Великденски пости

  • 95 632
  • 495
# 75
Може да се консумират мекотели. Но четете внимателно състава на продукти от типа на сурими, защото в някои има яйчен белтък. Мед и гъби - разбира се, че може.
Виж целия пост
# 76
Струва ми се, че мекотелите са разрешени по време на целия Рожденственски пост (без сряда и петък), но Великият е по-строг. Работата е там, че има доста разлики в постенето между различните поместни православни църкви. В България се пости по един типик, в Русия - по друг, на Атон - по трети и т.н.
http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm#%D1%80% … D1%81%D0%BA%D0%B8
Ето за справка. През целия период на Рожд.пост е разрешена риба, а мекотелите са по-нисши, значи и те са разрешени. Но за Великия пост това не важи.
Виж целия пост
# 77
Айде и аз в отбора с постите  Mr. Green
Днес бях на кисело зелце с боб.
Виж целия пост
# 78
днес сме на картофи със сирена, сметана и кашкавал
Виж целия пост
# 79
иска ми се и аз да опитам... така че запис за идеи
Виж целия пост
# 80
Аз снощи правих пица с гъби, сирене и кашкавал. Peace
Виж целия пост
# 81
Така и така аз подхванах темата,че да продължа.Нека майката царица да каже конкретно за олиото през дните които не са строг пост може да се консумира.каква салата ще е без олио а и нали е растителна мазнина.А за маргарина и за него да каже.Навремето  е било забранено така като са готвели само с мас а тя се прави от животното.И да попитам срам не срам за секса.знам че е забранен ама мъжете едвали ще ни разберат 40 дена. Embarassed
Виж целия пост
# 82
Аз гледам на поста като на личен избор и лично решение. Кой как пости, от какво се лишава и т.н., всеки решава сам. Наясно съм с разбиранията на църквата за поста, но аз приемам нещата по различен начин. Важен е повече духовния пост, отколкото какво ядеш. Дали ще се откажеш от секса или алкохола, е твое лично решение.
При всеки пост тук започват полемики и дори открити разправии за това кой какво спазва, кой какво не спазва и т.н. Запознати с канона размахват пръст и пишат назидателни речи, които доста противоречат с духовната идея на поста. Нека този път да ги пропуснем и да приемаме личния избор на другия, дори той да противоречи на нашите разбирания.
Виж целия пост
# 83
Аз гледам на поста като на личен избор и лично решение. Кой как пости, от какво се лишава и т.н., всеки решава сам.
Напълно подкрепям. Peace
Аз лично не ходя да се причестявам след пости. Когато постигна ограничението, което съм си наложила, съм доволна и за себе си пречистена.

А и не забравяйте, че все пак пишем е "Готварски рецепти" - а идеята на този Подфорум е да се споделят такива. За тълкуване на духовното при постите и каноните на църквата е по-подходящ подфорумът "Дом и семейство". Такова поне е моето мнение. Peace
Виж целия пост
# 84
Струва ми се, че горепосоченото вече го уточнихме. Това е цитат от поста на esme.
Цитат
Да си пожелаем да постим именно по този начин, независимо от това ядем ли, не ядем ли и какво ядем. Неслучайно на Неделя сиропустна - Църквата е избрала в храма да се четат думите на апостола: "който яде, да не презира оногова, който не яде; и който не яде, да не осъжда оногова, който яде, понеже Бог го е приел" (Рим. 14:3).
Запознатите изложиха предписанията на Православната църква, към чиито традиции спадат и постите. Известно ми е, че за мнозинството тя не е авторитет. Уточнихме, че постът има няколко неразделни аспекта, които изглежда има нужда да бъдат коментирани. И тъй като темата вече е пусната в Готварския форум, ми се струва, че е най-лесно това да стане тук. Винаги по преценка на модератор тя може да бъде заключена или преместена. Засега не е нарушен добрият тон.

Ето линк и към предишната тема, пусната за Великденския пост през миналата година. Там ще намерите доста рецепти:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=271346.0
Виж целия пост
# 85
Благодаря Стейси, от вчера търся предишната тема и не я откривам...

Това вместо запис, и аз ще постя с вас  Peace
Виж целия пост
# 86
В старата тема коментирахме, че може би е по-добре да се продължи е тази, защото онази е голяма и че в тази ще се даден линк за старата, но явно никой не го е пускал досега.
Аз лично много я харесвах предната и затова исках да се продължи в нея, но нямаше много желаещи. В нея пишехме и по време на останалите пости през миналата година, не само през Великденските. Peace
Виж целия пост
# 87
Общото правило на поста в Българската православна църква е изложено в Типика (книга, съдържаща устава). Въпреки, че по-горе беше даден линк, ще си позволя да цитирам точния му текст, за да го отграничим от другите линкове, които дават различни тълкувания:

"На Велики петък не се полага да се яде нищо. За немощни и престарели - само хляб и вода.
В понеделник, вторник и сряда на Страстната седмица и първите 5 дни от първата седмица на Великия пост се пази строг пост (растителна храна без олио). Също такъв строг пост има и за 5 януари и 29 август. В тези 2 дни, когато се случат в събота или неделя, се разрешава "елей и вино".
През Великия пост (освен първата и последната седмица) и Богородичния пост, както и през първата седмица на Рождественския (Коледния) пост и от 20 до 24 декември включително - постът се състои в ядене само на растителна храна с олио. Това важи и за Кръстовден (14 септември).
Безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.) се считат за постни храни.
През останалите дни на Рождественския пост, през Петровите пости и в сряда и петък, когато не са в постния период се разрешава риба. Риба се разрешава и на празниците Благовещение, Преображение Господне и Връбница.
През Сирната седмица постът се състои в това - да не се яде месо. Тя и не се нарича постна. Яде се риба, масло, яйца, сирене и други млечни продукти.
Човек, който се готви за изповед и причастие е необходимо предварително да уточни с изповедника начина на постене. Който е болен или има хронични заболявания да се посъветва също с  изповедника и лекаря си."


Това е правилото за миряни. Отклонения от него (по лек или по-строг пост) могат да се правят само по благословия на свещеник и важат само за човека, за когото за допуснати. Редно е този свещеник да бъде изповедника, но тъй като много от нас нямат такъв - достатъчно е да питат който и да е свещеник.
Знам, че на много хора това за свещеника изглежда като излишно усложняване на нещата, но идеята е точно обратната - да ни се помогне да понесем поста по-леко и съобразно личните ни сили. Например стана дума за секса - по принцип не се разрешава. Но повечето свещеници го допускат за млади семейства, особено ако единият от съпрузите не спазва поста. Идеята е, че постът не бива да става повод за обиди, раздори, изневери. 

Важното е да се опитаме и ако се изкушим - да не се отчайваме, а пак да продължим. Всеки има различни сили - на някои поста са удава лесно, на други - трудно. Но и един ден пост за някого може да бъде толкова спасителен, колкото месеци за друг.

Нека майката царица да каже конкретно за олиото през дните които не са строг пост може да се консумира.... А за маргарина и за него да каже......И да попитам срам не срам за секса.знам че е забранен ама мъжете едва ли ще ни разберат 40 дена. Embarassed
Олио и маргарин, през дните, които не са изрично определени като "строг пост" се консумират без ограничения.



 

Виж целия пост
# 88
искам да попитам нещо - нали постите са 40дни, след като Великден е на 19.04 тази година защо постите започват от 2.03 , тогава са с 1 седмица повече?
Виж целия пост
# 89
Малко профански, но великите пости са най-дълги - практически 7 седмици. Коледните са по-къси, 40 дни или около 6 седмици. Богородичните 2, а Петровите плуват като срок и са между 1 и 3 седмици, зависи от изчислението на Великден и свъзания с него Спасов ден - така и постите като срок се изменят всяка година - постила съм и една и две и  три седмици преди Петровден.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия