизован" човек, попаднал на забравен учебник.
Задава си фундаментални въпроси вечер преди да си легне, а на 36 стр. от учебника пише как точно, ма точно същите въпроси си е задавал и друг преди 26-27 века...

Философията изобщо е любов към мъдростта, тръгнала от много по-малко информация от днешната.
Няма лошо, но е любопитно това, което се променя в представите ни баш с новата информация и познания.
От философията ми е интересна логиката.


ПП Не коментирам това, че днес е пълно с лъжеоткрития, лъжеинформация и особено с псевдотълкувания на "новооткритата" информация. Но все чакам някое много истинско да преобърне представите ни за всичкото  Laughing

А! Темата си е баш за "собствени философии", ама сложени върху конкретно инфо - определено и формулирано. Понятие-съждение-умозаключение...  Simple Smile






Виж целия пост
# 156
Вижте сега. Тука нали е за нАучни хипотези, та ако ще си говорим за "егоизъм", "добро", "зло" и пр. морални понятия, трябва да го вържем с някаква природо-научна теория.

Неотдавна стана дума за "децата-елфи". Това са деца, страдащи от едно заболяване, в резултат на което е нарушена и мозъчната им дейност, и способността им да "виждат злото". Тези хора са изклучително добронамерени и неразличаващи враждебността у околните.
Учените доказваха, че това се дължи на промяна (повреда) в участък от мозъка...
Ами промяната в начина на мислене (в духовността) води до промяна и на физическо ниво. Все още няма конкретни научни доказателства, но има много примери от действителния живот на хората. Така че ако искаш го приеми като философия, ако искаш като бъдещ научен факт или просто някакви си съвкупности от "случайности". (За мен случайност не съществува, но всеки си има право на мнение.  Grinning )
Виж целия пост
# 157
Добре, Холограма  Grinning Не си падам по понятие-съждение-умозаключение, защото и трите са различни за различния индивид и могат да бъдат подвеждащи за друг, но със страхопочитание пристъпвам към тях Grinning

Понятие - мозък.
Съждение - изпълнено или изпразнено от сиво вещество съдържание в главите ни, което определя живота ни и отношението ни към нас самите и всичко наоколо. Мозъка често ни кара да си мислим, че ние сме прави. Въпреки, че нашата правота произлиза от нещата, на които сме научени с течение на годините /тоест правотата ни не е лично наша, не се дължи на личен опит, а на неща, дошли отвън, в това число теориите  Mr. Green/.
Мозъкът е свързан с егото, с отрицателната представа за егото, "злото" его. А егото си е много хитра "натура" и винаги обръща нещата така, че ние да сме правите!  Whistling На това се дължи философията и всеки житейски скандал - на доказване на своята правота, дори да е лишена от логика.
А мозъкът никога не може да е прав, защото абсолютна истина не съществува. Всеки има своя истина.
Ето един пример за различната истина:



При различните хора тази балерина се върти по различен начин. А при някои веднъж се върти наляво, друг път надясно. Това зависи от развитието на мозъчните полукълба. И е доказателство за факта, че едно и също нещо се вижда и възприема по различен начин от различните хора.

По тази причина теорията, която най ми допада е да се излезе от мозъка. Да не се разсъждава с мозъка /който е ръководен от егото/, а да се усеща, да се възприема и предава със сърцето, с душата.
Защото докато само мозъка ни ръководи, ще сме все на този хал - да очакваме отнякъде да изгрее слънцето, та ако ще да е от юг... Grinning

Sory, че и днес съм на работа, бих пописала по-надълго по любима тема Sunglasses



Виж целия пост
# 158
Тонимар, това с балерината е много интересно.
Направихме си експеримент с мъжа ми.
При него се връти само и единствено по посока на часовника, а при мен... ами като си я представя да се върти наобратно, наистина се завърта наобратно.
Я дай да прочетем малко повече за това, когато имаш време, стана ми интересно Grinning
Виж целия пост
# 159
Тонимар, това с балерината е много интересно.
Онова въртящото се в подписа на tonimar е на същия принцип  Mr. Green  !

В действителност няма балерина Joy , но Тони може по-добре да ви го обясни!
Виж целия пост
# 160
Jade, ще запълня малко неделния ден с повече инфо за кратката ми пауза Grinning
И при мен, и при повечето хора, балерината се върти само и единствено в посока на часовниковата стрелка. Това означава, че по-силно е развито лявото полукълбо на мозъка. Явно при теб двете полукълба са развити почти еднакво. Не знам дали има нужда от писане кое полукълбо за какво отговаря? newsm78

Но аз, Passiflora и други съфорумки използваме примера с балерината, когато става въпрос за гледната точка най-вече. Когато се говори за истината на отделния индивид. Щом дори една такава балерина може да се види по различен и противоположен начин - какво остава за нещата от живота? Какво остава за хипотезите, теориите, откритията? Всяко от тях има своето време и е обречено рано или късно на промяна. Това е част от еволюцията. Дори теорията на Айнщайн вече е под съмнение Mr. Green

За нас, хората, най-важно е да успяваме да "обърнем" движението на балерината, т.е. да обърнем нашия поглед. Лесно е да се каже: "Този не е прав", или "Тази теория се оказва невярна, защото учените я развенчаха"... Но за нас самите, за живота и начина ни на мислене, е от съществено значение да не сме като коне с капаци. Mr. Green Да осъзнаем, че бялото не е бяло за всеки, че доброто, нашето добро - не е добро за всеки /може за друг да си е чист егоизъм/. Когато успеем да приемем нещата по този начин, ще можем да разбираме много по-добре другия човек, дори да не сме съгласни с неговата логика. Ще приемаме всяка теория, но не на 100%. Всичко е илюзия! Това имаше предвид Passiflora , пишейки, че балерината не съществува! Ние самите изграждаме свой свят, илюзорен свят, в който живеем. Всеки от нас. Всяка от нас си изгражда илюзия, според която вижда и реагира на нещата.

Щом е математически доказуемо, че 1 не е равно на 1, какво остава за която и да е теория?
За мен единствената истина е Вселената. Оттам нататък всеки я приема по свой начин, в това число и уж "доказаните" от науката неща Grinning

Може и още да попиша по-късно, ако вече не съм досадила Mr. Green Passiflora , оставям моите пропуски на теб и на всеки, който е или не е съгласен Hug
Виж целия пост
# 161
Аз просто нямам какво да добавя след теб... освен може би едно - звучиш ми като един от най-любимите ми автори - Ричард Бах.
Харесвам те!

А с теорията на Айнщайн ми бръкна в една друга "болна" тема, но няма да я обсъждам, че да не се приеме пак като лично философстване и поезия Mr. Green
Виж целия пост
# 162
Не, не, не...  Laughing

Не искате да се откажете от "поезията".
Балерината сме я анализирали парченце по парченце, гиф по гиф в една от безбройните серии на темичката ни.
Това с полукълбата също е малко нещо поезия.
Не че е лишено от всякакви основания, но заключението, че възприятието за посоката на въртене зависи от по-активното полукълбо е доста... "артистично" и опосредствено.

Анимацийката се състои от няколко гифа (отделни картинки), които се редуват бързо един след друг и създават впечатление за плавното движение. Всеки от гифовете е картинка, която може да се възприеме без проблем от всеки поне по два различни начина.
Една и съща картинка може да ти изглежда като силует на жена в гръб или на жена във фас. В единия случай ще ти изглежда с вдигнат ляв крак, в другия - с вдигнат десен крак. Вдигнатият крак може да изглежда едновременно като вдигнат напред или назад и т. н. ... Когато фигурката е в профил, вдигнатият крак може също да бъде възприеман или като ляв, или като десен...
Това се дължи на обстоятелството, че фигурата е силует, т.е. без вътрешни контури. Именно вътрешните контури си ги слага въображението ни според съзнателната или подсъзнателна му насоченост в съответния момент, от което зависи и цялостното възприятие за "движението" и неговата "посока".

Колкото до разсъжденията за "илюзиите" на мозъка, то илюзиите се отнасят до всичко - включ. до разсъжденията ти за "илюзиите"  Simple Smile . Инструментът, с който се опитваш да оценяваш мозъка си, е самият ти мозък, тъй че не знам на кого противоречиш като спориш с него за него  Simple Smile




Виж целия пост
# 163
... Дори теорията на Айнщайн вече е под съмнение Mr. Green...

... А с теорията на Айнщайн ми бръкна в една друга "болна" тема, но няма да я обсъждам, че да не се приеме пак като лично философстване и поезия Mr. Green


Развълнувах се сега.
Кое не му е читавото на Айнщайн? Моля, за разяснение.


Ей сега ще подплатя последните ви лирически отклонения (за да омилостивим Холограмата) с най-новото съобщение за откритията, направени, след щателно изследване на структурите в мозъка на Айнщайн. Баш си идва с претенциите за нАучна хипотеза:

Антроположка откри къде се крие гениалността на Айнщайн:

...Авторката на новото изследване, антроположката от Университета на щата Флорида Дийн Фалк е установила, че теменните дялове на мозъка на Айнщайн значително превъзхождат по размер средностатистическите.

Освен това тя е открила, че са били свръхразвити определени структури на моторната кора, контролиращи движенията на лявата ръка. Тези образувания обикновено се свързват с музикалния талант. Знае се, че Айнщайн като дете е свирил на цигулка.

Третата особеност, открита от Фалк, е необичайният рисунък на мозъчните бразди в тилната част а двете полукълба. Авторката на изследването подчертава, че връзката между особеностите на структурата на мозъка на Айнщайн и гениалността на физика е само хипотеза...


http://science.actualno.com/news_234529.html
Виж целия пост
# 164
Развълнувах се сега.
Кое не му е читавото на Айнщайн? Моля, за разяснение.
Нищо му няма на Айнщайн, много си е читав даже... за времето си.
Просто времето му изтича... заедно с пространството Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия