Български език

  • 96 212
  • 746
# 510
Има ли някого тук?
Виж целия пост
# 511
 Shocked
Тъкмо се включвам да пиша, че вярното е "Има ли някой тук?
Нима аз съм живяла в заблуда, че така е правилно? Къде може да се провери?

За съжаление не помня правилата, но нали се пита да речем: Кой е тук?, а не Кого е тук?
Виж целия пост
# 512
Shocked
Тъкмо се включвам да пиша, че вярното е "Има ли някой тук?
Нима аз съм живяла в заблуда, че така е правилно? Къде може да се провери?

За съжаление не помня правилата, но нали се пита да речем: Кой е тук?, а не Кого е тук?

Да, именно. И затова се чудя. Не намерих правилата, а ако сме ги учили някога, съм забравила.
Виж целия пост
# 513
Записвам се, по-късно ще прочета темата, а по-нататък ще се включа и с въпрос.  Crazy
Виж целия пост
# 514
Има ли някой тук?
и
Няма никого тук.

Това беше остатък от падежната система, доколкото си спомням. Все пак аз съм с руска, а не с българска филология, може би българистите в темата ще обяснят по-правилно.
Виж целия пост
# 515
Shocked
Тъкмо се включвам да пиша, че вярното е "Има ли някой тук?
Нима аз съм живяла в заблуда, че така е правилно? Къде може да се провери?

За съжаление не помня правилата, но нали се пита да речем: Кой е тук?, а не Кого е тук?

Правилото е, че "има" и "няма" изисква местоимение във винителен падеж, а най-лесно се проверява, като думата "някой", "никой" се замести с "той" или "го/него". Така че - Кой е тук? Той е тук. Но "Няма никого тук" защото "Няма го тук"

И след като написах всичко това, да напиша, че Има (няма) някого/никого ми звучи изключително изкуствено, та чак префърцунено. За съжаление все още не е отпаднало, но вече му е ред - то така се развива езикът, от разговорната към писмената реч, тоест първо нещо се допуска като правилно в разговорната реч, а после и в писмената. За пример ще дам, че когато бях ученичка 20 се изписваше само като "двадесет", но трябваше да се произнася "двайсет" (доста учителки и досега не знаят това!). Сега вече е прието, че "двайсет" е официална дублетна форма на "двадесет"  Laughing (като правопис) - като правоговор има само една форма "двайсет" Laughing
Виж целия пост
# 516
Точно. Най-лесно е със заместването.
Има ли някого тук? (аз почти не ползвам "някого" Laughing)
Виж целия пост
# 517
Точно. Най-лесно е със заместването.
Има ли някого тук? (аз почти не ползвам "някого" Laughing)

Да си призная - НИКОГА не използвам правилните форми, когато говоря - имам чувството, че ще си счупя езика  Laughing Когато пиша, съм принудена да ги използвам  Mr. Green)
Виж целия пост
# 518
Оооо, моят пазарджишки говор е трепач Joy
Виж целия пост
# 519
Аз също не използвам правилните форми при говорене  Embarassed Но забелязвам няколко пъти, че дъщеря ми винаги казва "Има ли някого тук/ Няма никого тук"  Rolling Eyes Откъде е попила това, сигурно от градината( ама като знам госпожите ни к`ви са, направо не ми се вярва  Thinking).
Виж целия пост
# 520
На нас ни е трудно със ЩЕ-то....Цялото семейство говори на шъ Embarassed
Сигурно и 90 процента от БГ. Кога ще го приемат официално? Mr. Green
(кефя им се на индийците как говорят на ма и бе... И тяхната интонация е като нашата, затова е по-лесно да завършваш изреченията понякога с такива мънички думи. Само че при тях е официално, при нас не...)
Виж целия пост
# 521
Боже, правоговорът изцяло ми е много болна тема. В периода, когато работех в училище, успявах поне в час да говоря правилно. Откакто нямам официални изяви обаче, си карам на разговорен език...
Виж целия пост
# 522
Когато отричаме някакво действие, "не" се пише отделно от глагола.
Примери:
не знам
не казвам
не говоря
не мисля
не чета



Тези са ми от "любимите" грешки!!! Добавям и твърде често срещаното извинение "НЕ МОГА", което много хора изписват немога. Приела съм го като лична мисия - да отуча поне близките си приятели от този кофти навик да пишат не+глагол слято. Може би, ако всеки от нас бди за спазването на поне едно правило, ще се пише доста по-грамотно Wink ... newsm78
Виж целия пост
# 523
Мда, и ако не учеха децата да пишат красиво, а правилно Tired
Виж целия пост
# 524
Мда, и ако не учеха децата да пишат красиво, а правилно Tired
Хаха, не така! Мен не ме научиха нито на правилно, нито на красиво... И сега - "Да живеят компютрите!" Party Party

Вместо запис и жалко, че не съм видялата тази хубава тема по-рано. Flutter
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия